Jump to content

ΠΡΟΤΑΣΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΓΙΑ Juwel 180!!!


EFTHIMIS

Recommended Posts

Φιλαρακια επειδη ειμαι αρχαριος ,μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε ενα εξωτερικο φιλτρο για το Juwel 180!!!Εγω σκεφτομαι καποιο απο αυτα τα δυο EHEIM professionel 3 2071 η EHEIM professionel 3 2073!!!Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευθυμη καλημερα.και τα 2 ειναι πολυ καλα φιλτρα.το 2071 ειναι μεχρι 250 λιτρα και το 2073 μεχρι 350 λιτρα.και η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη.αρα συνιστω το 2073 με κυκλοφορια 1050 λιτρα την ωρα.το βασικο ομως ειναι τα υλικα που θα βαλεις μεσα.κοιτα να βαλεις καλης ποιοτητας βιολογικα υλικα.στην θεση σου θα κραταγα και το εσωτερικο με καποιες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

να αλλαξεις το μακαρονι που εχει με siporax που ειναι κλασεις ανωτερο βιλογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

στο εσωτερικο που εχεις μπορεις να αλλαξεις τα μπλε με μεγαλους πορους με siporax.εγω αυτο εκανα στο δικο μου rio 125.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο το προορίζεις για φυτεμένο θα σου πρότεινα να βάλεις ένα EHEIM professionel 3 2073 με ένα καλό βιολογικό υλικό (siporax ή Eheim substrat pro) και να κρατήσεις το εσωτερικό ως έχει. Κάνει πολύ καλή μηχανική φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

To 2073 ειναι απο τα πλεον καταλληλα φιλτρα.

Τα υλικα του δεν χρειαζονται αναβαθμιση ειναι ακριβως αυτα που χρειαζονται.

Plug & play :hysterical:

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32319_ehen

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...ofessionel3.pdf

YΓτο μακαρονι που εχει μπορει να μην ειναι ποιοτητα σιποραξ αλλα εκει που το εχει (στην αρχη της σιερας των υλικων, για μηχανικη φιλτρανση) ειναι τελειο. Αλλωστε πιο μετα στη σειρα των υλικων, εχει ενα απο ατα καλυτερα βιολογικα υλικα το substrat pro.

Το μακαρονι ευτο εχει κει ενα ακομα πλεονεκτημα.

Δινεται δωρεαν με το φιλτρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακια επειδη ειμαι αρχαριος ,μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε ενα εξωτερικο φιλτρο για το Juwel 180!!!Εγω σκεφτομαι καποιο απο αυτα τα δυο EHEIM professionel 3 2071 η EHEIM professionel 3 2073!!!Ευχαριστω!!!!

Επειδή και εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα μαζί σου για την επιλογή εξωτερικού φίλτρου, κατέληξα ύστερα απο πολύ ψαξιμο στην αγορά του 2217 (την επόμενη εβδομάδα θα κάνεω την παραγγελεια) και στην αγορά ενος 5 λιτρου siporax αντι για το media set της eheim. σύνολο όλα 150 ευρώ περίπου. αν θες στείλε μου πμ να σου πω λεπτομέρειες.

είμαι το ιδιο αρχάριος με εσενα,εχω το ριο 180 ακόμα άδειο και δεν θέλω να εχω το εσωτερικό φίλτρο μέσα.

τα 2071 και 2073 αν εχεις παρει την βαση της juwel δεν σου χωράνε στα ντουλαπάκια για 2-3 χιλιοστα!!!!

το μόνο απο αυτη τη σειρά που συγκρίνεται με το 2217 ειναι το 2075 που συστίνεται για ανάλογα λίτρα και έχει την ίδια χωρικότητα κάδου όμως είναι σαφως ακριβότερο και πάλι δεν θα σου χωράει μέσα στο ντουλαπάκι

Έγινε επεξεργασία - kristosfm
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα μαζί σου για την επιλογή εξωτερικού φίλτρου, κατέληξα ύστερα απο πολύ ψαξιμο στην αγορά του 2217 (την επόμενη εβδομάδα θα κάνεω την παραγγελεια) και στην αγορά ενος 5 λιτρου siporax αντι για το media set της eheim. σύνολο όλα 150 ευρώ περίπου. αν θες στείλε μου πμ να σου πω λεπτομέρειες.

είμαι το ιδιο αρχάριος με εσενα,εχω το ριο 180 ακόμα άδειο και δεν θέλω να εχω το εσωτερικό φίλτρο μέσα.

τα 2071 και 2073 αν εχεις παρει την βαση της juwel δεν σου χωράνε στα ντουλαπάκια για 2-3 χιλιοστα!!!!

το μόνο απο αυτη τη σειρά που συγκρίνεται με το 2217 ειναι το 2075 που συστίνεται για ανάλογα λίτρα και έχει την ίδια χωρικότητα κάδου όμως είναι σαφως ακριβότερο και πάλι δεν θα σου χωράει μέσα στο ντουλαπάκι

Αυτο ακριβως ηθελα να πω και εγω.

Ειχα το ριο180 και τα pro2 2026 και 2028 που ειχα χωραγαν μεν αλλα μονο αν ξεβιδωνα τα ντουλαπια.

Ευτυχως που οι καθαρισμοι αργουσαν πολυ καθε φορα.

Το ιδιο λογικα συμβαινει και με τη σειρα 3 αφου εχουν πανω κατω τις ιδιες διαστασεις.

Προσεξε το γιατι ειναι μια πολυ σημαντικη λεπτομερεια

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ριο180 και τα pro2 2026 και 2028 που ειχα χωραγαν μεν αλλα μονο αν ξεβιδωνα τα ντουλαπια.

Ευτυχως που οι καθαρισμοι αργουσαν πολυ καθε φορα.

Το ιδιο λογικα συμβαινει και με τη σειρα 3 αφου εχουν πανω κατω τις ιδιες διαστασεις.

;):hysterical:

Ακριβως τα ιδια και εγω.

Αν και τωρα εχω βρει ενα κολπακι και βαζω το φιλτρο (2026) στο ντουλαπι απο πιο ψηλα και γυρτο προς τα εξω. (το βαζω με το κατω μερος πρωτα δλδ) χωρις να ξεβιδωνω το πορτακι.

Θελει προσοχη γιατι μπαινει ισα ισα.

Παιζει ρολο και που εχουν βιδωθει στους οδηγους τα πορτακια του ντουλαπιου. Αν ειναι εξω εξω βιδωμενα γινεται πιο δισκολη η δουλεια.

edit

Μια φωτογραφια με το φιλτρο στο ντουλαπακι χωρις να υπαρχει το πορτακι, το βιδωνω μετα.

Pb240142.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και κατι ακομη,εκτος το Eheim 2026 σε αυτη την διασταση εχει αλλα η Eheim?Delta66 μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσα εκατοστα ειναι το ανοιγμα απο το ντουλαπι,για να μπορω να ψαξω για φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - EFTHIMIS
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και κατι ακομη,εκτος το Eheim 2026 σε αυτη την διασταση εχει αλλα η Eheim?Delta66 μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσα εκατοστα ειναι το ανοιγμα απο το ντουλαπι,για να μπορω να ψαξω για φιλτρο?

Απο ξύλο σε ξύλο το πλάτος είναι 23,5cm

απο το ξύλο στο πορτάκι που ανοιγει ειναι 21cm

απο το ξύλο στον μεντεσε που εξέχει λιγο απο το πορτακι είναι 20 cm.

ανοιξε ενα ντουλαπι της κουζίνας σου για να καταλάβεις τι εννοω.

μπες εδω να δεις φίλτρα και διαστάσεις. http://www.eheimasiapacific.com/product.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο το Εheim 2026 και το 2028 μπαινει στο ντουλαπακι και το κακο ειναι οτι σημερα το πρωι μου εστειλε απο το petcumulus to Eheim 2073!!!!Aυριο το πρωι θα ρωτησω αν γινεται να το αλλαξω!!!!!Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!!!Κατι τελευταιο το eheim Wet/DRY κανει για τροπικο ενυδρειο η ειναι μονο για θαλασινα?

Έγινε επεξεργασία - EFTHIMIS
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και κατι ακομη,εκτος το Eheim 2026 σε αυτη την διασταση εχει αλλα η Eheim?Delta66 μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσα εκατοστα ειναι το ανοιγμα απο το ντουλαπι,για να μπορω να ψαξω για φιλτρο?
οπωα στα ειπε ο φιλος πιο πανω ειναι.

24μηκοςΧ34βαθοςΧ64υψος

συν ο μεντεσες απο το πλαι, χανεις 1 εκατοστο απο το μηκος . (εγω σηκωνω το 2026 οπως ειπα και μπαινει)

Στο λινκ του φιλου εχει 21 εκ. μηκος το 2026 και 24 εκ. το 2073.

Δεν τοπ βλεπω να χωραει, εκτος κι αν το βαλεις στο κεντρικο νουλαπι χωρις πορτακι που ειναι γυρω στα 27 εκ. ανοιγμα.

Εμενα δεν θα με πειραζε. Ειναι στολιδι το φιλτρο μου αρεσει να το βλεπω.

Στα ντουλαπια θα εχεις ετσι κι αλλιως πολυ πραμα να βαλεις.

Μονο που πρεπει να ανοιξεις τρυπες ψηλα στην πλατη του κεντρικου ντουλαπιου, για να βγαινουν οι σωληνες απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Το EHEIM WET/DRY κανει για τροπικο ενυδρειο?Αυτο μου το παιρνει στο ντουλαπακι γιατι το 2026 δεν νομιζω να το εχει στο μαγαζι του για αλλαγη!!!

Link to comment
Share on other sites

Το EHEIM WET/DRY κανει για τροπικο ενυδρειο?Αυτο μου το παιρνει στο ντουλαπακι γιατι το 2026 δεν νομιζω να το εχει στο μαγαζι του για αλλαγη!!!

θα ελεγα να το αποφυγεις
Link to comment
Share on other sites

Tελικα μου ηρθε το EHEIM 2073 και ειναι τουμπανο,καπου θα βρω να το βολεψω!!!!!Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια!!!! ;) Το εσωτερικο να το κρατησω η μηπως να το αφαιρεσω για να μου ανοιξει χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μου ηρθε το EHEIM 2073 και ειναι τουμπανο,καπου θα βρω να το βολεψω!!!!!Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια!!!! :hysterical: Το εσωτερικο να το κρατησω η μηπως να το αφαιρεσω για να μου ανοιξει χωρο?

Αμα ειναι τουμπανο μην το βολεψεις αστο φορα παρτιδα! ;):hysterical:

Το εσωτερικο μην το βγαλεις. Να το κρατησεις συμπληρωματικο και back up σε περιπτωση που κατι τυχει με το εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ιδεα ριχνω.δεν ξερω αν ισχυει η οχι.στον φιλο που εχει το rio 180.πιστευω οτι ο delta66 θα μας διαφωτισει πληρως.το rio 180 αριστερα και δεξια εχει ντουλαπια ετσι? στην μεση εχει κενο με ραφι?αν βγαλεις το ραφι χωραει το φιλτρο η οχι?εφοσον δεν εχουμε προβλημα να φαινεται το φιλτρο πιστευω οτι χωραει.

Link to comment
Share on other sites

οπωα στα ειπε ο φιλος πιο πανω ειναι.

24μηκοςΧ34βαθοςΧ64υψος

συν ο μεντεσες απο το πλαι, χανεις 1 εκατοστο απο το μηκος . (εγω σηκωνω το 2026 οπως ειπα και μπαινει)

Στο λινκ του φιλου εχει 21 εκ. μηκος το 2026 και 24 εκ. το 2073.

Δεν τοπ βλεπω να χωραει, εκτος κι αν το βαλεις στο κεντρικο νουλαπι χωρις πορτακι που ειναι γυρω στα 27 εκ. ανοιγμα.

Εμενα δεν θα με πειραζε. Ειναι στολιδι το φιλτρο μου αρεσει να το βλεπω.

Στα ντουλαπια θα εχεις ετσι κι αλλιως πολυ πραμα να βαλεις.

Μονο που πρεπει να ανοιξεις τρυπες ψηλα στην πλατη του κεντρικου ντουλαπιου, για να βγαινουν οι σωληνες απο πισω.

;)

ρε παιδια μια ιδεα ριχνω.δεν ξερω αν ισχυει η οχι.στον φιλο που εχει το rio 180.πιστευω οτι ο delta66 θα μας διαφωτισει πληρως.το rio 180 αριστερα και δεξια εχει ντουλαπια ετσι? στην μεση εχει κενο με ραφι?αν βγαλεις το ραφι χωραει το φιλτρο η οχι?εφοσον δεν εχουμε προβλημα να φαινεται το φιλτρο πιστευω οτι χωραει.

:hysterical:

Το απαντησε ηδη! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

;)

:hysterical:

Το απαντησε ηδη! :hysterical:

εχεις δικιο δικια μου απροσεξια τα παιρνω πισω οσα εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δικια μου απροσεξια τα παιρνω πισω οσα εγραψα.

;)

Γιατι να τα παρεις πισω?

Απλα εδωσες ενα ΟΚ ακομα για την προταση που εκανα. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

βεβαια εμένα θα μου θυμίζει λίγο σαν αμάξι αυτοκινήτου χωρίς καπο!!! την δουλεια του την κάνει αλλα πως φαίνεται.

θα μπορεύσες με ενα ποτηροτρύπανο ξύλου (8ευρω) να ανοιγες μια τρύπα στην πλάτη. μετα να εβρισκές το ίδιο χρωμα για πορτάκι δύο μεντεσέδες (3ευρώ) και ένα τρυπάνι για μεντεσέδες (5ευρω) και ενα ίδιο χερούλι.. με ολα αυτά πιστεύω είσαι εντάξει. και ενα ίδιο χερούλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

:):D

Ακριβως τα ιδια και εγω.

Αν και τωρα εχω βρει ενα κολπακι και βαζω το φιλτρο (2026) στο ντουλαπι απο πιο ψηλα και γυρτο προς τα εξω. (το βαζω με το κατω μερος πρωτα δλδ) χωρις να ξεβιδωνω το πορτακι.

Θελει προσοχη γιατι μπαινει ισα ισα.

Παιζει ρολο και που εχουν βιδωθει στους οδηγους τα πορτακια του ντουλαπιου. Αν ειναι εξω εξω βιδωμενα γινεται πιο δισκολη η δουλεια.

edit

Μια φωτογραφια με το φιλτρο στο ντουλαπακι χωρις να υπαρχει το πορτακι, το βιδωνω μετα.

Pb240142.jpg

Νά'σαι καλα φίλε... με έσωσες! και με 2073 η ίδια πατέντα.. στριμωχτό αλλά χωράει!

Έγινε επεξεργασία - n3xus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...