Jump to content

σαλιγκαρια


ΝΙΚΟΣ gti-r

Recommended Posts

καλησπερα σε ολουs!παλικαρια εχω φοβερα μεγαλο αριθμο σαλιγκαριον εχω δοκιμαση φαρμακα αλλα τιποτα!!! ειναι αυτα που εχουν σχημα κωνου και κρυβονται στο χαλικι, καμια καλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουs!παλικαρια εχω φοβερα μεγαλο αριθμο σαλιγκαριον εχω δοκιμαση φαρμακα αλλα τιποτα!!! ειναι αυτα που εχουν σχημα κωνου και κρυβονται στο χαλικι, καμια καλη ιδεα?

φιλε μεγαλος μπελας εγω μετα απο πολλες προσπαθειες με φαρμακα δεν καταφερα τιποτα και αναγκαστηκα να το ξαναστησω απο την αρχη.να ξερεις παντως οτι τα αυγα ζουνε στο χαλικι και αφου τα βγαλεις απο το νερο για αρκετο διαστημα.απο πετ σοπ μου ειχαν πει οτι αν αφησεις μια κολα χαρτι το βραδυ να πεσει στον πυθμενα το πρωι θα ειναι πολλα πανω του και ετσι μπορεις να αφαιρεσεις αρκετα.δεν ξερω αν εχει επιτυχεια γιατι δεν το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οχι μονο δεν απομακρυνω τα κωνικα σαλιγγαρια (και ολα τα αλλα βεβαια) αλλα "μπολιαζω" και ολα τα καινουρια μου ενυδρεια καθως τα συγκεκριμμενα βοηθουν πολυ στον αερισμο του υποστρωματος.

Το ιδιο εκανα πριν απο λιγο με το καινουριο Τανγκανικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω τον λόγο της ανησυχίας.

καλησπερα απο ποια αποψη το λεs?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτα τα σαλιγκαρια την ημερα κρυβονται και μονο το βραδυ εμφανιζονται....οποτε εφοσον ειναι χρησιμα για το εβυδρειο δεν ειναι και ενοχλητικα

Link to comment
Share on other sites

Σε ενοχλεί ο αριθμός τους ή σε ενοχλεί η παρουσία τους γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενοχλεί ο αριθμός τους ή σε ενοχλεί η παρουσία τους γενικά?

καλησπερα φοτι μιλαμε οτι πολλεs φορεs δεν{ βλεπηs }!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οχι μονο δεν απομακρυνω τα κωνικα σαλιγγαρια (και ολα τα αλλα βεβαια) αλλα "μπολιαζω" και ολα τα καινουρια μου ενυδρεια καθως τα συγκεκριμμενα βοηθουν πολυ στον αερισμο του υποστρωματος.

Το ιδιο εκανα πριν απο λιγο με το καινουριο Τανγκανικα μου...

γιωργο συμφωνο με αυτο που λεs και το ξερω πολυ καλλα ειμαι στο χομπυ αυτο απο το 1979! αλλα αυτη τι φορα μιλαμε για ανεξελεγτη κατασταση ,τον τροπο για να τα σβησω τελειοs που λενε απο τον χαρτη τον ξερω αλλα δεν το ρισκαρω τωρα που ειναι χειμωναs !! για αυτο το λογο ψαχνω μια ενδειαμεση λυση εστω να μειωθουν γιατι σε λιγο δεν θα βλεπομε τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

γιωργο συμφωνο με αυτο που λεs και το ξερω πολυ καλλα ειμαι στο χομπυ αυτο απο το 1979! αλλα αυτη τι φορα μιλαμε για ανεξελεγτη κατασταση ,τον τροπο για να τα σβησω τελειοs που λενε απο τον χαρτη τον ξερω αλλα δεν το ρισκαρω τωρα που ειναι χειμωναs !! για αυτο το λογο ψαχνω μια ενδειαμεση λυση εστω να μειωθουν γιατι σε λιγο δεν θα βλεπομε τιποτα!!

-Μειώνεις το τάισμα(δεν ενδεικνυται σε δίσκους πάντως)

-Αγοράζεις παγίδα

-Μαζεύεις όσα μπορείς με μια απόχη την ώρα που βγαίνουν

Επίσης είμαι ενάντια στην χρήση φαρμάκων για την εξουδετέρωση τους :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι ταιζεις υπερβολικα και περισσευει πολυ τροφη για τα σαλιγγαρια...

εχω μειωση το ταισμα σε μια φοπα την ημερα εδω και ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 4-5 σαλιγγάρια Anentome helena

και καθαρίζεις...

Εχω χρησιμοποιήσει παγίδα αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί με 3-4 μέρες χρήσης μάζεψε λίγα,όποτε την έβγαζα γέμιζε τροφή το ενυδρείο και μια μέρα βρήκα κι ένα ψάρι κλεισμένο μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δίσκοι και μειωμένο τάισμα δεν συμφωνούν, θα έλεγα πιο προσεκτικό τάισμα ώστε να μην περισσεύει τροφή για τα σαλιγκάρια αν και ξέρω οτι είναι δύσκολο.

Αν έχεις ψιλή άμμο μπορείς με μια μια μεγάλη απόχη να την κοσκινίζεις και να τα μειώσεις αισθητά, στη συνέχεια παίζεις με το τάισμα ή βάζεις μερικά apple να τρώνε ότι περισσεύει.

Οι σκληρότητες που βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δίσκοι και μειωμένο τάισμα δεν συμφωνούν, θα έλεγα πιο προσεκτικό τάισμα ώστε να μην περισσεύει τροφή για τα σαλιγκάρια αν και ξέρω οτι είναι δύσκολο.

Αν έχεις ψιλή άμμο μπορείς με μια μια μεγάλη απόχη να την κοσκινίζεις και να τα μειώσεις αισθητά, στη συνέχεια παίζεις με το τάισμα ή βάζεις μερικά apple να τρώνε ότι περισσεύει.

Οι σκληρότητες που βρίσκονται?

;)

Απο ψάρια στο βυθό τι έχεις?

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

;)

Απο ψάρια στο βυθό τι έχεις?

διμιτρι υπαρχουν 8 γατοψαρα παντα, 4 ανγγηστρουs

Link to comment
Share on other sites

το βραδυ αργα 03¨00 με 05¨00 εβγαιναν στο παλιο ενυδρειο πανω στο τζαμι.τα ειδα μερικες φορες που γυρναγα απο δουλεια.μολις εβλεπαν λιγο φως την εκαναν σφαιρα προς τα κατω.δες απο περιεργεια ,αν μπορεσεις εκεινη την ωρα, τι γινετε. βαλε ξυπνητηρι και ισως μαζεψεις αρκετα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 4-5 σαλιγγάρια Anentome helena

και καθαρίζεις...

Εχω χρησιμοποιήσει παγίδα αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί με 3-4 μέρες χρήσης μάζεψε λίγα,όποτε την έβγαζα γέμιζε τροφή το ενυδρείο και μια μέρα βρήκα κι ένα ψάρι κλεισμένο μέσα...

;)

Link to comment
Share on other sites

το βραδυ αργα 03¨00 με 05¨00 εβγαιναν στο παλιο ενυδρειο πανω στο τζαμι.τα ειδα μερικες φορες που γυρναγα απο δουλεια.μολις εβλεπαν λιγο φως την εκαναν σφαιρα προς τα κατω.δες απο περιεργεια ,αν μπορεσεις εκεινη την ωρα, τι γινετε. βαλε ξυπνητηρι και ισως μαζεψεις αρκετα ;)

καλησπερα το θεμα ειναι οτι τα λαμογια αυτα τωρα που μηλαμε ειναι παντου !! δεν καταλαβενουν τιποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δίσκοι και μειωμένο τάισμα δεν συμφωνούν, θα έλεγα πιο προσεκτικό τάισμα ώστε να μην περισσεύει τροφή για τα σαλιγκάρια αν και ξέρω οτι είναι δύσκολο.

Αν έχεις ψιλή άμμο μπορείς με μια μια μεγάλη απόχη να την κοσκινίζεις και να τα μειώσεις αισθητά, στη συνέχεια παίζεις με το τάισμα ή βάζεις μερικά apple να τρώνε ότι περισσεύει.

Οι σκληρότητες που βρίσκονται?

0,5 d Η

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...