Jump to content

ποτε θα γεννησει το γκαπυ?


giannakos

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω μια γκαπυνα η οποια ειναι αρκετα φουσκωμενη η κοιλια της και μαυρη στο πισω σημειο.Το ενα το ρσενικο παει και την τσιμπαει στο πισω μερος.Αυτο ειναι καλο?ποτε θα καταλαβω οτι γεννησε .Δεν τη εχω σε γεννηστρα απλα εχω κερατοφυλλο μεσα.Αν τα μικρα φαγωθουν πως θα το καταλαβω?

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλυκιές γεννούν κάθε 20 μέρες περίπου. Κάποια στιγμή θα δεις κεφαλάκια με ουρά να χάνονται με ταχύτητα μέσα στο κερατόφυλλο, που ελπίζω να έχεις πολύ...

Ερώτηση: μέσα στο ενυδρείο σου έχεις και άλλες θηλυκιές;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω ακομα μια θυληκια και 2 αρσενικους

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή αναλογία είναι 3 θηλυκιές για κάθε αρσενικό.

Αυτό γιατί τα αρσενικά κυνηγούν τα θηλυκά συνεχώς για να ζευγαρώσουν με αποτέλεσμα να στρεσσάρονται και να σημειώνονται απώλειες.

Θα σε συμβούλευα να αγοράσεις και άλλες θηλυκιές ή τουλάχιστον να δώσεις το ένα αρσενικό.

Έπειτα δεν πρόσεξα στο προφίλ σου: σε τι ενυδρείο τα έχεις; Γιατί πρέπει να υπολογίζεις, ότι θα γεννούν κάθε 20 μέρες από 10-15 μικρά, οπότε πολύ γρήγορα θα χρειασθεί να χαρίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Το 25λιτρο που βλέπω είναι μικρό, πάάάάρα πολύ μικρό.

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 40άρι για ένα χαρεμάκι

Link to comment
Share on other sites

Μικρο ειναι ε?Ειναι ωραια ομως τα ψαρακια και δυστυχως εχω προβλημα με τον χωρο. Θ αη θελα να παρω ενα 100lt ας πουμε αλλα θα επιανε περιπου ολο το δωματιο.Ελπιζω ο τζαναμπετης ο αρσενικος να σταματησει να την κυνηγαει ωστε να μπορεσει να ηρεμησει λιγο η καημενη

Link to comment
Share on other sites

είναι μικρό όχι μόνο για τα συγκεκριμένα ψάρια, αλλά για το εγγύς μέλλον, που θα γεμίσει ασφυκτικά.

Πάντως σκέψου να χαρίσεις κάπου τον ένα αρσενικό, γιατί θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια κ εγω στην ιδια κατασταση με το φιλο πιο πανω ειμαι ειναι εγγυος κ τα 2 θηλυκα καμια 20 μερες τωρα κ οπου να ΄ναι περιμενω....σωστα???

παντως εχω φουντωτα φυτα για να κρυφτουν οπως κερατοφυλλο(οχι πολυ),cabomba k ενα αλλο φουντωτο μαλλον mayaka.....ελπιζω να ζησουν τα μικρουλια.....

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που τα θηλυκά είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης τότε να περιμένεις κάθε 20-25 μέρες γέννες από 10-15 μικρά μέχρι να τελειώσει. Δεν τα γεννάει όλα μαζί.

Το ότι έχεις πολλά φυτά είναι θετικό γιατί τα μικρά αν και νεογέννητα δεν πιάνονται εύκολα από τα μεγαλύτερα γιατί είναι πιο γρήγορα και σε... επιτάχυνση θυμίζουν κάτι από "φόρμουλα - 1". :bowdown:

Ελπίζω να έχεις σωστές αναλογίες 1 αρσενικό για 3 θηλυκά για να μην στρεσσάρονται στη συνέχεια τα θηλυκά από το κυνηγητό.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η εγκυος γκαπυνα μου που περιμενω,εσεις παιδια πως την βλεπετε?συνοτμα θα εχω μωρουλια? συγνωμη για την αναλυση των φωτο εκανα οτι μπορουσα

post-17610-1265203131_thumb.jpg

post-17610-1265203148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ μενα ετσι ειναι...για πειτε ρε παιδια τι να περιμενουμε οι μελλοντικοι γονεις?? χαχα

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

αν οι γκαπίνες είναι έτσι τότε πολύ σύντομα θα δείτε νεογέννητα.

Α και κάτι άλλο. Συνήθως γεννούν βραδινές ώρες, οπότε θα δείτε τα νέα το πρωί να κρύβονται στα φυλλώματα. Από ένστικτο γνωρίζουν, ότι αν δεν κρυφτούν θα γίνουν μεζές των μεγαλύτερων, ακόμη και της μητέρας τους.

Περιμένετε λίγο ακόμη.... ;)

Link to comment
Share on other sites

τιποτα ακομα απο εμενα...τουλαχιστον αν εχει γεννησει δεν εχω εντοπισει κανενα μικρο....παντως ειναι πολυ φουσκωμενη κ τα αρσενικα την κυνηγουν κ την τσιμπουν απο πισω.....χαχα αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

τιποτα ακομα απο εμενα...τουλαχιστον αν εχει γεννησει δεν εχω εντοπισει κανενα μικρο....παντως ειναι πολυ φουσκωμενη κ τα αρσενικα την κυνηγουν κ την τσιμπουν απο πισω.....χαχα αντε να δουμε

μην απελπιζεσαι!! θα σηκωθεις μια μερα και θα δεις το ενυδρειο γεματο γκαπακια να παιζουν κυνηγητο με τους ενηλικες!! και αμα εχεις πολλα φυτα θα σωσεις και πολλα!! Αλλα φροντισε να τρωνε( εγω τριβω την κανονικη τροφη και την κανω σκονη και ξετρελαινονται) τωρα μπορεις να παρεις και ετοιμη για μωρα απο το pet shop!! Αυτα και με το καλο και η γεννα!! ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

S.O.S. σπασανε τα νερα και γενναμε!!!!! ;) χαχαχα φαση εχει !!ειναι η πρωτη μου γεννα!!!εχω δει μεχρι τωρα 5 μικρουλια και 1 το εφαγε ενα γκαπυ δυστυχως!!!!αντε να δω θα μπορεσουν να ζησουν τα αλλα στο κερατοφυλλο?παω να δω αν βγηκαν και αλλα!!! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

S.O.S. σπασανε τα νερα και γενναμε!!!!! ;) χαχαχα φαση εχει !!ειναι η πρωτη μου γεννα!!!εχω δει μεχρι τωρα 5 μικρουλια και 1 το εφαγε ενα γκαπυ δυστυχως!!!!αντε να δω θα μπορεσουν να ζησουν τα αλλα στο κερατοφυλλο?παω να δω αν βγηκαν και αλλα!!! :hysterical::hysterical:

Συγχαρητηρια για την γεννα!!!! :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

S.O.S. σπασανε τα νερα και γενναμε!!!!! ;) χαχαχα φαση εχει !!ειναι η πρωτη μου γεννα!!!εχω δει μεχρι τωρα 5 μικρουλια και 1 το εφαγε ενα γκαπυ δυστυχως!!!!αντε να δω θα μπορεσουν να ζησουν τα αλλα στο κερατοφυλλο?παω να δω αν βγηκαν και αλλα!!! :hysterical::hysterical:

Συγχαρητήρια!!!! :hysterical::thumbup::thumbup: Πάντως να ξέρεις, ότι από τη στιγμή που ξεκίνησαν να γεννούν, τότε οι θηλυκιές μπορούν να γεννήσουν μέχρι και 6 φορές χωρίς να χρειάζονται αρσενικό. Γεννούν με... δόσεις :(

Link to comment
Share on other sites

γεννησαμε κ εμεις!!!!!! η πρωτη γεννα...ειδα μονο ενα μικρουλη αναμεσα στη cabomba carolianna.....ισως ειναι κ αλλα που δεν τα βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

γεννησαμε κ εμεις!!!!!! η πρωτη γεννα...ειδα μονο ενα μικρουλη αναμεσα στη cabomba carolianna.....ισως ειναι κ αλλα που δεν τα βλεπω....

Συγχαρητήρια!!!!!!!

σίγουρα υπάρχουν και άλλα όμως για τις πρώτες 3-4 μέρες καθ'ως υπάρχει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης δεν πολυβγαίνουν. στη συνέχεια θα κόβουν βόλτες πάντα γύρω από τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!!!!!

σίγουρα υπάρχουν και άλλα όμως για τις πρώτες 3-4 μέρες καθ'ως υπάρχει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης δεν πολυβγαίνουν. στη συνέχεια θα κόβουν βόλτες πάντα γύρω από τα φυτά.

σωστος σημερα ειδα αλλα 3 οποτε 4 πρεπει να ειναι σιγουρα....σε ποσες μερες δεν θα εχουν προβλημα να φαγωθουν απο τα μεγαλα???

ευχσριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπερα κ απο μενα!!!ειμαι καινουργια..ειχα 2 γκαπυ 1 αρσενικο κ 1 θυληκια..οταν την πηρα ηταν εγκυος.γεννησε 10 μετρησα,ξεκινησε βραδυ να γενναει,αλλα μεχρι την αλλη μερα το απογευμα που γεννουσε τα εφαγαν ολα..ο αρσενικος πριν 1,5 βδομαδα με ψοφησε..δεν ξερω γιατι..η θυληκια ειναι παλι φουσκωμενη κ μαλλον θα ξαναγεννησει..αλλα...ειναι συνεχεια πανω πανω στο νερο κ καθεται ακινητη..ειναι οντως εγκυος η θα περιμενω τιποτα δυσαρεστα?απο πισω της εχει μαυρακια..εχω κ 3 αγγελοψαρα μεσα σε 60λ ενυδρειο.3 μηνες το εχω το ενυδρειο κ μονο ο αρσενικος μας ψοφησε..

AQ συγχαρητηρια για την γεννα!!σου εζησαν τελικα τα μικρα σου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα!!!ειμαι καινουργια..ειχα 2 γκαπυ 1 αρσενικο κ 1 θυληκια..οταν την πηρα ηταν εγκυος.γεννησε 10 μετρησα,ξεκινησε βραδυ να γενναει,αλλα μεχρι την αλλη μερα το απογευμα που γεννουσε τα εφαγαν ολα..ο αρσενικος πριν 1,5 βδομαδα με ψοφησε..δεν ξερω γιατι..η θυληκια ειναι παλι φουσκωμενη κ μαλλον θα ξαναγεννησει..αλλα...ειναι συνεχεια πανω πανω στο νερο κ καθεται ακινητη..ειναι οντως εγκυος η θα περιμενω τιποτα δυσαρεστα?απο πισω της εχει μαυρακια..εχω κ 3 αγγελοψαρα μεσα σε 60λ ενυδρειο.3 μηνες το εχω το ενυδρειο κ μονο ο αρσενικος μας ψοφησε..

AQ συγχαρητηρια για την γεννα!!σου εζησαν τελικα τα μικρα σου?

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, Άνοιξε ένα θέμα για το ενυδρείο σου στην κατάλληλη κατηγορία να το κουβεντιάσουμε.

Από τώρα μπορώ να σου πω, ότι τα σκαλάρια που έχεις είναι ακατάλληλα για τα λίτρα σου και την υπόλοιπη σύνθεση του ενυδρείου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

geia sas paidia exw kai egw ena 25litro enudreio kai exw mono kati diakosmhtika oxi futa ,,exw parei 3 thylika gapy kai ena arseniko ithela na rwtisw an einai sigouro oti tha zeugarwsoun ??kai ti prepei na kanw an gennisoun na parw fyta ??kai auta ta fyta na einai alithina??sorry an einai xazes oi erwtiseis alla eimai teleios arxarios!!euxaristw!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, θα σε παρακάλεσε να γραφείς με Ελληνικούς χαρακτηρες, καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...