Jump to content

επιλογες ψαριων...


soxo1979

Recommended Posts

καλησπερα ..

σε ενυδρειο 240 λιτ με 14 κιλα βραχο εχω βαλει ¨"

2 clown fish

2 three stripe damsel ..και σημερα προσθεσα 1 Royal Dottyback και ενα Blueband Goby.

απορια πρωτη >

το Blueband Goby κανει καλο ? γιατι ανακατεβει συνεχεια την αμμο....

απορια δευτερη >

το dottyback εχει προβλημα με το damsel .. το damsel εχει φαει ηδη την ουρα του.... μπορω να κανω κατι ? υπαρχει περιπτωση να το σκοτωσει ? (μην μου πειτε να το βγαλω γιατι εχω κανει τα παντα ..δεν γινεται ... )

Link to comment
Share on other sites

και ομως πιστευω πως ισως χρειαστει να τα κανεις μανταρα και να το βγαλεις το νταμσελ.ειναι παλιοχαρακτηρες...

Link to comment
Share on other sites

για να το βγαλω θα πρεπει να γβαλω τα παντα ....

αυτο εκτος απο δυσκολο πιστευω οτι θα κανει κακο στο νερο και στους αλους κατοικους ...\

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,αλλα οσο μενει μεσα φαντασου τι θα τραβηξουν τα υπολοιπα ψαρια και οτι αλλο καινουργιο βαλεις μεσα....βγαλτον.

Link to comment
Share on other sites

το Blueband Goby ολη μερα τρωει αραγονιτη και τον βγαζει απο τα βρανχεια...

κανει καλο στο ενυδρειο ??? εχει γεμισει τον βραχο με αραγωνιτη.........

και στα 240 λιτ ποσα ακομα ψαρια θα ειναι οκ να βαλω ??

Link to comment
Share on other sites

Το goby αυτο που κανει ειναι τελειος φυσιολογικο.

ΙΜΟ τα damsel και το dottybak πρεπει να τα βγαλεις γιατι ειναι ακρος επηθετικα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

το goby kanei kalo ? γιατι σκεπαζει ολλα τα φυτα με αραγωνιτη ... ???

το dottyback επιθετικο ? μου φενεται παραξενο γιατι ειναι με ολλα τα αλλα και ειναι ηρεμο πολυ ....

ποσα ψαρια σε 240 λιτ μπορω να βαλω ? ακομα ??

Link to comment
Share on other sites

Το Blueband θεωρείται από το πιο εργατικά goby παρόλα αυτά λερώνει σε ένα βαθμό με αραγωνητη τα κοράλλια κάτι που κατά την γνώμη μου είναι ανεκτός , τα υγιεί κοράλλια δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα , όσο αναφορά τα dramsel καλό είναι να απομακρυνθούν , όσο και αν δεν σου φαίνονται επιθετικά θα γίνουν μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

το blueband πρεπει να ειναι σε ζευγαρια ?

και το dottyback δεν ειναι damsel , ειναι επιθετικο ? (ειναι αυτο που ειναι ροζ και κιτρινο )

ποσα ψαρια μπορω να βαλω για να ειμαι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

το blueband πρεπει να ειναι σε ζευγαρια ?

Δεν είναι απαραίτητο άλλα μπορεί να είναι και δυο

και το dottyback δεν ειναι damsel , ειναι επιθετικο ? (ειναι αυτο που ειναι ροζ και κιτρινο )

η παγανiελα δεν θα την έλεγα επιθετική άλλα είναι κτητικό ψάρι για την περιοχή του εγω στα ίδια χρώματα τα έβαζα ένα gramma loreto

ποσα ψαρια μπορω να βαλω για να ειμαι οκ ?πρέπει να έχεις στο μυαλό σου που θα ήθελες να φτάσει το ενυδρείο σου , δηλαδή πολύ χονδρικά όσο πιο απαιτητικό σε κοράλλια τόσο λιγότερα ψάρια !!

2 three stripe damsel ( σε αυτα damsel αναφερωμαι παραπανω )

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Το dottybak οσο περειργο και αν σου φαινεται ειναι ατιμο ψαρι,την εχω πατησει. :)

+1 σε αυτο που σου λεει ο panosk για το grama loreto.Φιλησυχο και ειρηνικο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Το dottybak οσο περειργο και αν σου φαινεται ειναι ατιμο ψαρι,την εχω πατησει. :hysterical:

+1 σε αυτο που σου λεει ο panosk για το grama loreto.Φιλησυχο και ειρηνικο ψαρι.

+1 και στον Πάνο :)

Πρώτον θα πρέπει να δεχθείς πως όσο περνάει ο καιρός κάποιος θα πρέπει να πεθάνει όσο τα κρατάς μέσα ή στην καλύτερη περίπτωση θα μοιράσουν το ενυδρείο στα δυο μέρη αν προλάβει να εγκληματιστεί παγκανιέλα, όπως είπες πρέπει να χαλάσεις τα πάντα για να το βγάλεις και έτσι είχα αναγκαστεί να κάνω και εγώ σε σχετική περίπτωση πολύ παλιά :thumbup: , δεδομένου ότι θέλεις να βάλεις ψάρια, ότι βάλεις είναι καταδικασμένο αν είναι στο ίδιο μέγεθος ή μικρότερο απ' αυτά και ειδικά όσο περνάει ο καιρός η χωροκρατική τους συμπεριφορά θα αυξάνεται.

Αυτά τα ψάρια μπαίνουν πάντα στο τέλος ή με πολύ μεγαλύτερα ψάρια ή για μένα δεν μπαίνουν καθόλου :thumbup:

Ρωτάς συνέχεια πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου, η απάντηση πέραν απο αυτό που σου γράφει ο Πάνος έχει να κάνει με πολύ διάβασμα που θα κάνεις και θα μελετήσεις τις συμβατότητες των ειδών καθώς και τα διαφορετικά τροφικά ενδιαιτήματα στην στήλη του νερού που τρέφονται και κολύμπανε όπως και το μέγεθος.

Σε ίδιου μεγέθους ενυδρείο έχω 28 ψάρια(μικρόψαρα) με φουλ στοκ κοραλλιών, το θέμα είναι όμως ότι κανένα δεν μαλώνει με κανένα και κανένα δεν ασχόλειτε με τα υπόλοιπα(εκτός απο τους καθαριστές :P ), δεν πρέπει να το δέσεις κόμπο το παραπάνω νούμερο όμως για τους λόγους που σου ανέφερα παραπάνω.

Καλή συνέχεια και σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις εύκολα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια !

προς το παρων θα τα αφησω ετσι... δεν βγαζω τιποτα, μιας και εδω και 2 μερες σταματισαν να ασχολουνται μεταξι τους... δεν μαλωνουν ποια και ολλα πανε οκ ! ?

για το dottyback οσο κτητικο και να ειναι με 10-12 ψαρακια σε 240λιτ δεν πιστευω να εχω προβλημα..?

οσο για το νουμερο ψαριων ρωταω γιατι εχω σκοπο να βαλω γυρω στα 10 ψαρακια... και μονο μ****α κοραλια...

αρα πιστεθω οτι θα ειμαι οκ ...

ηστ.>>>> σε pet shop που δεν αναφερω μου ειπαν οτι αν το damsel προσαρμοστει και ησυχασει , μετα δεν θα εχω προβλημα ...<<<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...