Jump to content

Αναγνώριση φύλλου Convict(Ζέβρα)


Guest gian_nikola

Recommended Posts

Guest gian_nikola

Καλησπέρα. Χθες αποφάσισα να βάλω στο καινούργιο μου ενυδρείο 3convict. Απλά η κοπέλα στο petshop μου είπε οτι επειδή είναι μικρά δεν μπορεί να μου ξεχωρίσει το φύλλο τους. Ξέρει κάποιος απο δώ? Διάβασα οτι ξεχωρίζουν απο τα πτερύγια αλλα δεν έβγαλα άκρη. ευχαριστώ

post-17205-1265824544_thumb.jpg

post-17205-1265824558_thumb.jpg

post-17205-1265824577_thumb.jpg

post-17205-1265824589_thumb.jpg

post-17205-1265824601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μήν είναι convict?

Επειδή είχα ενα ενυδρείο με convit, παλαιότερα και λόγω υπερβολικής αύξησης του πληθυσμού τα έδωσα...

δεν νομίζω να είναι τα συγκεκριμένα που έχεις :) , θα ψάξω και θα επανέλθω με πληροφορίες.... :P

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρα σε μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες αποφάσισα να βάλω στο καινούργιο μου ενυδρείο 3convict. Απλά η κοπέλα στο petshop μου είπε οτι επειδή είναι μικρά δεν μπορεί να μου ξεχωρίσει το φύλλο τους. Ξέρει κάποιος απο δώ? Διάβασα οτι ξεχωρίζουν απο τα πτερύγια αλλα δεν έβγαλα άκρη. ευχαριστώ

φιλε καλησπερα αυτα τα ψαρια σε καμια περιπτωση δεν ειναι convict αλλα κατι αλλο μπορει να ειναι διασταυρωση με festae cichlid εχω παρει καμια δεκαρια γενες απο κονβικτ και πινκ και ζεβρα αλλα σιγουρα αυτα δεν ειναι κονβικτ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest gian_nikola

Καλησπέρα. Συγνώμη αλλα είχα καιρό να μπώ στο forum. Τελικά τα ψάρια δεν ήταν convict, ta 2 ήταν marlbs convict(υβρίδια) και το άλλο που δεν μοιάζει ήταν τιλάπια. Τελικά κατάφερα και έβαλα τα γνήσια! μπορεί να μου πεί κάποιος πως ξεχωρίζω αν είναι ζευγάρι? ροζ σημάδια στην κοιλιά εχουν και τα δύο ή μόνο το θυληκό? απο τα πτερύγια τα καταλαβαίνω? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest gian_nikola

Δέν βγάζω άκρη.Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.Στις 3 πρώτες είναι αυτό που μου δώσανε για αρσενικό το οποίο είναι μικρότερο σε μέγεθος λόγω ηλικίας πιστεύω.

post-17205-1266934082_thumb.jpg

post-17205-1266934110_thumb.jpg

post-17205-1266934126_thumb.jpg

post-17205-1266934157_thumb.jpg

post-17205-1266934170_thumb.jpg

post-17205-1266934181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται κάποια διαφορά ακόμα περίμενε να μεγαλώσουν ποσά έχεις μέσα? Αν έχεις καμία τετράδα και πάνω ίσως σχηματιστεί ζευγάρι θα μάθεις σύντομα πάντως γιατί μπαίνουν κατευθιαν στο ψητό ;p

Link to comment
Share on other sites

Guest gian_nikola

2 είναι. Και τα δύο πάντως έχουν ροζ στην κοιλιά. Απο τα πτερύγια μπορώ να καταλάβω? να βάλω και άλλα? γιατί έχω ακούσει πως τσακώνοντε παραπάνω απο ζευγάρι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 είναι θηλυκά. Τα αρσενικά δεν έχουν σημαδάκια χρυσά στην κοιλιά αλλά είναι μεγαλύτερα και με μακρύτερο ραχιαίο πτερύγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...