Jump to content

Μετατροπή από Αμερική σε Αφρική


nikospapan12

Recommended Posts

Επί δύο χρόνια το είχα με κιχλίδες Αμερικής και αποφάσισα να το κάνω με taganika - malawi. Πώς να ανεβάσω το ph μου,το οποίο βρίσκεται στο 7,4; Υπάρχει και ένα κομμάτι ξύλο μέσα.Θα πρέπει να το αφαιρέσω; Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συμβουλή από την εμπειρία σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikospapan12 στο θεματικό της Αφρικής μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16

Πές μας τις διαστάσεις και τα λίτρα του ενυδρείου σου καθώς και αν έχεις βρεί συγκεκριμένα ψάρια που σου αρέσουν για να συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 400λίτρα ενυδρείο και θέλω να βάλω μέσα σίγουρα ένα ζευγάρι frontosa.Έχω ήδη λαμπιδοχρωμίδες. Δεν έχω κάποιο άλλο είδος στο μυαλό μου γιατί τώρα ξεκινάω. Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επί δύο χρόνια το είχα με κιχλίδες Αμερικής και αποφάσισα να το κάνω με taganika - malawi. Πώς να ανεβάσω το ph μου,το οποίο βρίσκεται στο 7,4; Υπάρχει και ένα κομμάτι ξύλο μέσα.Θα πρέπει να το αφαιρέσω; Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συμβουλή από την εμπειρία σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά. ;)

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου??

Εχεις αποφασησει τι θα βαλεις??

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι να βαλει ασβεστολιθηκες πετρες και αμμο θαλασσης... ή ενα απο τα δυο.

Ετσι θα ανεβει σιγουρα και σταδιακα.

Βασικη προυποθεση ειναι να μην εχεις ψαρια μεσα!!

Απο κει και περα υπαρχουν διαφορα σκεβασματα στην αγορα για να το ανεβασεις,.... αλλα σκοπος δεν ειναιμονο να ανεβει... αλλα και να μεινει ψηλα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 150X 61X 50(πλάτος).Υπάρχουν ήδη κάποια ψάρια μέσα και δεν υπάρχει δυνατότητα να είναι άδειο το ενυδρείο. Κάποιος μου είπε να προσθέτω σόδα σε κάθε αλλαγή νερού.Μια ρίζα που υπάρχει μέσα να την αφαιρέσω;

Link to comment
Share on other sites

Τα frontosa όπως θα δείς εδώ είναι κοπαδόψαρα το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να μπούν σε μεγάλο αριθμό και συνεπώς απαιτούν πολλά λίτρα. Ξύλα δεν συνηθίζεται να βάζουμε μαζί με Κιχλίδες Αφρικής για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι καθαρά αισθητικός, σε μια προσπάθεια μας να προσομοιάσουμε τον φυσικό βιότοπο των ψαριών αυτών ο οποίος αποτελείται κυρίως απο άμμο και πέτρες. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι χρειαζόμαστε αλκαλικό νερό για τις Αφρικανές μας και τα ξύλα έχουν την ιδιότητα να μαλακώνουν το νερό. Το πόσο επηρεάζει ένα ξύλο τις παραμέτρους του νερού, εξαρτάται βέβαια απο το μέγεθος και την ποιότητα του ξύλου καθώς και απο τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου μας. Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις και την ομάδα των malawi dwarf mbuna , η οποία αποτελείται απο ψάρια εντυπωσιακά σε χρώματα και χαρακτήρα . Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς εδώ κι εδώ.

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά αν βγάλω μια ρίζα που έχω μέσα και παράλληλα βάλω ασβεστολιθικές πλάκες θα ανέβει απότομα το ph μου; Είναι επικίνδυνο για τα ψάρια; Ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος για να μην επηρεάσω αρνητικά τα ψάρια μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.... :thumbup:

Πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια για να ανεβάσεις το ph αν θέλεις πές μας τι ψάρια εχεις μέσα τωρα?και ποιός ο συνολικός τους αριθμός?

Μια φωτογραφία με το ενυδρείο σου θα βοηθούσε πολύ!

Υπαρχουν ενυδρειακά σκευάσματα με τα οποία ανεβάζεις το ph!Τα βρίσκεις εύκολα σε ανάλογα καταστήματα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω 5 ψάρια. 2 frontosa και 3 λαμπιδοχρωμίδες. Προτιμώ να μη βάλω μέσα χημικά σκευάσματα. Ποιος άλλος τρόπος ενδείκνυται; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω 5 ψάρια. 2 frontosa και 3 λαμπιδοχρωμίδες. Προτιμώ να μη βάλω μέσα χημικά σκευάσματα. Ποιος άλλος τρόπος ενδείκνυται; :thumbup:

Ξεκαθαρισε τι ψαρια και απο ποια λιμνη θελησεις να φιλοξενησεις.

Δεν ανακατευουμε τις λιμνες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αποφασίζεις προς τα που θα κινηθείς όπως είπε ο Δίας.

Οι φροντόζες είναι κομμάτι υπερμεγέθεις και είναι κρίμα να έχεις μόνο 2.

Μπορείς να κάνεις malawi mbuna 2-3 φυλές, malawi haps, Tanganyika tropheus ή 2-3 φυλές από μικρότερα είδη της ίδιας λίμνης. Πάντα με πολύ καλή φίλτρανση (ίσως να χριεαστεί να συμπληρώσεις με κανένα φίλτρο ακόμη).

Από κει και πέρα η σκληρότητα ανεβαίνει εύκολα (να κατέβει είναι το δύσκολο)

Όσο για τα σκευάσματα ένα buffer-άκι Αφρικής και λίγο αλατάκι επίσης λιμνών Αφρικής (της seachem) δεν κάνει κακό και θα σου λύσει το πρόβλημα εύκολα γρήγορα και όχι με ιδιαίτερα μεγάλο κόστος.

Εναλλακτικά αλλά και ταυτόχρονα και με μικρότερο κόστος: σόδα φαγητού, ασβεστολιθικές πέτρες, άμμο θαλάσσης.

Καλό είναι όμως να σκεφτείς σοβαρά να δώσεις τις φροντόζες (λυπάμαι γι αυτό).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω ακούσει ότι βάζουν για υπόστρωμα άμμο θαλάσσης. Από που μπορώ να τη βρω; Εχει καμιά σχέση με αυτήν που παίρνουμε από οικοδομικά υλικά; :D:unsure::blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ακούσει ότι βάζουν για υπόστρωμα άμμο θαλάσσης. Από που μπορώ να τη βρω; Εχει καμιά σχέση με αυτήν που παίρνουμε από οικοδομικά υλικά; :D:unsure::blink:

Ναι έχει.....κ μπορεις να την παρεις πολυ οικονομικά....ΠΡΟΣΟΧΗ ομως.....Πολύ πολύ πολύ καλο πλύσιμο με ζεστό νερο!!!!!

Τελικά κατέληξες με το ενυδρείο τι θα κάνεις?σε τι φαση βρήσκεσαι? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακόμα ακριβώς. Προσπαθώ να συλλέξω διακοσμητικά για το ενυδρείο στη φάση αυτή. Πέτρες από θάλασσα κάνουν; Βασικά το ενυδρείο θέλω να το κάνω malawi αλλά μου αρέσουν πολύ τα φροντοσα κ θέλω να τα κρατήσω. Θα υπάρχει πρόβλημα; Απ΄ότι ξέρω η μόνη διαφορά τους είναι η δοατροφή τους... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακόμα ακριβώς. Προσπαθώ να συλλέξω διακοσμητικά για το ενυδρείο στη φάση αυτή. Πέτρες από θάλασσα κάνουν; Βασικά το ενυδρείο θέλω να το κάνω malawi αλλά μου αρέσουν πολύ τα φροντοσα κ θέλω να τα κρατήσω. Θα υπάρχει πρόβλημα; Απ΄ότι ξέρω η μόνη διαφορά τους είναι η δοατροφή τους... Σωστά;

Οχι!υπάρχει διαφορά και στις συνθήκες νερού....τα frondoza θελουν σκληρότερο νερό!

Εκτος αυτου αναφέραμε κ παραπάνω οτι θέλουν λίτρα πολλααάαα!

Κανουν οι πετρες απο θάλλασα......καλό πλύσιμο πάντα σε οτιδήποτε περνουμε απο την φυση κ το προορίζουμε για το ενυδρείο μας!!!!

Εγω θα σου προτεινα αφου εχεις μηκος ενυδρείου 150εκ......να βαλεις tropheus απο την λιμνη τανγκανικα!!!!!!για σκεψου το λιγο...... :D

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να πάω σύντομα σε μεγαλύτερο ενυδρείο γι΄αυτό τα θέλω τα frontosa. Μ αρέσουν κ θέλω να έχω ένα κοπάδι μες στο ενυδρείο μου μαζί με άλλα malawi μιας κ δεν μ αρεσει τίποτα άλλο από taganyika

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...