Jump to content

Νέο ενυδρείο με ιππόκαμπους


ΖΗΣΗΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από 5 χρόνια, που είχα ένα δισκοενυδρείο 120Lt που είχα, αποφάσισα να φτιάξω ένα δεύτερο θαλασσινό αλλά με ιππόκαμπους.

Το ενυδρείο έχει δύο εξωτερικά φίλτρα. Το ένα έχει βιολογικό υλικό (το οποίο θα αφαιρέσω σε λίγους μήνες ώσπου να μπορέσει να στηριχτεί η βιολογία από τον βράχο) και στο δεύτερο έχει άνθρακα και αντιφώσφορο.

Αραγονίτη 20 κιλά και άλλα 20 κιλά βράχο νεκρό.(Το στήσιμο του βράχου το ανέλαβα ο GESO και τον ευχαριστώ πολύ)

Skimmer berlin και έναν θερμοστάτη 150 w.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ....... ;)

Έγινε επεξεργασία - ΖΗΣΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Aισθητικο αποτελεσμα καταπληκτικο.Το στησιμο του βραχου πολυ καλο.

Μπραβο και στον ιδιοκτητη,και στον αρχιτεκτονα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζηση,φοβερες οι αλγες και το στησιμο.Τα μανιταρια δεν μου αρεσουν.

Ριχνεις βακτηρια σε αυτη τη φαση για να στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Άκη καλημέρα. Τά μόνα βραχάκια που είχα στο μεγάλο ενυδρείο είναι αυτάμε τα μανιτάρια, και τα έβαλα μέσα για μπόλιασμα. Βακτήρια έβαλα μόνον την πρώτη ημέρα. Πρέπει πιστεύεις να βάζω βακτήτια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία εικόνα Ζήση.Θέλω να κάνω μια ερώτηση τεχνική και να με συγχωρέσει ο Ζήσης αν χαλώ το θέμα.Αν έχουμε βάλει εξωτερικό φίλτρο με βιολογία δεν τεμπελιάζει ο βράχος ; ,ώστε να μην μπορεί να αναλάβει έυκολα την βιολογική του δραστηριότητα;

;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν διακρίνω πουθενά τις άλγες που σου έστειλα :hysterical: , φανταστικό αποτέλεσμα πάντως ως σούπερ όταν ολοκληρωθεί όπως φαντάζομαι ότι θα γίνει.

Λογικά ο Ζήσης θα βγάζει κατα διαστήματα βιολογικό υλικό για να περάσει στην πλήρη στήριξη στον βράχο.

Σωστά Ζήση? :hysterical:

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Άκη ότι θα πρέπει να ρίξεις και καμιά καλιέργεια βακτηρίων για πιο γρήγορη αποικιση του βιολογικού σου υλικού ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον nerva.Καλα εκανες και εβαλες το παλιο βραχακι με τα μανιταρια.Ριχνοντας βακτηρια ομως και πολυ λιγη τροφη ανα καποιες μερες,το στρωσιμο θα γινει πολυ γρηγοροτερα και το συστημα πολυ πιο σταθερο.

Φαντασου οτι με το που θα μπουν οι κατοικοι,θα ταιζεις αμεσως και τρεις και λιγο κατεψυγμενες και ζωντανες τροφες.Οποτε θελεις ενα πλουσιο βιολογικο υποβαθρο για να υποστηριξει ολα τα καταλοιπα της τροφης.

Link to comment
Share on other sites

Ζήση καλή αρχή και από εμένα.Έχεις σκεφτεί με πιο είδος θα ξεκινήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ομορφο στησιμο και σωστα φτιαγμενο για τους ιππους.. τωρα θελει πολυ υπομονη για κοπιποδα κτλπ καλη συνεχεια...

Ορεστη ,πως πανε οι δικοι σου ?δωσε και καμια φωτο στον λαο!!

Link to comment
Share on other sites

Ζήση καλή αρχή και από εμένα.Έχεις σκεφτεί με πιο είδος θα ξεκινήσεις?

Δεν έχω αποφασίσει, ακόμα είναι πολύ νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ομορφο στησιμο και σωστα φτιαγμενο για τους ιππους.. τωρα θελει πολυ υπομονη για κοπιποδα κτλπ καλη συνεχεια...

Ορεστη ,πως πανε οι δικοι σου ?δωσε και καμια φωτο στον λαο!!

Υπόσχομαι να ανεβάσω ;)

Πρέπει να δανειστώ καμιά φωτογραφική για να βγάλω σωστές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

;) Mπραβο φιλε σου ευχομαι καλη συνεχεια .θεωρω το μακρα καλυτερο ενυδρειο απο οσα εχ ω δει με ιπποκαμπους .Με βαζεις σε σκεψεις να κανω ενα :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Mπραβο φιλε σου ευχομαι καλη συνεχεια .θεωρω το μακρα καλυτερο ενυδρειο απο οσα εχ ω δει με ιπποκαμπους .Με βαζεις σε σκεψεις να κανω ενα :hysterical:

Γιατί πότε έβαλε τους ιπόκαμπους? ;) και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σε ένα τόσο απαιτητικό σύστημα με τόσο ευαίσθητα ζωντανά! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πότε έβαλε τους ιπόκαμπους? ;) και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σε ένα τόσο απαιτητικό σύστημα με τόσο ευαίσθητα ζωντανά! :hysterical:

:hysterical: ενταξει λαθος μου ηθελα να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ γενικα το στησιμο . Ασε που ο ανθρωπος φαινεται οτι εχει μερακι και θα πετυχει και παλι καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμαθα οτι μπηκε κατοικος στο ενυδρειο................ :thaman:

Ζησηηηηηηηηηη δωσε φωτογραφιες :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι μπηκε κατοικος στο ενυδρειο................ :thaman:

Ζησηηηηηηηηηη δωσε φωτογραφιες :thaman:

Εχτές το έβαλα το ιπποκαμπάκι ρε φίλε, και πήγε και κρύφτηκε αμέσως, αφού πρώτα τσίμπησε μερικά κοπίποδα, πού έχω μέσα άπειρα. Μόλις αρχίσει να κυκλοφορεί θα βάλω φοτο :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι μπηκε κατοικος στο ενυδρειο................ :thaman:

Ζησηηηηηηηηηη δωσε φωτογραφιες :thaman:

Μαρτυριαρηηη! :thaman:

Ζηση περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το έβαλα το ιπποκαμπάκι ρε φίλε, και πήγε και κρύφτηκε αμέσως, αφού πρώτα τσίμπησε μερικά κοπίποδα, πού έχω μέσα άπειρα. Μόλις αρχίσει να κυκλοφορεί θα βάλω φοτο :thaman:

να μαντέψω το χρωματάκι του ?? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!!! Κανονισε καφε να το δουμε και απο κοντα!!!

Γιάννη, το σπίτι μου είναι ανοικτό για τους φίλους, κανόνισε όποτε θέλεις :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...