Jump to content

Xρειάζεται λίπανση?


sailim

Recommended Posts

Σε νεοστημμένο ενυδρείο, με μεταφορα όλοκληρου του περιεχομένου ενός παλαιότερου μου (4 ετών ζωής), έχω τα εξείς φυτά:

-vallisneria americana

-sagittaria subulata

-moss

-ανούμπιες

Στο παλιό μου ενυδρείο(που είχα μονο ανουμπιες και moss) δε χρησιμοποιούσα κανένα λίπασμα, ούτε CO2, χωρίς κανενα πρόβλημα. Ηθελα να ρωτήσω, αν με τα νέα (εχω διαβάσει οτι είναι αρκετά ευκολα φυτά όλα τους) θα πρεπέι να αρχισω να χρησιμοποιώ καποιο -υγρό ή μεσα στο υπόστρωμα(λευκή άμμος με αραγόνιτη).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το να αρχίσω να χρησιμοποιώ, το καλό που μπορεί να κάνει στη φυτά μηπως θα είναι επιβάρυνση για το ενυδρείο? Δεν είμαι και πολυ υπέρ των πολλών "συμπληρωματων", εκτός των αναγκαίων..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά έχουν κάποιες απαιτήσεις σε άλατα που δεν υπάρχουν όλα σε αρκετή ποσότητα στο νερό του ενυδρείου, αν και κάποια από αυτά τα παράγουν τα ψάρια, θα σου πρότεινα ένα γενικό υγρό λίπασμα στη μισή δόση και ανάλογα το αυξάνεις με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγωα δεν βαζω τιποτα σε αυτα φυτα, αλλα ειναι αναλογα και το καθε ενυδρειο.

Εαν θελεις δοκιμασε το seachem flourish, αλλα προτεινω να αρχισεις απο ακομα μικροτερη δοσολογια απο το 1/2.

Ξεκινα με 1/4 και βλεπεις.

Υποψιν οτι η δοσολογια της seachem ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, σε είδη σαν τα δικά μου, τί ειναι προτιμότερο: προσθήκη λιπάσματος ή CO2;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, σε είδη σαν τα δικά μου, τί ειναι προτιμότερο: προσθήκη λιπάσματος ή CO2;

CO2 αν θες τη γνώμη μου μόνο σε ενυδρεία με λίγα ψάρια και πολύ φως, τα ψάρια παράγουν από μόνα τους CO2 με την αναπνοή τους και το φως καθορίζει τον ρυθμό ανάπτυξης των φυτών και ως επακόλουθο την απορρόφηση συστατικών (λιπάσματα και CO2).

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό έχω 2Χ28 watt, σε 100lt περίπου καθαρά. Τα ψαρακια μου είναι λιγα προς στιγμη: 5 πλάτυ και 5-6 red cherry

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο φωτισμος γι' αυτα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα στερεού-υγρού, και τα υγρά διαλυμένα στερεά σε νερό είναι, το θέμα είναι αν και ποση λίπανση χρειάζεται κάθε είδος φυτού σε ρίζα και φύλλα. Τα "στερεά" λιπάσματα είναι σε δισκία και τοποθετούνται μέσα στο βυθό στις ρίζες κάθε φυτού, το χρησιμοποιούμε σε φυτά που αναπτύσσουν πλούσια και μακρυά ρίζα πχ εχινόδορος, κρυπτοκορύνες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...