Jump to content

Τροπικοί εισβολείς


Recommended Posts

Όλο και συχνότερα ακούω από άτομα πολλές φορές άσχετα με το χόμπι ότι είδαν η πολλές φορές ψάρεψαν ψάρια αρκετά πιο εντυπωσιακά στο χρώμα που δεν τα γνώριζαν. Πέρυσι φίλος χομπιστας μου είπε ότι μαζί με φίλο του σε πρωινό ψάρεμα κάπου νότια στην Κρήτη δεν θυμάμαι την περιοχή ψάρεψαν πέρα από τα κλασσικά μεσογειακά ψάρια και δυο ηνίοχους.

Προσωπικά σε περσινό μου ψάρεμα στην Μήλο έπιασα αρκετά δήγματα ενός ψαριού του γένους SIGANIDAE (rabbitfishes) που συγγενής του όπως ο siganus vilpinus,siganus stellatus και siganus manifiga κοσμούν τα reef μας μιας και πέρα από την ομορφιά τους είναι και εξαίρετα αλγοφαγα ψάρια ξεπερνώντας πολύ τα περισσότερα tang.Το ψάρι που συνέλεξα ήταν ο Siganus rivulatus.

http://filaman.ifm-geomar.de/images/species/Siriv_u0.jpg

Πολλοί από εμάς γνωρίζουμε ότι αρκετά συχνά κάποιοι πληθυσμοί από τροπικά ψαριά της ερυθράς Θάλασσας περνάνε μέσο της διώρυγας του Σουέζ στην μεσόγειο. Συνήθως όμως δεν επιβιώνουν μακροπρόθεσμα λόγο διαφοράς θερμοκρασίας .Την τελευταία εικοσαετία μάλλον λόγο πολλών παραγόντων αυτό έχει αλλάξει .Όσο ελκυστικό αν ακούγεται αυτό σαν ιδέα για εμάς τους Θαλασσινούς οι χαμένοι μακροπρόθεσμα θα είναι δυστυχώς τα δικά μας ενδημικά είδη μιας και οι εισβολείς της περισσότερες φορές δεν έχουν φυσικούς ανταγωνιστές και εύκολα μπορεί να φτάσουν μεγάλους πληθυσμούς…

Θα ήθελα όποιος έχει ανάλογη εμπειρία με κάποιο τροπικό ψάρι που έχει συλλέξει είτε όποιος έχει όρεξη να κουβεντιάσουμε αυτόν τον προβληματισμό

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και την λίστα τον εισβολέων που έχουν καταγραφεί(Στους χάρτες πολλές από τις περιοχές που έχουν εντοπιστεί έχουν αυξηθεί μιας και μιλάμε για πληθυσμούς που συνέχεια επεκτείνονται)..

http://www.ciesm.org/atlas/appendix1.html

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα σου Φίλε ΤΑΝ.

Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια αντίστοιχη έρευνα, για τα τροπικά είδη που ζουν στις Ελληνικές θάλασσες.

Όπως, για παράδειγμα, το πολύ διαδεδομένο, ακόμα και στο Σαρωνικό κόλπο, Stephanolepis diaspros

http://www.ciesm.org/atlas/Stephanolepisdiaspros.html

Link to comment
Share on other sites

Όπως, για παράδειγμα, το πολύ διαδεδομένο, ακόμα και στο Σαρωνικό κόλπο, Stephanolepis diaspros

Κάποιες photo από αυτό το όμορφο Filefish....

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ψάρι που έδειξες στη φωτογραφία το λέμε Γερμανό. Στα Δωδ/α είναι πολύ διαδεδομένο. Υποτίθεται πως εμφανίστηκε ξαφνικά στο Β' παγκοσμιο Πόλεμο (εξου και το όνομα του). Ζει σε κοπάδια και μοιάζει εξαιρετικά με τις σάρπες, ακόμα και σε γεύση. Στην Αθήνα δεν το έχω δει ποτέ να το πουλάνε. Είναι δύσκολο στο καθάρισμα γιατί τα ραχιαία αγκάθια του έχουν δηλητήριο. Μιλάμε για πόνο...

Link to comment
Share on other sites

:o Για σας και από εμένα .παιδία δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο ψαρι.αλλα πριν πολλά χρόνια(15-20)όταν ψάρευα είχα πιάσει 3-4 κομμάτια πρέπει να ήταν τα ιδια.ηταν κίτρινα το σχήμα ήταν το ίδιο και είχαν καφέ βούλες .το χαρακτηριστικό που μου έκανε εντύπωση ήταν που δεν είχαν λέπια .σαν δέρμα ήταν φυσικά δεν τα έφαγε κανείς τα έδηξα σε μερικούς παλιούς ψαράδες αλλά δεν είχαν δει τότε ξανά τέτοια ψαρια.αυτα είχα να πω για σας και να είστε καλά όλοι :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

το θέμα που άνοιξες είναι τρομερά ενδιαφερον! 'Εχω μεγαλώσει στη Ρόδο, και κάνω ψαροντούφεκο φανατικά εδώ και πολύ καιρό. Αυτά ως εισαγωγή για να σας πω κάποια ψάρια που έχω πετύχει, δεν είμαι όμως πάντα σίγουρη αν είναι αυτά ή κάποιο που τους μοιάζει. Το πρώτο είναι ένα πράμα που μου είπαν πως λέγεται τρομπέτα. Είναι τεράστιο, 50 πόντους και μακρόστενο. Μπροστά είχε ξίφος που πλαταινει στη άκρη. Το πέτυχα σε σχετικά ρηχά νερά, είμαι σίγουρη πως δεν ήταν ζαργάνα. Υποθέτω πως είναι το Fistularia comersoni. Λογικά αυτό πρέπει να είναι σχετικά συνηθισμένο.

Πολύ παλιά, είχα δει ένα κοπάδι ψαριών, τα οποία πετάνε πάνω από το νερό πολύ μεγάλες αποστάσεις, στην αρχή νόμιζα πως είναι πουλιά. Δεν ξέρω αν είναι χελιδονόψαρα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι συνηθισμένα αυτά στη μεσόγειο... θα μπορούσαν να είναι cheilopogon furcatus.

και τέλος είχα πετύχει κάποια στιγμή, σε μεγάλο βάθος, ένα από αυτά τα ψάρια που φουσκώνουν...μάλλον legocephalus spadiceus, αν και θα μπορούσε να ήταν οποιοδήποτε από αυτά τα είδη, έχει περάσει καιρός.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο στο καθάρισμα γιατί τα ραχιαία αγκάθια του έχουν δηλητήριο. Μιλάμε για πόνο...

Είναι βασικό γνώρισμα όλης της οικογένειας SIGANIDAE (rabbitfishes) το δηλητήριο στα άνω πτερύγια γιαυτο θέλουν αρκετή προσοχή. Οι δε αλλεργικοί καλύτερα να μην τα πλησιάζουν.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώσει στη Ρόδο, και κάνω ψαροντούφεκο φανατικά εδώ και πολύ καιρό. Αυτά ως εισαγωγή για να σας πω κάποια ψάρια που έχω πετύχει, δεν είμαι όμως πάντα σίγουρη αν είναι αυτά ή κάποιο που τους μοιάζει

Τα περισσότερα από τα είδη που περνάνε την διώρυγα του Σουέζ ξεκινάνε της μετακινήσεις τους παραλιακά. περνώντας από Κύπρο- Τουρκία- Δωδεκάνησα.

και τέλος είχα πετύχει κάποια στιγμή, σε μεγάλο βάθος, ένα από αυτά τα ψάρια που φουσκώνουν...μάλλον legocephalus spadiceus, αν και θα μπορούσε να ήταν οποιοδήποτε από αυτά τα είδη, έχει περάσει καιρός.....

Καμία photo έχεις βγάλει?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα ψάξω να δω τι φότο έχω από από ψάρια που έχουμε χτυπήσει κατά καιρούς... Ίσως πάρω καμιά υποβρύχια φωτογραφική να τα φωτογραφίζω, αντί να τα εκτελώ... Καφρίλα.

Αυτό το χοντρόπετσο ψάρι που φουσκώνει όταν τρομάξει το λένε γουρουνόψαρο! Φανταστείτε φάτσα που έχει...

Ένα ακόμα αφρόψαρο- σμηνόψαρο, που εμφανίζεται περιοδικά και μετά εξαφανίζεται, είναι ένα μικρό (5-6εκ.) κόκκινο, με μύτη σουβλερή όπως του ξιφία. Τα τραβάνε οι τράτες αυτά...Είναι πανέμορφα, πολύ έντονα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πάρω καμιά υποβρύχια φωτογραφική να τα φωτογραφίζω, αντί να τα εκτελώ... Καφρίλα.

25819[/snapback]

Μακαρι.....πραγματικα μακαρι...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ECHATZIDIAKOS ΤΟ ΨΑΡΙ ΑΥΤΟ (ΓΕΡΜΑΝΟΣ) ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΘΕΡΜΑ ΝΕΡΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΨΙΛΟΤΕΡΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ !!!! Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΤΣΙΜΠΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΙΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΟΡΠΙΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΟΣΙΑΣ. ΛΟΓΟ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟΥ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΠΙΑ.

ΤΡΙΑ ΙΔΗ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ, ΤΗΣ ΦΥΚΙΑΔΑΣ (ΟΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΚΑΙ Η ΑΓΡΙΟ-ΣΑΡΠΑ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΟΥΛΟΥΠΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ, (ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΑΡΠΑΣ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΛΕΣΕΨΙΑΝΟΥΣ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ: SCARUS GHOBBAN, HENIOCHUS INTERMEDIUS, PLATAX TEIRA, HIPPOCAMPUS SUEZENSIS. 5-6 EIΔΗ ΠΑΦΦΕΡ, ΚΛΠ.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HOLOCENTRUM RUBRUM! ΣΤΟ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΡΟΔΟ, ΜΙΛΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΤΡΟΠΙΚΑ (ΚΑΙ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ). ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ www.ciesm.org

ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΩΣ. ΣΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ-TA EXΩ ΔΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ- stephanolepis diaspros, pteragogus pelicus, fistularia commersonii, lagocephalus sceleratus, siganus rivulatus, upeneus pori. Βέβαια τα περισσότερα ζουν σε βαθύτερα νερά, γιατί η θερμοκρασία εκεί είναι πιο σταθερή και τα βγάζουν οι τράτες!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΛΕΣΕΨΙΑΝΟΥΣ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ: SCARUS GHOBBAN, HENIOCHUS INTERMEDIUS, PLATAX TEIRA, HIPPOCAMPUS SUEZENSIS. 5-6 EIΔΗ ΠΑΦΦΕΡ, ΚΛΠ.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HOLOCENTRUM RUBRUM! ΣΤΟ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΡΟΔΟ, ΜΙΛΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΤΡΟΠΙΚΑ (ΚΑΙ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ). ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ www.ciesm.org

ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΩΣ. ΣΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ-TA EXΩ ΔΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ- stephanolepis diaspros, pteragogus pelicus, fistularia commersonii, lagocephalus sceleratus, siganus rivulatus, upeneus pori. Βέβαια τα περισσότερα ζουν σε βαθύτερα νερά, γιατί η θερμοκρασία εκεί είναι πιο σταθερή και τα βγάζουν οι τράτες!

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου!! Σε ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα παιδιά...

Όπως προαναφέρθηκε τα είδη αυτά τα αποκαλούμε λεσεψιανούς μετανάστες και εισέρχονται στη Μεσόγειο λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας των θαλασσών.

Με την εισαγωγή τους, εξ αιτίας της απουσίας φυσικών εχθρών αναπτύσσονται σχετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να απειλούν ενδημικούς πληθυσμούς. Είναι ένα σοβαρό πρόβλημα και ένα θέμα που απασχολεί πολύ την επιστημονική κοινότητα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα παιδιά...

Όπως προαναφέρθηκε τα είδη αυτά τα αποκαλούμε λεσεψιανούς μετανάστες και εισέρχονται στη Μεσόγειο λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας των θαλασσών.

Με την εισαγωγή τους, εξ αιτίας της απουσίας φυσικών εχθρών αναπτύσσονται σχετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να απειλούν ενδημικούς πληθυσμούς. Είναι ένα σοβαρό πρόβλημα και ένα θέμα που απασχολεί πολύ την επιστημονική κοινότητα

Μπορώ να σας βεβαιώσω ότι δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα με την μετανάστευση από την Ερυθρά. Οι οργανισμοί αυτοί είναι σε μεγάλο βαθμό συγγενείς με τους μεσογειακούς και αργά ή γρήγορα έχει αποδειχθεί ότι βρίσκουν τους φυσικούς εχθρούς τους. Κανένα μεσογειακό ανταγωνιστικό είδος δεν έχει απειληθεί μέχρι σήμερα αποδεδειγμένα. Μετανάστευση εξ άλλου γίνεται και από το Γιβραλτάρ. Ας μη ξεχνάμε ότι το παρελθόν της Μεσογείου, όπως αποδεικνύεται από τα απολιθώματα, ήταν τροπικό!

Η άλγη caulerpa taxifolia έχει δημιουργήσει πρόβλημα, διότι είναι εισαγωγής από την Καραιβική, όπου τα είδη δεν είναι συγγενή με τα μεσογειακά και έχει καλλιεργηθεί σε ενυδρεία για μεγάλο χρονικό διάστημα, ώστε πλέον είναι ανθεκτική σχεδόν σε όλους τους φυσικούς εχθρούς.

Γενικά, πιστεύω ότι οι περισσότερες φωνές μερίδας ειδικών, που παθαίνουν αλλεργία με τους λεσσεψιανούς, είναι υπερβολικές και με σκοπιμότητες. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μάλιστα θεωρώ καλή την παρουσία τους, διότι γεμίζουν με βιοποικιλλότητα τον άδειο μεσογειακό βυθό, ενισχύουν την αλιευτική παραγωγή, ομορφαίνουν τους βυθούς μας, συνδυάζουν μεσογειακό και τροπικό χαρακτήρα και δημιουργούν ενδιαφέρον σε όλους όσους έχουν μεσογειακό ενυδρείο!

ΥΓ: Δεν μπορώ να ξεχάσω την υστερία φίλου βιολόγου, που έλεγε ότι τάχα το πανέμορφο ψάρι holocentrum rubrum, ενοχλεί στις σπηλιές το μεσογειακό apogon iberbis. Ας ρίξετε μιά ματια σε υποβρύχιες σπηλιές στην Λίνδο και στο Καστελλόριζο, στις οποίες μπορείτε να απολαύσετε μαζί 5-6 holocentrum rubrum, 4-5 apogon iberbis και 9-10 pempheris vanicolensis σε αρμονική συνύπαρξη! Εχω και κάποιες φωτογραφίες σχετικές... Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να μην διαβεβαιώνεις για πράγματα που βρίσκονται ακόμα υπό μελέτη και παρακολούθηση. Αν η προσωπική σου άποψη είναι αυτή τότε δεκτή. Η προσωπική άποψη του καθενός όμως δεν συμβαδίζει πάντα με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάθε μετακίνηση πληθυσμού σε διαφορετικό περιβάλλον μεταφράζεται ως εισβολή από το νέο οικοσύστημα οπού αποικίζουν και η τοποθέτηση τους σε αυτό είτε μιλάμε για το μικρότερο ασπόνδυλο είτε για ένα μεγάλο ψάρι θηρευτή επιφέρει αλλαγές κατά τον άλλων οργανισμων.Οσον αφορά το holocentrum rubrum για όσους δεν γνωρίζουν είναι ένας επιδέξιος νυχτερινός θηρευτής που στο στόμα του μπορεί να χωρέσουν ψάρια μεγαλύτερα από το μισό του μέγεθος όπως φυσικά και το ενδημικό μας apogon iberbis με σημαντική διαφορά τα τελικά μεγέθη των δυο ψαριών. Συμφωνείς αγαπητέ apogeorge?

Link to comment
Share on other sites

Ας ρίξετε μιά ματια σε υποβρύχιες σπηλιές στην Λίνδο και στο Καστελλόριζο, στις οποίες μπορείτε να απολαύσετε μαζί 5-6 holocentrum rubrum, 4-5 apogon iberbis και 9-10 pempheris vanicolensis σε αρμονική συνύπαρξη! Εχω και κάποιες φωτογραφίες σχετικές... Αυτά!

Έχεις δίκιο σε ατό που επισημαίνεις Φίλε Γιώργο, αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτό δεν αποδεικνύει την καλή συμβίωση.

Μην ξεχνάς την συμβίωση του epinephelus με τους σαργούς, τους σηκιούς...κλπ. Αν τα παρατηρήσουμε στις σπηλιές, θα διαπιστώσουμε μια καλή και ειρηνική συνύπαρξη. Όταν όμως ο ροφός έχει "όρεξη", ρουφάει και από ένα μεζέ, σε ανύποπτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΛΟΙΠΟΝ: ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΕΑ, ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΗΣ.

ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙ ΤΗΣ ΜΑΝΗΣ. ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΙΚΟΥΣ ΒΡΑΧΟΚΑΒΟΥΡΕΣ (Percknon gibbesi), ΜΑΥΡΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ, ΤΡΟΠΙΚΕΣ ΧΕΙΛΟΥΔΕΣ Pteragogus pelicus pelicus ΚΑΙ ΚΟΧΥΛΙΑ Strombus decorus persicus! ΣΤΗΝ ΠΛΑΖ ΤΗΣ ΒΕΡΚΙΖΑΣ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΤΡΟΠΙΚΟ ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Upeneus pori!

ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΝΑ ΤΡΟΠΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΟΡΑΛΛΙ ΣΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ! ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΗ, ΦΥΣΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΗ, ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ, ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ Caulerpa taxifolia ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΙΚΟ ΒΡΑΧΟΚΑΒΟΥΡΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ ΜΕ ΠΛΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΙΚΟ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΟΡΑΛΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΤΙΟ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΟΜΑΛΑ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ Η ΗΠΙΑ ΤΡΟΠΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ, ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ.

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!

ΝΙΚΟ ΜΟΥ, ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες και πάλι οι πληροφορίες που μας δίνεις.

Υπάρχουν φωτογραφίες από το συγκεκριμένο κοράλλι?? Κάποια γεωγραφική κατανομή??

Αν υπάρχει κάποιο link, καλό θα ήταν να μας το κοινοποιήσεις, για περισσότερη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν χαρα μας αν μπορουσες να παραθεσεις καποιο link για το κοραλι που λες. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ενδιαφερων post και σημαντικες πληροφοριες.Μικρος,καθως κολυμπαγα σε νερα του σαρωνικου ειδα ενα τεραστιο ασημι ψαρι να περναει απο κοντα μου και ο νους μου πηγε σε κατι πολυ κακο! (καρχαριας).Ετυχε να το δει και ο πατερας μου με μασκα και τον ρωτησα τι ειναι και μου απαντησε το ονομα 'σπαθα'.Γνωριζει κανεις το ειδος?εχει εξαφανιστει?καποια φωτο αν ειναι ευκολο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...