Jump to content

30λιτρα Dennerle με Guppies


Recommended Posts

παιδια στο ενυδρειακι μου 30 λιτρα dennerle με guppies (3 θηλυκα+3 αρσενικα) μπορω να βαλω γαριδες?? κ αν ναι ποσες?? κ ποιο ειδος?? πολλες ερωτησεις ε?? :hysterical: απο φυτα εχω: ανουμπια,κερατοφυλο,μπακοπα,εχινοδορο, 2 cabomba κ μια μπαλιτσα αλγης(cladophora aegagropila)

ευχαριστω πολυ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο ενυδρειακι μου 30 λιτρα dennerle με guppies (3 θηλυκα+3 αρσενικα) μπορω να βαλω γαριδες?? κ αν ναι ποσες?? κ ποιο ειδος?? πολλες ερωτησεις ε?? :hysterical: απο φυτα εχω: ανουμπια,κερατοφυλο,μπακοπα,εχινοδορο, 2 cabomba κ μια μπαλιτσα αλγης(cladophora aegagropila)

ευχαριστω πολυ!!! ;)

Φυσικά μπορείς να βάλεις. Άλλωστε τα γκάπυ είναι ίσως ο καλύτερος συγκάτοικος για τις γαρίδες εξαιτίας του ήρεμου χαρακτήρα τους αλλά και των παρόμοιων απαιτήσεων σε ποιότητα νερού... Το πιο κατάλληλο είδος για να ξεκινήσεις είναι οι red cherry που και εύκολα τις βρίσκεις, και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις και αναπαράγονται πολύ εύκολα. Ξεκίνα με 6-7 γαριδούλες και αν νιώσουν άνετα και προσαρμοστούν σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να γεννάνε... Ο αριθμός μη σε ανησυχεί, λόγω του μικρού μεγέθους τους και των λίγων ακαθαρσιών που παράγουν, μπορείς να έχεις πολλές χωρίς προβλήματα... Τα φυτά που έχεις θα τα χαρούν πολύ οι γαριδούλες μιας και τους αρέσει πολύ να κάθονται πάνω τους και να βοσκούν άλγη και είμαι σίγουρος ότι και τα γκάπυ σου τα χαίρονται! :hysterical:

Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τις γαρίδες είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητες στην αμμωνία και τα νιτρώδη και γι' αυτό το ενυδρείο πρέπει να είναι πολύ καλά στρωμένο και επίσης στα βαριά μέταλλα, γι' αυτό θα πρέπει να αποφεύγεις γενικά τις θεραπείες και τα λιπάσματα στο ενυδρείο που έχεις γαρίδες... Αν χρησιμοποιείς λιπάσματα στο ενυδρείο, μπορείς να συνεχίσεις να τα χρησιμοποιείς αλλά όχι πολύ συχνά και σε πολύ μικρές ποσότητες... Μην ανησυχείς για τα φυτά σου, είναι όλα εύκολα αρκεί να έχεις κατάλληλο φωτισμό. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Eγω λεω οχι γιατι δεν ειχα αναπαραγωγη γαριδων οταν ειχα γκαπι στο ενυδρειο.

Λογικο ειναι τα μικρα γκαπι να φανε τα μωρα γαριδες. ;)

Επισης οι γαριδες μονες του ειναι πολυ πιο κινητικες.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να βάλεις. Άλλωστε τα γκάπυ είναι ίσως ο καλύτερος συγκάτοικος για τις γαρίδες εξαιτίας του ήρεμου χαρακτήρα τους αλλά και των παρόμοιων απαιτήσεων σε ποιότητα νερού... Το πιο κατάλληλο είδος για να ξεκινήσεις είναι οι red cherry που και εύκολα τις βρίσκεις, και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις και αναπαράγονται πολύ εύκολα. Ξεκίνα με 6-7 γαριδούλες και αν νιώσουν άνετα και προσαρμοστούν σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να γεννάνε... Ο αριθμός μη σε ανησυχεί, λόγω του μικρού μεγέθους τους και των λίγων ακαθαρσιών που παράγουν, μπορείς να έχεις πολλές χωρίς προβλήματα... Τα φυτά που έχεις θα τα χαρούν πολύ οι γαριδούλες μιας και τους αρέσει πολύ να κάθονται πάνω τους και να βοσκούν άλγη και είμαι σίγουρος ότι και τα γκάπυ σου τα χαίρονται! :hysterical:

Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τις γαρίδες είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητες στην αμμωνία και τα νιτρώδη και γι' αυτό το ενυδρείο πρέπει να είναι πολύ καλά στρωμένο και επίσης στα βαριά μέταλλα, γι' αυτό θα πρέπει να αποφεύγεις γενικά τις θεραπείες και τα λιπάσματα στο ενυδρείο που έχεις γαρίδες... Αν χρησιμοποιείς λιπάσματα στο ενυδρείο, μπορείς να συνεχίσεις να τα χρησιμοποιείς αλλά όχι πολύ συχνά και σε πολύ μικρές ποσότητες... Μην ανησυχείς για τα φυτά σου, είναι όλα εύκολα αρκεί να έχεις κατάλληλο φωτισμό. :hysterical:

πολυ ωραιες οι συμβουλες σου..μερικες ερωτησεις ακομα ;)

απο τροφη εχουν καποια ιδιαιτερη οι γαριδες?? δηλαδη με αυτη που ταϊζω τα γκαπυ μπορουν να τρωνε και οι γαριδουλες?? επισης τις 6-7 που θα παρω σε τι αναλογια θηλυκες-αρσενικες??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιλάμε για 30 λίτρα μικτά με 6 γκάπυς που σε 2 μήνες (αν ζήσουν) θα γίνουν 136 και θα βάλει και red cherrys που πολλαπλασιάζονται επίσης;;; :hysterical:

Το λέω γιατί εγώ με ανάλογη σύνθεση στα 120 μικτά και έχω πρόβλημα ιχθυοφόρτισης.... ;)

Link to comment
Share on other sites

@ george1280

Προτείνω να διαβάζεις όλες τις συμβουλές και να επιμένεις περισσότερο σε αυτές που "δεν σου αρέσουν" παρά σε αυτές που "σου αρέσουν". Είμαι υπέρ της άποψης του Πάνου και θα συμπλήρωνα πως 1000 φορές καλύτερα να διατηρούσες μόνο γαρίδες στα 30 λίτρα παρά κάτι μεικτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιλάμε για 30 λίτρα μικτά με 6 γκάπυς που σε 2 μήνες (αν ζήσουν) θα γίνουν 136 και θα βάλει και red cherrys που πολλαπλασιάζονται επίσης;;; :hysterical:

Το λέω γιατί εγώ με ανάλογη σύνθεση στα 120 μικτά και έχω πρόβλημα ιχθυοφόρτισης.... ;)

Οντως τα λιτρα ειναι υπερβολικα λιγα και για τα 2 ειδη μαζι.

Μην ξεχναμε οτι τα λιτρα ειναι μικτα και οχι καθαρα οποτε γινεται ακομα πιο δυσκολο το ολο θεμα.

Αν ειχε 1-3 αρσενικα γκαπυ μονο ισως να το συζηταγαμε.

Καλυτερα ομως 1 απο τα 2 ειδη με προτιμηση τις γαριδες.

Τα γκαπυ και μονα τους να τα εχεις αν ειναι και απο τα 2 φυλλα το πολυ σε κανα διμηνο θα εχεις προβλημα ...

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες οι συμβουλες σου..μερικες ερωτησεις ακομα ;)

απο τροφη εχουν καποια ιδιαιτερη οι γαριδες?? δηλαδη με αυτη που ταϊζω τα γκαπυ μπορουν να τρωνε και οι γαριδουλες?? επισης τις 6-7 που θα παρω σε τι αναλογια θηλυκες-αρσενικες??

ευχαριστω πολυ

πολύ ωραίες οι συμβουλές του φίλου μας, αλλά λάθος σε κάποια σημεία!!! :hysterical::hysterical:

τα ειρηνικά guppy τρώνε τα μωρά γαριδάκια, κυνηγούν έως τραγικού σημείου τα κοριτσάκια για να γίνει η πράξη, τρώνε τα μωρά τους, υπερπολλαπλασιάζονται γρήγορα με αποτέλεσμα οι γαριδούλες σου να μην έχουν χώρο δικό τους σε 30 λίτρα μετά από κάποιους μήνες ΚΑΙ δεν έχουν όμοιες απαιτήσεις σε νερό! :hysterical:

τα υπόλοιπα είναι εντάξει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λετε βρε παιδια αλλα που το προβλημα αν γεννανε οι γαριδες να τις χαριζω ή κ τα γκαπυ που ειναι ετοιμα να γεννησουν αυτο εχω σκοπο να κανω....μα με ηδη 6 ψαρακια μεσα στα 30 λιτρα μολις μου γεννησουν θα τα χαρισω,δεν εχω σκοπο να το κανω κονσερβοκουτι.....

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λετε βρε παιδια αλλα που το προβλημα αν γεννανε οι γαριδες να τις χαριζω ή κ τα γκαπυ που ειναι ετοιμα να γεννησουν αυτο εχω σκοπο να κανω....μα με ηδη 6 ψαρακια μεσα στα 30 λιτρα μολις μου γεννησουν θα τα χαρισω,δεν εχω σκοπο να το κανω κονσερβοκουτι.....

Για να τα χαρίσεις θα πρέπει πρώτα να τα μεγαλώσεις, συνήθως δεν βρίσκεις να χαρίσεις θυληκές , και επίσης η αναλογία 3M-3F στα γκαπυς είναι λάθος καθώς τα αρσενικά θα στρεσσάρουν τις θυληκές από το συνεχές κυνηγητό για ζευγάρωμα, οι οποίες στα 30 λίτρα δεν θα έχουν που να κρυφτούν....

Κάνεις ότι θες στην τελική δική σου η απόφαση, απλά σε ενημερώνω για μια κατάσταση που την αντιμετωπίζω στα 120 λίτρα, οπότε στα 30 πολλαπλασίασε την επί 4....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεκτες ολες οι συμβουλες αφου στο ψαξιμο ειμαι κ μαθαινω καθημερινα.....να σου πω την αληθεια εχω 3 θηλυκα -3 αρσενικα guppies λογω οτι τα αρσενικα λογω χρωματος ειναι πιο ομορφα...απο φυτα εχω ανουμπια,κερατοφυλο,μπακοπα,εχινοδορο, 2 cabomba κ μια μπαλιτσα αλγης(cladophora aegagropila) τουλαχιστον οι cabombas ειναι φουντωτες κ κρυβονται οι γκαπινες αν θελουν να αποφυγουν το κυνηγι

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να έβγαζες τις θυληκές και να έβαζες άλλους 1-2 αρσενικούς.

Και πιο ωραίο θα ήταν και πιο ασφαλές, όπου τότε ΙΣΩΣ να μπορούσες να διατηρήσεις και μια μικρή ομάδα από γαριδούλες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως τα 30 λίτρα είναι λίγα, αλλά αυτό που πρότεινα το είχα για πάνω από 1,5 χρόνο, σε 50 λίτρα βέβαια, και λειτουργούσε πολύ καλά... Οι γαρίδες γεννούσαν σαν τρελές και από 7 που ξεκίνησα έφτασα να έχω γύρω στις 50 σε λίγο καιρό και παρότι έδινα αρκετά συχνά είχα πάντα αρκετές που σημαίνει ότι τα γαριδάκια κατάφερναν να επιβιώσουν μιας και ήταν πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο... Ποτέ δεν είδα γκάπυ να κυνηγάει γαρίδα και ήταν απλωμένες σε όλα τα μέρη του ενυδρείου, χωρίς ποτέ να χρειάζεται να κρύβονται... Δε θα πρότεινα ποτέ κάτι που δεν το έχω δοκιμάσει ή που δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Από εκεί και πέρα στα λίτρα σου όντως θα είναι λίγο στριμωχτά, αλλά είναι δική σου η απόφαση. Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να δώσεις τα θηλυκά και να έχεις λίγα αρσενικά με μια ομάδα γαρίδων όπως σου πρότειναν παραπάνω.

Από κει και πέρα φίλε akkornteon συνεχίζω να θεωρώ καλούς συγκάτοικους των γαρίδων τα γκάπυ. Όσο για τις παραμέτρους του νερού, δε βρίσκω ποια είναι η διαφορετική απαίτηση. Και τα δύο είδη αρέσκονται στο σκληρό νεράκι και διατηρούνται ιδανικά σε νεράκι βρύσης στη χώρα μας. Πλέον φυσικά βλέπουμε red cherry σε κάθε είδους ενυδρεία, μέχρι και σε Αμαζονίου με χαμηλές σκληρότητες. Δηλαδή θεωρείς καλύτερη σύνθεση εκείνη?

Με κάθε σεβασμό. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε μου, τα guppy είναι ειρηνικά ωάρια όπως και οι γαρίδες, όμως δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού. Τα μεν guppy ως ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό (το προφίλ τους εδώ στο ΑΖ αναφέρει:

Συνθήκες Νερού PH: 7.5-8.5 pH (Ιδανικά 7.8-8) ~ GH: 10-15°dGH ~ Θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά 23-25°C) ~ Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα

ενώ οι red cherry θέλουν πιο μαλακό και όξινο νερό.

Το γεγονός ότι επιβιώνουν σε νεράκι βρύσης για κάμποσο καιρό τα περισσότερα ψάρια δεν σημαίνει ότι καλοπερνούν. Από εκεί και πέρα το ζήτημα χωράει πολύ διάλογο.

Για να είμαστε όμως ξεκάθαροι με τον συνχομπίστα μας έχω να πω το εξής:

Μπορεί να τα βάλλει παρέα όπως σκέφτονταν αρχικά, όμως δεν θα δει τις ίδιες συμπεριφορές, χρώματα και συνήθειες των ψαριών που θα έβλεπε αν έβαζε τις γαρίδες σε πιο όξινο και μαλακό νερό, με περισσότερο χώρο και λιγότερους εν δυνάμει εχθρούς.

Τέλος τα 50lt είναι σχεδόν το διπλό των 30lt.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε μου, τα guppy είναι ειρηνικά ωάρια όπως και οι γαρίδες, όμως δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού. Τα μεν guppy ως ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό (το προφίλ τους εδώ στο ΑΖ αναφέρει:

Συνθήκες Νερού PH: 7.5-8.5 pH (Ιδανικά 7.8-8) ~ GH: 10-15°dGH ~ Θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά 23-25°C) ~ Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα

ενώ οι red cherry θέλουν πιο μαλακό και όξινο νερό.

Το γεγονός ότι επιβιώνουν σε νεράκι βρύσης για κάμποσο καιρό τα περισσότερα ψάρια δεν σημαίνει ότι καλοπερνούν. Από εκεί και πέρα το ζήτημα χωράει πολύ διάλογο.

Για να είμαστε όμως ξεκάθαροι με τον συνχομπίστα μας έχω να πω το εξής:

Μπορεί να τα βάλλει παρέα όπως σκέφτονταν αρχικά, όμως δεν θα δει τις ίδιες συμπεριφορές, χρώματα και συνήθειες των ψαριών που θα έβλεπε αν έβαζε τις γαρίδες σε πιο όξινο και μαλακό νερό, με περισσότερο χώρο και λιγότερους εν δυνάμει εχθρούς.

Τέλος τα 50lt είναι σχεδόν το διπλό των 30lt.

Μα ποιος σου είπε ότι οι γαρίδες θέλουν μαλακό και όξινο νερό...? :) Οι γαρίδες και τα σαλιγγάρια, ως ζωντανά με εξωσκελετό, χρειάζονται ασβέστιο... Κατ' επέκταση ένα ουδέτερο προς σκληρό νεράκι είναι ευνοϊκότερο για το σωστό σχηματισμό του εξωσκελετού τους...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στο ΑΖ δεν έχουμε προφίλ για τις red cherry συγκεκριμένα και μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποια σοβαρή πηγή για να σε παραπέμψω. Γενικότερα όμως στο δίκτυο παντού γράφουν ότι οι γαρίδες προτιμούν μαλακό και όξινο νερό (ph 6-7) αν και επιβιώνουν και σε ph>7, πάρε για παράδειγμα όμως τις 3 που ήδη έχουμε στο ΑΖ:

caridina japonica

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=769

bumble bee

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=770

red crystal

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=771

Από την άλλη ξέρουμε ότι οι οργανισμοί όταν γεννιούνται σε κάποιο περιβάλλον προσαρμόζονται σε αυτό. Επίσης έχει αναφερθεί από το φίλο Raven εδώ στο AZ ότι σε ενυδρείο με red cherry που έτυχε να ρίξει αλάτι οι γαρίδες χρωματίστηκαν ακόμη πιο έντονα.

Τέλος, μην ξεχνάς ότι ναι μεν έχουν εξωσκελετό οι γαρίδες, αλλά είναι μαλακός και τον αλλάζουν κάθε τόσο σε αντίθεση με τα σαλιγκάρια.

Μπορείς να βρεις και εσύ κάποια πηγή στο net που λέει ότι θέλουν σκληρό νεράκι και αλκαλικό; Κάπως πρέπει να βρούμε μια άκρη!

φιλικά

Γιάννης :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaticcommunity.com/inv/redcherry.php

Αυτή είναι μια πηγή που βρήκα για τις red cherry παλιότερα και το παρακάτω είναι το κομματάκι συγκεκριμένα που λέει για τις παράμετρους του νερού που θέλουν...

Normal water conditions apply to these shrimp species. They are very adaptive to levels as long as the levels remain stable throughout water changes. The ideal ranges for these shrimp are medium to hard water and slightly acidic although again they can adapt and live in soft to hard and acidic to alkaline waters. They are best breed in waters that are not very acidic however. Normal tank temperatures for this species are around 68 to 78 but nothing over 80 degrees.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ, θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο.... :)

Στο κάθε σάιτ που μπαίνω λέει άλλα πράγματα. Σ' αυτό που έδωσα πριν λέει σκληρό νερό, αλλά ελαφρώς όξινο νερό, ενώ σε ένα άλλο λέει ότι θέλουν μαλακό νερό, αλλά αλκαλικό...

Για του λόγου το αληθές: http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile104.html

Very adaptable shrimp. RCS can live under conditions that are soft and slightly acidic (ph 6.6-7.0) to very hard and alkaline (ph 7.0-8.4 and above). They are most productive and do best in soft to medium hard water with a ph in the alkaline range but they might not reproduce at all in water that is too acidic.

Πάντως όπου έχω κοιτάξει συμφωνούν σε δύο πράγματα. 1. Ότι είναι πολύ προσαρμόσιμες και 2. Ότι δεν αναπαράγωνται καλά σε αρκετά όξινο νερό...

Κι ένα ακόμα, αλλά εδώ δε λέει ακριβώς παραμέτρους. Πάντως φαίνεται αξιόπιστο...

http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Τι να πω, εγώ έχω πάντα στο μυαλό μου ότι οργανισμός με εξωσκελετό χρειάζεται ασβέστιο. Από εκεί και πέρα οι απόψεις διίστανται...

Link to comment
Share on other sites

:P

τελικά συμφωνήσαμε! :)

ίσως να ανοίξουμε 1 νέο thread να συζητήσουμε και με άλλους;

Link to comment
Share on other sites

:angry2:

τελικά συμφωνήσαμε! :P

ίσως να ανοίξουμε 1 νέο thread να συζητήσουμε και με άλλους;

Το συμπέρασμα είναι ότι μπορούν να ζήσουν άνετα σε όλους τους τύπους νερού, αρκεί να γίνει καλή προσαρμογή, να διατηρούνται σταθερές οι παράμετροι και να μην εκτίθονται σε αμμωνία, νιτρώδη και βαριά μέταλλα (ειδικά σε χαλκό)... :thumbup:

* Ζητώ συγγνώμη που παρεκτράπηκε το θέμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...