Jump to content

Ψύξη το καλοκαίρι


sailim

  

244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

diy ανεμιστιρακια και σκευτικα και ενα παγομενο μπουκαλι απο την καταψιξη μεσα στο sump! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε για αστειο το παγωμενο μπουκαλι, το ειχα κανει.

Ηταν τα πρωτα βηματα μου και το αστερι εβαλα το παγωμενο μπουκαλι σε μια γωνια του ενυδρειου, ηταν 120λιτρα, δεν ειδα καμια αξιολογη διαφορα θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε για αστειο το παγωμενο μπουκαλι, το ειχα κανει.

Ηταν τα πρωτα βηματα μου και το αστερι εβαλα το παγωμενο μπουκαλι σε μια γωνια του ενυδρειου, ηταν 120λιτρα, δεν ειδα καμια αξιολογη διαφορα θερμοκρασιας.

Εγω εριχνα παγακια... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

αλλο σε μια γωνια μεσα στο ενυδριο και αλλο μεσα απο το sump που αναγκαζεις το νερο να περασει απο διπλα του συνεχεια,,,,

Link to comment
Share on other sites

αλλο σε μια γωνια μεσα στο ενυδριο και αλλο μεσα απο το sump που αναγκαζεις το νερο να περασει απο διπλα του συνεχεια,,,,

Και η βιολογια στο συγκεκριμενο διαμερισμα του samp που παθαινει "θερμικο αιφνιδιασμο"??

Link to comment
Share on other sites

Και η βιολογια στο συγκεκριμενο διαμερισμα του samp που παθαινει "θερμικο αιφνιδιασμο"??

τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο?

Ξαφνικα απο τους 27 βαθμους.... βαζει διπλα ενα κοματι παγο -8...... η αποτομη θερμοκρασιακη μεταβολη.... μπορει να επιφερει θερμικο αιφνιδιαμο.... με αποτελεσμα χαθει βιολογια....

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ:

βάζουμε την πεθερά να κουνάει τη βεντάλια πάνω από το ενυδρείο.

:thaman::rasp::thaman::thaman:

Υ.Γ. ατάκα από κάποιο παιδί εδώ μέσα πολύ παλιά!

Link to comment
Share on other sites

το παγωμενο μπουκαλι να μπει στο τελευτεο διαμερισμα μαζι με τιν αντλια οχι στην αρχη του sump

Link to comment
Share on other sites

Προσεχώς πατέντα με ψυγείο φελιζόλ,πάγο,κυκλοφορητή και ελεγκτή θερμοκρασίας... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nα δροσισω το νερο ? Γιατι ?

Discus Rulezzz αλλο που δεν θελουν τα καμαρια μου ...

Θα γινει του Αμαζονιου στο δωματιο φετος :)

Link to comment
Share on other sites

παγακια με νερο με αντιχλωριο σε παγοκιστες, τα βγαζεις και τα πετας 2-2 οσο να πεσει η θερμοκρασια. αυτο λεω να κανω :)

Link to comment
Share on other sites

Προσεχώς πατέντα με ψυγείο φελιζόλ,πάγο,κυκλοφορητή και ελεγκτή θερμοκρασίας... :)

Φωτη... περιμενουμε!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου καικε τι τροφοδοτικο και λεω να βαλω το ανεμιστηρακι πανω απο τ ενυδριο αν και εχω ενα αγοραστο που κανει δουλεια δεν μπορω να πω πως εχω παραπονο :)

Link to comment
Share on other sites

ανοιγμα το καπακι (οχι εντελως) και ενα αεμιστηρακι των 12 ευρο να χτυπαει την επιφανεια του νερου τις βραδυνες ωρες το σταματαω.το καλυτερο ειναι βεβαια τα diy ανεμηστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ:

βάζουμε την πεθερά να κουνάει τη βεντάλια πάνω από το ενυδρείο.

:wacko::thumbup::buttrock::blush:

Υ.Γ. ατάκα από κάποιο παιδί εδώ μέσα πολύ παλιά!

εγω το ειχα πει αυτο!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγμα τα καπακια κ ανεμηστηρας -κανονικος- να βαραει λιγο το ενα -λιγο το αλλο ενυδρειο ανα 2 ωρες για 1 ωρα....(με χρονοδιακοπτη) :D ..εξατμιση στο 120αρι μου =~15λιτρα την βδομαδα... Εχω παρει Eliwel αλλα δεν τον βαζω γιατι θα εχω πολυ μεγαλυτερη εξατμιση απο οτι υπολογιζω....(οποτε θα μπει οταν μετακομισω καπου μονιμα...) :D

Link to comment
Share on other sites

... Εχω παρει Eliwel αλλα δεν τον βαζω γιατι θα εχω πολυ μεγαλυτερη εξατμιση απο οτι υπολογιζω....(οποτε θα μπει οταν μετακομισω καπου μονιμα...) :D

Λαθος.

Ο eliwell δεν θα προκαλεσει μεγαλυτερη εξατμιση.

Το αντιθετο μαλιστα.

Ξανασκεψου το.

Αν το βαλεις θα εχεις μονο ακριβεια στη θερμοκρασια και ασφαλεια απο κολληματα και λαθος ενδειξεις.

Αν δεν θελεις να εχεις εξατμιση απλα δεν το ρυθμιζεις να κανει ψυξη.

Τωρα βαζωντας καποιες ωρες την εβομαδα ενα ανεμιστηρα χυμα, το μονο που κανεις ειναι να εχεις καποιες ωρες χαμηλη θερμοκρασια (ισως και χαμηλοτερη απ'οτι πρεπει αφου δεν ειναι ελεγχομενη), ασταθεια στη θερμοκρασια (και οι σταθερες συνθηκες ειναι must στο ενυδρειο) και να εχεις απο πανω και 15 λιτρα την εβδομαδα εξατμιση ισον 2 λιτρα την ημερα.

Εγω με eliwell και ανεμιστηρακια σε 180 λιτρα ενυδρειο ειχα ολο το καλοκαιρι ψυξη (οχι υπερβολικη) με 2 λιτρα την ημερα εξατμιση και καποιες στιγμες στο μεγαλο καυσωνα 3 λιτρα την ημερα εξατμιση.

Εχεις στα χερια σου θυσαυρο ανεκμεταλευτο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λαθος.

Ο eliwell δεν θα προκαλεσει μεγαλυτερη εξατμιση.

Το αντιθετο μαλιστα.

Ξανασκεψου το.

Εχεις στα χερια σου θυσαυρο ανεκμεταλευτο.

Εχεις δικαιο...αν κ δεν καταλαβα αυτο που ειπες περι -οχι ψυξης-δλδ τι θα κανει!?αυτη δεν ειναι η δουλεια του-να ψυχει...!?!οντως υπαρχει πολυ σκαμπανεβασμα της θερμοκρασιας....το πρωι ειναι 26-27-το μεσιμερι 28-29 κ στις μεγαλες ζεστες 30-31-32..το βραδυ ξανα 26-27..αλλα τον αυγουστο θα λειπω κ δεν ξερω που μπορει να φτασει με την κουφοβραση της αθηνας... Θα το επανεξετασω το θεμα.... :D

:D

Link to comment
Share on other sites

Με ανεμεστηράκια πάνω σε νέο καπάκι με περισσότερο φωτισμό..!και ολα δουλευουν ρολόι! ευελπιστώ μετα την εξεταστική να καταφέρω να το κάνω ενα post

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο...αν κ δεν καταλαβα αυτο που ειπες περι -οχι ψυξης-δλδ τι θα κανει!?αυτη δεν ειναι η δουλεια του-να ψυχει...!?!οντως υπαρχει πολυ σκαμπανεβασμα της θερμοκρασιας....το πρωι ειναι 26-27-το μεσιμερι 28-29 κ στις μεγαλες ζεστες 30-31-32..το βραδυ ξανα 26-27..αλλα τον αυγουστο θα λειπω κ δεν ξερω που μπορει να φτασει με την κουφοβραση της αθηνας... Θα το επανεξετασω το θεμα.... :)

:D

Ο eliwell δεν ψυχει.

Κοντρολερ θερμοκρασιας ειναι, με ενα αισθητηριο που μπαινει στο νερο και μετραει τη θερμοκρασια και εχει μια ή δυο (αναλογα το μοντελο) παροχες ρευματος on/off.

Σε αυτες συνδεεις το θερμαντηρα και το ανεμιστηρακι/α.

Τον προγραμματιζεις να σου κραταει τη θερμοκρασια σε μια συγκεκριμενη κατωτατη και μια μια συγκεκριμενη ανωτατη τιμη και επισης ποση αποκλιση να εχει απο αυτες τις τιμες.

πχ το χειμωνα θελεις να εχεις 26C και οταν αλλαξει (αποκλιση) περισσοτερο πχ απο 0.2C, αυτος λοιπον θα δινει ρευμα αυτοματα στο θερμαντηρα μεχρι να το ξαναπαει 26.

Το καλοκαιρι αν εχεις ρυθμισει 27 θα αναβουν τα ανεμιστηρακια μεχρι να πεσει παλι 27C.

Οταν σου εγραψα να μην ψυχει εννοουσα, να μην εχεις βαλει χαμηλη τιμη θερμοκρασας το καλοκαιρι πχ να το ρυθμιζες 28-29C και αυτο δεν θα ανοιγε πολυ ωρα (συνολικα) τους ανεμιστηρες και ετσι θα ειχες λιγοτερη εξατμιση και ελεγχομενη. :D

Εδω τα λεει αναλυτικα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932

Το μονο μειονεκτημα της μεγαλης ψυξης ειναι η αυξημενη εξατμιση.

Σε περιπτωση μεγαλης απουσιας χρειαζεται αυτοματη αναπληρωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσοχη εαν δεν το ξερετε ο Delta οταν μιλατε για eliwel μιλατε στον δημιουργο αυτης της συσκευης!!! :lmao::lmao::lmao:

Ο ανθρωπος εχει κανει διατρηβη :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...