Jump to content

Μικρή λιμνούλα


elle

Recommended Posts

Καλησπέρα, δυστηχώς για την ώρα δεν έχω ενυδρείο μα ελπίζω στο άμεσο μέλλον να καταφέρω να βάλω μερικά ψαράκια σε μια μικρή λιμνούλα που έχω φτιάξει στο μπαλκόνι.Αν καταφέρω να ξεπεράσω κάποια μικροπροβλήματα που αντιμετωπίζω και οι συνθήκες είναι καταληλες για τα ψαράκια, σκέφτομαι να τα εχω το καλοκαίρι εκεί και το χειμώνα θα τα βαζω σε ενα μικρό ενυδρείο που εχω και τώρα είναι αδεο.Για την ώρα στη λιμνούλα εχω βάλει μόνο φυτά: 1 νεροϋάκυνθο (eichhornia crassipes), 1 annubia, 2 vallisneria και ένα νούφαρο (nymphaea attraction) και σιγά σιγά θέλω να βαλω και αλλα. :thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες! :thumbup:

Και με το καλό η λιμνούλα!

Τα φυτά που έχεις διαλέξει είναι υπέροχα για την λίμνη!

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια σου προτείνω να βάλεις guppies.

Διάβασε αυτό το άρθρο από έναν χομπίστα που έκανε το ίδιο.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/guppy.htm

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια σου προτείνω να βάλεις guppies.

Διάβασε αυτό το άρθρο από έναν χομπίστα που έκανε το ίδιο.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/guppy.htm

24713[/snapback]

[/qu

:thumbup: Ευχαριστώ,αλλα η λιμνούλα μου είναι πολύ μικρή (260lt) και νομίζω οτι αυτά τα ψαράκια με το ρυθμό που πολλαπλασιάζονται σε 1-2 μήνες δεν θα χωράνε. Άσε που το ενυδρείο που έχω είναι και αυτό πολύ μικρούλι.Στο pet shop μου είπανε για αρχή να βάλω 2-3 χρυσόψαρα.Αλλα είναι νωρίς ακόμα, πρώτα θέλω να ισορροπήσει και μετά να βάλω ψάρια μέσα.Προχθές είδα οτι είχε γεμίσει με κατι κόκκινα μικρά σκουλικάκια τα οποια τόσο καιρό νόμιζα οτι ήταν κόκκινη άλγη και ένα καφέ πράγμα σαν βρωμιά.Βέβαια πριν απο 2 μέρες είχε βρέξει και το νερό της βροχης ήταν σαν λάσπη και μπορεί να έφταιγε αυτο.Σήμερα την άδειασα και την καθάρισα καλά γιατί ήθελα να εγκαταστήσω ενα μικρό φίλτρο.Η αντλία απο το συντριβανάκι δεν είχε φίλτρο και απλώς ανακύκλωνε το νερό.Ίσως να έφταιγε και αυτό.Θα δείξει.. :o

post-1422-1149437769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE !!!! :thumbup::thumbdown::o

Καλη συνεχεια !!!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: στο Aquazone και ελπίζω να πανε όλα καλά με την λίμνη σου
Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια σου προτείνω να βάλεις guppies.

Διάβασε αυτό το άρθρο από έναν χομπίστα που έκανε το ίδιο.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/guppy.htm

24713[/snapback]

[/qu

:thumbup: Ευχαριστώ,αλλα η λιμνούλα μου είναι πολύ μικρή (260lt) και νομίζω οτι αυτά τα ψαράκια με το ρυθμό που πολλαπλασιάζονται σε 1-2 μήνες δεν θα χωράνε. Άσε που το ενυδρείο που έχω είναι και αυτό πολύ μικρούλι.Στο pet shop μου είπανε για αρχή να βάλω 2-3 χρυσόψαρα.Αλλα είναι νωρίς ακόμα, πρώτα θέλω να ισορροπήσει και μετά να βάλω ψάρια μέσα.Προχθές είδα οτι είχε γεμίσει με κατι κόκκινα μικρά σκουλικάκια τα οποια τόσο καιρό νόμιζα οτι ήταν κόκκινη άλγη και ένα καφέ πράγμα σαν βρωμιά.Βέβαια πριν απο 2 μέρες είχε βρέξει και το νερό της βροχης ήταν σαν λάσπη και μπορεί να έφταιγε αυτο.Σήμερα την άδειασα και την καθάρισα καλά γιατί ήθελα να εγκαταστήσω ενα μικρό φίλτρο.Η αντλία απο το συντριβανάκι δεν είχε φίλτρο και απλώς ανακύκλωνε το νερό.Ίσως να έφταιγε και αυτό.Θα δείξει.. :thumbdown:

24744[/snapback]

Πήγα το πρωΐ στο pet shop και είδα τα guppies.Για να πω την αλήθεια νόμιζα πως ήταν μεγαλύτερα σε μέγεθος.Είναι μικρούλια αλλα πολύ όμορφα.. :o

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το πρωΐ στο pet shop και είδα τα guppies.Για να πω την αλήθεια νόμιζα πως ήταν μεγαλύτερα σε μέγεθος.Είναι μικρούλια αλλα πολύ όμορφα.. :thumbup:

24835[/snapback]

ΩΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΙΛΤΡΟΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ

ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ

ΜΗΝ ΤΑΙΖΗΣ ΠΟΛΥ ΟΧΙ GUPPI ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

ΩΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΙΛΤΡΟΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ

ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ

ΜΗΝ ΤΑΙΖΗΣ ΠΟΛΥ  ΟΧΙ GUPPI ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

24836[/snapback]

Το φίλτρο που έβαλα είναι τριπλής δράσης, μηχανικό-χημικό τώρα και όταν βάλω και τα ψάρια θά είναι και βιολογικό ( έτσι μου είπαν στο pet shop).Φιλτράρει 650lt/h και για την ώρα δείχνει να πηγαίνει καλα.Το μόνο πρόβλημα είναι το ότι οι βεντούζες του ξεκολάνε απο τα πλαϊνά της λίμνης και πατάει με το σφουγγάρι στο χαλίκι.Αν δω πως δεν πάει καλά θα το στηρίξω με μαγνήτη.

Πράσινη άλγη δέν παρουσίασε μέχρι τωρα, ακόμα και όταν δούλευε μόνο η αντλία του σιντριβανιού. (ένα μήνα περίπου) και χωρίς φυτά τα οποία τα έβαλα μόλις πριν απο δύο εβδομάδες γιατι περίμενα να ζεστάνει ο καιρός.

Όσο για τον ήλιο έβαλα στη λίμνη ένα νούφαρο και έναν νεροΰάκυνθο τα οποία μάλλον θα προσφέρουν αρκετή σκια στα ψαράκια τις ζεστές ημέρες.Βέβαια ο νεροΰάκινθος την προηγούμενη εβδομάδα δέχθηκε την επίθεση ενός γλάρου και διαμελίστηκε αλλα βλέπω οτι άρχισε να βγάζει καινούργια φυλλα.Το νούφαρο τη γλυτωσε με την απώλεια μικρού μέρους ενός απο τα φύλλα του.Αν δεν έβγαινα έξω φωνάζοντας μπορεί να το κατέστρεφε και αυτό.Ευτυχώς και τα δύο αναπτυσονται με πολύ γρήγορο ρυθμό και σύντομα θα έχει σκιά ένα μεγάλο μέρος της λιμνούλας.

Σκεφτομαι να βάλω και παροχή co2 γιατί βλέπω ότι τα φύλλα των φυτών κιτρίνησαν λίγο.Θα κάνω καλά ή να περιμένω λίγο μήπως τα ψαράκια με την αναπνοή τους αρκούν;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες elle και από μένα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο forum elle!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...