Jump to content

Balloon Molly εγκυος


thanasisrou

Recommended Posts

ειμαι πλεον βεβαιος οτι το balloon molly το οποιο ειναι και υβριδιο οπως μου ειχατε πει ειναι εγκυος καθως η κοιλιτσα του ειναι πλεον παρα φουσκωμενη και μετα απο βιντεο στο youtube το επαληθευσα.το αλλο ωστοσο που ειναι αρσενικο συνεχιζει να το "παρενοχλει" καταλαβατε τι εννοω.το θεμα ειναι τι να κανω τωρα;εχω ηδη γεννηστρα με τουλι κτλ το βαζω απο τωρα μεσα;ποσο καιρο θα μεινει εκει αφου δεν ξερω ποτε θα γεννησει;και να γεννησει ποσα θα κανει και τι θα τα κανω κιολας!αν μεινει εκτος γεννηστρας θα φαγωθουν;εχω κερατοφυλλα πλεον για καλυψη αλλα και παλι;αρα τι κανουμεεεεεεεεεεεε;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,τι αλλα ψαρια εχει και αν εχει αλλες κρυψωνες εκτος απο το κερατοφυλλο.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζουμε σε γεννηστρα τη θηλυκια γιατι μπορει απο το στρες της μεταφορας (γενικα αποφευγεις οτιδηποτε αγχωτικο για το ψαρι) να γεννησει προωρα και να χασεις ολα τα μικρα ή/και να εχεις παραμορφωμενα. Χρησιμοποιησε ενα μικρο εννυδρειο 30 λιτρα για γεννηστρα με νερο ιδιων παραμετρων ήγεμισε το ενυδρειο με φυτα που εχουν λεπτο αλλα πυκνο φυλλωμα πχ moss, κερατοφυλλο, Limnophilla κλπ

Το να χαθουν μερικα μικρα ειναι αναμενομενο σε ολες τις περιπτωσεις.

Η αναλογα στα ζωοτοκα παει 3 θηλυκα για καθε 1 αρσενικο ακριβως για να μοιραζεται η "παρενοχληση" που βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεία,δεν θα το βάλω σε γεννήστρα και θα φροντήσω να μπεί σε ξεχωριστό μέρος για να γεννήσει..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μιας και εχω και γω ενα balloon μαλλον εγκυο ηθελα να κανω και γω νια ερωτηση!εφοσον τοποθετηθη σε αλλο ενυδρειο η μαμα και στην συνεχεια γεννησει τα μικρα της,μπορει να ξαναμπει η μανα πισω στο κανονικο ενυδρειο και να μεινουν τα μικρα μονα τους?για να μην τυχον φαγωθουν απο την μανα!

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω και γω ενα balloon μαλλον εγκυο ηθελα να κανω και γω νια ερωτηση!εφοσον τοποθετηθη σε αλλο ενυδρειο η μαμα και στην συνεχεια γεννησει τα μικρα της,μπορει να ξαναμπει η μανα πισω στο κανονικο ενυδρειο και να μεινουν τα μικρα μονα τους?για να μην τυχον φαγωθουν απο την μανα!

ε ναι μολις γεννησει εννοειτε την βγαζεις...αλλα το θεμα ειναι αλλο: τα γεννησε ολα??? ή εχει κιαλα μικρα να γεννησει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει γεννησει ακομα :thumbup: αλλα ειναι τουμπανο!τουλαχιστον να σωσουμε τα πολλα!

και μια ακομα ερωτησουλα!εφοσον γεννησει μεσα στο κεντρικο μας ενυδρειο μπορουμε να τα μεταφερουμε στο εφεδρικο ,με ασφαλη τροπο?δηλαδη με ενα τουλι η καποιο ποτηρι π.χ?

Link to comment
Share on other sites

παντως ανεξαρτητα απο το τι θα βγαλουμε σαν συμπερασμα για τη διαδικασια της γεννας, θεωρω καλυτερο να μενουν ολα τα ψαρακια στο κυριως ενυδρειο με την προσθηκη φυτων οπως το κερατοφυλλο. ετσι γλιτωνεις και το στρες τους και εχεις και τις ιδιες συνθηκες που ειχαν παντα...

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω ετοιμασει το ενυδρειακι για να φιλοξενησει τα μικρα θελω μια μικρη βοηθεια για να δω αν ειναι συγουρα εγκυος!

η κοιλια της εχει φουσκωσει αρκετα αποότι ηταν οταν την πηρα και διακρινω και ενα γκριζομαυρο χρωμα στο απο κατω μερος της!

απ'οσα λιγο γνωριζω αυτα ειναι τα συμπτωματα!υπαρχει καποιο αλλο σημαδι?

σε ποσο καιρο να την περιμενω περιπου?

να την βαλω στο ενυδρειακι?

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω ετοιμασει το ενυδρειακι για να φιλοξενησει τα μικρα θελω μια μικρη βοηθεια για να δω αν ειναι συγουρα εγκυος!

η κοιλια της εχει φουσκωσει αρκετα αποότι ηταν οταν την πηρα και διακρινω και ενα γκριζομαυρο χρωμα στο απο κατω μερος της!

απ'οσα λιγο γνωριζω αυτα ειναι τα συμπτωματα!υπαρχει καποιο αλλο σημαδι?

σε ποσο καιρο να την περιμενω περιπου?

να την βαλω στο ενυδρειακι?

Η κυοφορία του θηλυκού κρατάει από 4 μέχρι 6 εβδομάδες. Το αν θα την βάλεις στο άλλο ενυδρείο, εξαρτάται από το πόσες εβδομάδες την είχεις δει να κυοφορεί.

Αν το άλλο ενυδρειάκι είναι τελείως έτοιμο, γνώμη μου είναι να την βάλεις εκεί μετά την 2-3η εβδομάδα.

Και καλά γεννητούρια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...