Jump to content

Νέος με Νότια Αμερική


Freeman

Recommended Posts

Αποφάσησα τελικά να δώ το hobby πιο σοβαρά και να αλλάξω ψάρια.Δέν θελω να έχω πια ενα μακελιό απο ψάρια που θέλουν διαφορετικές συνθήκες.Επειδη λοιπων σε 2 μήνες περίπου ένας φίλος μου θα έχει έτοιμο ενα ενυδρείο θα του δώσω τα δικά μου ψάρια για να απαλαγώ απο τα ζωοτόκα :thaman:

Εχώ ένα rio 125 και θέλω να το κάνω Νότιας Αμερικής.

Τα μόνα ψάρια που θα κρατήσω ειναι 6 cory aeneus που αλλωστε είναι νοτιοαμερικάνηκα

Σκεύτομαι επίσης να βάλω και ενα ζευγάρι Mikrogeophagus ramirezi που μου αρέσουν τρελά :thaman:

Επίσης θα ήθελα να βάλω και κάπιο κοπάδι απο ροδόστομους ή τεσπα καπιο άλλο κοπάδόψαρο(μαλλον οχι neon)

Tί μου προτείνετε με σίγουρους κάτοικους τα cory και τα ramirezi?

Εκανα σημερα μετρήσεις και έχω:

Nh3/Nh4:0

No3:20

No2:0

GH:8

KH:10

PH:7,6

Temp:26 C

Επειδή πρέπει να κατεβάσω το PH λόγο ψαριών πρέπει να βάλω τύρφη στο φίλτρο?

Τί μετρήσεις πρέπει να έχω?

Τί άλλο χρειάζομαι για να φτιαξω ενα cool νοτιοαμερικάνικο ενυδρείο?

Ευχαριστώ,

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Αν προσθεσεις μια δεκαδα cardinal tetra θα εισαι Οκ!

Οσο για την τυρφη, κρινω τη χρηση της απαραιτητη καθως εκτος απο το ph, ειναι και η ανθρακικη σκληροτητα (kh) υψηλη!

Απο εκει και περα, καλο θα ηταν να χρησιμοποιησεις, λευκη αμμο για υποστρωμα, λιγα ξυλα και λιγα φυτακια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νιντάλ και σου παραθέτω λινκ με βασικές πληροφορίες για τα ραμιρέζι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323430

Καλή επιτυχία :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αν προσθεσεις μια δεκαδα cardinal tetra θα εισαι Οκ!

Οσο για την τυρφη, κρινω τη χρηση της απαραιτητη καθως εκτος απο το ph, ειναι και η ανθρακικη σκληροτητα (kh) υψηλη!

Απο εκει και περα, καλο θα ηταν να χρησιμοποιησεις, λευκη αμμο για υποστρωμα, λιγα ξυλα και λιγα φυτακια :thaman:

Δασκαλε νινταλ...

Θα προσθεσω οτι:

Με τους 80 ποντους που εχει το Rio125... φιλε μου ΔΕ θα χαρεις τους ροδοστομους!!

Θελουν τουλαχιστον 1μετρο μηκος για να τα δεις να κολυμπανε και να συμπεριφερονται σαν κοπαδι!!!

Τα τετρα... neon-cardinal-green neon σε αυτο το μηκος... λόγο της οχι και τοσο γρηγορης κινησης τους... θα ειναι μια χαρα!!! :thaman:

Να συμπληρωσω επισης οτι να βαλεις μονο 1 ειδος απο τα παραπανω κοπαδοψαρα... γιατι αλλιως... δε θα τα χαρεις!! :rasp:

Συμφωνώ με τον Νιντάλ και σου παραθέτω λινκ με βασικές πληροφορίες για τα ραμιρέζι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323430

Καλή επιτυχία :thaman:

Κι εγω για τα Corydoras aeneus

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419

Kαι τα Cardinal Tetra

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323415

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση... γενικη και ασχετη...

Αλλα ελαχιστα σχετικη με την αμμο....

Σε πιο σημειο του Αμαζονιου εχει Λευκη αμμο?? :thaman:

Δεν το ρωταω ειρωνικα....

Αλλα με τοση κιτρινιλα και καφετηλα εκει μεσα... ειναι δυνατον να μενει ασπρη η αμμος?? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση... γενικη και ασχετη...

Αλλα ελαχιστα σχετικη με την αμμο....

Σε πιο σημειο του Αμαζονιου εχει Λευκη αμμο?? :thaman:

Δεν το ρωταω ειρωνικα....

Αλλα με τοση κιτρινιλα και καφετηλα εκει μεσα... ειναι δυνατον να μενει ασπρη η αμμος?? :thaman:

Μια φώτο = χίλιες λέξεις...!

Απο rio negro... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο tetra, ιδανικό για κοινωνικό ενυδρείο μικρόσωμων ψαριών. Ακατάλληλα όμως για ενυδρεία που επιθυμούμε να δούμε γέννες καθώς είναι αυγοφάγο είδος.

Με τα cardinal tetra δηλαδη θα έχω πρόβλημα αν τα rami κάνουν αυγά?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση... γενικη και ασχετη...

Αλλα ελαχιστα σχετικη με την αμμο....

Σε πιο σημειο του Αμαζονιου εχει Λευκη αμμο?? :thaman:

Δεν το ρωταω ειρωνικα....

Αλλα με τοση κιτρινιλα και καφετηλα εκει μεσα... ειναι δυνατον να μενει ασπρη η αμμος?? :thaman:

post-12535-1267051244_thumb.jpg

Εdit: Με προλαβατε :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο tetra, ιδανικό για κοινωνικό ενυδρείο μικρόσωμων ψαριών. Ακατάλληλα όμως για ενυδρεία που επιθυμούμε να δούμε γέννες καθώς είναι αυγοφάγο είδος.

Με τα cardinal tetra δηλαδη θα έχω πρόβλημα αν τα rami κάνουν αυγά?

Σχεδον με όλα τα κοπαδοψαρα θα το εχεις αυτο το προβλημα...

Μπορει ομως και να μην το εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει αντί για καρδινάλιους να βάλω Χήρες ή κάποιο αλλο κοπαδοψαρο Νότιας Αμέρικας?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις κανει λαθος στις μετρησεις. προσεξε τες καλα. το gh δεν μπορει να ειναι μικροτερο του kh.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις κανει λαθος στις μετρησεις. προσεξε τες καλα. το gh δεν μπορει να ειναι μικροτερο του kh.

Εχεις δίκιο το GH έδειχνε ανάμεσα στο 7 και στο 14

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Με strips :thaman: της JBL και την αμμονία με υγρά της sera

Καλύτερα υγρά τεστ,δειχνουν με μεγαλύτερη ακρίβεια.Προσωπικά χρησιμοπι\οιώ Τetra,red sea,API. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Βασικο, Τα ραμ ειναι ευαισθητα ψαρακια σε τοξικα και φαρμακα.

Τα νιτρικα σου πρεπει να ειναι κοντα στο μηδεν (δεν συζηταμε καν για αμμωνια - νιτρωδη).

Χαμηλο πεχα τζεχα.

Αμμος πολυ καλη επιλογη. Ειναι ηδη μεσα στο ενυδρειο?

Προταση για συγκατοικο εχω τα Hatchetfish.

Link to comment
Share on other sites

Βασικο, Τα ραμ ειναι ευαισθητα ψαρακια σε τοξικα και φαρμακα.

Τα νιτρικα σου πρεπει να ειναι κοντα στο μηδεν (δεν συζηταμε καν για αμμωνια - νιτρωδη).

Χαμηλο πεχα τζεχα.

Αμμος πολυ καλη επιλογη. Ειναι ηδη μεσα στο ενυδρειο?

Προταση για συγκατοικο εχω τα Hatchetfish.

Ναι η άμμος είναι απο την αρχή μεσα

Οπώτε δεν το σηζητώ για χήρες αφου είναι επιθετικές,Σωστα??

Μάλλον οι καρδινάλιοι είναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ποσα μελη σκοπευεις να βαλεις ? ωστε να ειναι κοπαδακι..?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων για να τα συγκεντώσω όλα μαζι έχουμαι:

>Ροδόστομους μπορώ να βάλω?(12-15 ατομα) ή ειναι πολυ μικρο (81 x 36 x 50 cm)?

>Χήρες?(Μπά εε? θα πειράζουν τα rami που είναι πολυ ήσηχα)

>Απο οτι καταλαβα καρδινάλιοι είναι οι κάλύτερη επιλογή?Μιλαμε για 15 ατομα περιπου?

(ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΟΠΑΔΟΨΑΡΟΥ!!!)

Ας πάρω πρώτα απαντήσεις για τον συνδιασμό ψαριών και μετα έχω να σας ρωτήσω και αλλα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών θέλω κι άλλες απαντήσεις γιατι εχω βγεί απο τα νερά μου και δεν ξερω πολλα απο μαλακό νερό

Σε σχέση με την τύρφη:

Αντί για βαρέλι για την προετημασία νερου έχω ένα 50L tank αχρηστο.

Εχω και εναν μικρο κυκλοφοριτή που θα βάλω μέσα

Τί θα κάνω με την τύρφη που θα πάρω?που θα την βάλω?σε τί ποσότητα?πώς θα ξέρω οτι το νερό ειναι ετοιμο για την αλλαγή?

Σε τί βαθμό θα χρωματίσει το νερό?

Αυτό που φοβάμαι ειναι μηπως όταν κάνω αλλαγες το νερο του βαρελιου είναι πιο όξυνο απο αυτο του ενυδρείου ή το αντίθετο και ετσι έχω θανατους.Πώς θα το αποτρέψω αυτό?

Βοήθεια γιατι εχω απελπιστεί :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων για να τα συγκεντώσω όλα μαζι έχουμαι:

>Ροδόστομους μπορώ να βάλω?(12-15 ατομα) ή ειναι πολυ μικρο (81 x 36 x 50 cm)? Αν θελεις βαζεις 12

>Χήρες?(Μπά εε? θα πειράζουν τα rami που είναι πολυ ήσηχα)Αφου θα εχεις τα ram μεσα καλυτερα οχι

>Απο οτι καταλαβα καρδινάλιοι είναι οι κάλύτερη επιλογή?Μιλαμε για 15 ατομα περιπου? Αν βαλεις βαλε 12 γιατι μεγαλωνουν μεχρι 5cm

(ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΟΠΑΔΟΨΑΡΟΥ!!!) Σιγουρα μονο 1!!

Ας πάρω πρώτα απαντήσεις για τον συνδιασμό ψαριών και μετα έχω να σας ρωτήσω και αλλα :thaman:

Λοιπών θέλω κι άλλες απαντήσεις γιατι εχω βγεί απο τα νερά μου και δεν ξερω πολλα απο μαλακό νερό

Σε σχέση με την τύρφη:

Αντί για βαρέλι για την προετημασία νερου έχω ένα 50L tank αχρηστο. Τι ειχε μεσα το τανκ??Ειναι καταλληλο??

Εχω και εναν μικρο κυκλοφοριτή που θα βάλω μέσα Με ενα κυκλοφορητη και θερμοστατη εισαι μια χαρα... στο καταλληλο δοχειο φυσικα

Τί θα κάνω με την τύρφη που θα πάρω?που θα την βάλω?σε τί ποσότητα?πώς θα ξέρω οτι το νερό ειναι ετοιμο για την αλλαγή? Θα την παρεις απο πετ σοπ. ΘΑ την βαλεις στην προετοιμασια. Σε ποσοτητα αναλογη με τα λίτρα που αλλαζεις.. (εχει δοσολογια το κουτι της). Το νερό θα το μετρας και μολις το ph φτασει το επιθημητο.... βγαζεις την τυρφη. Για πρισσοτερα κανε αναζητηση στο φορουμ να βρεςι πληροφοριες.

Σε τί βαθμό θα χρωματίσει το νερό? Αναλογα...

Αυτό που φοβάμαι ειναι μηπως όταν κάνω αλλαγες το νερο του βαρελιου είναι πιο όξυνο απο αυτο του ενυδρείου ή το αντίθετο και ετσι έχω θανατους.Πώς θα το αποτρέψω αυτό? Μετροντας το νερο που εχει το ενυδρειο.... και φτιαχνωντας το ιδιο στην προετοιμασια. Πρεπει ομως πρωτα να ξερεις και να προσπαθεις να εχεις το ιδανικο.

Βοήθεια γιατι εχω απελπιστεί :rasp::thaman:Μην πηδηξεις απο το παραθυρο.... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...