Jump to content

ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια και χαρα σε ολους.Ειμαι νεο μελος της παρεας και εχω πολλα ερωτηματα να θεσω. Εχω ενα ενυδρειο DIY 90/30/50 το οποιο πηρα απο καποιον που δεν το ηθελε. Ο εξοπλισμος του ειναι 1 θερμαντικο σωμα μαρκας JAGER 250watt, 1 εσωτερικο φιλτρο RESUN SP-1100L,1 αεραντλια ΕΛΙΤΕ 802 με 2 εξοδους.Το καπακι ειναι απο πλακαζ θαλασης και εχει εσωτερικη λαμπα φθοριου 18watt, επησεις εχει και ενα ανεμιστηρακη απλο(απο P.C).Υποστρομα εχει χαλικη.Η χωρητικοτητα του ειναι 130L. Με την καθοδυγηση ενος (ποληξερου)επλυνα το χαλικη με ζεστο νερο θερμοσηφονα.Αγορασα αμμο και αλλο χαλικη και επησεις λυπασμα.Θελω να βαλω 3-4 φυτα ευκολα.Αφου λοιπον τα επλυνα ολλα (εκτος λυπασμα) εστρωσα πρωτα την αμμο(4 κιλα) περιμετρικα του ενυδρειου, στην μεση εστροσα το λυπασμα(παχος 2 cm)περιπου και μετα εστρωσα το χαλικη. Συνολικα το υποστρωμα ειναι 4-5 εκ.Εβαλα το φιλτρο στην μια μικρη πλευρα του ενυδρειου και διπλα το θερ.σωμα.Το γεμισα νερο και κατοπην εβαλα φαρμακο για τα αλατα(aquavital conditioner της aquarium munster)150ml.Εβαλα λοιπον τις πριζες και το παρατηρουσα που δουλευαι.Την επομενη μερα παρατηρησα οτι το νερο ηταν λιγο θολο και σαν να μυριζε λιγο.Η θερμοκρασια νερου 24 βαθμοι,(θερμοκρασια χωρου 23βαθμοι). Η δε αεραντλια εκανε θορηβο πολλη και εχω την εντηπωση οτι μεταδιδεται και στο νερο.Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας μηπως και καταφερω να το ξεκινησω.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις φιλε μου μετρησεις.

To προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι να μετρησω και με ποιον τροπο.Διαβασα για καποια τεστ αλλα ποιο ειναι αυτο που χρειαζομαι εγω. Για το θωρηβο της αεραντλιας εχεις να μου προτηνεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις φιλε μου μετρησεις.

Και κατι αλλο.Ειναι καλητερα το νερο να αναταραζεται η να κανει μπουρμπουληθρες απο το εσωτ. φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...