Jump to content

Μετά τα τιγράκια;


Recommended Posts

ακομή είμαι στο στρώσιμο και εχω 3 τιγράκια

το ενυδρείο είναι 100χ30χ45

η γυναίκα μου με έφαγε να βάλω αγγελόψαρα

είναι καλή ιδέα?

θα μπορούσα να βάλω μόνο ενα ή πάει ζευγάρι

Υ.Γ. εκτός απο τα τιγράκια και αγγελόψαρα (πιθανόν) ή κάτι άλλο θέλω να βάλω

και πλέκο μπορώ να βάλω 1 ή πάει ζευγάρι

Link to comment
Share on other sites

Με τα τιγρακια δεν πανε ψαρια με μεγαλα πτερυγια. Θα τους τα τσιμπανε και θα βγουν προβληματα.

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα (6-8 μινμουμ) 30-40 λιτρα το ατομο. Αν βαλει καποιος ζευγαρι πρεπει να ειναι εξακριβωμενο και σιγουρο.

Θα εχει προβλημα ομως με τα αλλα ψαρια, οταν ξεκινανε την αναπαρωγη τα σκαλαρια θα πεφτει πολυ ξυλο ή/και τα αλλα ψαρια θα τους ενοχλουν στην αναπαραγωγη.

Δες εδω και μια συζητηση παρομοια για καταλληλο ενυδρειο κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=36514&st=0

Απο μετρησεις πως παμε?

Στρωνεις με ψαρια μεσα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με τα τιγρακια δεν πανε ψαρια με μεγαλα πτερυγια. Θα τους τα τσιμπανε και θα βγουν προβληματα.

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα (6-8 μινμουμ) 30-40 λιτρα το ατομο. Αν βαλει καποιος ζευγαρι πρεπει να ειναι εξακριβωμενο και σιγουρο.

Θα εχει προβλημα ομως με τα αλλα ψαρια, οταν ξεκινανε την αναπαρωγη τα σκαλαρια θα πεφτει πολυ ξυλο ή/και τα αλλα ψαρια θα τους ενοχλουν στην αναπαραγωγη.

Δες εδω και μια συζητηση παρομοια για καταλληλο ενυδρειο κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=36514&st=0

Απο μετρησεις πως παμε?

Στρωνεις με ψαρια μεσα?

ευχαριστώ φίλε

απο οτι καταλαβα δεν είμαι για σκαλάρια

απο μετρήσεις προσεχώς όπως και αλλαγή νερού γιατί ψιλοσαστισμένος είμαι δεν περίμενα τοσες λεπτομέριες ομολογο

στρώσιμο εκανα ας πούμε απλα καταλαβα οτι κανονικα διαρκεί 3 μηνες όπως και ο τελικός αριθμός των ψαριών

τελικα εσύ φιλε εκτός απο τα 3 τιγράκια τη θα προτεινες απο ψάρια (κάπως ανθεκτικά αλλα και κάπως εντυπωσιακά)

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε καμία φωτό να δούμε το ενυδρείο. Πάντως τα νερά μας στη περιοχή είναι "λουκούμι" για Tanganika κοίταξε λίγο στης αφρικανικές κηχλίδες ,ενυδρεία με πολύ λίγα φυτά αλλά τέλεια υπερκινητικά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο!

τα τιγρακια πανε με ξιφοφορους??

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε καμία φωτό να δούμε το ενυδρείο. Πάντως τα νερά μας στη περιοχή είναι "λουκούμι" για Tanganika κοίταξε λίγο στης αφρικανικές κηχλίδες ,ενυδρεία με πολύ λίγα φυτά αλλά τέλεια υπερκινητικά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε καμία φωτό να δούμε το ενυδρείο. Πάντως τα νερά μας στη περιοχή είναι "λουκούμι" για Tanganika κοίταξε λίγο στης αφρικανικές κηχλίδες ,ενυδρεία με πολύ λίγα φυτά αλλά τέλεια υπερκινητικά ψαράκια.

foul στο πλαστικό μάλον το σκέφτηκα ως διακοσμητικό και όχι ως ενυδρείο

αν και κάθε μέρα στο internet δεν σκέφτηκα να ψάξω για κάποιο forum

να δω τι παίζετε όταν γράφτηκα ήταν αργά .....................

φιλέ εισε μέσα απο Σέρρες?

http://img31.imageshack.us/img31/8652/dsc00052oe.jpg

Έγινε επεξεργασία - calpinos
Link to comment
Share on other sites

αν και κάθε μέρα στο internet δεν σκέφτηκα να ψάξω για κάποιο forum

να δω τι παίζετε όταν γράφτηκα ήταν αργά .....................

Ποτε δεν ειναι αργα.

Οι περισσοτεροι ετσι ξεκινισαμε.

Καραβακια, πλαστικα φυτα κλπ

Οτι μας πουλαγαν.

Απλα ξεκινας το διαβασμα και το πως θα κανεις την διορθωση σε οτι χρειαζεται.

Ψαξε για ψαρια που ζουν στις ιδες παραμετρους νερου με τα τιγρακια, ειναι ειρηνικα και χωρανε στο ενυδρειο.

Ριξε μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειναι αργα.

Οι περισσοτεροι ετσι ξεκινισαμε.

Καραβακια, πλαστικα φυτα κλπ

Οτι μας πουλαγαν.

Απλα ξεκινας το διαβασμα και το πως θα κανεις την διορθωση σε οτι χρειαζεται.

Ψαξε για ψαρια που ζουν στις ιδες παραμετρους νερου με τα τιγρακια, ειναι ειρηνικα και χωρανε στο ενυδρειο.

Ριξε μια ματια[

ευχαριστώ φίλε για το link πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε καμία φωτό να δούμε το ενυδρείο. Πάντως τα νερά μας στη περιοχή είναι "λουκούμι" για Tanganika κοίταξε λίγο στης αφρικανικές κηχλίδες ,ενυδρεία με πολύ λίγα φυτά αλλά τέλεια υπερκινητικά ψαράκια.

τα κατάφερα εφτιαχνα γκάφα

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε για melanotaenia, SAE, γαριδες Amano, Applesnail, Zebra nerite Snail

ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρων να σου πω ότι εχω ενυδρείο 100χ30χ45

αν μπόρεις απάντησε μου στα παρακάτω:

τελικά τώρα εχω 6 τιγράκια (πολύ καλή φάση έγιναν κοπάδι)

και αφού έψαξα πολύ με τι ταιριάζουν και απο ότι λένε ταιριάζουν πολύ και είναι και

ανθεκτικά ψάρια σκέφτομαι να βάλω

2 Chromobotia (Botia) macracanthus ή αλλιώς clown

απλά γίνονται κάπως μεγάλα

και φυσικά 1 πλακόστομο για την αλγη

πες μου την γνώμη σου για τα παραπάνω είναι καλές επιλογές?

χωράει 1-2 τιγράκια ακόμα?

αν και το botia είναι ψάρια βυθού και εγω δεν εχω και πολύ άνετο βυθό απο τα διαφορα πλαστικά

ή να προτιμήσω μόνο τιγράκια και εναν πλακόστομο

και πόσα τιγρακια ο ανώτερος αριθμός?

Link to comment
Share on other sites

Τα clown τα ξεχνας (ειναι ψαρια των 30 εκατοστων)

Και τα SAE που σου γραφω δυσκολα ειναι για ενα μετρο ενυδρειο (γινονται 13-15 εκ και ειναι υπερκινητικα).

Απο loaches προτιμησε Yasuhikotakia sidthimunki (εκτροφης ομως γιατι τα αγρια ειναι σε red list εξαφανισης), μια εξαδα γιατι ειναι σμηνοψαρα, γινονται 5-6 εκ και ειναι πανεμορφα αφοβα κινητικα, κινουνται παντου στο ενυδρειο με προτιμηση στο βυθο.

Επισης τα Pangio kuhlii που ειναι σαν χελακια, λενε οτι ζουν εξαφανισμενα μεσα στην αμμο αλλα εγω τα βλεπω ολη μερα και σουλατσαρουν στο βυθο στα ξυλα στις πετρες, βουτανε το κεφαλι τους μεσα στην αμμο (ααα ξεχασα αυτα θελουν αμμωδη βυθο, οχι χαλικι) και τσιμπολογανε, Οταν παω με το κουτι την τροφη ερχονται ακομα και στην επιφανεια αμα ριχνω κανα καλο μεζε (bloodwarms, grindal).

Μαλλον θα ειναι γιατι τα εχω εξαδα κι αυτα.

Δεν γινονται πολυ μεγαλα, 9-10 εκ αλλα ειναι λεπτα σαν χελια.

Απο πλεκοειδη προτιμησε το ancistrus cf. cirrhosus (πρωην Sp3), που δεν γινεται μεγαλο οπως τα common pleco που πουλανε και ειναι ψαρια των 30-40 εκατοστων.

Γενικα εχε σαν μπουσουλα οσο εισαι νεος στο χομπυ, ψαρια που ειναι κινητικα να εχουν ενηλικα μαξιμουμ μεγεθος το 1/10 του μηκους του ενυδρειου και ψαρια που δεν κινουνται πολυ, μαξιμουμ μεγεθος το 1/5 του μηκους του ενυδρειου.

Ενας αλλος γενικος μπουσουλας ειναι να εχεις συνολο σε μικρα ψαρια (μεχρι 7-8 εκ) στο ενυδρειο, 1 λιτρο νερο για καθε εκατοστο ψαριου και 2 λιτρα καλο βιολογικο υλικο στο φιλτρο για καθε 200 λιτρα νερο (εκτος του μηχανικου κλπ υλικων φιλτρου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στη θεσσαλονικη ομως εχετε ομως πολυ σκληρο και αλκαλικο νερο και πρεπε να βρεις τροπο να το μαλακωσεις για τετοιο ενυδρειο που στηνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στη θεσσαλονικη ομως εχετε ομως πολυ σκληρο και αλκαλικο νερο και πρεπε να βρεις τροπο να το μαλακωσεις για τετοιο ενυδρειο που στηνεις.

φίλε δεν είμαι απο θεσσαλονικη απλα στην αρχη φοβήθηκα να βάλω Σέρρες

ξέρεις για ξεκάρφωμα αλλα τώρα το άλαξα στις Σέρρες πάντος απο νερό δεν ξέρω???

πάντος έβαλα υγρό black water το οποίο μαλακώνει και το νερό

δηλαδή απο ότι κατάλαβα εκτος απο τα 6 τιγράκια που εχω ήδη

να βάλω εναν μικρό πλέκο (που μάλλον είναι απαραίτητος για την άλγη απο ότι κατάλαβα)

και κάποιο ψάρι βυθού εξίσου μικρό για να καθαρίζει το βυθό (που είναι χαλίκι σαν ελαφρόπετρες)

τώρα εσύ με την εμπειρία σου θα προτιμούσες μόνο τα παραπάνω με +τιγράκια μόνο

ή πέραν απο τα τιγράκια θα έβαζες και κάποια άλλη ράτσα????? για το συγκεκριμένο ενυδρείο

και αν ναι πες μου σε παρακαλώ κάποιο ψάρι που να ταιριάζει με τα τιγράκια να είναι οσο

γίνεται ανθεκτικό (για αρχάριο) και το κυριότερο να μπορώ να το βρω εύκολα γιατί μιλάμε για Σέρρες.....

Υ.Γ. απο ότι κατάλαβα είσαι μουσικός και σου αρέσει η rock μουσική, προσωπικά δεν θα μπορούσα

να φανταστώ τη ζωή χωρίς rock μουσική αν και δεν παίζω κάποιο όργανο δυστυχώς,

εύχομαι κάθε επιτυχία στη μουσική σου.

Έγινε επεξεργασία - calpinos
Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν είμαι απο θεσσαλονικη απλα στην αρχη φοβήθηκα να βάλω Σέρρες

ξέρεις για ξεκάρφωμα αλλα τώρα το άλαξα στις Σέρρες πάντος απο νερό δεν ξέρω???

πάντος έβαλα υγρό black water το οποίο μαλακώνει και το νερό

δηλαδή απο ότι κατάλαβα εκτος απο τα 6 τιγράκια που εχω ήδη

να βάλω εναν μικρό πλέκο (που μάλλον είναι απαραίτητος για την άλγη απο ότι κατάλαβα)

και κάποιο ψάρι βυθού εξίσου μικρό για να καθαρίζει το βυθό (που είναι χαλίκι σαν ελαφρόπετρες)

τώρα εσύ με την εμπειρία σου θα προτιμούσες μόνο τα παραπάνω με +τιγράκια μόνο

ή πέραν απο τα τιγράκια θα έβαζες και κάποια άλλη ράτσα????? για το συγκεκριμένο ενυδρείο

και αν ναι πες μου σε παρακαλώ κάποιο ψάρι που να ταιριάζει με τα τιγράκια να είναι οσο

γίνεται ανθεκτικό (για αρχάριο) και το κυριότερο να μπορώ να το βρω εύκολα γιατί μιλάμε για Σέρρες.....

Υ.Γ. απο ότι κατάλαβα είσαι μουσικός και σου αρέσει η rock μουσική, προσωπικά δεν θα μπορούσα

να φανταστώ τη ζωή χωρίς rock μουσική αν και δεν παίζω κάποιο όργανο δυστυχώς,

εύχομαι κάθε επιτυχία στη μουσική σου.

Δεν νομιζω να πετυχεις με buffers μακροχρονα το σκοπο σου να μαλακωνεις το νερο και την οξυτητα του.

Δεν υπαρχουν ψαρια καθαριστες και δεν ειναι απαραιτητα ακομα κι αν υπηρχαν.

Αλγοφαγα υπαρχουν αλλα δεν ζουν απο την λιγη αλγη των τζαμιων.

Για το βυθο δεν το συζηταμε, δεν τον καθαριζουν απο τη βρωμα τα ψαρια, απλα τα γατοψαρα τρωνε τρεφονται πανω στον βυθο με κανονικη τροφη. Ενας λογος παραπανω οτι τρεφονταιο και ζουν πανω του ψαρια, ειναι οτι πρεπει να τον κραταμε καθαρο εμεις με τη σωστο στησιμο και λειτουργια του ενυδρειου και του βυθου.

Να εχει δλδ σωστη κυκλοφορια νερου πανω του ο βυθος και να σιφωναρουμε ΟΤΑΝ χρειαζεται τις ακαθαρσιες.

Καποια γατοψαρα ή κιχλιδες(πχ corydoras, γεωφαγοι) βοηθανε απλα ανακατευοντας το βυθο ψαχνωντας για τροφη. Γι'αυτο το λογο ομως πρεπει να ειναι ηδη καθαρος οπως ειπαμε και να εχει στρωσει (να τρεχει το ενυδρειο τουλαχιστον 3 μηνες) πριν κανουμε εισαγωγη των ψαριων. (καποιοι περιορισμοι στην διατηρηση corydoras Και γενικα γατοψαρων ειναι να εχουμε αμμωδη βυθο και να ειναι σε ομαδες τα ψαρα και οχι ενα ενα αφου ειναι σμηνοψαρα)

Ενα εναλλακτικο ειδος ζωντανου που βοηθαει στην καταναλωση περισσευουμενης τροφης απο το βυθο και αλγης ειναι τα σαλιγγαρια. 3-4 apllesnail ή zebra nerite snail στο ενυδρειο σου θα εκαναν καλη δουλεια και θα μαλακωναν και το νερο (τραβανε αλατα απο το νερο για το κελυφος τους)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από τα ψάρια που σου προτείνει ο delta μόνο τα loach μπορούν να βρεθούν στην Σέρρες αν έχεις υπομονή γιατί πριν λίγο καιρό τα είδα σε κάποιο μαγαζί. Όμως σου παραθέτω αναλύσεις από το νερό βρύσης μέσα στην πόλη Ph=7,5 Gh= 22 Kh=12. Όλα τα ψάρια που σου πρότειναν νομίζω είναι ασιατικά και χρειάζονται μαλακό και προς το όξινο νερό. Όσο ακόμα είναι νωρίς μπορείς να αλλάξεις το setup σου σε αφρικανικό για το οποίο δεν θα χρειάζεται καμία παραπάνω ενέργεια και τα ψαράκια σου θα είναι απόλυτα ευτυχισμένα. Εκτός και αν είσαι πρόθυμος να διαθέτεις χρόνο και χρήμα για να φέρνεις το νερό στης επιθυμητές μετρήσεις για τα ψάρια οπότε να βρεθούμε απο κοντά να πιούμε ένα καφέ γιατί και εγώ εκεί έχω κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ...Φίλε μου από τα ψάρια που σου προτείνει ο delta μόνο τα loach μπορούν να βρεθούν στην Σέρρες ...

2. ...αναλύσεις από το νερό βρύσης μέσα στην πόλη Ph=7,5 Gh= 22 Kh=12. Όλα τα ψάρια που σου πρότειναν νομίζω είναι ασιατικά και χρειάζονται μαλακό και προς το όξινο νερό....

3...μπορείς να αλλάξεις το setup σου σε αφρικανικό για το οποίο δεν θα χρειάζεται καμία παραπάνω ενέργεια ..

1. Σερρες. Μου ξεφυγε (αν και μπορει να ψωνιζει και απο θεσσαλονικη)

Εχει sidthimunki loach στις Σερρες? γιατι δυσκολα τα βρισκεις γενικα και στην Αθηνα.

Δεν πιστευω να εννοεις clown loach γιατι ειναι ακαταλληλο για μικρα ενυδρεια.

2. Εχεις δικιο :)

3. Πολυ καλη προταση :P

Link to comment
Share on other sites

Με τα τιγρακια ενα κοπαδι zebra danio.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από τα ψάρια που σου προτείνει ο delta μόνο τα loach μπορούν να βρεθούν στην Σέρρες αν έχεις υπομονή γιατί πριν λίγο καιρό τα είδα σε κάποιο μαγαζί. Όμως σου παραθέτω αναλύσεις από το νερό βρύσης μέσα στην πόλη Ph=7,5 Gh= 22 Kh=12. Όλα τα ψάρια που σου πρότειναν νομίζω είναι ασιατικά και χρειάζονται μαλακό και προς το όξινο νερό. Όσο ακόμα είναι νωρίς μπορείς να αλλάξεις το setup σου σε αφρικανικό για το οποίο δεν θα χρειάζεται καμία παραπάνω ενέργεια και τα ψαράκια σου θα είναι απόλυτα ευτυχισμένα. Εκτός και αν είσαι πρόθυμος να διαθέτεις χρόνο και χρήμα για να φέρνεις το νερό στης επιθυμητές μετρήσεις για τα ψάρια οπότε να βρεθούμε απο κοντά να πιούμε ένα καφέ γιατί και εγώ εκεί έχω κολλήσει.

ελα φίλε τι γίνεται?

οταν λες αφρικανικό μάλον ενοείς ψάρια απο αφρική και τα τιγρακια τι θα τα κάνω?

πάντος μου φάνηκε καλή ιδέα τα σαλιγκάρια αν και δεν ξέρω αν θα βρώ στις Σέρρες

εδω να φανταστείς χαρτάκια για μετρήσεις και περιμένω να φέρει

να σε ρωτήσω και κάτι αλλο απόψε επειδή έβλεπα στην επιφάνεια αρκετή σκόνη έβγαλα το

σφουγγάρι του φίλτρου και το ξέπλυνα με νερό που έβγαλα απο το ενυδρείο (έβγαλε πολύ βρώμα)

και εκτος αυτού που νομίζω ότι έκανα σωστά πρόσεξα τον θερμοστάτη πως δεν είναι καλα αγκιστρωμένος

μήπως οι βεντούζες μεσα στην συσκευασία χρησιμοποιούνται κάπως?? ρωτάω επειδή έχεις και εσύ carrefour

Υ.Γ. εχω ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ στα ψαράδικα δίπλα Ν. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 2 (πλατεία Εμπορίου)

όποτε θέλεις κερνάω καφέ (ωραρειο αγοράς + Δευτέρα απόγευμα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...