Jump to content

(crossbreed) Zz Flowerhorn X Blood Parrot


vagvader

Recommended Posts

Μην το βαθαινουμε τοσο.... εχω αντιμετωπίσει στα 25 χρονια που εχω ενυδρεια ενα καρο ασθενειες, δυστροπίες και αλλα περιεργα σε ολοκαθαρα ειδη ...

Σε διαβεβαιωσε καποιος οτι αυτα τα ψαρια ηταν τυχαιες αναπαραγωγες και οχι επιλεκτικες ή αιμομικτικες?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και η δική μου η άποψη για τα ψάρια από επιλεκτικές αναπαραγωγές και τα υβρίδια είναι αρνητική. Τώρα που ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω και μπορώ να τα αναγνωρίζω, τα αποφεύγω.

Αυτό που με ανησυχεί όμως περισσότερο είναι η υποκρισία μας! Κάποια από αυτά τα ψάρια έχουμε τόσο πολύ συνηθίσει να τα βλέπουμε, που πλέον τα αποδεχόμαστε και μπορεί και να τα θαυμάζουμε!

Δηλαδη για τα χρυσοψαρα, τους μονομαχους, τα γκαπυ και τα περισσότερα σκαλαρια που προερχονται σχεδον αποκλειστικα απο τετοιες διαδικασιες, γιατί τα αποδεχόμαστε; Και δεν αναφερομαι στις χρωματικες παραλλαγες, που στο κατω-κατω ειναι ανωδυνες, αλλα στα τεράστια πτερύγια, τις διπλες ουρες, τις φουσκωμενες κοιλιες, τα παραμορφωμενα κεφαλια κλπ που θεωρω σχεδον σιγουρο οτι δημιουργουν προβληματα στα ψαρια ! Τι διαφορά έχουν όλα τα παραπάνω ψάρια από αυτά που μας παρουσίασε εδώ ο φίλος vagvader;

Δηλαδή αυτά τα ψάρια είναι καλύτερά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω πως ο άνθρωπος γενικά μιλώντας είναι ψευτοπουριτανος!

Απτή μια μας πειράζει το θέμα υβρίδια, αιμομιξία, γκέι, κλπ και απτήν άλλη ρυπαίνουμε όλοι μας κάθε μέρα, τις παραλίες καίμε δάση καυσαέρια απτά αυτοκίνητα σπαταλάμε νερό με αποτέλεσμα ποιο;

Λιώνουν οι πάγοι και λέμε δεν βαριέσαι αύριο θα δούμε τι θα κάνουμε.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να είμαστε ορθή, θα πρέπει να είμαστε σε όλα ορθή, δηλαδή να παρατήσουμε όλες τις ανέσεις που έχουμε να πάμε να ζήσουμε στον Αμαζόνιο με τους μαου μαου να κυνηγάμε και να καλλιεργούμε για τις ανάγκες μας και μονό. Έτσι μόνο θα είμαστε σωστό παράδειγμα και όχι μόνο εκεί που μας συμφέρει.

Το ότι έχουμε ενυδρεία με φυλακισμένα ψάρια είναι ένα απλό παράδειγμα, δηλαδή αυτό είναι ηθικά σωστό;

Και μην πείτε ναι αλλά……….

Δεν υπάρχει ναι αλλά, η είσαι σωστός η δεν είσαι, και δεν είμαστε κανένας μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για τα χρυσοψαρα, τους μονομαχους, τα γκαπυ και τα περισσότερα σκαλαρια που προερχονται σχεδον αποκλειστικα απο τετοιες διαδικασιες, γιατί τα αποδεχόμαστε; Και δεν αναφερομαι στις χρωματικες παραλλαγες, που στο κατω-κατω ειναι ανωδυνες, αλλα στα τεράστια πτερύγια, τις διπλες ουρες, τις φουσκωμενες κοιλιες, τα παραμορφωμενα κεφαλια κλπ που θεωρω σχεδον σιγουρο οτι δημιουργουν προβληματα στα ψαρια ! Τι διαφορά έχουν όλα τα παραπάνω ψάρια από αυτά που μας παρουσίασε εδώ ο φίλος vagvader;

Εχεις απολυτο δικιο.

Το ιδιο συμβαινει και με αλλα ζωα. Περισσοτερο με τους σκυλους.

Απλα μεσα απο το περασμα των αιωνων (γιατι μιλαμε για πολλες δοκιμες) καποια ειδη εχουν προσαρμοστει και εξαλειψει τα πολλα προβληματα (οχι ολα).

πχ λαμπταντορ, "φτιαχτηκε" για να ειναι σκυλος οικογενειας που ζει αναμεσα σε παιδια και που υπομενει τα "βασανιστηρια" τους, (τραβηγμα αυτιων τριχωματος, πατημα ποδιων κλπ). απλα μειωνωντας τα αισθητηρια πονου.

Εχει τυχει να πατησει κατα λαθος το ποδι σκυλου αλλης ρατσας?

Θα σκουξει.

Το λαμπραντορ (το "πετυχημενης" επιλεκτικης αναπαραγωγης) δεν θα βγαλει αχνα.

Ομως αν ακουμπησει η ουρα του στην εξατμιση της μηχανης θα παρει φωτια και παθε εγκαυμα πριν το καταλαβει και απομακρυνθει.

Ενας μπασταρδος σκυλος θα ειχε πονεσει και θα ειχε φυγει.

Οσο για το χρωμα στις επιλεκτικες αναπαραγωγες, μην εισαι σιγουρος οτι ειναι "ανωδυνες".

Τα σκυλια (και αναφερομαι περισσοτερο σε σκυλια γιατι εκει εχουν γινει οι περισσοτερες και πιο αξιοπιστες παρατηρησεις και μελετες) που εχουν "φτιαχτει" να ειναι λευκα ή με μπλε ματια πχ Δαλματιας, Χασκι ειναι τα πιο τρελλά, κι αυτο γιατι η ελλειψη μελανινης εκτος απο το χρωμα επιρρεαζει και την ψυχικη υγεια αφου επιδρα στους μετωπιαιους λοβους. Εξαιρουντα τα ζωα που εχουν φυσικα λευκο τροχωμα και οχι δερμα πχ πολικη αρκουδα

Ολα αυτα εξηγουνται επιστημονικα στο βιβλιο που ανεφερα.

Οι αποδειξεις ξεκινησαν να ερχονατι οταν προσπαθησαν να εξηγησουν την τρελλη επιθετικοτητα σε φαρμες κοτοπουλων, των λευκων κοτοπουλων που αναπαρηγαγαν γιατι παρατηρησαν οτι καταναλωνας λιγοτερη τροφη σε σχεση με τις καφε κοτες αλλα αναπτυσοταν το ιδιο, και ετσι ειχαν κερδος.

Τα λευκα κοτοπουλα σκοτωναν το ενα το αλλο ανεξελεγκτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω πως ο άνθρωπος γενικά μιλώντας είναι ψευτοπουριτανος!

Απτή μια μας πειράζει το θέμα υβρίδια, αιμομιξία, γκέι, κλπ και απτήν άλλη ρυπαίνουμε όλοι μας κάθε μέρα, τις παραλίες καίμε δάση καυσαέρια απτά αυτοκίνητα σπαταλάμε νερό με αποτέλεσμα ποιο;

Λιώνουν οι πάγοι και λέμε δεν βαριέσαι αύριο θα δούμε τι θα κάνουμε.

:D

Το να σταματησουμε να εχουμε αγνοια σε ολα τα θεματα ειναι το πρωτο βημα για προοδο. :unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το να σταματησουμε να εχουμε αγνοια σε ολα τα θεματα ειναι το πρωτο βημα για προοδο. :D

Κατά αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ενδιαφέρων ως προς την αναπαραγωγή υβριδιων.Οπως ανέφερα και προηγουμένως

Έτσι μόνο θα είμαστε σωστό παράδειγμα και όχι μόνο εκεί που μας συμφέρει. Και με αυτό θέλω να πω πως εσύ σαν δέλτα δεν έχεις ενδιαφέρων ως προς τα υβρίδια άρα και κανένα συμφέρων.

Το ότι έχουμε ενυδρεία με φυλακισμένα ψάρια είναι ένα απλό παράδειγμα, δηλαδή αυτό είναι ηθικά σωστό; δηλαδή για τα υβρίδια δεν πρεπει να έχουμε άγνοια και για τα άλλα που δεν μας συμφέρουν να έχουμε;

Γιαυτο λέω ότι είμαστε ψευτοπουριτανοι!

Μην το παίρνεις προσωπικά, απαντώ μονό στην απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ενδιαφέρων ως προς την αναπαραγωγή υβριδιων.Οπως ανέφερα και προηγουμένως

Έτσι μόνο θα είμαστε σωστό παράδειγμα και όχι μόνο εκεί που μας συμφέρει. Και με αυτό θέλω να πω πως εσύ σαν δέλτα δεν έχεις ενδιαφέρων ως προς τα υβρίδια άρα και κανένα συμφέρων.

Το ότι έχουμε ενυδρεία με φυλακισμένα ψάρια είναι ένα απλό παράδειγμα, δηλαδή αυτό είναι ηθικά σωστό; δηλαδή για τα υβρίδια δεν πρεπει να έχουμε άγνοια και για τα άλλα που δεν μας συμφέρουν να έχουμε;

Γιαυτο λέω ότι είμαστε ψευτοπουριτανοι!

Μην το παίρνεις προσωπικά, απαντώ μονό στην απάντηση σου

Δεν ειπα κατι προσωπικα για σενα ουτε για καποιον αλλο στη συζητηση.

Γενικα μιλησα οτι οι ενημερωμενοι ανθρωποι ειναι πιο ευκολο να προχωρησοιυν στην προοδο και την αλλαγη.

Αλλο το φυλακισμενα ζωα και αλλο τα κατοικιδια που τους παρεχουμε την καλυτερη φροντιδα. (και ειμαστε υποχρεωμενοι γι'αυτο, αλλιως δεν συμφωνω)

ΥΓ Και εμεις κατοικιδια εχουμε γινει μη ξεχνας, η θεση μας ειναι στα δαση και στα βουνα :D

Η ασφαλεια του χωρου μας δεν ειναι φυλακη (δεν ισχυει φυσικα για ολους).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα μου πεις με ποιους είσαι με τους καλούς η με τους θεωρητικά κακούς;

Προσωπικά θα ήθελα να είμαι με τους καλούς αλλά στην πράξη είμαι με τους κακούς! Όπως είπα δεν έχω κάποιο ενδιαφέρων ως προς την αναπαραγωγή υβριδίων αλλά το παρακολουθώ από περιέργεια και δεν σας κρύβω πως με συναρπάζει απτήν μια, είναι στη φύση του ανθρώπου να θέλουμε να μάθουμε και να πειραματιζόμαστε, αλλά από εκεί και περά δεν θα σκάσω και ούτε θα το παίξω πουριτανός, δηλαδή ότι όχι αυτό δεν είναι σωστό, είσαι κακό παιδί, και δηλαδή τη είμαι καλύτερος άνθρωπος με αυτή την λογική; Εδώ πεθαίνουν ένα μωρό το δευτερόλεπτο και εμείς πετάμε τα αποφάγια και θα καθίσω να σκάσω για 2 ψάρια.

Μπορεί να ακούγομαι σκληρός αλλά κατά βάθος κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά και ο καθένας κοιτάξει πρώτα απολα την πάρτη του και μετά όλα τα αλλά για να γίνεται καφενείο!!! Αυτή είναι η ξερή πραγματικότητα που δεν μας αρέσει να την ακούμε αλλά κατά τα άλλα είναι η πικρή αλήθεια!

Συγγνώμη αν σας χάλασα την διάθεση, δεν θα ξανά τοποθετηθώ πάνω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαβεβαιωσε καποιος οτι αυτα τα ψαρια ηταν τυχαιες αναπαραγωγες και οχι επιλεκτικες ή αιμομικτικες?

Αυτο στο εμποριο δεν μπορει να στο διαβεβαιωσει ποτε και κανενας, ουτε οι ιδιοι που τα πουλανε δεν ξερουν απο που προήρθαν, αυτο ομως που εγω μπορω να επιβεβαιωσω (επειδη εχω κανει αρκετες φορες αιμομικτικη αναπαραγωγη σε συγκεκριμενο ειδος κιχλιδας <auguidens rivulatus> και απο τα παιδια τους επομενη αιμομικτικη... κλπ) ειναι οτι απο τις γεννες αυτες εβγαλα τα πιο υγιη ψαρια με κανενα προβλημα στη παροδο του χρονου (4+ χρονια). Η δικια μου πειρα μου εχει δείξει οτι οι ασθενειες ειναι περισοτερο θεμα συνθηκων νερου, λαθος διατροφης, στρες, παρα θεμα γενετικης... Φυσικα θα πεσουν τωρα ολοι να με φανε αλλα αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια και παντα ‘πρακτικα’.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ποσο ολοι μας ειμαστε ηθικοι η σωστοι ας το αφησουμε γιατι κανενας μας δεν ειναι, τιποτα δεν κανουμε σωστα και νομιζουμε οτι ειμαστε τέλειοι (τουλαχιστον καποιοι). Θα επρεπε να μην φυλακιζουμε καν τα ψαρια μας η να μην τα τρωμε κιολλας.... Μου αρεσει ομως που μερικοι "απο εμας" τα αντιμετωπιζουμε ως "Ζωα", δηλαδη με ψυχη οπου και εγω ετσι τα βλεπω, την φροντιδα που τους δινω και την λατρεια επισης ευχομαι να τους την δινετε ολοι σας απο εδω μεσα :D

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου πειρα μου εχει δείξει οτι οι ασθενειες ειναι περισοτερο θεμα συνθηκων νερου, λαθος διατροφης, στρες, παρα θεμα γενετικης... Φυσικα θα πεσουν τωρα ολοι να με φανε αλλα αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια και παντα ‘πρακτικα’.

Δεν υπάρχει λόγος να πέσει κανείς να σε φάει. Συζήτηση κάνουμε. Δεν θα συμφωνήσω με το θέμα των αιμομικτικών διασταυρώσεων είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα και δεδομένα τα προβλήματα αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαστε μερα τριτη και τα μικρα κολυμπούν ολα "στον αερα" υπαρχει κινηση σε ολο το ενυδρειο, απο την επιφανεια μεχρι κατω, φωτογραφιες δεν δινω ακομα, δεν θα ελεγαν πολλα, γιαυτο και σας δινω video μιας ομαδας κοντα στο εδαφος!

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, κινητικότατα τα μικρά σου! Να τα χαίρεσαι.

Τι τα ταΐζεις και κάθε πότε?

Τι ποσοστό απ' αυτά θα ενηλικιωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, κινητικότατα τα μικρά σου! Να τα χαίρεσαι.

Τι τα ταΐζεις και κάθε πότε?

Τι ποσοστό απ' αυτά θα ενηλικιωθεί?

Να σαι καλα, τους δινω Tetra micro baby που ειναι πουδρα και ενα δικο μου μιγμα (παλι λιωμενο σε πουδρα) απο FD BRINE SHRIMP της Tropical και λιωμενες ταμπλετες βυθου "viformo" της sera. Τρωνε 6 φορες την ημερα απο λιγο.

Το ποσοστο που αναμενετε να ενηλικιωθει ειναι περιπου το 80%, σε καθε γεννα υπαρχουν απωλειες, ασχετα ειδους η συνδιασμου.

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Μην το βαθαινουμε τοσο.... εχω αντιμετωπίσει στα 25 χρονια που εχω ενυδρεια ενα καρο ασθενειες, δυστροπίες και αλλα περιεργα σε ολοκαθαρα ειδη (οχι μιξεις) και με δοκιμες με απειρες θεραπειες σε κυστες, καρκινους, περιεργα βακτιρια κλπ, οπως εχω συναντισει ψαρια με ψυχολογικα προβληματα!!! Σας το ειπα και πριν, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα για το αποτελεσμα... Εαν κανω τοσο λαθος και βγουν τιποτα τερατα η ελαττωματικά θα ειμαι ο πρωτος εδω μεσα που θα βγω και θα ζητησω συγνωμη για την αποτυχια!

Σε διαβεβαιωσε καποιος οτι αυτα τα ψαρια ηταν τυχαιες αναπαραγωγες και οχι επιλεκτικες ή αιμομικτικες?

Αυτο στο εμποριο δεν μπορει να στο διαβεβαιωσει ποτε και κανενας, ουτε οι ιδιοι που τα πουλανε δεν ξερουν απο που προήρθαν, αυτο ομως που εγω μπορω να επιβεβαιωσω (επειδη εχω κανει αρκετες φορες αιμομικτικη αναπαραγωγη σε συγκεκριμενο ειδος κιχλιδας <auguidens rivulatus> και απο τα παιδια τους επομενη αιμομικτικη... κλπ) ειναι οτι απο τις γεννες αυτες εβγαλα τα πιο υγιη ψαρια με κανενα προβλημα στη παροδο του χρονου (4+ χρονια). Η δικια μου πειρα μου εχει δείξει οτι οι ασθενειες ειναι περισοτερο θεμα συνθηκων νερου, λαθος διατροφης, στρες, παρα θεμα γενετικης... Φυσικα θα πεσουν τωρα ολοι να με φανε αλλα αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια και παντα ‘πρακτικα’.

Τοτε δεν μπορει να ισχυουν αυτα που ειπες ως επιχειρημα και παρατηρηση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ομως που εγω μπορω να επιβεβαιωσω (επειδη εχω κανει αρκετες φορες αιμομικτικη αναπαραγωγη σε συγκεκριμενο ειδος κιχλιδας <auguidens rivulatus> και απο τα παιδια τους επομενη αιμομικτικη... κλπ) ειναι οτι απο τις γεννες αυτες εβγαλα τα πιο υγιη ψαρια με κανενα προβλημα στη παροδο του χρονου (4+ χρονια). Η δικια μου πειρα μου εχει δείξει οτι οι ασθενειες ειναι περισοτερο θεμα συνθηκων νερου, λαθος διατροφης, στρες, παρα θεμα γενετικης... Φυσικα θα πεσουν τωρα ολοι να με φανε αλλα αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια και παντα ‘πρακτικα’.

Δεν θα πεσει να φαει κανεις.

Οταν καποιος δεν γνωριζει οτι κανει κατι λαθος, δεν μπορει να τον κατηγορησει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

:D Αδερφια μου...

Απορω αν προσπαθείτε να πεισετε εμενα η φοβαστε μην τυχων και δημιουργηθούν υποστηρικτές και φανατικοι ( η μόλυνση που ελεγα πιο πριν…)... πειτε οτι θελετε, εμενα δεν αλλαζει ουτε η διαθεση αλλα ουτε η αποψη. Καλα κανετε :unsure: Ξερεις διασκεδαζω με αυτά που ακουω εδώ μεσα γιατι εμεις (σαν λαος) εχουμε πολύ πλακα και τρωγόμαστε για το τιποτα, κοντρα, εντύπωση και λογος να γινεται… Το ιδιο θεμα εχει αναρτηθει με τις ιδιες φωτο και τα ιδια σχολια σε αναλογο site αμερικης οπου εκει φυσικα όλα είναι τοσο διαφορετικα… Δεν υπαρχει καν αυτή η φαγωμάρα και η αντιπαραθεση. Κανενας δεν βγηκε να πει κατι αντιδραστικο η να να το παιζει ειδήμον. Συγχαρητήρια στους αντιδραστικους, τουλαχιστον ετσι να αναβουν και τα αιματα και να βρισκομαστε σε αντιλογο… Το link του αμερικανικου σιτε θα το δημοσιευσω στο τελος για να δειτε τις διαφορες μας με τους ‘ενυδρειοφιλους ’ της αλλης πλευρας της γης.

Link to comment
Share on other sites

Μην το βαθαινουμε τοσο.... εχω αντιμετωπίσει στα 25 χρονια που εχω ενυδρεια ενα καρο ασθενειες, δυστροπίες και αλλα περιεργα σε ολοκαθαρα ειδη (οχι μιξεις) και με δοκιμες με απειρες θεραπειες σε κυστες, καρκινους, περιεργα βακτιρια κλπ, οπως εχω συναντισει ψαρια με ψυχολογικα προβληματα!!! Σας το ειπα και πριν, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα για το αποτελεσμα... Εαν κανω τοσο λαθος και βγουν τιποτα τερατα η ελαττωματικά θα ειμαι ο πρωτος εδω μεσα που θα βγω και θα ζητησω συγνωμη για την αποτυχια!

Δεν θα πεσει να φαει κανεις.

Οταν καποιος δεν γνωριζει οτι κανει κατι λαθος, δεν μπορει να τον κατηγορησει κανεις.

Βλέπεις σπυρο? Εσυ δεν πιστευεις και δεν δεχεσαι αυτα που λεω εγω και εγω απ την αλλη δεν παραδεχομαι τις αντιδρασεις σας... δεν βγαζουμε πουθενα ετσι, και θα σου πω κατι γιατι καποια στιγμη θα βαρεθουμε την κοντρα, αν ημουν απλος επισκεπτης στο site και μου ειχε κινήσει την περιεργεια το θεμα αυτό και ειχα μπει για να το δω, δεν θα με ενδιεφερε να δω κοντρες και αντιπαραθέσεις παρα φωτο και πληροφορίες για την εξέλιξη και μονο, ολα τα αλλα θα με κούραζαν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καταλαβει κατι.

Δεν προσπαθω να κοντραριστω μαζι σου (τουλαχιστον εγω).

Και ξερω οτι ειναι δυσκολο να σου αλλαξω την γνωμη.

Απλα πρεπει να ενημερωνουμε και τους αναγνωστες του θεματος για την αντιθετη αποψη.

Γι'αυτο γραφω.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο! Αλλα υπαρχουν και πολλοι "φιλοι" και φανατικοι αυτων των ειδων και πιστευω οτι αυτοι θα μπουνε να διαβαζουν κατι που εστω δεν το κανουν και πολλοί εδω στην ελλαδα. Δυστυχως (ευτυχως για σας) ειμαστε πολυ πισω σε "Flowerhorn" εδω στην ελλαδα, εγω το λατρευω το ειδος και προσπαθω να κανω τη δικη μου εξέλιξη, βασισμενη παντα σε συμβατη και δοκιμασμενη επιλογη ψαριων, μελετώ την γενετική τους και τους συνδιασμους τους οσο πιο πολύ μπορω δεν πηρα οτι να ναι και το εβαλα να κανει ψαρακια... αυτο ειναι το ολο. Και μακαρι να μπορεσω να φερω ένα καθαροαιμο καλο αρσενικο (καινουργιας γενιας) για να μπορεσω να βγαλω κατι καλυτερο!

Υγ: Ειδικα το δικο μου Flowerhorn που εψαχνα καιρο να βρω εδώ ελλαδα είναι αρχικοτατης εξελιξης, οι ξενοι το θεωρούν oldschool clasic type, που πλησιαζει πιο πολύ την original κυχλιδα amphilophus trimaculatus «Trimac»

Ενα παραδειγμα ‘’Flowerhorn’’ τελυταιας γενιας…

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο! Αλλα υπαρχουν και πολλοι "φιλοι" και φανατικοι αυτων των ειδων και πιστευω οτι αυτοι θα μπουνε να διαβαζουν κατι που εστω δεν το κανουν και πολλοί εδω στην ελλαδα. Δυστυχως (ευτυχως για σας) ειμαστε πολυ πισω σε "Flowerhorn" εδω στην ελλαδα, εγω το λατρευω το ειδος και προσπαθω να κανω τη δικη μου εξέλιξη, βασισμενη παντα σε συμβατη και δοκιμασμενη επιλογη ψαριων, μελετώ την γενετική τους και τους συνδιασμους τους οσο πιο πολύ μπορω δεν πηρα οτι να ναι και το εβαλα να κανει ψαρακια... αυτο ειναι το ολο. Και μακαρι να μπορεσω να φερω ένα καθαροαιμο καλο αρσενικο (καινουργιας γενιας) για να μπορεσω να βγαλω κατι καλυτερο!

Υγ: Ειδικα το δικο μου Flowerhorn που εψαχνα καιρο να βρω εδώ ελλαδα είναι αρχικοτατης εξελιξης, οι ξενοι το θεωρούν oldschool clasic type, που πλησιαζει πιο πολύ την original κυχλιδα amphilophus trimaculatus «Trimac»

Ενα παραδειγμα ‘’Flowerhorn’’ τελυταιας γενιας…

Θα φανώ γελοίος αλλά αυτό το τεράστιο καρούμπαλο στο κεφάλι είναι όγκος η είναι ο εγκέφαλος; :D

Link to comment
Share on other sites

Θα φανώ γελοίος αλλά αυτό το τεράστιο καρούμπαλο στο κεφάλι είναι όγκος η είναι ο εγκέφαλος; :D

Αν δεν σου κανει κοπο, ψαξε λιγο και θα δεις οτι ειναι γενετικη εξελιξη μεταξυ αυτων των ειδων. Καρουμπαλο εχουν μονο τα αρσενικα (ανεπτυγμενο εχουν μονο τα τελυταια ειδη). Η πρωταρχικη μορφη τους, οπως ο flowerhorn που εχω εγω κανει και αυτο καρουμπαλο αλλα οχι τοσο εντονο. Δες εδω το "Texas" μου που ειναι σε φουλ μεγεθος τι καρουμπαλο εχει κανει που ειναι ολοκαθαρο ειδος!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κανει κοπο, ψαξε λιγο και θα δεις οτι ειναι γενετικη εξελιξη μεταξυ αυτων των ειδων. Καρουμπαλο εχουν μονο τα αρσενικα (ανεπτυγμενο εχουν μονο τα τελυταια ειδη). Η πρωταρχικη μορφη τους, οπως ο flowerhorn που εχω εγω κανει και αυτο καρουμπαλο αλλα οχι τοσο εντονο. Δες εδω το "Texas" μου που ειναι σε φουλ μεγεθος τι καρουμπαλο εχει κανει που ειναι ολοκαθαρο ειδος!

Έχω και εγώ κυχλιδες Αμερικής και Τέξας και γνωρίζω ότι τα αρσενικά έχουν αναπτυγμένο καρούμπαλο αλλά το γιατί και πως θα ήθελα να καταλάβω;

Και σαν ανατομία τη είναι ένα εξόγκωμα η έχει και φαιά ουσία μέσα;

Μάλιστα κάπου πήρε το μάτι μου ότι πολλοί βάζουν και καθρέπτη για να ενδυναμώσουν αυτό το φαινόμενο, αληθεύει και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...