Jump to content

Λειτουργία Skimmer Mc300


fitos100

Recommended Posts

Έχω βάλει το skimmer MC300 στο ενυδρείο μου των 120 λίτρων. Έχω κάποιες απορίες. Το skimmer δουλεύει σχεδόν 18 μέρες από την εγκατάστασή του. Στην αρχή ακολούθησα τις οδηγίες και ρύθμισα τη βάνα του αέρα κάπου ενδιάμεσα, από την θέση που κλέινει τον αέρα και από τη θέση που είναι τελείως ανοιχτός. Δηλαδή στην ώρα δύο. Μετά από 4 με 5 μέρες είδα γύρω από το δοχείο συλλογής ότι το τοίχωμα ήταν γεμάτο με βρωμιά. Έβγαλα το δοχείο συλλογής, αλλά μέσα είχε υγρό μόνο 3 με 4 ml σκούρου καφέ χρώματος. Μετά ρύθμισα τη βάνα του αέρα, στη θέση που είναι τελείως ανοιχτός ο αέρας. Το άφησα πάλι για 4 με 5 μέρες και είδα το ίδιο αποτέλεσμα δηλαδή βρωμιά στο τοίχωμα αλλά το δοχείο δεν είχε ίχνος υγρού μέσα.

Και στις δύο περιπτώσεις έβλεπα κομμάτια αφρού να ανεβαίνουν μέχρι σ' ένα σημείο και μετά να πέφτουν.

Επίσης ακολούθησα τις οδηγίες και το καπάκι του δοχείου συλλογής το έχω τέρμα κάτω στο σώμα του. Έτσι πρέπει να είναι??

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιές ρυθμίσεις είναι καλύτερες για να δουλέψει το skimmer??

Link to comment
Share on other sites

Τον αέρα να τον έχεις ανοιχτό στο 1/3.

Και το κυπελάκι λίγο πιο πάνω από τη μέση και αν το υγρό είναι νερουλό λίγο

πιο ψηλά και κάποια στιγμή θα βρεις την ακριβής ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual έλεγε το κύπελο να το βάζω μέχρι πάνω στα στοπ. Άυτό φυσικά δε παίζει γιατί ο αφρός δυσκολευόταν πολύ να πάει μέχρι τέρμα πάνω. Μετά μου είπαν ένα δάχτυλο κάτω από τα στοπ, όπου τώρα βλέπω τον αφρό να φτάνει μέχρι την άκρη και μετά να ξεθυμαίνει. φυσικά αυτό το έκανα σήμερα το πρωί άρα δε ξέρω ακόμη αν πηγαίνει λίγος-λίγος αφρός μέσα ή απλά φτάνει μέχρι την κορυφή.

Άρα εγώ ξεκινώ το κυπελάκι από κάτω και σιγά σιγά έρχομαι προς τα πάνω στα στοπ?????

Επίσης το βιδάκι που έχει εκεί στο κάπακι του δοχείου συλλογής τι δουλειά κάνει????

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισε τον αερα,μεχρι να βγαινει πολυ παχυ το στρωμα φυσαλιδας,και μετα τοποθετησε το ποτηρι σιγα σιγα απο πανω προς τα κατω μεχρι να μπει εναν ποντο περιπου μεσα στον αφρο.

Κατοπιν παρατηρησε πως δουλευει

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τη ρύθμιση του skimmer μου. έβαλα την βάνα στο 1/3 από το κλείσιμο όπως μου είπατε. Άρχισα να κατεβάζω το δοχείο συλλογής από πάνω προς τα κάτω. Στην αρχή το είχα τέρμα πάνω, μετά από δύο μέρες το κατέβασα ένα δάχτυλο από το καπάκι του. Μετά από δύο μέρες το κατέβασα ακόμη λίγο και χθες το κατέβασα ακριβώς κάτω από τις τρυπούλες που έχει το καπάκι του δοχείου συλλογής.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής... Βλέπω να σχηματίζονται κομμάτια κίτρινου αφρού τα οποία πηγαίνουν προς τα πάνω. Κάθε φορά αυτά τα κομμάτια φτάνουν μέχρι την άκρη του δοχείου συλλογής και εκεί που είναι έτοιμα να μπουν μέσα, μέχρι να έρθει άλλο κύμα αφρού για να τα σπρώξει αυτό αργεί να γίνει με αποτέλεσμα αυτά να υποχωρούν και δεν μπαίνει τίποτα μέσα στο δοχείο συλλογής.

Σε κάθε ύψος που αλλάζω το δοχείο συλλογής παρατηρώ το ίδιιο φαινόμενο. Γιατί συμβαίνει αυτό??????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομα και μεταξυ ιδιως skimmer δεν υπαρχει μαγικη συνταγη για την ιδανικη ρυθμιση.

Για το προβλημα που αναφερεις,δοκιμασε

1)να καθαρισεις με χαρτι κουζινας το εσωτερικο του κυπελου συλλογης,ωστε να γλιστραει ο αφρος (να το καθαριζεις καθε εβδομαδα αν μπορεις)

2)Να αυξησεις πολυ λιγο τον αερα.Αφου τον αυξησεις,περιμενε πρωτα 1 μερα για να δεις αν διορθωθηκε το προβλημα και αν κρινεις οτι θελει κιαλλο ανοιγμα το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει μέχρι τώρα να έχω δουλέψει 3 deltec mce 600 και να έχω μια ιδιαίτερη σχέση με αυτού του τύπου σκίμερ διότι τα θεωρώ ειδανικά hang on που δεν καταλαμβάνουν ζωτικό χώρο, μεγάλη απόδοση καθώς και το σημαντικότερο είναι αθόρυβα :)

Πέραν απο αυτά που σου είπαν τα παιδιά για την στάθμη του κυπέλου συλλογής που πρέπει να είναι εκεί που σκάει ο αφρός και λίγο βυθισμένος μέσα σε αυτόν και για την ρύθμιση του βεντούρι στο μισό.

Δες την είσοδο του βεντούρι στην αντλία μήπως έχει τίποτα σφυνωθεί και δεν τραβάει σωστά αέρα, η στάθμη του νερού στο ενυδρείο παίζει ρόλο αφού ανάλογα δυσκολεύεται το σκίμερ να τραβήξει απο πολύ χαμηλά νερό.

Στο ζουμί της υπόθεσης τώρα, αν ρίχνεις κάτι απο πρόσθετα το οποίο επηρεάζει το σκίμερ ή δεν ταίζεις πολύ δεν θα δεις και πολύ αφρό γενικά. Το πολύ βασικο είναι ότι μην το πολυπηράζεις μέχρι να έρθει να αποδώσει μόνο του και θα δεις ότι σύντομα θα γίνει, έχει χρειαστεί να περιμένω και ένα μήνα μέχρι να επέρθει ισσοροπία και να αρχίσει να αποδίδει τα ανάλογα το σκίμερ μου.

Φυσικά όλα αυτά ισχυουν αν δεν έχει πρόβλημα το μηχάνημα :P

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει μέχρι τώρα να έχω δουλέψει 3 deltec mce 600 και να έχω μια ιδιαίτερη σχέση με αυτού του τύπου σκίμερ διότι τα θεωρώ ειδανικά hang on που δεν καταλαμβάνουν ζωτικό χώρο, μεγάλη απόδοση καθώς και το σημαντικότερο είναι αθόρυβα :)

Πέραν απο αυτά που σου είπαν τα παιδιά για την στάθμη του κυπέλου συλλογής που πρέπει να είναι εκεί που σκάει ο αφρός και λίγο βυθισμένος μέσα σε αυτόν και για την ρύθμιση του βεντούρι στο μισό.

Δες την είσοδο του βεντούρι στην αντλία μήπως έχει τίποτα σφυνωθεί και δεν τραβάει σωστά αέρα, η στάθμη του νερού στο ενυδρείο παίζει ρόλο αφού ανάλογα δυσκολεύεται το σκίμερ να τραβήξει απο πολύ χαμηλά νερό.

Στο ζουμί της υπόθεσης τώρα, αν ρίχνεις κάτι απο πρόσθετα το οποίο επηρεάζει το σκίμερ ή δεν ταίζεις πολύ δεν θα δεις και πολύ αφρό γενικά. Το πολύ βασικο είναι ότι μην το πολυπηράζεις μέχρι να έρθει να αποδώσει μόνο του και θα δεις ότι σύντομα θα γίνει, έχει χρειαστεί να περιμένω και ένα μήνα μέχρι να επέρθει ισσοροπία και να αρχίσει να αποδίδει τα ανάλογα το σκίμερ μου.

Φυσικά όλα αυτά ισχυουν αν δεν έχει πρόβλημα το μηχάνημα :P

Γιωργο το μοντελο του φιλου ειναι το 300.

Δεν ξερω αν εχει καποιες διαφορες στις ρυθμισεις που μπορεις να κανεις σε σχεση με το 600.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το μοντελο του φιλου ειναι το 300.

Δεν ξερω αν εχει καποιες διαφορες στις ρυθμισεις που μπορεις να κανεις σε σχεση με το 600.

To ιδιο συστημα ειναι πανω κατω Ακη

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει μέχρι τώρα να έχω δουλέψει 3 deltec mce 600 και να έχω μια ιδιαίτερη σχέση με αυτού του τύπου σκίμερ διότι τα θεωρώ ειδανικά hang on που δεν καταλαμβάνουν ζωτικό χώρο, μεγάλη απόδοση καθώς και το σημαντικότερο είναι αθόρυβα :)

Πέραν απο αυτά που σου είπαν τα παιδιά για την στάθμη του κυπέλου συλλογής που πρέπει να είναι εκεί που σκάει ο αφρός και λίγο βυθισμένος μέσα σε αυτόν και για την ρύθμιση του βεντούρι στο μισό.

Δες την είσοδο του βεντούρι στην αντλία μήπως έχει τίποτα σφυνωθεί και δεν τραβάει σωστά αέρα, η στάθμη του νερού στο ενυδρείο παίζει ρόλο αφού ανάλογα δυσκολεύεται το σκίμερ να τραβήξει απο πολύ χαμηλά νερό.

Στο ζουμί της υπόθεσης τώρα, αν ρίχνεις κάτι απο πρόσθετα το οποίο επηρεάζει το σκίμερ ή δεν ταίζεις πολύ δεν θα δεις και πολύ αφρό γενικά. Το πολύ βασικο είναι ότι μην το πολυπηράζεις μέχρι να έρθει να αποδώσει μόνο του και θα δεις ότι σύντομα θα γίνει, έχει χρειαστεί να περιμένω και ένα μήνα μέχρι να επέρθει ισσοροπία και να αρχίσει να αποδίδει τα ανάλογα το σκίμερ μου.

Φυσικά όλα αυτά ισχυουν αν δεν έχει πρόβλημα το μηχάνημα :P

Το μηχάνημα δε φαίνεται να έχει πρόβλημα. όλα φαίνονται να δουλεύουν ρολόϊ. Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή μέσα στο ενυδρείο έχω μόνο ένα ψαράκι και δύο αστερίες, συνεπώς δε ταϊζω πολύ. Το μόνο και βασικό μου πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω κατεβάσει τη στάθμη του κυπέλου συλλογής 3 φορές σταδιακά πιο κάτω παρατηρώ το ίδιο πράγμα και στις 3 στάσεις.. μπόλικος κίτρινος αφρός στο πάνω μέρος που φτάνει πάντα στην στάθμη του κυπέλου αλλά δε καταλήγει μέσα στο δοχείο συλλογής.

Μου έρχεται η σκέψη ότι είναι πολύ ξηρός και για αυτό δε κυλάει μέσα, αλλά από την άλλη, αφού συνεχίζει να έρχεται κι άλλος αφρός από πίσω, λογικά έπρεπε να τον σπρώχνει μέσα.

Συμπέρασμα!! Αφού βλέπω να σχηματίζεται αφρός άρα κάνω υπομονή και περιμένω όσο πάρει μέχρι να δω να γεμίζει το δοχείο????

Αλλά και πάλι μήπως έτσι χάνω πολύτιμο χρόνο?? ή δεν ισχυεί κάτι τέτοιο????

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα δε φαίνεται να έχει πρόβλημα. όλα φαίνονται να δουλεύουν ρολόϊ. Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή μέσα στο ενυδρείο έχω μόνο ένα ψαράκι και δύο αστερίες, συνεπώς δε ταϊζω πολύ. Το μόνο και βασικό μου πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω κατεβάσει τη στάθμη του κυπέλου συλλογής 3 φορές σταδιακά πιο κάτω παρατηρώ το ίδιο πράγμα και στις 3 στάσεις.. μπόλικος κίτρινος αφρός στο πάνω μέρος που φτάνει πάντα στην στάθμη του κυπέλου αλλά δε καταλήγει μέσα στο δοχείο συλλογής.

Μου έρχεται η σκέψη ότι είναι πολύ ξηρός και για αυτό δε κυλάει μέσα, αλλά από την άλλη, αφού συνεχίζει να έρχεται κι άλλος αφρός από πίσω, λογικά έπρεπε να τον σπρώχνει μέσα.

Συμπέρασμα!! Αφού βλέπω να σχηματίζεται αφρός άρα κάνω υπομονή και περιμένω όσο πάρει μέχρι να δω να γεμίζει το δοχείο????

Αλλά και πάλι μήπως έτσι χάνω πολύτιμο χρόνο?? ή δεν ισχυεί κάτι τέτοιο????

Σωστά σκέφτεσαι,πόσες μέρες λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σκέφτεσαι,πόσες μέρες λειτουργεί;

Περίπου 15 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις γιατί τα ζωντανά που έχεις δεν δικαιολογούν και υπερβολικό skimming :) κάποια στιγμή θα κορεστεί το σύστημ ακαι θα αρχίσει να γεμίζει το ποτηράκι και θα έχει στρώσει και το μηχάνημα :P

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις γιατί τα ζωντανά που έχεις δεν δικαιολογούν και υπερβολικό skimming :thumbup: κάποια στιγμή θα κορεστεί το σύστημ ακαι θα αρχίσει να γεμίζει το ποτηράκι και θα έχει στρώσει και το μηχάνημα :thumbup:

Ωραία το αφήνω ως έχει και βλέπουμε.

Αυτή τη βρωμιά (κιτρινίλα) που μαζεύεται στο πάνω μέρος του δοχείου συλλογής κάθε 2 με 3 μέρες τη καθαρίζω ή την αφήνω όπως είναι???

Το ρωτάω αυτό γιατί αν πρέπει να την καθαρίζω τότε δε προλαβαίνει να μαζεύται υγρό στο δοχείο συλλογής.

Link to comment
Share on other sites

Την καθαριζεις,αλλα δεν χρειαζεται τοσο συχνα.1 φορα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που παρατήρησα το skimmer είδα το εξής.. Βλέπω μπόλικο αφρό και μερικά κομμάτια αφρού έχουν φτάσει μέχρι τέρμα πάνω στην οροφή του πώματος του δοχείου συλλογής και πάλι δε βλέπω υγρό να καταλήγει στο δοχείο συλλογής. Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω μετά από αυτό είναι ότι ο αφρός δεν έχει καθόλου νερό μέσα.

Πως γίνεται αυτό όμως αφού τη βάνα αέρα την έχω στο 1/3 γυρισμένη από τη θέση κλεισίματος????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που παρατήρησα το skimmer είδα το εξής.. Βλέπω μπόλικο αφρό και μερικά κομμάτια αφρού έχουν φτάσει μέχρι τέρμα πάνω στην οροφή του πώματος του δοχείου συλλογής και πάλι δε βλέπω υγρό να καταλήγει στο δοχείο συλλογής. Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω μετά από αυτό είναι ότι ο αφρός δεν έχει καθόλου νερό μέσα.

Πως γίνεται αυτό όμως αφού τη βάνα αέρα την έχω στο 1/3 γυρισμένη από τη θέση κλεισίματος????

ΤΕΛΙΚΑ.. είδα διαφορά.. χθες το βράδυ έβαλα τον υπόλοιπο βράχο στο ενυδρείο και μαζί έκανα και λίγο καθάρισμα. Σήμερα το skimmer μου είχε μαζέψει υγρό.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι τελικά το skimmer μάζεψε υγρό γιατί όταν καθάρισα χθες δημιουργήθηκε βρωμιά με αποτέλεσμα το skimmer να βρει βρώμιά και να δουλέψει. Άρα λογικά δε μαζεύει προς το παρών υγρό γιατί έχω πολύ λίγα ως ελάχιστα ζωντανά στο ενυδρείο.

Εσεις τι λέτε??????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...