Jump to content

60ltr για αρχη


Recommended Posts

παιδια γεια σας, οπως προανεφερα σχεδιαζω στο νεο σπιτι(το οποιο θα ειναι ετοιμο σε εναμιση χρονο περιπου) να τοποθετησω ενυδριο 400λιτρων....ειπα ομως για αρχη να ξεκινησω απο τωρα με ενα 60αρη για να μαθω τον τροπο συντηρησης, διαδικασιες, βιολογιες κλπ κλπ....θα ηθελα τα φωτα σας πως θα μπορουσα να αρχισω εννοοντας τι ειδους ψαρια, τι να προσεξω κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε charis_cy, μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ για να αποκτήσεις μια πρώτη εικόνα αναφορικά με το στήσιμο του ενυδρείου. Χρησιμοποιώντας την μηχανή αναζήτησης του φόρουμ που θα βρείς εδώ μπορείς να λύσεις κάποιες από τις απορίες σου μέσα από θέματα που έχουν ήδη συζητηθεί. Αν κάτι σε δυσκολέψει μπορείς να το γράψεις εδώ και θα χαρούμε να το συζητήσουμε. Καλή συνέχεια.

:D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια...καλημερα, κατ΄αρχη το φορουμ ειναι εξαιρετικο και εχω διαβασει παρα πολλα τουλαχιστον για το γλυκο νερο...οπως σας ειπα τελος του μηνα θα ξεκινησω με ενα 60αρη...οσον αφορα τα ψαρια που θελω εκαμα καποια μελετη για να δω τι θερμοκρασιες, pH, GhH... συμβαδιζουν και να καταληξω τελοσπαντων καπου...συμφωνα λοιπον με το index ΑΖ πρωτον και κατα δευτερον με την προτημηση μου κατεληξα στα εξης 4 ειδη 1)mikrogeophagus ramizeri

2)red tailed shark

3)tetra neon

4)apple snails

δεν ξερω ουτε κατα ποσο κανουν μεταξυ τους ουτε ποσοτητες, απλα ενα περιπου με την συγκρηση των διαφορω στοιχειων το εβγαλα, εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το 60αρι με το 400αρι δεν εχουν σχεση στη συντηρηση αλλα δεν πειραζει για αρχη καλα ειναι.

Τα ραμ δεν ειναι καλη ιδεα για νεο ενυδρειο απο νεο χομπυστα.

Και το red tail δεν κανει για 60 λιτρα, επιπλεον δεν θα σου αφησει επιλογες για αλλα γατοψαρα.

Εγω θα εβαζα μια ομαδα 6-8 ατομα σμηνοψαρων και οταν εστρωνε καλα ο βυθος μετα απο 2-3μηνες μια ομαδα 6-8 aeneus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...