Jump to content

Sos ξαφνικη αυξηση αμμωνιας σε 8


IRIAN

Recommended Posts

Καλησπερα! λεγομαι ειρηνη κ εχω ενα ενυδρειο 75λ. με ενα χρυσοψαρο ORANDA κ αποικους σαλιγκαρια .tuberculata. ειναι στρωμενο απο τον αυγουστο κ εχω αληθινα φυτα.. ξαφνικα μετα απο 7 μηνες χωρις καθολου αμμωνια ( 0 ) μεσα σε 2 με τρεις ημερες ανεβηκε στα 8..

Εκανα αλλαγη νερου το 1/4 του ενυδρειου αποψε.. επισης δεν εχει καθαριστει το φιλτρο απο σεπτεβρη..

Την Παρασκευη που μας περασε αγορασα δυο σαλιγκαρια Neritina Zebra κ παρατηρησα οτι η αμμωνια ανεβηκε στο 1 την επομενη ημερα κ τωρα εχω 8.. υπεθεσα οτι μπορει να φταιει αυτο.. δλσ τα σαλιγκαρια.. Επισης οι τιμες του ενυδρειου ειναι στα φισιολογικα επιπεδα εκτος απο την αμμωνια..

Τι να κανω? να βγαλω τα καινουρια σαλιγκαρια?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 75

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ΕΗΕΙΜ

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 μηνες κ απο αυγουστο στρωμενο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 οραντα 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους tuberculata

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 3 φορες την ημερα περιπου, αλλαγη μερα μια φορα την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,2

- KH: 6

- GH: >7d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): ξαφνικα απο 0 σε 8

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 18-20

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: eSHA AQUA TEST k sera test για αμμωνια

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: ORANDA

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): φισιολογικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνεις 50% αλλαγή νερού και μετά να ξανα μετρησης. Καλό είναι να τσεκάρεις και τα φίλτρα σου έχεις πολύ καιρό που δεν τα καθαρίζεις. Κοίτα και τα φυτά σου αν έχει αρχίσει να σαπίζει κανένα. Πολύ πιθανών κάτι να είναι σε αποσύνθεση. Επίσης κοίταξε και τον βυθό σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανοίγεις διπλά τόπικ?

Διαγράφω το άλλο μιας και δεν πρόκειται για ασθένεια!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω εδώ τις επιπλέον παρατηρήσεις που έκανες για το φίλτρο σου :)

ΕΗΕΙΜ type 2211010 , serie 08242, walt 230 ,volt 5, hz 50

κ περιεχει ''μακαρονι'' DENNERLE bio filter tubes

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! λεγομαι ειρηνη κ εχω ενα ενυδρειο 75λ. με ενα χρυσοψαρο ORANDA κ αποικους σαλιγκαρια .tuberculata. ειναι στρωμενο απο τον αυγουστο κ εχω αληθινα φυτα.. ξαφνικα μετα απο 7 μηνες χωρις καθολου αμμωνια ( 0 ) μεσα σε 2 με τρεις ημερες ανεβηκε στα 8..

Εκανα αλλαγη νερου το 1/4 του ενυδρειου αποψε.. επισης δεν εχει καθαριστει το φιλτρο απο σεπτεβρη..

Την Παρασκευη που μας περασε αγορασα δυο σαλιγκαρια Neritina Zebra κ παρατηρησα οτι η αμμωνια ανεβηκε στο 1 την επομενη ημερα κ τωρα εχω 8.. υπεθεσα οτι μπορει να φταιει αυτο.. δλσ τα σαλιγκαρια.. Επισης οι τιμες του ενυδρειου ειναι στα φισιολογικα επιπεδα εκτος απο την αμμωνια..

Τι να κανω? να βγαλω τα καινουρια σαλιγκαρια?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 75

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ΕΗΕΙΜ type 2211010 , serie 08242, walt 230 ,volt 5, hz 50

κ περιεχει ''μακαρονι'' DENNERLE bio filter tubes

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 μηνες κ απο αυγουστο στρωμενο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 οραντα 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους tuberculata

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 3 φορες την ημερα περιπου, αλλαγη μερα μια φορα την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,2

- KH: 6

- GH: >7d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): ξαφνικα απο 0 σε 8

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 18-20

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: eSHA AQUA TEST k sera test για αμμωνια

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: ORANDA

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): φισιολογικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ρίχνεις πάρα πολύ τροφή και το κακό με αυτό δεν είναι ΜΟΝΟ η αμμωνία αλλά και η υγεία του ψαριού.

Διάβασε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ρίχνεις πάρα πολύ τροφή και το κακό με αυτό δεν είναι ΜΟΝΟ η αμμωνία αλλά και η υγεία του ψαριού.

Διάβασε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

ταιζω 2 φορες την ημερα κ μικρα κομματακια εδω κ 7 μηνες κ αμμωνια ειδα αφοτου εβαλα τα δυο καινουρια σαλιγκαρια.. ειναι τυχαιο? εχω παρατηρηση να ''σαπιζουν'' καποια απο τα φυτα αλλα τα κλαδευω επισης ψυλοτσιμπαει κ λιγο το ορανδα μου τα φυτα.. της δινω τροφη OCEAN NUTRITION (GOLDFISH FORMULA FLAKES) , τησ δινω αυτην την τροφη απ'τον σεπτεβρη.. πρεπει να αλλαξω τροφη? ''χαλανε''?

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

ταιζω 2 φορες την ημερα κ μικρα κομματακια εδω κ 7 μηνες κ αμμωνια ειδα αφοτου εβαλα τα δυο καινουρια σαλιγκαρια.. ειναι τυχαιο? εχω παρατηρηση να ''σαπιζουν'' καποια απο τα φυτα αλλα τα κλαδευω επισης ψυλοτσιμπαει κ λιγο το ορανδα μου τα φυτα..

Το ψάρι σου είναι φυσιολογικό να τσιμπάει τα φύλλα. Τα σάπια φύλλα και τα σαλιγκάρια δεν είναι ικανά να ανεβάσουν τόσο την αμμωνία σου. Επίσης δεν είπα ότι αμμωνία 8 είναι τρελό νούμερο. Μήπως έχει λήξει το τεστ της αμμωνίας που μετράς? Μήπως έκανες κάτι λάθος? Μήπως έπλυνες τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης? Μήπως έδωσες σε κανέναν άλλον του σπιτιού να ταΐσει?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παραξενο, να είναι θέμα διατροφής, εφόσον μέχρι πριν λίγες μέρες δεν είχε πρόβλημα αμμωνίας και το τάιζε κανονικά και απτή μια μέρα στην άλλη ανέβασε απότομα τόσο πολύ. Εκτός αν άλλαξε τρόπο και ποσότητα διατροφής.

Απτήν άλλη τη να πω για τα σαλιγκάρια, να τρώνε τόσο πολύ και να κάνουν τόσα πολλά απόβλητα που η βιολογία να μην προλαβαίνει;

Κατά εμέ κάτι σαπίζει και είναι σε αποσύνθεση. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ δεδομένο πως σε κάθε αλλαγή νερού

προσθέτεις

α.αντιχλώριο

β.καλλιέργειες βακτηρίων

Επίσης θεωρώ δεδομένο πως τις 2 φορές που ταΐζεις,

η τροφή κατανώλεται πλήρως από το ψάρι.

Εν συνεχεία, θεωρώ δεδομένο πως καθαρίζεις τον βυθό του ενυδρείου από

νεκρά/μαραμένα φύλλα και πως έστω και περιστασιακά χρησιμοποιείς σκούπα

βυθού για περαιτέρω καθαρισμό.

Τέταρτο που θεωρώ δεδομένο είναι πως το φίλτρο είναι 100% λειτουργικό.

Δηλαδή πως το συντηρείς σωστά.

Πέμπτο και τελευταίο,

θεωρώ δεδομένο πως έχεις πάρει με ορθό τρόπο της μετρήσεις,

σύμφωνα με τις οδηγίες των tests που χρησιμοποείς.

Αν κάνεις όλα αυτά που θεωρώ δεδομένα,

δεν μπορώ τούτη τη στιγμή να φανταστώ γιατί αυξήθηκε η αμμωνία.

Χρησιμοποίησε τις αμπούλες:

a.BioDigest

b.StopAmmo

της APi

παράλληλα με τις αλλαγές νερού και ό,τι σου προτείνουν τα παιδιά.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου είναι φυσιολογικό να τσιμπάει τα φύλλα. Τα σάπια φύλλα και τα σαλιγκάρια δεν είναι ικανά να ανεβάσουν τόσο την αμμωνία σου. Επίσης δεν είπα ότι αμμωνία 8 είναι τρελό νούμερο. Μήπως έχει λήξει το τεστ της αμμωνίας που μετράς? Μήπως έκανες κάτι λάθος? Μήπως έπλυνες τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης? Μήπως έδωσες σε κανέναν άλλον του σπιτιού να ταΐσει?

το τεστ λεει ετοσ ληξης 2014.. καθαριζω το φιλτο παντα με νερο ενυδρειου κ δεν αφηνω κανεναν απ'το σπιτι να κανει κατι στο ενυδρειο εκτοσ απο μενα

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ :)

Μα δεν βρέθηκε η αιτία αύξησης της αμμωνίας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΑΡΙΖΩ το ενυδρειο καλα κ τον βυθο απο οτιδηποτε.. τις μετρησεις τις κανω συμφωνα με τις οδηγιες.. κ χρησιμοποιω παντα αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βρέθηκε η αιτία αύξησης της αμμωνίας!!!

απλα λεω ευχαριστω για το ενδιαφερον σας κ που με βοηθατε

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παραξενο, να είναι θέμα διατροφής, εφόσον μέχρι πριν λίγες μέρες δεν είχε πρόβλημα αμμωνίας και το τάιζε κανονικά και απτή μια μέρα στην άλλη ανέβασε απότομα τόσο πολύ. Εκτός αν άλλαξε τρόπο και ποσότητα διατροφής.

Απτήν άλλη τη να πω για τα σαλιγκάρια, να τρώνε τόσο πολύ και να κάνουν τόσα πολλά απόβλητα που η βιολογία να μην προλαβαίνει;

Κατά εμέ κάτι σαπίζει και είναι σε αποσύνθεση. Φιλικά

αρα να μην απομακρινω τα σαλιγκαρια απο το ενυδρειο? ειναι αβλαβεις οι ''ρατσες'' μου? εχω 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους απο τοτε που εβαλα τα φυτα tuberculata

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

απλα λεω ευχαριστω για το ενδιαφερον σας κ που με βοηθατε

Κανε ενα πειραματακι και μετρα αμμωνια με τα τεστ που εχεις το νερο της βρυσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραματακι και μετρα αμμωνια με τα τεστ που εχεις το νερο της βρυσης σου.

εκανα τεστ στο νερο βρυσης με τα υγρα τεστ κ εχει μεινει διαφανες..

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραματακι και μετρα αμμωνια με τα τεστ που εχεις το νερο της βρυσης σου.

Διακρίβωση.

Σωστός ο Rik...

εκανα τεστ στο νερο βρυσης με τα υγρα τεστ κ εχει μεινει διαφανες..

Άρα τα test μετράνε σωστά.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ την προέλευση της αμμωνίας.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται να απομακρινω τα σαλιγκαρια απο το ενυδρειο λογο της αμμωνιας? ειναι αβλαβεις οι ''ρατσες'' μου? εχω 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους απο τοτε που εβαλα τα φυτα tuberculata

επαναλαμβανω μηπως βοηθησει οτι την Παρασκευη που μας περασε αγορασα τα δυο σαλιγκαρια Neritina Zebra κ παρατηρησα οτι η αμμωνια ανεβηκε στο 1 την επομενη ημερα κ τωρα εχω 8.. υπεθεσα οτι μπορει να φταιει αυτο..

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται να απομακρινω τα σαλιγκαρια απο το ενυδρειο λογο της αμμωνιας? ειναι αβλαβεις οι ''ρατσες'' μου? εχω 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους απο τοτε που εβαλα τα φυτα tuberculata

Γιατί να ευθύνονται τα σαλιγγάρια σου για την αμμωνία;

Δεν νομίζω να συντρέχει λόγος απομάκρυνσής τους.

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται να απομακρινω τα σαλιγκαρια απο το ενυδρειο λογο της αμμωνιας? ειναι αβλαβεις οι ''ρατσες'' μου? εχω 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους απο τοτε που εβαλα τα φυτα tuberculata

επαναλαμβανω μηπως βοηθησει οτι την Παρασκευη που μας περασε αγορασα τα δυο σαλιγκαρια Neritina Zebra κ παρατηρησα οτι η αμμωνια ανεβηκε στο 1 την επομενη ημερα κ τωρα εχω 8.. υπεθεσα οτι μπορει να φταιει αυτο..

εκανα 1 αλλαγη νερου το 1/4 το σαββατο οταν ειδα το 1 στις τιμες κ 1 αλλαγη το 1/4 σημερα οταν ειδα το 8.. να ξανα κανω αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ευθύνονται τα σαλιγγάρια σου για την αμμωνία;

Δεν νομίζω να συντρέχει λόγος απομάκρυνσής τους.

ειναι αβλαβες κ τα δυο ειδη σαλιγκαριων που εχω? τεριαζουν μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται να απομακρινω τα σαλιγκαρια απο το ενυδρειο λογο της αμμωνιας? ειναι αβλαβεις οι ''ρατσες'' μου? εχω 2 σαλιγκαρια Neritina Zebra κ αποικους απο τοτε που εβαλα τα φυτα tuberculata

επαναλαμβανω μηπως βοηθησει οτι την Παρασκευη που μας περασε αγορασα τα δυο σαλιγκαρια Neritina Zebra κ παρατηρησα οτι η αμμωνια ανεβηκε στο 1 την επομενη ημερα κ τωρα εχω 8.. υπεθεσα οτι μπορει να φταιει αυτο..

Τα ζέβρα εκτός από άλγη τρώνε και μαλακές ρίζες μήπως λεω………….;

Η αμμωνία όπως και να έχει είναι αρκετή έως υπερβολική για το ψαράκι σου σίγουρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.. κ το ψαρακι μου επισης βρισκεται σε φαση ενηλικιωσης

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...