Jump to content

Τα Θηλυκά Γκάπυ Δεν Προσέχουν Μόνο Το Χρώμα


viciouscircle

Recommended Posts

4b6984bfa2e9e.jpg

Το να είναι μεγαλύτερο και πιο πολύχρωμο δεν φαίνεται να αρκεί για να αρέσει ένα αρσενικό γκάπυ στα θηλυκά, το να έχει μυαλό είναι επίσης σημαντικό σύμφωνα με την έρευνα που δημοσιεύθηκε σε πρόσφατο θέμα του περιοδικού Journal of Fish Biology.

Η έρευνα των Adam Shohet και Penelope Watt αποκάλυψε οτι τα αρσενικά γκάπυ που μάθαιναν ταχύτερα ήταν πιο επιθυμητά στα θηλυκά.

Αρχικά δοκίμασαν τις ικανότητες 27 ενήλικων αρσενικών σε δυο ειδικά σχεδιασμένους λαβυρίνθους.

Στο τέλος κάθε λαβυρίνθου είχε τοποθετηθεί και από ένα bloodworm, το αρσενικό τοποθετήθηκε στην αρχή και χρονομετρήθηκε μέχρι να φτάσει στο bloodworm.

Το πόσο ελκυστικό ήταν κάθε αρσενικό στα θηλυκά μετρήθηκε στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας ένα θάλαμο επιλογής στον οποίο το θηλυκό τοποθετήθηκε στο κεντρικό διαμέρισμα και δύο αρσενικά τοποθετούνται σε κάθε ένα από τα διαμερίσματα εκατέρωθεν.

Η θέση των θηλυκών σημειώνόταν κάθε 15 δευτερόλεπτα για 10 λεπτά, καθώς και ο αριθμός των φορών που κάθε θηλυκό βρισκόταν δίπλα σε κάθε αρσενικό είχε υπολογιστεί για κάθε δοκιμή. Κάθε αρσενικό στη συνέχεια βαθμολογήθηκε με έναν δείκτη "ελκυστικότητας".

Οι συγγραφείς διαπίστωσαν ότι στα θηλυκά ψάρια προσέλκυσε το ενδιαφέρον τα αρσενικά που είχαν μάθει τους λαβύρινθους μονοπάτια γρηγορότερα. Τα θηλυκά δεν μπορούσαν να δουν τα αρσενικά όταν μάθαιναν τον λαβύρινθο, έτσι φαίνεται να χρησιμοποιούν ένα γνώρισμα που προβλέπει ή συσχετίζεται με τη μάθηση κατά την επιλογή των ζευγαριών τους.

Μια πιθανότητα είναι ότι τα θηλυκά επέλεγαν τα τολμηρότερα αρσενικά που θα κατάφερναν να διασχίσουν τον λαβύρινθο ταχύτερα. Μια άλλη εξήγηση γιατί τα θηλυκά μπορεί να προτιμούν αρσενικά με ταχύτερο ρυθμό μάθησης μπορεί να είναι το οτι αυτά τα αρσενικά είναι επίσης πιο κυρίαρχα.

Η ικανότητα μάθησης έχει βρεθεί ότι σχετίζονται με τη κυριαρχική θέση των γκάπυς. Οι συγγραφείς καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι αν και τα θηλυκά γκάπυς φάνηκαν να προτιμούν αρσενικά με ταχύτερο ρυθμό μάθησης, ο κώδικας επικοινωνίας που χρησιμοποιούν παραμένει άγνωστος και περαιτέρω εργασία είναι απαραίτητη να καθοριστεί ποιοι είναι αυτοί.

Για περισσότερες πληροφορίες, βλ. το έγγραφο: Shohet, AJ and PJ Watt (2009) Female guppies Poecilia reticulata prefer males that can learn fast. Journal of Fish Biology 75, pp. 1323–1330.

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=2564

Link to comment
Share on other sites

τρομερη ερευνα!!!!

που τα βρισκεις ολα αυτα....????????????

(τελικα δεν ειναι μονο το ανθρωπινο γυναικειο ειδος επιλεκτο!!!!)

Link to comment
Share on other sites

wow!!! Πολυ ενδιαφέρον.

Αλλα λογικό μου φαίνεται. Και αν όχι λογικό, φυσικό (μεσω της φυσικής επιλογής- ή κάπως έτσι ονομάζεται). Τα θυληκά επιλέγουν τα εξυπνότερα αρσενικά για να κάνουν εξυπνα παιδάκια τα οποία θα ξεφευγουν απο τους θηρευτές και θα επιβιώσει το είδος. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά, μια ερώτηση: Ένας φίλος μου βαζει στα χρυσόψαρα του εμφιαλομένο νερό. μπορώ να βάζω και εγώ στα γκάμπυ μου??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερώτηση: Ένας φίλος μου βαζει στα χρυσόψαρα του εμφιαλομένο νερό. μπορώ να βάζω και εγώ στα γκάμπυ μου??

Καλως ηρθες στο ΑΖ :D

Γιατι δεν ανοιγεις καλυτερα ενα καινουριο θεμα με καταλληλο τιτλο για το ερωτημα σου, για να παρεις περισσοτερες απαντησεις?

Μη ξεχασεις τα γκαπι ειναι στην κατηγορια των ζωοτοκων, εκει ανοιξε "νεο θεμα" (πανω δεξια)

κανε κλικ εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=20

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κάπου το 'χα ξαναδεί αυτό το άρθρο ! Είναι όντος πολύ ενδιαφέρον και αποδεικνύει ότι τίποτα στην φύση δεν είναι τυχαίο!

Μπράβο σου πάντως που το βρήκες και το πόσταρες :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι απο τον 6 μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καθε μερα θα διαβαζω στα guppies μου ενα βιβλίο και το βραδυ θα παιζει κλασσικη μουσικη... χα! μετα θα ειναι τα πιο καυτα αρσενικα απ ολα τα guppies... :rasp::P πολυ καλο το αρθρο παντως! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

φοβερη ερευνα μπραβοο!!που τν βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Και τα θηλυκά έχουν όφελος από την …απιστία!

«Αν έχω ποικιλία στους απογόνους, έχω μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας από ό,τι αν είχα μόνο γαλάζιους απογόνους» διευκρινίζει ο κ. Μπαρμπόζα. «Αν στο μέλλον αντί για το γαλάζιο το προτιμώμενο χρώμα στο ζευγάρωμα γίνει το κίτρινο,κανένας από τους γαλάζιους απογόνους μου δεν θα αναπαραχθεί.

http://www.healthyliving.gr/2011/01/16/%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%AC-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%8C%CF%86%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B9/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σεμινάριο γενετικής χρωμάτων

Guppy's color genetics

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σεμινάριο γενετικής χρωμάτων

Guppy's color genetics

Ωραιο το παραπανω βιντεακι σε ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλοο :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...