Jump to content

την γνωμη σας?


peter7

Recommended Posts

ενω ολα πηγαιναν καλα με το ενυδρειο και σκεφτομουν την αλλη εβδομαδα να βαλω τα ψαρακια μεσα σημερα το πρωι κανοντας τεστ για no2 απο εκει μου ηταν μηδεν τωρα ειναι 0.3.την προηγουμενη μερα προσ8εσα ph/kh minus κα8ως και ενα δευτερο ξυλο μηπως ευ8υνεται κατι απο αυτα?εκανα μια αλλαγη νερου και προσθεσα και sera bionitrivec τι αλλο πρεπει να κανω?

ξαναμετρας και βλέπουμε :D

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου αρεσουν αρκετα 8α ρειξω το ph με χρηση τρυφης και χημικα.δεν θελω να πλεξω με γεννες(γκαπυ).αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ομωσ ειναι αν οι αρλενικοι θα ειναι θα ειναι ενταξη στο 50(59*32*31) απο χωριτικοτητα εαν τα εχεις ετσι μεσα δν 8α εχεισ προβλημα με τν γεννα γιατι δν θα μινει κανενα μικρο γιατι ειναι μεζες για τα μεγαλα!!!!στα 10 τα 3 μπορει να μινουν

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα τετρα ph/kh minus.εσεις τι λετε να το σταματησω και να βαλω μονο τυρφη αν ναι πως και σε ποια ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...t=0#entry204160

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry230201

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry333448

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry230201

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

:D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι μικρης χωρητικοτητας για να χαραμισεις χωρο και για τυρφη.

Αμφιβαλω αν φτανει για σωστη φιλτρανση του ενυδρειου.

Πιο απλα και αναλυτικα δεν μπορω δυστυχως να τα γραψω για την τυρφη, 4 ποστ "σεντονια" εινα γραμμενα.

Οι "καλτσες" με την τυρφη καλο ειναι να μπαινουν καπου στη μεση και πριν το τελικο φιλτραρισμα για να μην περανει και χωμα μεσα στο νερο.

Δεν εχει σημασια ποσα λιτρα αλλαζει ο καθενας. Αυτο που εχει σημασια ειναι το νερο που εισαγεται να ειναι κοντα στις παραμετρους με το νερο του ενυδρειου, σε pH gH kH θερμοκρασια, γιατι οι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους του νερου του ενυδρειου στρεσαρουν τα ψαρια, μειωνουν το ανοσοποιητικο τους και τα κανουν να ειναι επιρρεπη σε ασθενειες, σε πολυ μεγαλες αλλαγες παραμτρων μπορει να επερθει και αμεσος θανατος.

Αν εσυ τωρα βαλεις στο ενυδρειο μεγαλη ποσοτητα τυρφης και ριξεςι τις τιμες πολυ χαμηλα σε σχεση με της βρυσης και κανεις καποια μεγαλη αλλαγη και μαλιστα με γρηγορα ρυθμα εισαγωγης του νερου, θα εχουμε προβλημα.

Ακομα κι αν πεις οτι θα βαλεις λιγη τυρφη και δεν θα ριξεις χαμηλα τις τιμες στο ενυδρειο, και οτι θα κανεις πολυ αργα τις αλλαγες με σωληνακι ψιλο και με δεμενο κομπο στην ακρη κλπ, και παλι θα εχει το ενυδρειο ενα μικρο αλλα συνεχες ανεβοκατεβασμα στις τιμες και σιγουρα δεν θα ειναι καλυτερο απο το να προτοιμαζεται το νερο ετοιμο με τυρφη και να ειναι σταθερο οταν θα πεσει στο ενυδρειο.

Στη θεση σου παντως ετσι οπως εχουν τα πραγματα (50 λιτρα ενυδρειο με μικρο φιλτρο κλπ) θα αγοραζα ενα καλυτερο φιλτρο με μεγαλυτερη χωρητικοτητα (πχ eheim 2211) και θα εβαζα εκει μια μικρη ποσοτητα τυρφης. Θα κοιταζα να κανω πολυ αργα τις αλλαγες νερου και θα προτιμουσα τις συχνες και μικρες παρα τις μεγαλες και πιο αραια, για να αποφυγω τα μεγαλα σκαμπανεβασματα.

Μια αλλη πολυ καλη λυση για μικρα ενυδρεια ειναι να βαζεις λιγα ξερα φυλλα στο ενυδρειο (με αλλαγη οταν πεσει η δραστικοτητα τους) και οταν ειναι να κανεις αλλαγη να βαζεις ενα κουβα με νερο με αεραντλια και λιγα φυλλα για προετοιμασια χωρις πολλα πολλα για 2 μερες.

Αν δεν θελεις να ριχνεις χυμα φυλλα στο ενυδρειο απο εικαστικης αποψης, τοτε υπαρχουν και τα φακελακια τσαγιου με σκονη φυλλων.

Δες στο ebay για "catappa" και "catappa tea bags"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα αλλη μια αλλαγη νερου και αυριο βλεπουμε.αυριο θα παω να αγορασω και αλλο βιολογικο υλικο τωρα εχω σερα μινι siporax να παρω και αλλο η να το αντικαταστησω ολο με siporax

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα αλλη μια αλλαγη νερου και αυριο βλεπουμε.αυριο θα παω να αγορασω και αλλο βιολογικο υλικο τωρα εχω σερα μινι siporax να παρω και αλλο η να το αντικαταστησω ολο με siporax

Νομιζω μιλαγαμε για τυρφη. :D

Το μινι siporax ειναι καλυτερο για μικρους χωρους απο το απλο Siporax.

Αλλα εγω δεν ειπα για εξτρα υλικα.

Ειπα για φιλτρο με μεγαλυτερο χωρο.

Αν παρεις κι αλλο υλικο και πες οτι χωραει, την ξεχναμε την περιπτωση τρυφη?

Link to comment
Share on other sites

ναι τρυφη τελικα δεν 8α βαλω και 8α επιλεξω ψαρακια μου ζουν στις συν8ηκες που εχω ηδη οπως γκαπυς κ.α.....με αρκετο mini siporax 8α ειμαι ενταξη?απο τι μια πλευρα του φιλτρου 8α βαλω μονο μπλε σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι ενω απο την αλλη σερα μινι σιποραχ και βαμβακι(μηπως να βαλω και ενα λεπτο κομματι σφουγγαρι)

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο παει μια χαρα εδω και περιπου μια εβδομαδα ηδη σημερα προσθεσα τα ψαρια.8 αρλεκινους πηρα τελικα(ph 7.2 αλλα σιγα σιγα 8α το ριξω και αλλο)!!!οριστε μια φωτο πειτε μου την γνωμη σας.μηπως μπορω να βαλω και κανενα αλλο ψαρακι?post-17373-1267908814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο ειναι μια χαρα και ηδη προσθεσα τα ψαρακια.τελικα πηρα 8 αρλεκινους(το ph ειναι 7,2 αλλασιγα σιγα 8α το κατεβασω και αλλω)οριστε και μια φοτο

post-17373-1267909181.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ανακεφαλαιωση τι υπαρχουσας καταστασης.

Στοιχεια ενυδρειου και εξοπλισμου (Χρονος που τρεχει το ενυδρειο, λιτρα, φιλτρανση υλικα κλπ)

Μετρησεις. (ολες)

Ζωντανα

Φυτα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο τρεχει εδω και τρεις εβδομαδες ειναι 50 λιτρα καθαρα(59*30*32) απο φιλτρο εχω ενα που ειναι κρεμαστο στην πλατη με λιγο σφουγγαρι και αρκετα σερα μινι σιποραχ και βαμβακι.απο φυτα εχω τα εξης Vesicularia dubyana,Ludwigia repens,Echinodorus x barthii,Echinodorus macrophyllus,Aponogeton ulvaceus ,polysperma και ενα αλλο το οποιο δεν το θυμαμε.ο βυθος εχει χαλικι χρωματος αυτου που βλεπετε στην φοτο.απο μετρησεις εχουμε και λεμε ph 7.2

gh 8

kh 7

no2 0

no3 10

θερμοκρασια 24-25 και φωτοπεριοδος 11 ωρες.εσας πως σας φενεται η προσπαθεια μου τα ψαρακια κανουν για τα λιτρα μου μηπως μπορω να προσθεσω και κανενα αλλο ειδος ψαριου(αυτη την στιγμη εχω 8 αρλεκινους)???

Link to comment
Share on other sites

Η προσπαθεια σου ειναι εξαιρετικη.

Θα εχει καλο μελλον και το ενυδρειο και εσυ. (εχεις "χερι")

Ομως προς το παρον ειναι νεο το ενυδρειο και δεν πρεπει να το φορτωνουμε αποτομα.

Να εχεις στο μυαλο σου για τον ενυδρειακο προγραμματισμο σου, οτι για μεγαλες πιθανοτητες επιτυχιας ενος ενυδρειου, η τελικη ιχθυοφορτωση πρεπει να ολοκληρωνεται σε 3 μηνες το νωριτερο και να γινεται σταδιακα. :D

Μεινε λοιπον για ενα μηνα ακομα με αυτα τα ψαρια και παρακολουθα το και με μετρησεις.

Το μεγεθος του δεν ειναι και το ιδανικοτερο για γρηγορα ψαρια οπως οι καρδιναλιοι αλλα δεν θα περασουν ασχημα αν φροντιζεις σωστα το ενυδρειο.

Το πεχα δεν ειναι και το καλυτερο αλλα ουτε και το χειροτερο.

Αν ηταν κατω απο 7 θα ηταν μια χαρα.

Θερμοκρασια και σκληροτητα ειναι ΟΚ

Τελεια απο ΝΟ2 ΝΟ3 (αμμωνια NH3 δεν εχεις μετρηση ελπιζω να ειναι μηδενικη)

Φωτοπεριοδος μεγαλη ειναι 11 ωρες, ιδιως σε νεο ενυδρειο και χωρις εξοπλισμο για φυτεμενο υψηλων προδιαγραφων. 8 ωρες ειναι αρκετες, να μη γεμισεις και αλγες.

Το 32 στις διαστασεις που δινεις ειναι το πραγματικο υψος του νερου ή ολου του ενυδρειου?

Αν ειναι το υψος του νερου ΟΚ ειναι 50 λιτρα καθαρα.

Εχεις 8 αρλεκινους (που ειναι τα αγαπημενα σου ψαρια οπως καταλαβα δες και εδω πληροφοριες).

Δυστυχως δεν εχεις επιλογες για πολλα ακομα ψαρια.

Eκτος του περιορισμενου χωρου εχεις και σχετικα μικρης αποδοσης φιλτρανση. (φυσικα οι μετρησεις σε τοξικα NH3 NO2 NO3 θα μας δειξουν αν μας φτανει ο χωρος και η φιλτρανση)

Ενας ancistrus cf. cirrhosus, αν σου αρεσει, κανει για το ενυδρειο.

ή 3-4 pangio Kuhlii

Αν ειχες αμμο 5-6 corydoras θα ηταν καλη επιλογη, ομως ...

Εγω θα προτιμουσα να βαλω 1-2 σαλιγγαρια golden applsnail ή zebra nerite, (υπολογιζε τα ως βιοφορτιο κι αυτα) με 10 γαριδες red cherry ή 4-5 amano.

Και θα γινοταν κουκλα.

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι μηπως 8α μπορουσα να βαλω και ενα μικρο ραμ(δυσκολα).για καθαριστες τι μου προτεινετε να παρω(τα σαλιγκαρια τα φοβαμε διοτι στο ενυδρειο με τον μονομαχο που εχω ειχα ενα applesnail και μου ειχε ριμαξει τα φυτα)σκεφτομαι κανενα μικρο ειδος πλεκο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο το ενυδρειο.

ΕΝΑ applesnail φτανει. Golden ομως, οχι μαυρο.

Αν βρεις zebra nerite snail ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι εχω διαβασει ομως τα applesnails θελουν μεγαλυτερη σκληροτητα και ph γιατι μπορει να φθαρει το κελυφος τους.μαζι με σαλιγκαρι μπορω να βαλω και γαριδουλες?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προσθεσα 2 applesnails και 4 red cherry.οι μετρησρεις ειανι μια χαρα(θα κανω αυριο νεες).μηπως γινετε να προσθεσω και κανενα αλλο ειδος ψαριου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...