Jump to content

Μια αλλαγη που χρειαζεται βοηθεια...


isildur_13

Recommended Posts

Καλημερα,ασχολουμε εδω και μισο χρονο με τον ενυδρειακο χωρο! το ενυδρειο μου τρεχει εδω και 5 μηνες και η αληθεια ειναι οτι το φυτεμενο-κοινωνικο ενυδρειο με κοπαδοψαρα δεν με ενθουσιαζει,φυσικα παιζει ρολο και το μεγεθος το οποιο ειναι περιοριστικο για την επιλογη ψαριων 75λιτ και δεν μου δινει πολλες επιλογες

Θελω να αλλαξω τελειως το ενυδρειο και ο χωρος που πραγματικα με εχει εντυπωσιασει ειναι η Ταγκανικα και τα νταμαρια της! τελεια ψαρια με τελεια set-up! Εχω διαβασει ολα τα θεματα στις Κιχλιδες Αφρικης και απλα θελω να μου πειτε τη γνωμη σας αν μπορω πραγματικα με ενα μικρο ενυδρειο 75 λιτρων να στησω μια Ταγκανικα!!!

Να ειστε σιγουροι οτι θα εχω πολλεεεεεςςς αποριες........ ;):hysterical: σαν μικρος βιολογος που ειμαι....

Ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το ενυδρείο σου είναι 75 λίτρα καθαρά?

Ξέρω πως ένα ζευγάρι transcriptus μπορείς να το φιλοξενήσεις σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων...

όπως εδώ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33093

Εναλλακτικά μπορείς να φιλοξενήσεις κάποιο ζευγαράκι brevis ή ένα χαρεμάκι multifasciatus...(απλά δεν θα έχεις νταμάρι αφού τα συγκεκριμένα ψαράκια είναι κοχυλόψαρα...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Ναι 75 λιτρα καθαρα! με ενδιαφερει και η Μαλαουι, και ειναι λογικο αυτο που μου λες γιατι οι πετρες θα φανε πολυ χωρο!! ενδιαφερον τα ψαρακια .... ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ναι 75 λιτρα καθαρα! με ενδιαφερει και η Μαλαουι, και ειναι λογικο αυτο που μου λες γιατι οι πετρες θα φανε πολυ χωρο!! ενδιαφερον τα ψαρακια .... ;):hysterical:

Μalawi σε αυτα τα λιτρα πολυ δυσκολο φιλε μου.

Μονο μια επιλογη υπαρχει,και αυτη πολυ δυσευρετη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε isildur_13 τα λίτρα είναι λίγα για κιχλίδες απο την λίμνη Malawi. Μπορείς όμως να φτιάξεις μια ωραία κοινότητα με N.multifasciatus τα οποία θα σε ενθουσιάσουν με την συμπεριφορά του και θα σου προσφέρουν και πολλές γέννες. Κοίτα ένα παράδειγμα εδώ.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφηνω τα ονειρα και κοιταμε την Ταγκανικα! αρκει και εκει να εχω επιλογες και να κανω κατι σωστο και καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω ειναι οτι εχω επιλογες οποτε θα το αρχισω σιγα σιγα! αρκει να δωσω τα ζωντανα που εχω τωρα σενα αλλο ενυδρειο! τοτε αρχιζω! εχω διαβασει αρκετα και εχω μια ιδεα! το ποστ του Βαγγου οταν ολοκληρωθει να κλειδωσει,ειναι μια προτυπη διαδικασια στησιματος ενος αφρικανικου! με εχει βοηθησει απιστευτα το ποστ!

για να δουμε λοιπον, ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, βλεπω οτι εσεις οι αφρικανοι ειστε γερο team!

;):hysterical::hysterical::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογες σου ειναι αρκετες μπορω να πω...

Απο Κοχυλοψαρα αν οχι ολα μπορεις να βαλεις σχεδον ολα τα ειδη,μιλαμε ομως παντα για Species ενυδρειο.

Απο Βραχοκιχλιδες θα προτεινα τα Julidochromis transcriptus αλλα οχι τοσο ανετα και με καποιες αμφιβολιες...Θεωρω απαραιτητο το μεγαλο μηκος στο ενυδριο δηλαδη 80 cm μινιμουμ....

Μια αλλη επιλογη που εχεις ειναι στα Neolamprologus Caudopunctatus τα οποια ζουνε σε ζευγαρια και χρησιμοποιουν τοσο τις πετρες για κρυψωνες οσο και τα κοχυλια για αναπαραγωγη :hysterical:

Οσο αναφορα το Aquascape που θα ακολουθησεις,πρεπει πρωτα να διαλεξεις ψαρακια,μιας και ποικιλει σε καθε ψαρι το στησιμο των βραχων και των κοχυλιων...

Καλη συνεχεια...Κωστης ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια Koing, και φυσικα μιλαμε για species ενυδρειο! το θεμα ειναι κανει το fluval 205 που εχω? οχι τοοσο οσον αφορα τη ροη του και το φιλτραρισμα,αλλα οσον αφορα το κανιστρο και τη χωρητικοτιτα σε βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια Koing, και φυσικα μιλαμε για species ενυδρειο! το θεμα ειναι κανει το fluval 205 που εχω? οχι τοοσο οσον αφορα τη ροη του και το φιλτραρισμα,αλλα οσον αφορα το κανιστρο και τη χωρητικοτιτα σε βιολογικο υλικο

Σε καλυπτει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!! :hysterical:

Πρεπει να αρχισω να ξεστηνω! εχουν προτεραιοτητα οι αρλεκινοι μου ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...