Jump to content

Εισαγωγη Θαλασσινων Ψαριων


Recommended Posts

Πρωτον: θα πρεπει εσυ, απ τη στιγμη που εισαι χομπιστας, να εχεις καραντινα αχετως αν το καταστημα τα εχει κρατησει χ καιρο σε ενυδρειο καταντινας.

Δευτερον: ξεναδιαβασε ολα τα παραπανω

Τριτον: Αν παρεις εναν σκυλο, γατα, πουλι, σαυρα κλπ και σου ψοφησει μολις το παρεις δεν θα φταιει το μαγαζι που το εχεις παρει και τι θα μπορουσε να κανει το συγκεκριμενο μαγαζι για τα συγκεκριμενα πετ για να εισαι σιγουρος πως ειναι οκ;

Τεταρτον: Αν παρεις γκαπυ και σου ψοφησουν μετα απ την γεννα θα φταιει παλι το μαγαζι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σημαντικό θέμα είναι το εξής: όταν ένας αρχάριος χομπίστας μπει σε ένα pet shop και αγοράσει ένα ψάρι έχει στο μυαλό του οτι το ψάρι αυτό, με λίγα λόγια είναι άψογο σε φυσική κατάσταση. Από την άλλη μεριά έχει κάνει τα μέγιστα δυνατά για να είναι και το ενυδρείο του σε καλή κατάσταση. Όταν όμως το ψάρι το αγοράσει με πρόβλημα και του ψοφήσει θα ρίξει το φταίξιμο πάνω του με αποτέλεσμα να απογοητευτεί και να τα παρατήσει. Ποιος θα βγει χαμένος από αυτό? Εκτός των άλλων και τα pet shop. Οπότε πάλι παίρνουν ρίσκο. Επομένως το να ανεχόμαστε αυτή την τακτική των pet shops (lfs) κάνει κακό σε όλους μας, έτσι πιστεύω.

25324[/snapback]

Αν έμπαινε ο αρχάριος στο πετ σοπ και έβλεπε το guppy και το mollie στα 15 ευρώ θα έφευγε απ' το παράθυρο. Και όλοι οι υπόλοιποι το ίδιο δηλαδή, όχι μόνο οι αρχάριοι.

Δεν είναι παράλογο να ζητάς σωστή καραντίνα σε όλα τα ψάρια. Είναι όμως παράλογο να περιμένεις ότι θα μπορεί να σου προσφερθεί στην ίδια τιμή με ένα ψάρι που βγαίνει προς πώληση κατευθείαν. Μακροπρόθεσμα δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε οι ίδιοι οι χομπίστες να ανταπεξέλθουμε στο κόστος αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η άποψη μου είναι ότι τα μαγαζιά πρέπει να λένε την αλήθεια για τα ψάρια που διαθέτουν προς πώληση και από εκεί και πέρα είναι θέμα του αγοραστή το τι θα κάνει .Σε περίπτωση όμως που έχουμε να κάνουμε με ένα νέο στο χόμπι θα πρέπει το μαγαζί να του εξηγήσει τι συμβαίνει .

Όσο για τα μαγαζιά που ανακοινώνουν άμεσα στους πελάτες τους ότι έφεραν ψάρια συμφωνώ απόλυτα , έτσι πρέπει να γίνεται. Ενημέρωση είναι .

Αυτό που θέλω να επισημάνω αν και είναι σκληρό , αλλά θα το πω .

Εγώ είμαι αυτός που κάνει χόμπι , και το μαγαζί είναι αυτός που πρέπει να υπάρχει για να κάνω το χόμπι μου εγώ .

Δυστυχώς οι περσότεροι δεν έχουμε μάθει να αντιμετωπίζουμε το κάθε ψάρι σαν ΖΩΗ .

Τα μετράμε με ευρώ .

Και φυσικά σε αυτή τη λογική συμβάλουν όλοι με κορυφαίο το χομπιστα που δεν γνωρίζει πιο είναι το συμφέρον του .Διότι με αυτή τη λογική αναγκάζει τα μαγαζιά να βρουν φτηνό πράμα .

Και εάν θέλετε απόδειξη , ας μου πει κάποιος γιατί δεν έρχονται ψάρια κρύου νερού από την Ιαπωνία .

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα σε μερικα πραγματα διαφωνω ριζικα.

1ον Δεν γινεται να λες σε ενα χομπιστα δεν σου εβαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο για να ερθεις να ψωνισεις γιατι ειναι σαν να του λες μην ξαναπατησεις.Δεν ειναι απαντηση αυτη για ενα ανθρωπο που σου δινει και τρως.

2ον Ο φιλος liquid εχει δικιο εν μερει.Υπαρχουν μαγαζια που πουλανε ψαρια λιγων ωρων.Θα μπορειτε κυριοι να τα κρατατε 2-3 ημερες και αν ψοφισει τοτε καλως να πληρωσετε εσεις το κοστος αν γινει απο εκει και περα στα χερια του πελατη προβλημα του.Δεν γινεται να αποποιουμαστε ολοι τις ευθηνες.

Δεν μου λετε και κατι αλλο γιατι τα ψαρια που μενουν στοκ στα μαγαζια δεν αλλαζουν τιμες καθε 2-3 ημερες αφου το κοστος συντηρησης ειναι τοσο μεγαλο.Αφηστε ρε παιδια βλεπουμε ψαρια σε μαγαζια για μηνες και αυτο ειναι προβλεπομενο.Σε ολες τις δουλειες υπαρχει στοκ.Δηλαδη οσο μενει στο μαγαζι πρεπει να ανεβαινει η τιμη του.

Η ουσια ειναι οτι ουτε εμεις οι πελατες εχουμε την καλυτερη λογικη αφου εχουν ειπωθει μεχρι και τσακωμοι για το ποιος θα παρει ενα ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εμείς εδώ αφιερώνουμε χρόνο βοηθώντας τους νέους χομπίστες να ξεκινήσουν με σωστά βήματα ώστε να μην απογοητευτούν. Όσο το καταφέρνουμε αυτό, τόσοι περισσότεροι θα ασχολούνται με το ενυδρείο χωρίς να το φοβούνται και τόσο θα μεγαλώνει και η αγορά. Μεγαλώνοντας η αγορά θα βοηθήσει σε πτώση των τιμών των ψαριών και του εξοπλισμού αφού θα γίνονται μαζικές και μεγαλύτερες παραγγελίες. Αντίθετα αν οι χομπίστες απογοητεύονται και τα παρατούν, οι τιμές θα αυξηθούν στην προσπάθεια των pet shops να καλύψουν τα έξοδά τους. Ένας λίθος σε αυτή την προσπάθεια είναι το να δίνουν τα pet shops υγιή ψάρια. Σε αυτή την κατεύθυνση πρέπει να τα ωθήσουμε για να πέσουν οι τιμές όχι να αυξηθούν. Αυτά για όσους υποστηρίζουν οτι η καραντίνα θα οδηγήσει σε αύξηση των τιμών.

Δεν μου λετε και κατι αλλο γιατι τα ψαρια που μενουν στοκ στα μαγαζια δεν αλλαζουν τιμες καθε 2-3 ημερες αφου το κοστος συντηρησης ειναι τοσο μεγαλο.

:thumbup::o:thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απλά να παραθέσω κάποια ερωτήματα που μπορεί να είναι υπέρ και των 2 πλευρών αλλά νομίζω ότι είναι σωστά!

Όπως προανέφεραν και πολύ άλλοι δεν υπάρχει περίπτωση να σου υποσχεθεί κάποιος ότι το ψάρι που θα πάρεις δεν θα πεθάνει! Αυτό είναι προφανές μια και μιλάμε για έναν ζωντανό οργανισμό που περνάει τα πάνδεινα για να έρθει στα χέρια σου!

Τώρα που μαθαίνω κάποια πράγματα και καταλαβαίνω τι ακριβώς γίνεται θεωρώ θαύμα το ότι φτάνουν σε εμάς ζωντανά!

Δεν θέλω να αναφερθώ στην ανθρώπινη υπεροψία που μας κάνει να νομίζουμε ότι τα ψάρια πρέπει να ζουν και να αναπαράγονται στο ενυδρείο μας και όχι στην φύση!

Τα καταστήματα τώρα εκτός από λίγες εξαιρέσεις είναι καπιταλιστικές επιχειρήσεις και δυστυχώς ούτε με τα πρότυπα του marketing δεν ταιριάζει η πολιτική τους! Δεν θέλω να ισοπεδώσω το θέμα απλά έχω δει και αντιμετωπίσει τραγικές καταστάσεις στο θέμα των ψαριών (η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο) και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι όντως να ξεπουλήσουν γρήγορα!

Επαναλαμβάνω δεν ισχύει για όλα τα καταστήματα!

Υπάρχουν επιχειρήσεις που αγαπάνε πραγματικά αυτό που κάνουν και προσπαθούν να το προσαρμοστούν στις ανάγκες της αγοράς, πράγμα όχι εύκολο στη χώρα μας!

Παράλληλα, θα πρέπει και να επιβιώσουν για να μπορεί ο καθένας μας να πηγαίνει και να απαιτεί διάφορα!

Τώρα εσύ σαν καταναλωτής κάνεις τις επιλογές σου με γνώμονα την τσέπη σου αλλά και σαν έμπειρος χομπίστας που ξέρει τι θέλει και το απαιτεί!!!

Αλίμονο σε μας τους αρχάριους !!! (τι έχουν ακούσει τα αφτιά μου και τι εγκλήματα έχω κάνει μέχρι τώρα)

Για το κλείσιμο των ψαριών δεν τρέχει ότι θέλει κάνει ο καθένας, γιατί να μην στο κλείσει άλλωστε αν είσαι καλός πελάτης και ξέρει ότι θα το πάρεις «δικό σου» και «όποτε θες»! Αλλιώς μπορεί να βγάλει χαρτάκια όπως οι τράπεζες!!!

Ως προς το θέμα της τιμής των ψαριών και κατά πόσο θα πρέπει να ανεβεί η τιμή τους αν μείνουν σε καραντίνα (λόγω του πρόσθετου κόστους) νομίζω ότι είναι προφανές ότι τα μαγαζιά έχουν φροντίσει να βγάζουν με την τιμή αυτή το συνολικό κόστος που προκύπτει (τροφές, φάρμακα, ρεύμα κ.λ.π.) υπολογίζοντας παράλληλα τα ποσοστά θνησιμότητας ανά είδος και αυτό που χαρακτηρίστηκε ως «στοκ»!

Δεν έχω επιχείρηση τέτοιου είδους για να ξέρω τις τιμές χονδρικής και το κέρδος της κάθε επιχείρησης απλά γνωρίζω (απ’ τα δικά μου έξοδα) ότι το ποσοστό κέρδους είναι αρκετά μεγάλο για να καλύψει μια αξιοπρεπή καραντίνα!

Τώρα είναι καθαρά θέμα της επιχείρησης να βάζει τα ψάρια σε καραντίνα όσο εκείνη κρίνει αναγκαίο!

Επίσης είναι υποχρέωση της να σε ενημερώνει αληθώς στο κάθε τι που θα ρωτήσεις!

Οπότε εσύ κρίνεις και δηλώνεις τι θα κάνεις!

Μπορείς να ζητήσεις καραντίνα 1 μήνα και να προπληρώσεις κανονικά ή αν σε ξέρει να μην υπάρχει θέμα, όλα είναι προσωπικές σχέσεις μεταξύ ανθρώπων!

Αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μια επιχείρηση που έχει σαν στόχο να βγάλει κέρδος και όχι να σου κάνει τις χάρες!

Δεν μπορείς να απαιτείς να γίνει νομός, έστω και άγραφος!

Δεν θέλω να αναφερθώ αναλυτικά στο θέμα του κέρδους απλά θα προσθέσω το εξής:

Καμιά τέτοια επιχείρηση δεν περιμένει να βγάλει κέρδος απ’ τα ψάρια που θα πάρεις μια και το ποσοστό τους είναι σταθερό!

Αυτοί κερδίζουν φίλε μου από τα αναλώσιμα που θα αγοράσεις και δεν νομίζω ότι τα θεωρείς φτηνά !!! !!!

Πώς να το κάνουμε τα ψάρια στη χώρα μας είναι ένα δαπανηρό χόμπι !!!

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει σωστή καθοδήγηση και τα περισσότερα μαγαζιά προσπαθούν να στύψουν τους πελάτες όσο μπορούν πουλώντας τους όσο ποιο πολλά προϊόντα μπορούν χωρίς παράλληλα να τους ενημερώνουν σωστά!

Ζητώ χίλια συγνώμη αν σας κούρασα!

Επίσης, ζητώ συγνώμη που επιτέθηκα λεκτικά κατά των επιχειρήσεων (δεν θέλω να προσβάλω κανέναν μίλησα γενικά)!

Και τελικά νομίζω ότι το θέμα μας δεν είναι η καραντίνα αλλά η πολιτική που ακολουθούν αυτές οι επιχειρήσεις γενικότερα!

Η οποία νομίζω (δεν ξέρω) ότι έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με παλιότερα!

Ας μιλήσει και κανένας παλιότερος να μας πει λίγο ιστορία (πως ήταν τα πράγματα παλιά)!

Έχει αλλάξει κάτι ή όχι;

Υπάρχει ποιότητα στις υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ολο θεμα ξεκινησε απο το χωρο του καταστηματος μας,ασχετος αν απευθυνθηκε τελικα σε ολα τα καταστηματα,καλο θα ηταν να εκφραστει και η αποψη του καταστηματος μας οσον αφορα στο ζητημα που τεθηκε για τη διατηρηση των νεοεισαγωμενων ψαριων σε καραντινα.

Στο καταστημα μας αυτη τη στιγμη υπαρχουνε περαν των ψαριων που εισηχθησαν προχθες τα παρακατω ειδη:Sohal,Dejardini,Yellow tang,Xanthurus,Asfur,Maculozus,Semilarvatus,Xanthometopon,Fridmani,Flavivertex και αλλα πολλα!!!

Για τους λιγοτερο εμπειρους χομπιστες αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα.Για καποιους ομως πιο εμπειρους λεει οτι ειναι ειδη ψαριων που εισαγονται απο Αμερικη και Ερυθρα.Εισαγωγες δηλαδη που εγιναν περιπου ενα μηνα πριν.

Οπως πολυ καλα ξερουν καποιοι παλιοτεροι στο χομπι,για να βρεις θαλασσινα ψαρια επρεπε να περιμενεις 2-3 εισαγωγες το χρονο,να παρεις "νουμερακι" για να προλαβεις και φυσικα λογω ελλειψης ποικιλιας τα πληρωνες σε τιμες πολλαπλασιες των σημερινων!Σημερα πλεον οι χομπιστες εχουν την πολυτελεια και ευκολια της μεγαλης ποικιλιας και μονιμου στοκ (Ακομα και την καλοκαιρινη περιοδο) σε καταστηματα οπως το δικο μας και το Water Inn,κατι το οποιο-πιστεψτε με-απαιτει πολυ κοπο και ρισκο απο μεριας μας.

Ο φιλος liquid ξεκινησε κανοντας-ισως αθελα του- μια επιθεση προς το καταστημα μας λογω του οτι ανακοινωσαμε την πραγματοποιηση της τελευταιας μας εισαγωγης.Καλως ή κακως εχουμε υποχρεωση απεναντι στους χομπιστες να τους ενημερωνουμε για τον οποιο εμπλουτισμο του στοκ μας.Απο το να γυρνανε καθημερινα στα μαγαζια ψαχνοντας οτιδηποτε καινουργιο,μεσω του AQUAZONE μπορουνε να ενημερωνονται απο την καρεκλα του γραφειου τους.Επισης καλο θα ηταν να γνωριζετε οτι το καθε μαγαζι εχει ενα αρκετα μεγαλο πελατολογιο.Τι πιο ευκολο να σηκωσουμε το τηλεφωνο,να παρουμε 10-15 πελατες μας,να τους ενημερωσουμε για το τι υπαρχει και οταν θα ερθουν οι υπολοιποι να βρουνε τα απομειναρια.Αντ'αυτου επιλεγουμε να στηριζουμε το Portal που μας φιλοξενει (Γιατι το θεωρουμε οτι πιο αξιολογο υπαρχει στη χωρα μας με μεγαλη συνεισφορα στη εξελιξη του χομπι) ενημερωνοντας τα μελη του για ολες τις εξελιξεις.

Την επομενη της εισαγωγης,αρκετοι πελατες μας και μελη του Aquazone περασαν απο το μαγαζι και μας ζητησαν να τους δωσουμε ψαρια απο τη νεα παραλαβη.Σας πληροφορω λοιπον οτι μεχρι σημερα δεν εφυγε απο το μαγαζι μας ουτε ενα ψαρι απο τα καινουργια.Οποιος ηθελε πολυ καποιο ψαρι,του καναμε "κρατηση" με τη μονη προυποθεση να ερθει σε συντομο χρονικο διαστημα(Μερικες ημερες) να το παρει.Και τονιζω το "Μερικες μερες" διοτι περιστατικα οπως αυτο που ανεφερε το Water Inn γινονται κατα κορον!Πρεπει λοιπον να καταλαβετε οτι η λογικη του ¨Φρεσκα Ψαρια¨δεν εχει καμια βαση.Για να διατηρηθει το στοκ που προανεφερα πρεπει διαρκως,να ανανεωνεται,ετσι δεν ειναι?Μολις αρχισουν να τελειωνουν τα παλια,ερχονται καινουργια τα οποια θα εχουν παλιωσει οταν εξαντληθουν τα πρωτα.Επισης ολοι οι πελατες ξερουν την ακριβη ημερα εισαγωγης.οποιος λοιπον επιμενει για την αγορα ενος καινουργιου ψαριου,αναλαμβανει και τα ρισκα του.

Τωρα πανω στο θεμα της υπαρξης ξεχωριστης καραντινας μεσα στα καταστηματα,το ολο ζητημα δεν ειναι το ταισμα και η φιλτρανση των ψαριων αλλα το κοστος της ολης εγκαταστασης.Αρα φιλε Isidoros εδω εισαι foul!!!

όταν ένας αρχάριος χομπίστας μπει σε ένα pet shop και αγοράσει ένα ψάρι έχει στο μυαλό του οτι το ψάρι αυτό, με λίγα λόγια είναι άψογο σε φυσική κατάσταση. Από την άλλη μεριά έχει κάνει τα μέγιστα δυνατά για να είναι και το ενυδρείο του σε καλή κατάσταση. Όταν όμως το ψάρι το αγοράσει με πρόβλημα και του ψοφήσει θα ρίξει το φταίξιμο πάνω του με αποτέλεσμα να απογοητευτεί και να τα παρατήσει.

Φιλε μου γι'αυτο το λογο οι σωστοι καταστηματαρχες βγαζουνε τη γλωσσα τους(Με την καλη εννοια) για να ενημερωσουν του αρχαριους ειδικοτερα για τα θεματα του ενυδρειου.Για να μην απογοητευτουν!!!Γι'αυτο προσπαθουν να ειναι διπλα τους προς αποφυγη των κακοτοπιων.Για να μην τα παρατησουν!!!!!!!!!!

Η εξελιξη των καταστηματων του χωρου μας απο πλευρας προιοντων και υπηρεσιων σε σχεση με το παρελθον ειναι κοινως αποδεκτο οτι ειναι ραγδαια.Η υπαρξη μεγαλης ποικιλιας σε ζωντανα και αναλωσιμα,η προσληψη εξειδικευμενου προσωπικου,η επενδυση μεγαλων ποσων σε σωστες εγκαταστασεις διατηρησης των ζωντανων σε καταστηματα οπως το Water Inn kai o ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ δειχνει τη διαθεση μας για την σωστη προωθηση του χομπι.Καλο λοιπον θα ηταν να στηριξετε αυτην την προσπαθεια και οχι να ψαχνετε ψεγαδια στη λειτουργια των καταστηματων.Το παν ειναι η ουσια του πραγματος και οχι να πιανομαστε απο την παραμικρη κουβεντα.

Ειμαστε ανοιχτοι σε καθε προταση σας γιατι μαθαινουμε απο εσας οπως και εσεις μαθαινετε απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανεις λαθος.Ψεγαδια δεν ψαχνουμε γιατι αν ψαχναμε εγω προσωπικα θα επρεπε να τα ειχα παρατησει οταν μπηκα το 98 στο πρωτο μαγαζι για να ψωνισω ζωντανα και δεν μιλαω για ψεγαδια αλλα για απαραδεκτη αντιμετωπιση.

Οσο για το αν ειμαι foul επετρεψε μου λογω της δουλειας μου να ξερω πως πρεπει να μιλησεις με ενα πελατη.Οτι και να σου πει ενας πελατης οφειλεις να του αποδειξεις με ωραιο τροπο οτι εχει αδικο(οπως με 5 λεξεις μας εδωσες εσυ να καταλαβουμε,δεν νομιζω οτι ηταν δυσκολο)και οχι να τον αποτρεψεις να ερθει να ψωνισει.

Για μενα το μεγαλυτερο καλο που εκανε το μεγαλο μαγαζι που ανοιξε στον χωρο δεν ηταν οι τιμες αλλα η βελτιωση της συμπεριφορας των αλλων καταστηματαρχων,αφου ενιωσαν καυτη την ανασα του ανταγωνισμου.

Να συμπληρωσω οτι ειμαι και φανατικος πολεμιος της αγορας μεσω internet και εχω υποστιρηξει απειρες φορες τα μαγαζια εδω στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γι'αυτο το λογο οι σωστοι καταστηματαρχες βγαζουνε τη γλωσσα τους(Με την καλη εννοια) για να ενημερωσουν του αρχαριους ειδικοτερα για τα θεματα του ενυδρειου.Για να μην απογοητευτουν!!!Γι'αυτο προσπαθουν να ειναι διπλα τους προς αποφυγη των κακοτοπιων..............................

......................................

Ειμαστε ανοιχτοι σε καθε προταση σας γιατι μαθαινουμε απο εσας οπως και εσεις μαθαινετε απο εμας.

25372[/snapback]

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο που το χω απορία εδω και καιρό ;;;

Εγω ως απλός χομπίστας ασχολούμαι με το χόμπυ μου στον ελεύθερο μου χρόνο.

Αυτο μεταφράζεται σε 1 αντε το πολύ 2 ώρες ημερησίως.

Τα καταστήματα όμως το κάνουν αυτό επαγγελματικά. Δηλαδή 8 και βάλε ώρες.

Αν κάποιος έχει περισσότερη εμπειρία είναι αυτοί μιας και κάθε μέρα για αρκετές ώρες ασχολούνται με αυτά.

Ποιό είναι λοιπόν ο ρόλος των Καταστημάτων στο Φόρα. Να βγάζουν ανακοινώσεις για νέες παραγγελίες ψαριών εξοπλισμού και ενυδρείων.

Γιατί εκτός του Nidal και μερικών άλλων δεν βλέπω έντονη συμμετοχή σε απορίες συνχομπιστών έτσι ώστε να καλυτερεύσει το χόμπυ.

Μήπως αν αυτό γίνει θα έχει ως αποτέλεσμα την μείωση των πωλήσεων αφού όλοι μας θα διατηρούμε τα ψάρια μας περισσότερο ;;;

Δεν επιτίθομαι στα καταστήματα προς Θεού. Απλά αναρωτιέμαι !!!

25189[/snapback]

Το έγραψα και πιο πριν και απάντηση δε πήρα.

Διαφορετικό θέμα προς συζήτηση μεν, αφορά τα καταστήματα δε.

Δηλαδη μιλαμε για την εκ του ασφαλους εξασφαληση αποκτησης του ψαριου!!!!Αν ζησει ολα καλα,αν δε ζησει τρωει τη σουπα το καταστημα!!!!!!!Το καθε σοβαρο καταστημα κανει τα παντα για να εξασφαλησει σωστες συνθηκες διαβιωσεις στα ψαρια του.Απο εκει και περα υπαρχουν πολλοι παραγοντες απο τους οποιους εξαρταται η θνησιμοτητα.Αν κατσεις και το σκεφτεις λιγο σοβαρα θα τρομαξεις!!!

Μηπως τελικα φιλε μου εχεις ερθει απο τον Αρη?Ξαναδιαβασε αυτο και θα καταλαβεις την ουσια σε οτι λεμε.

Και τελος:

Σαν να μου φαινεται οτι ανακαλυψαμε το αυγο του Κολομβου!Αφου μονος σου το λες ,προς τι αυτη η επιθεση στο συγκεκριμενο καταστημα???

25221[/snapback]

Φίλε Nidal

Αν και σε εκτιμώ για την παρουσία - προσφορά σου στο χόμπυ εδώ πιστεύω ότι έπεσες σε φραστικό ολίσθημα.

Και ποιός να την φάει την Σούπα δηλαδή;; Ο πελάτης ;;;

Όλες οι εμπορικές επιχειρίσεις έχουν ρίσκο.

Δηλαδή αν εκεί εσείς στον Καρχαρία παραγγείλετε 20 soho, 40 percula, και 80 λευκόστερνους και στο δρόμο υπάρξουν απώλειες την σούπα ποιός την τρώει ; Εσείς ή ο Εισαγωγέας ;

Αν με το που τα παραλαμβάνεις μετά απο 3 μέρες χάνεις τα περισσότερα γιατί μπορεί να χαν ασθένεια την σούπα ποιός την τρώει ;

Εσείς ή ο Εισαγωγέας ;

Δυστηχώς υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας. Ο ζωντανός οργανισμός.

Ρίσκο παίρνεται εσείς που ασχολείσθαι επαγγελματικά ρίσκο και μείς συνάμα.

Τουλάχιστον ας υπάρχει σεβασμός και συνεργασία αναμεσά μας για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

xtes to apogeuma pira ena clown apo to pio fimismeno katastima tis atikis isos, simera to proi to brika anaskela!!! me prosarmogi prosegmeni! to proi piga sto katastima kai to anefera, parola auta xoris na to kano thema pira ena alo akrivos idio,

kai den to vlepo kala, me evale se skepsis kai ekana xana ola ta test kai tis metrisis, ola einai se para poly kali katastasi. pisteuo oti h prosarmogi tous prepi na ginete perisoteres meres! protimo na to agoraso akrivotera para na mou psofisi kai na stenahoritho. etsi kai alios sto paradigma pou sas grafo to plirosa diplo to psari;den ftene kai afta; etsi kai alios ta katastimata prepi na skeftoun kai tin gnomi pou diamorfonoume emeis gia afta, kai oti tha hasoun apo auto.

parolo tin kali doulia kai tis hamiles times pou ehoun. :thumbup::o:thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - Stauros
Link to comment
Share on other sites

parola auta gia to katastima pou anoixe tin sizitisi mono ta kalitera eho na po, kai o logos oti einai gnostes kai sou metaferoun tin gnosi tou, ase pou pote den eiha provlima me kati pou pira.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εκεί εσείς στον Καρχαρία παραγγείλετε 20 soho, 40 percula, και 80 λευκόστερνους και στο δρόμο υπάρξουν απώλειες την σούπα ποιός την τρώει ; Εσείς ή ο Εισαγωγέας ;

Αν με το που τα παραλαμβάνεις μετά απο 3 μέρες χάνεις τα περισσότερα γιατί μπορεί να χαν ασθένεια την σούπα ποιός την τρώει ;

Εσείς ή ο Εισαγωγέας ;

25375[/snapback]

Μα φυσικα το καταστημα!!!!Οτι απωλειες υπαρξουνε επιβαρυνουν αποκλειστικα και μονο το εκαστοτε καταστημα!!!!!!!

Στο θεμα του ποιος θα φαει τη σουπα θα σε παρακαλουσα να διαβασεις τπ που ακριβως αναφερομαι!!!

Αν τους ενδιέφερε να είναι σωστοί επαγγελματίες μπορούσαν να κλείσουν το ψάρι, να πάρουν μια προκαταβολή, να το αφήσουν σε καραντίνα για όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες μπορούν και κατόπιν εαν το ψάρι συνεχίζει να είναι ζωντανό να το παραλαμβάνει ο ιδιοκτήτης. Διαφορετικά να επιστρέφεται η προκαταβολή.

Δηλαδη αυτο το θεωρεις λογικο.Μα για ονομα του θεου ρε παιδια.Τα εχουμε ισοπεδωσει ολα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα νομιζω οτι ολοι σας κανατε την τριχα τριχια.

Και το καταστημα θα φαει την σουπα και ο πελατης αναλογος την

περιπτωση.Δεν γινεται να μην παρουν και δυο το ρισκο.

Το θεμα εγινε προσωπικη βεντετα.ΨΥΧΡΕΜΙΑ.

Καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ υπερβαλεις φιλε Γιαννη.Δεν νομιζω να υπαρχει καμια βεντετα ουτε κανουμε την τριχα τριχια αλλα οταν εχουμε δωσει κατι χιλιαδες ευρω εχουμε το δικαιωμα να κανουμε μια δυο παρατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλα πραγματα με εχουν χαλασει διαβαζοντας αυτο το POST και επειδη κατα τη γνωμη μου εχουν ακουστει καποια τραγικα πραγματα στη πρωτη προσπαθεια μιας πιο κοντινης προσεγγισης ΕΠΙΧΕΙΡΙΜΑΤΙΑ - ΠΕΛΑΤΗ καλο θα ηταν λοιπον αυτο το POST να θυσιαστει στο βωμο της καλης σχεσης που ειχαμε ολη μεταξυ μας .

Θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα και να κανω αναλυσεις πανω σαυτα που διαβασα αλλα θα κανω πρωτος εγω την αρχη ωστε αυτο το θεμα να ληξει καλος ...

Παντα Φιλικα

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν λοιπον αυτο το POST να θυσιαστει στο βωμο της καλης σχεσης που ειχαμε ολη μεταξυ μας .

Αν δηλαδή ένας χομπίστας κάνει κάτι λάθος και του επισημάνουμε το λάθος του θα χαλάσει η σχέση μας μαζί του?

Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις οτι όλοι συμφωνούμε οτι τα καταστήματα κάνουν ένα λάθος αφού όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντική είναι η καραντίνα. Η διαφορά είναι οτι μερικοί είναι αυστηροί και μερικοί άλλοι δείχνουν κατανόηση σε αυτό το λάθος. Πιστεύω οτι αυτη η σπάνια συζήτηση μεταξύ καταστηματαρχών και χομπιστών μπορεί να βοηθήσει και τις 2 πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αμα δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν γινεται :thumbup: Λοιπον επειδη φαινεται να ενοχλει πολυ η κουβεντα μας και εγω βαζω εδω μια τελεια.Φιλε liquid δυστυχως μερικα πραγματα δεν αλλαζουν με τιποτα :o

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δεν ανοίγετε εσείς ένα μαγαζί να κάνετε όλα αυτά τα ωραία πράγματα που λέτε σε αυτή την ωραία συζήτηση !!!

Στη θεωρία όλα εύκολα είναι !!!

Και εγώ θα είμαι ο πρώτος σας πελάτης !!!

Δεν είμαι υπέρ των επιχειρήσεων αλλά αυτές που συνεργάζονται με το portal νομίζω ότι τουλάχιστον προσπαθούν να μας ικανοποιήσουν όλα τα λογικά μας αιτήματα στο βαθμό που αυτές κρίνουν ότι μπορούν !!!

Τέλος !!!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτές και άλλες πολλές επιχειρήσεις είναι που αγωνίζονται να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους .

Αυτές που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν κλείνουν .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα αυτο!Δηλαδη τα μαγαζια που ειναι στο portal δεν κανουν λαθη.Αν ηταν για το καθε καταστημα που ημουν δυσαρεστημενος να ανοιγα και ενα δεν θα ημουν εδω να σου απαντησω kouzman.Aυτο που ειπες ειναι εντελως ασχετο!Ο φιλος που ξεκινησε το θεμα εκανε μια απλη παρατηρηση και ειπωθηκαν μετα ενα σωρο μην πω τι.Για να μην παρεξηγηθω δεν εχω ψωνισει ποτε απο τον Καρχαρια και δεν τα ξερω τα παιδια μιλαμε παντα γενικα.

Οσο για αυτο που λες Σταματη ασε γιατι υπαρχουν πολλα μαγαζια που κανουν επιλεκτικη εξυπηρετηση.

Συγνωμη που δεν κρατησα τον λογο μου και ξαναεγραψα σε αυτο το θεμα αλλα μερικα πραγματα δεν γινεται να τα αφηνεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι πολλά χρόνια στο χώρο και αρκετά σαν επαγγελματίας έχω ακούσει πάρα πολλές φορές αντιφατικά πράγματα από χομπιστες για όλα τα μαγαζιά .

Πολλές φορές ερχόταν ένας χομπίστας και μου μίλαγε με τα χειρότερα λόγια για ένα κατάστημα και την ίδια στιγμή κάποιος άλλος μίλαγε με τα καλύτερα λόγια για το ίδιο μαγαζί .

Εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν σε αυτά τα μαγαζιά υποχρεώνονται να καταθέσουν ένα μέρος από τη ψυχή τους και ο λόγος που το κάνουν είναι διότι και αυτοί είναι χομπίστες .

Αυτό το πράγμα όμως έρχονται στιγμές που σε κουράζει .Πράγματι είναι στιγμές και εξαρτάτε από το τι έχει συμβεί κατά τι διάρκεια της ημέρας . Τώρα αν σου κάνει και κλικ εκείνη τη στιγμή και σου τη πέσει ένας πελάτης λίγο άτσαλα ,ενώ το ξέρεις ότι δεν είναι σωστό , λειτουργείς με τρόπο που δεν είναι δυστυχώς o καλύτερος .Μου έχει συμβεί εμένα .

Σε αυτή τη περίπτωση αυτός ο άνθρωπος δεν θα μιλήσει και με τα καλύτερα λόγια για το μαγαζί .

Όσο για την επιλεκτική εξυπηρέτηση συμφωνώ ότι υπάρχει .

Λογικό είναι κάποιοι φίλοι και κολλητοί να έχουν καλύτερη μεταχείριση και εγώ έχω ένα φίλο μου που πουλάει παπούτσια λογικό είναι να με εξυπηρετεί διαφορετικά από εσένα .

Και γι αυτή την αντιπαράθεση που γίνεται εδώ μόνο καλό μπορεί να κάνει εφ όσον γίνεται καλόπιστα .

Θα πρότεινα δε ,να ανοιχτεί νέο θέμα με την εξυπηρέτηση των μαγαζιών χωρίς όμως να αναφέρονται ονόματα , πάντα ο διάλογος είναι καλός , ακόμα και οι έντονες αντιπαραθέσεις φτάνει να βάζουμε κάποια όρια που να μην θίγουν η προσβάλουν τον άλλο .

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αναφερω πως εαν πραγματικα μπορουσε να υπαρχει επιλογη αναμεσα σε σιγουρα ψαρια η σε νεοφερμενα θα προτιμουσα να τις εχω ενεργες και τις 2. Δηλαδη το εκαστοτε μαγαζι να εχει και απο τις 2 παρτιδες για να διαλεξω και πιστεψτε με για καποια συγκεκριμενα ψαρια θα προτιμουσα τα ποιο ακριβα μεν αλλα και σαφως ποιο σιγουρα.

Αλλα, εδω τα τελευταια χρονια εμεις οι ποιο παλιοι εχουμε δει ραγδαιες διαφορες και στην εξυπηρετιση, (κατι που σαφεστατα επασχε στο παρελθον και ηταν πασιφανες αυτο, αν και σε καποια μαγαζια ακομα γινεται, αλλα η αγορα κρινει αναλογως και προχωραει) αλλα και στην ποιοτητα. Ποια υπαρχουν μαγαζια με ετοιμες εγκαταστασεις να δεχτουν ψαρια για μεγαλο χρονικο διαστημα, κατι που διχνει ποιοτητα νερου και οχι μετα απο 1 μηνα το πολυ να εχουν αποδιμηση εις κυριον καθαρα λογο ανεπαρκους εξοπλισμου και απουσια καταλληλης προσοχης.

Ποια βλεπουμε μεγαλο στοκ, που παλια δεν υπηρχε παρα μονο στα ντοκιμαντερ που βρισκαμε δεξια και αριστερα. Ενω και οι τιμες ειναι καλυτερες απο το παρελθον. Δεν λεω πως δεν υπαρχουν περιθορια βελτιωσης, παντα υπαρχουν. Αλλα ειμαστε σε ενα σημειο που βλεπουμε σταθερη βελτιωση και αυτο μονο χαρα μπορει να μας δινει.

Να αναφερω επισης πως ειναι υποχρεωση καθε σοβαρου χομπιστα να εχει καραντινα, και δεν αναφερομαι μονο για τυχον αρρωστιες, αλλα και για προσαρμογη σε διατροφη και ενα καινουργιο περιβαλον ποιο σωστα, οπως και στο χαλαρωμα και την ενδυναμωση του ζωντανου οταν θα μπει στο κυριος ενυδρειο σε σχεση με τα ζωνατα τα οποια ηδη υπαρχουν και καποια απο αυτα για ενα διαστημα πιθανον να του κανουν τη ζωη δυσκολη για ενα καποιο διαστημα.

Αυτο που απαιτω απο ενα μαγαζι ομως ειναι να ξερω εαν το συγκεκριμενο ζωντανο που θελω ειναι καινουργιο η εχει μεινει κανα μηνα πριν το παρω. Εδω εχουν γινει επισης πολλα βηματα και ειναι κατι που πραγματικα σε καποια καλα μαγαζια το βλεπω με χαρα. Οχι σε ολα, αλλα αυτος που προσεχει και ειναι σωστος θα τον δικαιωσω και εγω με την αποκτηση των ζωντανων μου απο αυτον που με προσεχει και μου φερνεται σωστα.

Και για να κλεισω θα ηθελα να πω πως εαν τα μαγαζια αναγκαστουν να βαλουν ξεχωριστη καραντινα (καποια στιγμη θα γινει να ειστε σιγουροι, σε 1 σε 10 χρονια δεν ξερω αλλα λογικα θα γινει), οι τιμες στα καραντιναρισμενα ψαρια θα ειναι σαφως ακριβοτερες. Το πλεονεκτημα δεν θα ειναι μονο η σχετικη ασφαλεια απο ασθενειες αλλα και το οτι το ψαρι θα τρωει σιγουρα και δεν θα πεθανει απο ασιτια αφου μεσα στο μηνα θα εχει ξεκαθαρισει.

ΑΛΛΑ, εαν γινει αυτο ή οταν θα γινει οι τιμες σε αυτα τα ζωντανα-ψαρακια θα ειναι τουλαχιστον 2 με 3 φορες ποιο ψηλα και θα ειναι λογικο κατα καποιο τροπο. Και ειμαι σιγουρος για αυτο για ενα λογο, στην Μεκκα του θαλλασινου, στην Αμερικη τα μεγαλα μαγαζια εχουν και απο τα 2 ειδη να προσφερουν, τα σιγουρα και ποιο ακριβα αλλα και απο τα νεοεισερχομενα που ειναι σαφως ποιο φθηνα. Και η διαφορα ειναι περιπου στο Χ3.

Τα καλα μαγαζια τα ψιλοπροσεχουν αυτα βεβαια με τον τροπο τους και ΚΑΛΑ κανουνε, και η αποδειξη ειναι μπροστα μας. Μετα απο 1-2-3 μηνες βλεπουμε ψαρακια ζωντανα και σε εξαιρετικη κατασταση. Αυτο διχνει πολλα για το μαγαζι που προσεχει το στοκ του αλλα και στην τελικη αν μη τι αλλο, δειχνει και στο πελατη του ενα σεβασμο. Μπορει για καποιους να μην ειναι και αυτο ιδανικο, αλλα πιστεψτε με, ειναι μια τεραστια βελτιωση και ειναι καλοδεχουμενη μετα βαιον και κλαδων, τουλαχιστον για τους ποιο παλιους. Ωποτε καλη η κριτικη και η ελευθερια της εκφρασης αλλα οχι τοσο αυστηρη και ισως αδικη για καποια μαγαζια που τιμανε το χομπι και προσπαθουνε για κατι καλυτερο.

Πιστευω να ημουν χρησιμος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλα αυτά που γράφονται για καραντίνα στα καταστήματα και τις τιμές χ2 και χ3 κλπ. Εχει προσέξει κανείς πως τα ψάρια ΠΑΝΤΟΥ έχουν σταθερή τιμή. Τι θέλω να πω με αυτό. Πολλά ψάρια δεν αγοράζονται αμέσως μετά την εισαγωγή τους. Κατ' επέκταση μένουν στα καταστήματα για πολλές μέρες, όπου καταναλώνουν πιθανά φάρμακα, νερό, ρεύμα, αλάτι, απόσβεση εξοπλισμού (που έχει κοστίσει χιλιάδες ευρώ), βλάβες εξοπλισμού, και το σημαντικότερο όλων που δεν ανέφερε ποτέ κανένας εργατώρες. Παρ' όλα αυτά η τιμή αυτών των ψαριών παραμένει στα ίδια επίπεδα. Κανένα κατάστημα δεν αύξησε τις τιμές σε αυτά τα ψάρια. Για τα καταστήματα θα ήταν το ίδιο ακριβώς. Θα μπορούσαν να πωλούν κάποια ψάρια στα γρήγορα σε λίγο χαμηλότερες τιμές, και κάποια άλλα αργότερα σε λίγο υψηλότερες τιμές. Ακόμα θα μπορούσαν να μην πωλούν τίποτα αμέσως μετά την εισαγωγή και να πωλούν μετά από λίγο καιρό όλα τα εναπομείναντα ψάρια σε ακριβότερες τιμές. Για ένα πράγμα να είμαστε βέβαιοι: Η καραντίνα στο δικό μας χώρο είναι η φθηνότερη και η σωστότερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσέξει κανείς πως τα ψάρια ΠΑΝΤΟΥ έχουν σταθερή τιμή.

Αν σκεφτεί κάποιος οτι αυτές οι τιμές παραμένουν σταθερές αφού περάσουν μέρες ακόμη και εβδομάδες θα καταλήξει στο συμπέρασμα οτι σε αυτές τις τιμές έχει ενσωματωθεί ήδη το ρίσκο και το κόστος από απλώλειες των ψαριών. Όταν όμως τα ψάρια πωληθούν από τις πρώτες ώρες/μέρες τότε ο καταναλωτής χρεώνεται παραπάνω απ' οτι θα έπρεπε γιατί πληρώνει αυτό το ρίσκο 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεί κάποιος οτι αυτές οι τιμές παραμένουν σταθερές αφού περάσουν μέρες ακόμη και εβδομάδες θα καταλήξει στο συμπέρασμα οτι σε αυτές τις τιμές έχει ενσωματωθεί ήδη το ρίσκο και το κόστος από απλώλειες των ψαριών. Όταν όμως τα ψάρια πωληθούν από τις πρώτες ώρες/μέρες τότε ο καταναλωτής χρεώνεται παραπάνω απ' οτι θα έπρεπε γιατί πληρώνει αυτό το ρίσκο 2 φορές.

25858[/snapback]

Φυσικά έχει ενσωματωθεί το ρίσκο. Με τη διαφορά πως το ενσωματωμένο ρίσκο είναι μικρό καθώς τα περισσότερα ψάρια αγοράζονται γρήγορα. Αν έπρεπε για οποιοδήποτε λόγο τα ψάρια να κρατηθούν όλα για κάποιο διάστημα το ενσωματωμένο ρίσκο θα ήταν πολύ πιο μεγάλο, και κατ' επέκταση η τιμή τους πολύ μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...