Jump to content

Seachem Amonia Alert


Recommended Posts

Δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί αυτό.

Το έχω μια μέρα και δεν μου φαινεται να έχει αλλάξει τίποτα.... Εκανα οτι έλεγε στις οδηγίες. Εβγαλά το προστατευτικό φιλμάκι και το έβαλα μέσα... Εχει μείνει ένα στρογγυλο σαν χαρτάκι το οποίο δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι;

Μου τελείωσαν τα τεστ και αφού είχε την ίδια τιμή με τα τεστ είπα να πάρω αυτό.

Ομως δεν μου είπατε, πως βλέπω πόση αμμωνία έχω;

Link to comment
Share on other sites

βασικη προυποθεση για να δουλεψει απο οσο θυμαμαι κα να μας δειξει αν εχουμε η οχι αμμωνια ειναι το πεχα...

γενικως,η γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι και το αξιοπιστοτερο προιον της αγορας....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις αμωνια για να δουλεψει...Αλλαζει χρωμα ο κυκλος που εχει στο κεντρο αναλογα με την ποσοτητα της αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρεπει να βγάλω αυτό το κάτι σαν αυτοκολλητάκι που υπάρχει στον κυκλο επάνω; Απλα όταν εβγαλα την "ζελατινα" δεν κουνήθηκε καθόλου και λέω "κατσε μην κανω καμια πατατια και είναι για πέταμα μετα.

@klaz: στη συσκευασία έλεγε οτι δεν κάνει για πε-χα κατω απο 6. Εγώ εχω γύρω στο 7.3-7.5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν ξερω αν σε <<προλαβα>> αλλα οχι αυτο το αυτοκολητακι που λες ΕΙΝΑΙ ο αισθητηρας ...

ΑΝ εχεις αμωνια θα αλλαξει χρωμα ..οσο ειναι μπεζ ..δεν εχεις αμωνια

Σε αντιπαραβολη με τα υγρα τεστ ομως ...ειναι πολυ ποιο αναισθητο ....θα δεις στο χαρτι που γραφει

ΠΟΤΕ αλλαζουν οι χρωματικοι τονοι σε τι επιπεδο αμωνιας ....το αλερτ βγαζει το χρωμα του ...οταν εχεις πλεον αρκετη αμωνια !

Το εχω παρει για το στρωσιμο ...και το ξερω ...δεν ειναι για να αλλαξεις τα τεστ με αυτο ...

σε χοντρικες μετρησεις που ηθελα για το στρωσιμο ομως ...ε με βοηθησε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...