Jump to content

Led σε Reef 120l ???


cosmo

Recommended Posts

Μπορώ να χρησιμοποιήσω led σε reef 120λ ? To έχω δει σε ξένα site με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν μπόρεσα να βρω αντιστοιχία σε watt σε σχέση με Τ5. Πόσα watt σε led πρέπει να έχω.

Στο reef θα μπουν μόνο μαλακά κοράλλια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

από τους 65 που είδαν το θέμα κανένας δεν έχει δοκιμάσει κάτι ???

Link to comment
Share on other sites

από τους 65 που είδαν το θέμα κανένας δεν έχει δοκιμάσει κάτι ???

To 65 δεν σημαινει οτι το ειδαν 65 ατομα φιλε μου.

Κι εσυ αν το ανοιξεις 10 φορες... 10 θα λεει..... ;)

Εχε υπομονη.... τα Led ειναι νεα τεχνολογια και ακομα δεν τα εχουμε δει σε ενυδρεια παρα σε ελαχιστες εξαιρεσεις.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία είναι περίπου 1 προς 3.Δηλαδή 150w led περίπου σαν μια 400w metal halide.Σε ένα Light reef υπάρχουν κάποια πειραματικά ενυδρεία τα οποία πάνε καλά.Απλά υπάρχουν προβλήματα όπως καμένα Ledακια ή πλακέτες και διάφορα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία είναι περίπου 1 προς 3.Δηλαδή 150w led περίπου σαν μια 400w metal halide.Σε ένα Light reef υπάρχουν κάποια πειραματικά ενυδρεία τα οποία πάνε καλά.Απλά υπάρχουν προβλήματα όπως καμένα Ledακια ή πλακέτες και διάφορα τέτοια.

συγνωμη τα led ειναι πιο δυνατα? ;)αν 150watt led=400watt metal halide δεν ειναι για light reef αλλα για ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με sps.

Μαλλον πρεπει φιλε μου να μπερδευτικες πρεπει να ειναι το αντιστροφο

Έγινε επεξεργασία - kentavros
Link to comment
Share on other sites

μα και σαφώς αυτό είναι το πλεονέκτημα τους μικρή κατανάλωση σε αναλογία με την απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

μα και σαφώς αυτό είναι το πλεονέκτημα τους μικρή κατανάλωση σε αναλογία με την απόδοση.

Σωστα τα led εχουν ελαχιστη καταναλωση .Μακαρι να βγουν αξιοπιστα φωτιστικα να γλυτωσουμε και απο την ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...