Jump to content

Ασφαλη κατεψυγμενη τροφη


Churu

Recommended Posts

Επειδη η ποικιλια τροφων σε μεγαλη ποσοτητα πρωτεινων για τους δισκους μας ειναι απαραιτητη, περα απο την μεγαλη ποιοκιλια σε bits,flakes που ταιζω, δεν θελω να στερησω στα ψαρια μου τα bloodworms λογω παρασιτων που μεταφερουν. Ετσι λοιπον για να ενταξω τα bloodworms στο διαιτολογιο τους πηρα ενα κυβακι το ξεπαγωσα και τα επλυνα σε μικρη σιτουλα κατοπιν εβρασα νερακι μεχρι 65 C( Τεχνολογια τροφιμων...post-10635-1265536093_thumb.jpg Πανω απο 63 C πεθαινουν ολοι οι παθογονοι μικροοργανισμοι) και μετα βουτηξα τα bloodworms στο ζεστο νερο. Αφου τα αφησα για 30 δευτερολεπτα τα εβγαλα και ταισα τους δισκους μου που εγινε το ελα να δεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πως μέτρησες το νερο που εβρασες οτι ειχε 65°C.

Εγω απ οτι ξερο το νερο οταν βραζει εχει 100°C

Δηλαδη να υποθέσω οτι το εβγαλες λιγο πριν βράσει?

Και αν βουτουσες τα bloodworms σε 100°C για 20 sec τι θα γινοταν?

Link to comment
Share on other sites

Και πως μέτρησες το νερο που εβρασες οτι ειχε 65°C.

Εγω απ οτι ξερο το νερο οταν βραζει εχει 100°C

Δηλαδη να υποθέσω οτι το εβγαλες λιγο πριν βράσει?

Και αν βουτουσες τα bloodworms σε 100°C για 20 sec τι θα γινοταν?

Λογω επαγγελματος το νερο δεν ξεπερασε τους 65(εχω θερμομετρο). Υπαρχουν αρκετα ειδη βρασμων. Ενας απο αυτους ειναι να θωρακισω το τροφιμο κρατωντας τις θρεπτικες ουσιες μεσα τους. Για παραδειγμα αν φιαχνεις σουπα το νερο ξεκιναει απο κρυο και ζεσταινεται ολο μαζι αφηνοντας τα θρεπτικα συστατικα στο νερο, οταν το νερο ειναι ζεστο τα θρεπτικα μενουν μεσα!!! Ο χρονος ποικοιλει αναλογα με το μεγεθος και επειδη ειναι πολυ μικρα φοβαμαι οτι θα αλιωθουν σε μεγαλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.Υπάρχει κάποιο άρθρο να δούμε?Το ανάλογο θερμόμετρο απο που μπορεί κανείς να το προμηθευτεί και σε ποια τιμή? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...