Jump to content

Τροπος μειωσης Ph???


Giwrgos

Recommended Posts

Θελεις να ερθω να στην αλλαξω; :thaman:

Στο όξινο νερό, η αμμωνία μεταβάλλεται αμέσως σε αμμωνο το οποίο δεν βλάπτει σε λογικά πλαίσια. Στο μαλακό νερό ο ΡΗ δεν είναι σταθερός και κάποια στιγμή μπορεί να πεταχτεί στα ύψη. Αποτέλεσμα , τα ψάρια πεθαίνουν, αιτία θανάτου, δηλητηρίαση από αμμωνία.

Όταν ο ΡΗ είναι κάτω από 6,5, σταματά η αποσύνθεση των ενώσεων του αζώτου στο αμμώνιο. Επίσης σταματά η μειώσει σε νιτρικά και νιτρώδη, έτσι αυξάνεται η περιεκτικότητα του αμμωνίου και ο κίνδυνος είναι μεγάλος για μια ξαφνική άνοδος του ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχουμε τόση αμμωνία-αμμώνια σε στρωμένο ενυδρείο?

Αντίθετα μπορούμε να έχουμε αρκετά νιτρικά, φωσφορικά ιόντα που είναι οξύ όπως και οξέα από τα οργανικά που θα συμβάλουν στην πτώση του pH.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχουμε τόση αμμωνία-αμμώνια σε στρωμένο ενυδρείο?

Αντίθετα μπορούμε να έχουμε αρκετά νιτρικά, φωσφορικά ιόντα που είναι οξύ όπως και οξέα από τα οργανικά που θα συμβάλουν στην πτώση του pH.

Τα οργανικά υλικά συμβάλλουν στην πτώση του ΡΗ όντως έως ότου το

ΡΗ φτάνει κάτω του 6,5 και σταματά η αποσύνθεση των ενώσεων του αζώτου στο αμμώνιο γιατί η βακτηριακη διαδικασία διάσπασης σταματά άρα σταματά και η νιτροποίηση και έτσι αυξάνεται η αμμωνία . Άλλωστε αυτή είναι και μια μέθοδο για να συντηρήσουμε τους δίσκους και να μην έχουμε βακτηριακές μολύνσεις σε αυτά συντηρώντας το ΡΗ χαμηλό.

Link to comment
Share on other sites

Τα οργανικά υλικά συμβάλλουν στην πτώση του ΡΗ όντως έως ότου το

ΡΗ φτάνει κάτω του 6,5 και σταματά η αποσύνθεση των ενώσεων του αζώτου στο αμμώνιο γιατί η βακτηριακη διαδικασία διάσπασης σταματά άρα σταματά και η νιτροποίηση και έτσι αυξάνεται η αμμωνία . Άλλωστε αυτή είναι και μια μέθοδο για να συντηρήσουμε τους δίσκους και να μην έχουμε βακτηριακές μολύνσεις σε αυτά συντηρώντας το ΡΗ χαμηλό.

Δηλαδή αν έχω pH=6 πρέπει να μετράω αμμωνία ότι φίλτρο και να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω pH=6 πρέπει να μετράω αμμωνία ότι φίλτρο και να έχω?

Καλημέρα Viciuςcircle εάν έχεις το βιβλίο Ενυδρεία του "Klaus Wilkerling"

διάβασε από την σελ. 40 έως 43 και πες μου τα συμπεράσματα σου γιατί και εγώ έχω κάποια ερωτηματικά ως προς την περιγραφή αυτού του φαινομένου, αλλιώς μόλις βρω λίγο χρόνο θα τις γράψω εγώ για να δούμε ποιες είναι οι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω pH=6 πρέπει να μετράω αμμωνία ότι φίλτρο και να έχω?

Το όξινο νερό

Στο φυσικό νερό, ο δείκτης ΡΗ βρίσκεται από την ποσοτική αναλογία του ανθρακικού οξέως και του ανθρακικού ασβεστίου. Όταν το ελεύθερο ανθρακικό οξύ στο νερό , διαλύει το ασβέστιο, είναι δηλαδή μαλακό, τότε χρειάζεται πολύ λίγο ανθρακικό οξύ για να διαλυθεί το ασβέστιο.

Όσο σκληρότερο είναι το νερό, τόσο περισσότερο ελεύθερο ανθρακικό οξύ χρειάζεται για να διαλυθεί το ασβέστιο.

Στην πράξη, είναι βασικό να γνωρίζει κανείς, ότι στο μαλακό νερό ο ΡΗ δεν είναι σταθερός. Όσο σκληρότερο γίνεται το νερό, τόσο λιγότερα άλματα κάνει ο ΡΗ.

Αυτό οφείλεται όπως διαπιστώσαμε, στο ότι το νερό χρειάζεται πολύ λίγες ποσότητες ανθρακικού οξέως για να διαλυθεί το ασβέστιο. Εάν, όμως σε ένα ενυδρειο με μαλακο νερο υπαρχουν πολλα φυτα, των οποιων η αφομοιωση αυξανει με το ηλιακο φως, αυτά αποροφουν το ανθρακικο οξυ, και στο νερο εχουμε ανθρακικο ασβεστιο που κατακαθεται. Σαν αποτελεσμα ολων αυτων, μεγαλωνει πολύ γρηγορα ο ΡΗ και το νερο γινεται αλκαλικο. Η αυξηση μαλιστα μπορει να φτασει τα ορια του 9+, το νερο αυτό καυτηριαζει τα βραγχια. Ο κυνδινος της αλκαλικης ασθενειας υπαρχει μονο στο μαλακο νερο.

Τα προιοντα μεταβολισμου

Στην ελευθερη φυση, τα αποβλητα προιοντα μεταβολισμου δεν εχουν σημασια, γιατι διαλυονται και, με την βοηθεια βακτηριδιων, αποσυντηθενται σε θρεπτικα αλατα για τα φυτα. Στο ενυδρειο όμως, οπου ο χωρως και η ποσοτητα νερου είναι πολύ περιορισμενα, χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη. Τα Αποβλητα δινουν σαν προιοντα αποσυνθεσης του λευκωματος συνεχως αζωτο , το οποιο είναι σε τετοια ποσοτητα που δεν μπορει να απορροφηθει από τα φυτα. Οι ενωσεις του αζωτου αποσυντιθεται από βακτηρια, με καταναλωση οξυγονου, και σε τελικο σταδιο μεταβαλλονται σε νιτρωδη και νιτρικα αλατα τα οποια δεν είναι τοσο βλαβερα, αλλα στην αρχη της αποσυνθεσης παραγεται αμμωνια, και αυτό είναι δηλητηριο.

Στο οξινο νερο, η αμμωνια μεταβαλλεται αμεσως σε αμμωνιο το οποιο δεν βλαπτει τα ψαρια. Ειδαμε όμως ότι στο μαλακο νερο, ο δεικτης ΡΗ δεν είναι σταθερος και καποια στιγμη μπορει να πεταχτει στα υψη. Αποτελεσμα: βλεπουμε τα ψαρια να ψοφανε γρηγορα, χωρις να μπορουμε να δωσουμε καποια εξηγηση. Αιτια θανατου, δηλητηριαση από αμμωνια.

Όταν ο ΡΗ είναι κατω από 6,5, σταματαει η αποσυνθεση των ενωσεων του αζωτου στο αμμωνιο.

Επισης σταματα και η περαιτερω μειωση σε νιτρικα και νιτρωδη αλατα. Ετσι αυξανεται η περιεκτηκοτιτα του αμμωνιου και ο κυνδυνος είναι μεγαλος για μια ξαφνικη ανοδο του δεικτη ΡΗ.

Εάν μερικα ψαρια πεθαινουν μετα από αλλαγη του νερου, αυτό δεν οφειλεται στο ότι τα ψαρια είναι ευαισθητα στο φρεσκο νερο, αλλα στην αμμωνια, όταν το φρεσκο νερο είναι αλκαλικο.

Σε ένα βιολογικο φιλτρο προσπαθουμε να δωσουμε στα βακτηρια μεγαλη επιφανεια αποικησης και πολύ οξυγονο. Ακομη και το πιο καλο φιλτρο δεν αντικαθιστα την αλλαγη του νερου.

Ουφ το έγραψα.

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Βιβλίο Ενυδρεία Κ. WILKERLING

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω pH=6 πρέπει να μετράω αμμωνία ότι φίλτρο και να έχω?

Λογικά πιστεύω πάντως ότι λόγο όξινου ΡΗ δεν έχουμε αμμωνία αλλά υπερβολική ποσότητα αμμώνιο λόγο της μη βακτηριακης διάσπασης νιτρωδών και νιτρικών εσείς τι συμπεραίνεται; :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη εγω εχω παρατηρησει σε πεχα κατω απο 6 και kH κατω απο 1 να λειτουργει κανονικα η βιολογια (συνεχεις μηδενικες μετρησεις σε αμμωνια και νιτρωδη) και το πεχα να ειναι σταθερο χωρις αποτομες μεταβολες.

(Σημειωση δεν κανω παροχη διοξειδιου του ανθρακα στο ενυδρειο)

Ετσι οπως το γραφεις μου δινεται να καταλαβω οτι σε χαμηλο πεχα και χαμηλη οξυτητα πρεπει υποχρεωτικα να μετραω αμμωνιο,

Γιατι?

Η βιολογια λειτουργει και διενεργειται κανονικα ο κυκλος του αζωτου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη εγω εχω παρατηρησει σε πεχα κατω απο 6 και kH κατω απο 1 να λειτουργει κανονικα η βιολογια (συνεχεις μηδενικες μετρησεις σε αμμωνια και νιτρωδη) και το πεχα να ειναι σταθερο χωρις αποτομες μεταβολες.

(Σημειωση δεν κανω παροχη διοξειδιου του ανθρακα στο ενυδρειο)

Ετσι οπως το γραφεις μου δινεται να καταλαβω οτι σε χαμηλο πεχα και χαμηλη οξυτητα πρεπει υποχρεωτικα να μετραω αμμωνιο,

Γιατι?

Η βιολογια λειτουργει και διενεργειται κανονικα ο κυκλος του αζωτου.

Ελα ντε!

Δεν το γραφω εγω καπως, αλλα ετσι το γραφει το βιβλιο!

Παντως είναι αληθεια ότι όταν εχουμε πχ δισκους κραταμε το ΡΗ χαμηλο

για να μην εχουμε βακτηριακες μολυνσεις λογο την ευαισθισια τους . Αρα λογικα και τα βακτηρια μας στο φιλτρο τι γινεται; Συνεχιζουν την νιτροποιηση η αναστελεται η λειτουργια τους. Επισης ενας άλλος βασικος παραγοντας είναι το ΚΗ το οποιο είναι πολύ χαμηλο σε αυτό το ΡΗ.

Πριν από την μεταβολή του Ph, πρώτα θα πρέπει να ελεγχθούν τα επίπεδα της ανθρακικής σκληρότητας (kΗ). Η ανθρακική σκληρότητα έχει άμεση επίδραση στην σταθερότητα του pH, γι αυτόν το λόγο θα πρέπει να είναι μεταξύ 4 dkH και 10 dkH γερμανικών βαθμών. Σε άλλη περίπτωση αυξομείωση του Ph μπορεί να οδηγήσει σε απότομη πτώση της ανθρακικής σκληρότητας.

Η ανθρακική σκληρότητα μας ενημερώνει για τα ποσοστά ασβεστίου και μαγνησίου που συνδέονται με ανθρακικά και διττανθρακικά άλατα.

Η ανθρακική σκληρότητα είναι από τους πλέον σημαντικούς δείκτες αναφορικά με την διατήρηση της σταθερότητας του pH.

Συνήθως στα ενυδρεία γλυκού νερού το kH είναι στους 4 odkH. Υπάρχει όμως περίπτωση να μειωθεί. Βασικοί παράγοντες που συντελούν σε αυτό είναι η ταχύτατη άνοδος των βακτηριδίων ή η έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα (CO2)

Και εγω εχω μπερδευτη!

Η βιολογια λειτουργει και διενεργειται κανονικα ο κυκλος του αζωτου η όχι;

Κάθε συμπερισμα είναι δεκτο αρκει να βγαλουμε μια ακρη.

Περιμενω αποψεις………….. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...