Jump to content

Τι να βάλω μαζί με σκαλάρια;


Recommended Posts

παιδια τελικα στο ενυδρειο μου που δοξα το θεο παει πλεον τελεια οσο αφορα την ποιοτητα του νερου/μετρησεις κλπ. εχω τα 2 σκαλαρια 2 apple snail και ενα πλεκο

δεν θελω να το αφησω ομως μονο με αυτα..μου φαινεται αδειο αν και τα σκαλαρια ειναι πολυ εντυπωσιακα και κινουνται πολυ! μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια αλλα ψαρια να βαλω μαζι

π.χ. αυτο μπορω να το βαλω?

λιτρα : 110

Link to comment
Share on other sites

mod note

Ο τίτλος του θέματος άλλαξε για να είναι πιο περιγραφικός και να βρίσκεται εύκολα στην αναζήτηση.

;) ok εχεις δικιο

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα στο ενυδρειο μου που δοξα το θεο παει πλεον τελεια οσο αφορα την ποιοτητα του νερου/μετρησεις κλπ. εχω τα 2 σκαλαρια 2 apple snail και ενα πλεκο

δεν θελω να το αφησω ομως μονο με αυτα..μου φαινεται αδειο αν και τα σκαλαρια ειναι πολυ εντυπωσιακα και κινουνται πολυ! μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια αλλα ψαρια να βαλω μαζι

π.χ. αυτο μπορω να το βαλω?

λιτρα : 110

Ασχετα με το αν ταιριαζει ή οχι(που δεν ταιριαζει)

Θεωρεις οτι με αυτο το ψαρακι θα "γεμισεις" το ενυδρειο?!

Δεν προκειται να το βλεπεις και πολυ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το αν ταιριαζει ή οχι(που δεν ταιριαζει)

Θεωρεις οτι με αυτο το ψαρακι θα "γεμισεις" το ενυδρειο?!

Δεν προκειται να το βλεπεις και πολυ.... ;)

οκ δεν ηξερα οτι δεν ταιριαζει γι'αυτο και ρωτησα εξ αλλου.παντως ειδα οτι φτανει τα 10 εκ. γι'αυτο

αλλα λες οτι κρυβεται.....

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια είναι ομαδικά ψάρια και κρατάμε μόνο δυο όταν έχουμε πιστοποιημένο ζευγάρι και αυτό μόνο εν περίοδο αναπαραγωγής. Αλλιώς τα κρατάμε σε μια ομάδα 4-6 άτομα.

Στα 110 λίτρα δεν χωράει κανένα σκαλαρη το πολλή πολλή να το κάνεις γεννήστρα αν είχες ζευγάρι. Οπότε δεν είναι καν σωστό να προτείνουμε ψάρια για το ενυδρείο σου εφόσον δεν χωρούν είδη αυτά που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια είναι ομαδικά ψάρια και κρατάμε μόνο δυο όταν έχουμε πιστοποιημένο ζευγάρι και αυτό μόνο εν περίοδο αναπαραγωγής. Αλλιώς τα κρατάμε σε μια ομάδα 4-6 άτομα.

Στα 110 λίτρα δεν χωράει κανένα σκαλαρη το πολλή πολλή να το κάνεις γεννήστρα αν είχες ζευγάρι. Οπότε δεν είναι καν σωστό να προτείνουμε ψάρια για το ενυδρείο σου εφόσον δεν χωρούν είδη αυτά που έχεις.

φίλε μου ίσως σε στενοχωρεί αυτό... αλλά έχει δίκιο ο Χρήστος. :hysterical:

Είχα αυτά τα ψαράκια και θα μπορούσα να σου δώσω αρκετες πληροφοριες για αυτα... αλλα δυστυχώς δεν θα μπορεσουν να νιωσουν καλα ποτε ουτε τα σκαλαρια ουτε οτι ψαρι προσθεσεις με τις υπαρχουσες συνθηκες!!

Δυστυχώς... πρεπει να φυγουν τα σκαλαρια....

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις να κανεις στη συνεχεια.... ;)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

αν θελεις αλλη μια γνωμη, συμφωνω με οσα σου ειπαν.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου τα εχω πει ηδη εδω σε αλλο τοπικ που ειχες ανοιξει.

...το ενυδρειο δεν κανει για τα σκαλαρια ετσι κι αλλιως ;)

Για τα γκουραμι ειναι καταλληλο απο χωρο.

Τα γκουραμι που αγορασες (απο το μαγαζι που λενε ολο ψεμματα) ηταν μια χαρα για το ενυδρειο.

Τα σκαλαρια επρεπε να πουλησεις στην αγγελια και οχι τα γκουραμι-"δωρο".

Link to comment
Share on other sites

χμμ οκ κρατησα τα σκαλαρια επειδη μ αρεσαν πιο πολυ και τα ειχα επιλεξει εγω,,γι αυτο εδωσα και τα γκουραμι

οποτε θα δωσω και αυτα και ξεκιναω σωστα απ την αρχη.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο,χαίρομαι που κατάλαβες το λάθος σου και δεν θα κρατήσεις τα σκαλάρια.

Ωραια ψαράκια για αυτά τα λίτρα είναι τα ζωοτόκα π.χ. γκάπις,ξιφοφόροι,πλάτις κ.τ.λ.

Με μερικά ωραία φυτάκια θα έχεις και γέννες και θα ευχαριστηθείς από τις συμπεριφορές

και τα χρώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην με αποπαρετε.. :thumbup: αλλα μαλλον ενας συνφορουμιστας θα αγορασει τα σκαλαρια που μου πατε να δωσω και ετσι αρχισα να σκεφτομαι τι να βαλω στο ενυδρειο!

λοιπον τα ψαρια που μου αρεσουν ειναι :

cardinal tetra 4x

neon tetra 8x

pitbull pleco 3x

corydoras julii 4x

black tetra 5x

τα εβαλα σε αυτο το site που απ οτι ξερω ειναι πολυ αξιοπιστο και δεν μου εμφανιζει καποιο προβλημα συμβατοτητας στις τιμες του νερου ουτε υπαρχει πιθανοτητα να φαει το 1 το αλλο..τι λετε ταιριαζουν? **δεν το θελω βιοτοπικο..**

p.s.: εχω και 2 apple snail..

Note: Pitbull Pleco needs driftwood.

Recommended temperature range: 25 - 26 C.

Recommended pH range: 7 - 7.5.

Recommended hardness range: 10 - 15 dH.

Recommended water change schedule: 33% per week.

Your aquarium stocking level is 84%

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

σορυ οταν λεω αυτο το site εννοω αυτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα cardinal, neon, black tetras και corydoras είναι όλα κοπαδόψαρα και καλύτερα είναι να κρατιούνται σε ομάδες άνω των 6-8 ατόμων, για να θεωρηθεί ότι είναι σχετικό κοπάδι. Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο ένα είδος κοπαδιού γιατί αν βάλεις πολλά και διάφορα θα γίνει αχταρμάς και δεν θα κοπαδιάζουν τα ψάρια, ενώ με ένα είδος θα δεις άλλη συμπεριφορά και ισορροπία. Μπορείς να βάλεις ένα από τα είδη tetras που αναφέρεις παραπάνω και τα corydoras.

Link to comment
Share on other sites

τα νεον το προτιμουν φυτεμενο? εχω αρκετα φυτα αλλα οχι πααρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

να κοιταξεις αν κανει και ο πλεκο για τα λιτρα σου. γενικα οι πλεκο θελουν μεγαλα ενυδρεια. ο συγκεκριμενος δεν ξερω. :thumbup:

αν θελεις μια γνωμη για το αν τα νεον προτιμουν φυτεμενο δεν νομιζω να ισχυει απαραιτητα. φυσικα εχω δει σε πολλα πυκνοφυτεμενα ενυδρεια να ζουν νεον. θεωρω, χωρις ομως να το γνωριζω ιδιαιτερα, οτι αυτο που τα ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να υπαρχουν κρυψωνες. φυτα και ξυλα δηλαδη. εσυ βεβαια, αν εξαιρεσεις το πλεκο, δεν θα εχεις μεγαλα ψαρια μεσα που θα τα τρομοκρατουν ωστε να αισθανονται απειλη. πιστευω οτι ενας συνδιασμος ξυλων με φυτων θα ηταν οτι καλυτερο. επισης επειδη τα λιτρα σου ειναι σχετικα λιγα, θεωρω οτι καλυτερα θα ηταν να υπαρχουν μεγαλυτερα κοπαδια σε αριθμο ατομων, απο το να υπαρχουν πολλα και ολιγοαριθμα κοπαδια. δηλαδη, αντι να βαλεις πχ 4 καρδιναλιους και 4 νεον να προτιμησεις 8 καρδιναλιους ή 8 νεον.

οσον αφορα για το "παντρεμα" δυο διαφορετικων κοπαδιων τετρα σε ενα ενυδρειο, ισχυει ακομη και σε μεγαλα ενυδρεια? γνωριζει κανεις να μου απαντησει κι εμενα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα cardinal, neon, black tetras και corydoras είναι όλα κοπαδόψαρα και καλύτερα είναι να κρατιούνται σε ομάδες άνω των 6-8 ατόμων, για να θεωρηθεί ότι είναι σχετικό κοπάδι. Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο ένα είδος κοπαδιού γιατί αν βάλεις πολλά και διάφορα θα γίνει αχταρμάς και δεν θα κοπαδιάζουν τα ψάρια, ενώ με ένα είδος θα δεις άλλη συμπεριφορά και ισορροπία. Μπορείς να βάλεις ένα από τα είδη tetras που αναφέρεις παραπάνω και τα corydoras.
:D:blink::thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

τα νεον το προτιμουν φυτεμενο? εχω αρκετα φυτα αλλα οχι πααρα πολλα
Και με λιγα καλα ειναι.

Βαλε ξυλα ομως σε αυτη την περιπτωση .

Κατι τελος παντων να κρυβονται απο πισω οταν νοιωσουν φοβο ή θελουν να κρυφτουν, να ξεκουραστουν κλπ.

Πανω στα κλαδια των ξυλων μπορεις να δεσεις moss και θα ειναι σουπερ θεαμα.

(και πλακα πλακα θα γινει βιοτοπικο) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο πιτμπουλ πλεκο γινεται νομιζω 5 εκ :thumbup:

ναι γι'αυτο τον διαλεξα..!! καλος δεν ειναι? αλλα παει σε ομαδα των 3 ψαριων..

αρα μαλλον θα βαλω νεον και τα πλεκακια..τιποτα αλλο μικρο για μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Αντε σε μερικα μαγαζια δες ψαρια που σου αρεσουν και φιανονται υγειη , ζητα τα ονοματα τους, και μετα μπες να ψαξουμε τις απαιτησεις τους.

Γιατι οτι και να λεμε αν δεν το βρισκεις στα μαγαζια τσαμπα μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αντε σε μερικα μαγαζια δες ψαρια που σου αρεσουν και φιανονται υγειη , ζητα τα ονοματα τους, και μετα μπες να ψαξουμε τις απαιτησεις τους.

Γιατι οτι και να λεμε αν δεν το βρισκεις στα μαγαζια τσαμπα μιλαμε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντε σε μερικα μαγαζια δες ψαρια που σου αρεσουν

οκ θα παω απο water inn σημερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μιας και ρωταει ο φιλοσ τι να βαλει... να σας πω τι κανει ενα πετ σοπ για γινουν οι δισκοι πιο...κοινωνικη και να ξεψαρωσουν....

τους βαζει με σκαλαρια....

πωσ σας φαινεται????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...