Jump to content

Gourami δωρο


tr3loGiannis

Recommended Posts

καλησπερα,,εμαθαν οτι εχω στησει ενυδρειο κατι φιλοι μου και τσακ μου εφεραν σημερα δωρο δυο blue gourami!

εχω ηδη 2 σκαλαρια μεσα και 1 μικρο πλεκο (για οσους με θυμουνται αλλαξα το common με μικροτερο :bowdown: )

μπορω να τα βαλω μαζι?? εχω συνθηκες που ικανοποιουν και τα 2,,μη μου πειτε οτι το ενα ειναι απο ασια το αλλο απο αμερικη.......δεν μπορω να τα επιστρεψω στο μαγαζι :bowdown: .....απλα αν θα τσακωνονται ή κατι τετοιο..ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

up! ειναι λιγο επειγον,,προς το παρον ειναι στριμωγμενα σε 1 πολυ μικρο ενυδρειο φιλου!

Link to comment
Share on other sites

Βαλτα αλλα το ενυδρειο δεν κανει για τα σκαλαρια ετσι κι αλλιως :bowdown:

Για τα γκουραμι ειναι καταλληλο απο χωρο.

Τωρα το νερο τι τιμες εχει και αν ειναι στρωμμενο το φιλτρο δεν μας ειπες.

(Και μαλλον ουτε για το πλεκο κανει το ενυδρειο, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι common - και δεν καταλαβαινω γιατι το κερατο μου μεσα, δεν δινουν οι πετσοπαδες ενα sp3 τουλαχιστον που δεν γινεται γαιδουρι. Τα ιδια λεφτα εχουν).

ΥΓ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΩΡΟ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

(Και μαλλον ουτε για το πλεκο κανει το ενυδρειο, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι common - και δεν καταλαβαινω γιατι το κερατο μου μεσα, δεν δινουν οι πετσοπαδες ενα sp3 τουλαχιστον που δεν γινεται γαιδουρι. Τα ιδια λεφτα εχουν).

Δεν θα ήταν χρήσιμο ένα απλό και κατανοητό άρθρο με φωτογραφίες που θα εξηγούσε τις διαφορές ανάμεσα στους διάφορους πλέκο και θα βοηθούσε

να επιλέγουμε αυτούς που δεν μεγαλώνουν πολύ και να απόφεύγουμε τους άλλους? Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει κάτι σχετικό και δεν το έχω εντοπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτα αλλα το ενυδρειο δεν κανει για τα σκαλαρια ετσι κι αλλιως :bowdown:

Για τα γκουραμι ειναι καταλληλο απο χωρο.

Τωρα το νερο τι τιμες εχει και αν ειναι στρωμμενο το φιλτρο δεν μας ειπες.

(Και μαλλον ουτε για το πλεκο κανει το ενυδρειο, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι common - και δεν καταλαβαινω γιατι το κερατο μου μεσα, δεν δινουν οι πετσοπαδες ενα sp3 τουλαχιστον που δεν γινεται γαιδουρι. Τα ιδια λεφτα εχουν).

ΥΓ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΩΡΟ.

εδω και 1 βδομαδα δεν εχω κανει αλλαγη νερου(σημερα θα κανω) και κανω καθημερινες μετρησεις με

ph 6,8

kh 4

gh 7

no2 0

no3 20

nh3/nh4 0

δεν ειναι στρωμενο?? νμζω μια χαρα :bowdown: αφου ταιζω και κανονικα δεν ειναι οτι τσιγγουνευομαι μην ανεβουν τα νιτρικα!

το πλεκο το αλλαξα σου λεω....εχω παρει ενα που μου ειπαν δεν μεγαλωνει πολυ(θα το βγαλω φωτο να το δειτε),,και το σιλβερ σαρκ το πηγα πισω!!

χεχε αυτο να το πεις στα παιδια που μου τα φερανε. ΔΕΝ ξερανε ρε συ....για καλο το κανανε....

α οσο για τα σκαλαρια......τα χα παρει στην αρχηηηη -αμα με θυμασαι- και μετα εμαθα τα σχετικα και μπηκα και στο φορουμ,,δεν ξερω τι να τα κανω τωρα που μ λετε οτι ειναι ακαταλληλα.. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν χρήσιμο ένα απλό και κατανοητό άρθρο με φωτογραφίες που θα εξηγούσε τις διαφορές ανάμεσα στους διάφορους πλέκο και θα βοηθούσε

να επιλέγουμε αυτούς που δεν μεγαλώνουν πολύ και να απόφεύγουμε τους άλλους? Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει κάτι σχετικό και δεν το έχω εντοπίσει.

Τι ειπες τωρα??!!

Ενα απλο αρθρο για pleco !!!!! :bowdown:

Αυτο που ειπα για ενα νεο χομπυστα φτανει νομιζω προς το παρον.

Ο πιο εμπειρος θα διαβασει τον ατλαντα γατοψαρων για λεπτομερειες.

Εξαλλου δεν βρισκεις συχνα στα πετσοπ αλλα ειδη σαν τον cirrhosus και τοσο οικονομικα.

Ancistrus Sp3 (επιστημονικη ονομασια Ancistrus cf. cirrhosus) http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=628

Link to comment
Share on other sites

εδω και 1 βδομαδα δεν εχω κανει αλλαγη νερου(σημερα θα κανω) και κανω καθημερινες μετρησεις με

ph 6,8

kh 4

gh 7

no2 0

no3 20

nh3/nh4 0

δεν ειναι στρωμενο?? νμζω μια χαρα ;) αφου ταιζω και κανονικα δεν ειναι οτι τσιγγουνευομαι μην ανεβουν τα νιτρικα!

το πλεκο το αλλαξα σου λεω....εχω παρει ενα που μου ειπαν δεν μεγαλωνει πολυ(θα το βγαλω φωτο να το δειτε),,και το σιλβερ σαρκ το πηγα πισω!!

χεχε αυτο να το πεις στα παιδια που μου τα φερανε. ΔΕΝ ξερανε ρε συ....για καλο το κανανε....

α οσο για τα σκαλαρια......τα χα παρει στην αρχηηηη -αμα με θυμασαι- και μετα εμαθα τα σχετικα και μπηκα και στο φορουμ,,δεν ξερω τι να τα κανω τωρα που μ λετε οτι ειναι ακαταλληλα.. :hysterical:

Πολυ καλες οι μετρησεις!!! :hysterical:

Με τι τεστ τις εκανες?

Πως μαλακωνεις το νερο?

Τωρα δλδ εχεις τα scalare και gourami μονο μεσα?

Τα scalare μπορεις να τα βαλεις σε αγγελια και να τα δωσεις ή να παρεις ενα ενυδρειο καταλληλο με 60 εκ υψος μινιμουμ υψος και 200 λιτρα και πανω (ή 300+ αν θελεις κι αλλα ψαρια μεσα).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι μετρησεις!!! :hysterical:

Με τι τεστ τις εκανες?

Πως μαλακωνεις το νερο?

Τωρα δλδ εχεις τα scalare και gourami μονο μεσα?

Τα scalare μπορεις να τα βαλεις σε αγγελια και να τα δωσεις ή να παρεις ενα ενυδρειο καταλληλο με 60 εκ υψος μινιμουμ υψος και 200 λιτρα και πανω (ή 300+ αν θελεις κι αλλα ψαρια μεσα).

δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα για να μαλακωσει!! μετραω με υγρα τησ σερα αμμωνια και πεχα και με στικς τα υπολλοιπα!

ναι αυτα εχω αλλα 1 απο τα 2 σκαλαρια(το πολυχρωμο) επιτιθεται στα γκουραμακια..... :hysterical:

ισως επειδη ακομα ειναι νεοι συγκατοικοι......θα δουμε με τοις μερες

εχω και 1 πλεκο αλλα πιο μικρο ,,τους εδειξα αυτο που μου προτεινες..!

για νεο ενυδρειο προς το παρον δεν το βλεπω(ειμαι και 3η λυκειου εχω περιορισμενο χρονο) αλλα απο καλοκαιρακι ισως! ετσι κ αλλιως θελω να κανω ενα μεγαλυτερο malawi ;)

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

βασικα απ το μεσημερι η κατασταση μεσα ειναι πολυ διαφορετικη,,,,,τα σκαλαρια δεν ενοχλουνται απο τουσ νεοσυλλεκτους ;) αλλα αντιθετα τα 2 γκουραμι κυνιγιουνται ΣΥΝΕΧΕΙΑ! το ενα δηλαδη εχει αλλαξει τα φωτα στο αλλο το τσιμπαει και δεν το αφηνει σε ησυχεια! τι να το κανω??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δυο αρσενικα?

Καλο ειναι να εχεις 1 αρσ + 2 θηλ για να ηρεμουν τα πραγματα καπως.

Ειναι ημιαγριο ειδος τα gourami.

Ποιο ειδος εχεις?

http://www.theaquariumwiki.com/Gourami

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δυο αρσενικα?

Καλο ειναι να εχεις 1 αρσ + 2 θηλ για να ηρεμουν τα πραγματα καπως.

Ειναι ημιαγριο ειδος τα gourami.

Ποιο ειδος εχεις?

http://www.theaquariumwiki.com/Gourami

δεν εχω ιδεα πως να κανω αναγνωριση του φυλου..... εχουν ιδιο μεγεθος παντως και ειναι κατακιτρινα με τις κλασσικες γκουραμο-βουλες στα πτερυγια

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα 2 ειναι!! ειναι πολυ ομορφα αλλα αμα ειναι να χτυπιουνται να κανουμε κατι!

post-16544-1265225146_thumb.jpg

post-16544-1265225157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Trichogaster trichopterus, το ειδος Gold Gourami.

Τα βλεπω και τα δυο αρσενικα. (Ειναι πιο εντονα τα χρωματα τους, εχουν πιο διαστικτο το ραχιαιο πτερυγιο απο τα θηλυκα, τα θηλυκα εχουν στρουμπουλη κοιλιτσα)

Λογικα σε 110 λιτρα θα επρεπε να εχουν βρει την ιεραρχια τους αλλα μαλλον επειδη ειναι αρχη ψαχνωνται ακομα στο χωρο.

Τους λειπουν και τα θηλυκα για να εχουν να ασχολουνται.

Αν δεις και δεν ηρεμησουν ή δεις τσιμπηματα στα πτερυγια, δωστο το ενα και παρ δυο θηλυκα.

Ετσι κι αλλως χρειαζεσαι και 2 θηλυκα για καθε αρσενικο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τους λειπουν και τα θηλυκα για να εχουν να ασχολουνται.

Αν δεις και δεν ηρεμησουν ή δεις τσιμπηματα στα πτερυγια, δωστο το ενα και παρ δυο θηλυκα.

Ετσι κι αλλως χρειαζεσαι και 2 θηλυκα για καθε αρσενικο.

τα πηρα απο μεγαλο μαγαζι με ενυδρεια στην αθηνας(απο εκει παιρνω ψαρια και τροφες μονο) αλλα ειναι λιγο αχρηστοι.με φλομωνουν στα ψεματα οσον αφορα τις συνηθειες των ψαριων και δεν μπορουν να εξακριβωσουν το φυλο τους! αμα ζητησω θυληκο λες να μου δωσουν σωστο ή θα εχω παλι μπερδεματα??

και κατι τελευταιο- apple snail μπορω να βαλω στο ενυδρειο? η καοιο αλλο σαλιγκαρι που μ αρεσουν?

Link to comment
Share on other sites

τα πηρα απο μεγαλο μαγαζι με ενυδρεια στην αθηνας(απο εκει παιρνω ψαρια και τροφες μονο) αλλα ειναι λιγο αχρηστοι.με φλομωνουν στα ψεματα οσον αφορα τις συνηθειες των ψαριων και δεν μπορουν να εξακριβωσουν το φυλο τους! αμα ζητησω θυληκο λες να μου δωσουν σωστο ή θα εχω παλι μπερδεματα??

και κατι τελευταιο- apple snail μπορω να βαλω στο ενυδρειο? η καοιο αλλο σαλιγκαρι που μ αρεσουν?

Kαι δεν ειναι οι μονοι ψευτες. ;)
Link to comment
Share on other sites

Kαι δεν ειναι οι μονοι ψευτες. ;)

ισχυει πολλα μαγαζια ειναια αναξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

καλα εσυ δεν ειπες οτι ειναι δωρο..?? :):P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

καλα εσυ δεν ειπες οτι ειναι δωρο..?? :P:angry2::thumbup:

δωρο ειναι! :)

Link to comment
Share on other sites

τα πηρα απο μεγαλο μαγαζι με ενυδρεια στην αθηνας

Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε παιδια.. πηραν** :)

γιατι να ελεγα ψεματα στα ποστ μου εφοσον τα γραφω για να με βοηθησετε και να σας εξηγησω ακριβως την κατασταση? αφου ετσι κ αλλιως τα ψαρια αρχικα δεν τα ειχα δεχτει και οπως ειπα τα ειχα αφησει για λιγο στο ενυδρειο φιλου μου που εχει και αυτος.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...