Jump to content

Σκουπιδάκια αιωρούμενα


sailim

Recommended Posts

Έχω το rio 125 και δουλευει γύρω στο 15ήμερο. Παρα τη φίλτρανσή του παρατηρώ σκουπιδάκια στο νερό. Οι στρώσεις του φίλτου μου είναι: αρχικα filter wool, μετα σφουγγαρι απονιτρωποιήσησης, siporax και τέλος σγουγγαρι με πόρους μεγάλης διαμέτρου. Είναι φυσιολογική η υπαρξή τους ή φταίει κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα βοηθαγε να μας ελεγες μερικες παραπανω πληροφοριες του ενυδρειου σου. Ψαρακια που φιλοξενεις, ταισματα,βυθος-υποστρωμα...ωχ σορρυ 15 μερες το ενυδρειο μαλλον αστρωτο ακομα....μετρησεις εχεις??

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

θα αναφερεσε στο εσωτερικο της juwel ετσι?πρεπει να ειχε και μπλε σφουγγαρια με μικρους πορους τα οποια κατακρατανε τα σκουπιδακια.αυτα μπαινουν στο κατω μερος του φιλτρου.τι τα εκανες?το φιλτρο δουλευει κανονικα μηπως σου εχει μπουκωσει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παρουσιαση του ενυδρείου μου στο forum για τις παραμέτρους του.. Οι τιμές που αφορουν το στρώσιμο ειναι ok (αμμωνια 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 10)

Το φίλτο το καθαρισα χθες- δουλευει κανονικα. Απο τα μλπε σγουγγαρια χρησιμοποιω μονο αυτο με τους μεγάλους πόρους, κατω απο το siporax..Aρχικα στη σειρά έχω και filter wool, όπως προείπα

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή σειρά στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel είναι από κάτω προς τα πάνω

1. σφουγγάρι πυκνό (παρακράτηση σωματιδίων)

2. σφουγγάρι με μεγάλους πόρους (βιολογικό φορτίο)

3. siporax (βιολογικό φορτίο υψηλής πυκνότητας)

4. ενυδρειακό βαμβάκι (παρακράτηση όποιων άλλων σωματιδίων)

Αν θέλεις να κρατήσεις το σφουγγάρι απονιτροποίησης (που κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καλύτερα να βάλεις παραπάνω siporax) τότε θα το βάλεις μετά το πυκνό.

Τα σκουπιδάκια ίσως οφείλονται λοιπόν στο γεγονός ότι πρακτικά έχεις ελλιπή φίλτρανση στο κομμάτι των σωματιδίων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αλλάζω σε κάθε αλλαγή νερου..Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ελλιπης η φιλτρανση.. θα ακουσω τη συμβουλή του Andeas301

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...