Jump to content

Δημοφιλή ψάρια


sailim

  

24 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Όλα είναι όμορφα, αλλά υπάρχουν και οι αδυναμίες.. :)

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος μέρος πόσταρες την δημοσκόπησή σου.

Επίσης λείπουν κάποια είδη που είναι απίστευτα διάσημα(πχ. Cardinal Tetra).

Link to comment
Share on other sites

guppies!!! Ακομα και ο πιο "αρχαριος" σιγουρα θα ειχε guppies καποτε στο ενυδρειο του! Επισης και τα platties μ'αρεσουν αλλα γινεται να ψηφισεις μονο ενα οποτε............ guppies!!! :):P:angry2:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι σημαίνει "δημοφιλή" ψάρια...........

α) Αυτά που τα είχαμε κάποτε όλοι ?

β) Αυτά που είναι πιο "εύκολα" ?

γ) Αυτά που είναι δύσκολα και επομένως απαιτούν αφιέρωση και προσπάθεια?

δ) Αυτά που έχουν ωραία χρώματα ?

ε) Αυτά που είναι πιο άγρια και ζόρικα ?

στ) Αυτά που μόνο λίγοι μπορούν να έχουν αλλά όλοι τα ποθούν ?

ζ) Αυτά που είναι ανθεκτικά ?

η) Αυτά που ζουν σε λίγα λίτρα (άρα τα έχουεμ περισσότεροι) ή αυτά που θέλουν πολλά ?

θ) τα θαλασσινά, γλυκού νερού ή τα υφάλμυρα ?

κλπ κλπ κλπ

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως "δημοφιλή ψάρια" υπάρχει η αγάπη για το χόμπι και η δοκιμασία των δικών μας ικανοτήτων στο να παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές και υγιείς συνθήκες με όμορφο αποτέλεσμα. Προσωπικά, από τα ταπεινά guppies μέχρι τα ζόρικα tropheus και όλα τα δεκάδες ακόμη είδη που έχω φιλοξενήσει, δεν έχω αληθινά προτίμηση. Μπορεί αυτή την περίοδο να κόλλησα με τα tropheus αλλά αυτό έχει να κάνει με τη δική μου εξέλιξη. Απλά ψάχνω για όλο και πιο προκλητικές δοκιμασίες στο αγαπημένο μου χόμπι. Να μη σας πω δηλαδή ότι ακόμη και τώρα μερικές φορές σκέφτομαι ότι ευχαρίστως θα ξανάστηνα, αν είχα χώρο, ένα 400άρι γεμάτο με πολύχρωμα guppies όλο ζωή και σκέρτσο.

Αν ρωτούσαμε πιο είναι το πιο δημοφιλές αυτοκίνητο πιθανώς να απαντούσαμε όλοι μία Porsche ή κάποια Ferrari αλλά πόσοι την έχουμε οδηγήσει πραγματικά ?

Με την αφορμή αυτή -και παρακαλώ ας μην θεωρηθεί προσωπικό, κάθε άλλο - νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε οι ψηφοφορίες ή δημοσκοπήσεις να "κτενίζονται" πρώτα λιγάκι από κάποιο μοδεράτορα πριν αναρτηθούν. Κάτι ανάλογο συνέβηκε και με αυτό το θέμα που αν και δεν ήταν ψηφοφορία, ως δημοσκόπηση, προκάλεσε περισσότερα μηνύματα περί μπερδέματος παρά απαντήσεις στα ερωτήματα.

Επαναλαμβάνω, ότι δεν έχει να κάνει με τους φίλους που ανάρτησαν τα θέματα, είναι ένας προβληματισμός που τον έχω από την εποχή της "ομάδας Ημαθίας" αν θυμούνται οι παλιοί.

Πάντα φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Απλα με τον ορο τα πιο "δημοφιλη" σημαινει να τα ξερει ολος ο κοσμος!! :):P:angry2: Αλλα να μου πεις τα χρυσοψαρα ειναι οποτε....! :thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνήσω με τον Andreas301. Νομίζω οι δημοσκοπίσεις έχουν σκοπό να βγάλουν κάποιο συμπέρασμα. Πράγματικά τελευταία έχω δει μερικές δημοσκοπίσεις, στις οποίες δεν βρίσκω κανέναν λόγο να συμμετάσχω...

Χωρις καμιά παρεξηγηση... :)

Link to comment
Share on other sites

με καλυψε ο φιλος ανδρεας νομιζω παραπανω.

νομιζω πως δεν υπαρχει λογος τετοιας δημοσκοπησης.ειναι ανωφελο και ανουσιο το να φηφισει καποιος κατι τετοιο.... :):P

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...