Jump to content

(crossbreed) Zz Flowerhorn X Blood Parrot


vagvader

Recommended Posts

Πως παει? Τα μικρα εχουν μεγαλωσει??

Εδω λοιπον ειναι τα μικρα της πρωτης γεννας, (Classic FH x Blood parrot). Τα μικρα αυτα ειναι 2μηνων και 22 ημερων αυτη τη στιγμη, εχω κρατησει μονο 7 απο αυτα λογο μεγαλυτερου ενδιαφεροντος της νεας ποιοτικοτερης γεννας και τα εχω κρατησει απο περιεργεια να δω πως θα γινουν...

clasicfhxbpfry23e.jpg

clasicfhxbpfry22.jpg

Δειτε διαφορα μεγεθους, αριστερα αρσενικο, δεξια θηλυκο...

clasicfhxbpfry21.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολυ ομορφα τα μικρα!! Να σου ζησουν... Αλλα να ρωτησω κατι... αυτα τα ψαρια που βγαινουν απο την parrot και απο τον αλλον μπορουν να κανουν παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα μικρα!! Να σου ζησουν... Αλλα να ρωτησω κατι... αυτα τα ψαρια που βγαινουν απο την parrot και απο τον αλλον μπορουν να κανουν παιδια?

Οχι και οχι στα περισσοτερα απο οτι λενε οι ξενοι ψαροφιλοι μας που κανουν τις μιξεις αυτες, ακομα λενε οτι τα "kamfa" η γενικα και τα "flowerhorn" που εχουν λευκα ματια ειναι λενε και στειρα... (οτι το κοκκινο στα ματια ειναι σημα κατατεθεν γονιμότητας.) Βεβαια εχουν αναφερθει περιπτωσεις (ειδηκα σε θηλυκά) οπου εχουν βρεθει γόνιμες μαμαδες....

Link to comment
Share on other sites

Ως ασχετος που ειμαι απο γεννες εχω μερικες ερωτησεις παιδες.

1)Εφοσον και αρκετα μελη εχουν πειραματιστει πε δισκους για πιο ομορφους απογονους γιατι να ειναι κακο αυτο το φενομενο?

2)Στη φυση δεν γινετε να αφησουν απογονους 2 διαφορετικα ειδη απο την ιδια λιμνη π.χ?

3)εγω προσωπικα εχω κανει μερικες γεννες απο ψαρια κοινωνικου ενυδρειου.Ενα διαστημα ειχα μεινει με εναν ξιφοφορο αρσενικο και με μερικες θυληκες γαμπι.Τα ψαρια τα κρατησα για περιπου 2 μηνες μονα λογω του οτι ειχα βαρεθει τις γεννες και δεν υπηρχε πετ σοπ που να μην ειχε παρει γαμπι απο μενα :) ..

τελικα μετα απο 2 μισι περιπου μηνες οι γκαμπι φουσκοσαν ξαφνικα και αρχισαν να εναποθετουν μικρα στο συστημα μου.Τα μικρα ηταν γκαμπι σωματικως αλλα ηταν μονοχρωμα και στην ουρα τα αρσενικα ειχαν κατι σαν το ξιφος των ξιφοφορων.Τι παιχτηκε?

ΥΓ. το γεγονος εγινε πριν απο περιπου 9 χρονια οταν ειχα ενα 60αρι σαν 10 χρονος και εγω.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

:D

Rik σου βρηκα απαντηση στην απορια σου για το τι εχει μεσα το καρουμπαλο. Μιλουσα εχθες με εναν ειδικο "ασιατη" και εκει που το εφερε η κουβεντα εμαθα την απαντηση. Μου ειπε πως ειναι γεματο λιπωδεις ιστους, με αλλα λογια λεει οτι ειναι γεματο μεμβρανες από στρωματα λιπους.

:D:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα καιρό να παρακολουθήσω το θέμα, η ανάπτυξή τους εντυπωσιακή μέσα σε ένα μήνα.

Να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα σε ενα ζευγαρι (αρσενικο και θηλυκο) απο αυτη τη γεννα. Εμειναν μονο 2, τα 5 τα εδωσα και αυτα σε petshop της ξανθης. Ο δε μαγαζατορας μου ειπε οτι ενας πελατης του που πηρε δυο τρια απο αυτα τα εβαλε λεει μαζι με μεγαλα oscar και οχι μονο δεν γιναν μεζεδες απο τα oscar αλλα και οτι την πεφτουν αραια και που και τσιμπανε τα φτερα των oscar... (και λεω μεσα μου... κατσε να μεγαλωσουν.. :ninja: )

Αυτος ειναι ο τυχερος αρσενικος που θα μεγαλωσει στα χερια μου, ειναι ο ιδιος οπως και πιο πανω, ηταν απο την αρχη ο αγαπημενος μου.

oldsczzxbpfrymale.jpg

Η θηλυκια δεν μου καθετε για φωτο, την κυνηγαει κιολλας ο αρσενικος αλλα την κρατησα γιατι ειναι χωρις κανενα μαυρο σημαδακι-αστερακι, ειναι "fader" και ψιλοπαπαγαλιζει ο σωματοτυπος της. Δεν ειμαι πολυ σιγουρος, πρεπει να μεγαλωσει για να δουμε τελικα. Ελπιζω να την πετυχω για καμια καλη φωτο να την δειτε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...