Jump to content

Οχι πάλι αυτό το Ick!!!! Help!!!!


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:86

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό φιλτρο με αεραντλια, μεσα σε αυτο εχω "μακαρονακια" δυο σφουγγαρακια(ή βαμβακια) και ενα μικρο τρυπητο σακουλάκι με μικρα μπαλακια μεσα(?)...

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):δυο μήνες..

- Ψάρια (είδη και αριθμός):10 γκαπυ...5 πλατυ...3 κλοουν...1 σαλιγκαρι...2 γλείφτες http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...20aymonieri.htm 2 γαριδες εβαλα εχτες...και ΠΟΛΛΑ μωρακια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 με 3 φορες την μερα τους δινω ξηρη τροφη, SUPERVIT 8 mix, εδω και 3 μερες περιπου τους δινω και αρτεμιες*

τους βαζω χλιαρο νερο...αλλαζω το 50%-60% νερου καθε 7-8 μερες...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:**

- KH:**

- GH:**

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0.0-1.5 συχνα ειναι στο 0,0 η αμμωνια...

- ΝΟ2 (νιτρώδη):**

- ΝΟ3 (νιτρικά):**

- Θερμοκρασία:απο τους 26 την ανεβασα στους 30

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:την αμμωνια με TETRA TEST

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαμπυ και πλατυ (ψοφισε ενα γκαμπυ και εχω σε αθλια κατασταση αλλα δυο)

- Ιστορικό Ψαριού:μονο ο ενας κλοουν ειχε ξανα ick

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):δεν εχουν ορεξη να φανε(τα 2 γκαμπυ) ειναι αδυνατισμενα και κινουνται περιεργα, σαν να βαριουνται..

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:πριν απο 1 μηνα ειχα ξανα ick στα 2 μου κλοουν

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: sera costapur για ιχθυοφθειριαση

-Δοσολογία:2ml την 1η 3η και 5η μερα

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:μπλε υγρο...το οποιο ριχνω με συριγγα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

* τις ειχα βαλει σε μικρο δοχειο να εκκολαφτουν αλλα δεν ειχα αποτελεσματα και τις εβαλα σε ενα πλαστικο σακουλι(αυτο που μετεφερα τα ψαρια απο το pet shop) και τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο για να εχουν καλη θερμοκρασια....και ολα καλα....

**Δεν τα εχω μετρησει ποτε, και ουτε ηξερα οτι πρεπει να τα μετραω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.τις φωτο στην ενωτητα"τεχνικες φωτογραφισης".προφανως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο πρεπει να κανεις οπωσησδηποτε μετρησεις για ph,no2,no3.εχε υποψη σου οτι οι κλοουν ειναι ευαισθητα ψαρια στην ποιοτητα του νερου.εχεις βαλει ασυμβατα ψαρια μεταξυ τους.βαλε φωτο οπωσδηποτε για να σε βοηθησουμε.με τον αριθμο των ψαριων που εχεις το εσωτερικο φιλτρο δεν επαρκει.

Link to comment
Share on other sites

den mporw na balw photos :hysterical: pws bazw?

Πρώτον καλώς όρισες ;)

Δεύτερον γράφε με μικρά ελληνικά.

Τρίτον κάνε τις φωτογραφίες σου 800x600 και έτσι θα μπορείς να τις σηκώσεις.

Τέταρτον έχουμε κι εδώ link με τα προφίλ των ψαριών πολύ ψαγμένα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1004 :hysterical:

Πέμπτον και τελευταίο... Έχεις πολλά ψάρια σε ενυδρείο που πιθανόν να έχει ελλειπή ή όχι ακόμα στρωμένη βιολογία.

Περιμένω και φωτογραφίες για να προχωρήσουμε!

ΥΓ: Κακώς χρησιμοποίησες φάρμακο σε αυτή τη φάση!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.τις φωτο στην ενωτητα"τεχνικες φωτογραφισης".προφανως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο πρεπει να κανεις οπωσησδηποτε μετρησεις για ph,no2,no3.εχε υποψη σου οτι οι κλοουν ειναι ευαισθητα ψαρια στην ποιοτητα του νερου.εχεις βαλει ασυμβατα ψαρια μεταξυ τους.βαλε φωτο οπωσδηποτε για να σε βοηθησουμε.με τον αριθμο των ψαριων που εχεις το εσωτερικο φιλτρο δεν επαρκει.

φιλε μου... απο ενα "σερφαρισμα" που εκανα ειδα ποσο σημαντικες ειναι οι μετρησεις αυτες...επισης παρατηρησα οτι τα pet shop θελουν να "σπρωξουν" το εμπορευμα τους χωρις να τους νοιαζει τι θα κανεις με αυτο...αποδειξη οτι μου ειπαν πως ολα τα ψαρακια που μου εδωσαν ταιριαζουν μια χαρα μεταξυ τους... ;) ενω οπως μου λες ειναι ασυμβατα....

τα προβληματα ξεκινησαν οταν εβαλα μεσα τα κλοουν...την πρωτη κιολας μερα εβγαλαν ασπρα αυγουλακια (δεν ξερω πως τα λενε..) ηταν ομως παρασκευη και περιμενα ως την δευτερα για να μου πει ο πετ-σοπας τι να κανω... εκανα την θεραπεια ΚΑΙ την 5η μερα ολα οκ...!<----πριν απο 1 μηνα αυτο...

ΥΓ:Αγαπω ΟΛΑ τα ψαρακια μου και δεν θα ηθελα να "διωξω" καποιο, :hysterical: υπαρχει τροπος να τα κρατησω ολα? εκτος απο τα μικρα βεβαια που τα δινω (οχι ολα) στο πετ σοπ...

ΥΓ2:οταν πηγα να παρω τα κλοουν μου ειπε να ξαναπαω σε μια εβδομαδα γιατι τους ειχε ριξει φαρμακο(!)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον καλώς όρισες ;)

Δεύτερον γράφε με μικρά ελληνικά.

Τρίτον κάνε τις φωτογραφίες σου 800x600 και έτσι θα μπορείς να τις σηκώσεις.

Τέταρτον έχουμε κι εδώ link με τα προφίλ των ψαριών πολύ ψαγμένα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1004 :hysterical:

Πέμπτον και τελευταίο... Έχεις πολλά ψάρια σε ενυδρείο που πιθανόν να έχει ελλειπή ή όχι ακόμα στρωμένη βιολογία.

Περιμένω και φωτογραφίες για να προχωρήσουμε!

ΥΓ: Κακώς χρησιμοποίησες φάρμακο σε αυτή τη φάση!

Τωρα τι πρεπει να κανω που εβαλα φαρμακο???

Tι φταίει και εμφανιστηκε παλι το Ick?

πρεπει να βγαλω καποια ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φταίει, προφανώς είναι το ότι συμβουλεύτηκες λάθος ανθρώπους σε πρώτη φάση ;)

Ξεκινάμε...

1) Κάνεις μία αλλαγή ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΥ νερού σε κουβάδες/λεκάνες που έχεις ΜΟΝΟ για ενυδρειακή χρήση με χρήση αντιχλωρίου.

2) Αγοράζεις άνθρακα και τον βάζεις μέσα στο ενυδρείο σου (φίλτρο) για δύο 24ώρα. Μία ποσότητα 800gr θα ήταν καλή για τα λίτρα σου, ίσως και 500gr. Μετά τον βγάζεις και τον πετάς.

3) Ταυτόχρονα με τον άνθρακα, ανεβάζεις την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και βάζεις ότι αεραντλίες έχεις να δουλεύουν στο φουλ.

4) Όταν εξαφανιστεί και η τελευταία άσπρη κουκκίδα ΔΕΝ ρίχνεις την θερμοκρασία. Την κρατάς σε αυτά τα επίπεδα για 10 μέρες ακόμα. Επαναλαμβάνω πως από τη μέρα που δεν θα δεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ κουκκίδα Ich, κρατάς την θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα χωρίς να την ρίξεις ούτε στο ελάχιστο.

5) Όλο αυτό το διάστημα μετράς ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 κατά προτίμηση με υγρά τεστ. Αν υπάρχει έστω και υποψία από μία από τις 2 ουσίες το λες εδώ και βλέπουμε πως το αντιμετωπίζουμε.

6) Ταΐζεις μέρα παρά μέρα ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

7) Καθημερινή ενημέρωση εδώ μέσα για τις όποιες εξελίξεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φταίει, προφανώς είναι το ότι συμβουλεύτηκες λάθος ανθρώπους σε πρώτη φάση :hysterical:

Ξεκινάμε...

1) Κάνεις μία αλλαγή ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΥ νερού σε κουβάδες/λεκάνες που έχεις ΜΟΝΟ για ενυδρειακή χρήση με χρήση αντιχλωρίου.

2) Αγοράζεις άνθρακα και τον βάζεις μέσα στο ενυδρείο σου (φίλτρο) για δύο 24ώρα. Μία ποσότητα 800gr θα ήταν καλή για τα λίτρα σου, ίσως και 500gr. Μετά τον βγάζεις και τον πετάς.

3) Ταυτόχρονα με τον άνθρακα, ανεβάζεις την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και βάζεις ότι αεραντλίες έχεις να δουλεύουν στο φουλ.

4) Όταν εξαφανιστεί και η τελευταία άσπρη κουκκίδα ΔΕΝ ρίχνεις την θερμοκρασία. Την κρατάς σε αυτά τα επίπεδα για 10 μέρες ακόμα. Επαναλαμβάνω πως από τη μέρα που δεν θα δεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ κουκκίδα Ich, κρατάς την θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα χωρίς να την ρίξεις ούτε στο ελάχιστο.

5) Όλο αυτό το διάστημα μετράς ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 κατά προτίμηση με υγρά τεστ. Αν υπάρχει έστω και υποψία από μία από τις 2 ουσίες το λες εδώ και βλέπουμε πως το αντιμετωπίζουμε.

6) Ταΐζεις μέρα παρά μέρα ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

7) Καθημερινή ενημέρωση εδώ μέσα για τις όποιες εξελίξεις :hysterical:

;) 1)Το αντιχλωριο θα το ριξω μεσα στους κουβαδες,ή απευθειας στο ενυδρειο οπως εκανα μεχρι τωρα?

2)Οκ

3)Εχω μια επιπλεον αεραντλια,να την βαλω οπουδιποτε μεσα στο ενυδρειο ή μεσα στο φιλτρο ....(μαζι με αυτη του φιλτρου..)(?)

4)Την εχω ανεβασμενη στους 30!

5)οκ

6)οκ

7)σημερα δε προλαβαινω να κανω τιποτα,δεν εχω το τεστ ΝΟ2 κ θα το αγορασω τη Δευτερα.Το σαβ/κο να κανω ολα τα υπολοιπα(εννοω χωρις το τεστ)(?)

8)δεν ειναι προβλημα που θα χαλασω τη φαρμακευτικη αγωγη ??Σημερα τους εχω βαλει τη δευτερη δοση ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...