Jump to content

καταναλωση ρευματος???


Recommended Posts

Εντελως πληροφοριακα ξερετε ποσο καιει ενα ενυδρειο 150-200 λιτρων με ολα τα σχετικα θερμοστατη,φιλτρα,αντλιες κλπ ??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φίλε μου όντως η ΔΕΗ είναι ένα ΘΕΜΑ και καλό θα ήταν αν κάποιος φίλος ξέρει κάποιων "τύπο" όπου βάζουμε τα watt κατανάλωσης και αναλόγως βγαίνει και η κατανάλωση σε χρήμα :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φίλε μου όντως η ΔΕΗ είναι ένα ΘΕΜΑ και καλό θα ήταν αν κάποιος φίλος ξέρει κάποιων "τύπο" όπου βάζουμε τα watt κατανάλωσης και αναλόγως βγαίνει και η κατανάλωση σε χρήμα :D

Καπου καποτε καποιο παιδι ειχε φτιαξει ενα τετοιο excel αρχειακι και βοηθαγε πολυ.

Οποιος ξερει κανενα λινκ ας το ποσταρει και εδω

Link to comment
Share on other sites

Εντελως πληροφοριακα ξερετε ποσο καιει ενα ενυδρειο 150-200 λιτρων με ολα τα σχετικα θερμοστατη,φιλτρα,αντλιες κλπ ??

20-25 w κυκλοφορητης και αλλα τοσα το φιλτρο.ο θερμοστατης αναλογα ποσο ειναι.επι εποχης τελους δραχμων!!! ηταν +5000 (15 ευρο) παραπανω στο καθε λογαριασμο(400 λιτρα ενυδρειο).περιπου ολα αυτα.με 2 κυκλοφορητες 1 φιλτρο εξωτερικο και 300w θερμοστατη.και οι λαμπες.

νομιζω στα ειπα ολα

καλημερα

υ.γ. τωρα δεν τολμαω να το ξαναψαξω!

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

το εξελακι που ποσταρα ειναι φτιαγμενο απο τον dimitrig !!

sorry man :D δεν θυμομουν ποιος το ειχε ποσταρει αρχικα!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Καλά που μου το θύμισες και το έβαλα κάπου να μπορούν όλοι να το βρουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χρησιμοποιησε αυτο !!! το εχει φτιαξει συχομπιστας !!

Πολύ καλό το αρχειάκι/δουλειά και συγχαρητήρια σε όποιον το έφτιαξε... ;)

Μία μικρή παρατηρησούλα μόνο..., η οποία όμως δεν επιρρεάζει σημαντικά την γενικότερη κατανάλωση. Στα φωτιστικά, λόγω του ότι είναι φθορίου με ballast και cosφ συνήθως 0,47-0,50, εάν δεν υπάρχει πυκνωτής διόρθωσης του cosφ, η κατανάλωση είναι διπλάσια(περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρονικά ballasts της OSRAM νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει (Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρονικά ballasts της OSRAM νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει (Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος)

Σε κανένα ηλεκτρονικό ballast δεν ισχύει. Ισχύει μόνο σε όσα έχουν πηνίο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με εχει απασχολησει αρκετα το θεμα,γιατι το σπιτι μου ειναι μαιζονετα και ουτως η αλλως καταναλωνω πολυ ρευμα.πηρα ενα βατομετρο(την πιο απλη και οικονομικη μορφη του,το βαζεις στην πριζα και βαζεις το πολυμπριζο του ενυδρειου σε αυτο και σου μετρα κιλοβατωρες κλπ.αλλιως δεν υπολογιζεται ευκολα η καταναλωση.πχ ο θερμαντηρας ποσες ωρες δουλευει την ημερα (ενω τα αλλα στοιχεια υπολογιζονται ευκολα).

τελικο συμπερασμα. σε διακοσια περιπου λιτρα νερου,με θερμαντηρα 230 βατ.δυο φιλτρα των 20 βατ εκαστο,μικρη αεραντλια και φωτισμο 5-6 ωρες,μαρτιο μηνα,καταναλωση 3,9 KWH ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.πριν τις τελικες ρυθμισεις,ειχα σε λειτουργια και δευτερο θερμαντηρα και ειχα διπλασιες λαμπες(τωρα εβαλα ανακλαστηρες και χρησιμοποιω τις μισες) ειχα καταναλωση 5kwh την ημερα..βεβαια σημειωστε οτι λογω του οτι το συγκεκριμενο εχει δισκους,η θερμοκρασια ειναι 27 κελσιου,πραγμα που ανεβαζει πολυ την καταναλωση σε σχεση με τους συνηθεις 25 βαθμους.

το θεμα αξιζει να το ψαξετε λιγο,αν εχετε μεγαλουτσικο ενυδρειο και υψηλες καταναλωσεις στο σπιτι,γιατι η τιμη της κιλοβατωρας εξαρταται απολυτα απο τις συνολικες που καταναλωνετε στο τετραμηνο.(παει κλιμακωτα).αν εχετε μικρο σπιτι,μεσαιο ενυδρειο και μικρες οικιακες καταναλωσεις και χρησιμοποιειτε και νυχτερινο ρευμα,δεν ειναι και τιποτα αξιο λογου για να ασχοληθειτε.

ενα αντιστοιχο κατοσταρι ενυδρειο,με ενα φιλτρο και θερμαντηρα 100 βατ και θερμοκρασια 25 βαθμους,καιει 1 kwh την μερα.

ελπιζω να ημουν χρησιμος.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!

Πολύ χρήσιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το αρχειάκι/δουλειά και συγχαρητήρια σε όποιον το έφτιαξε... :wacko:

Μία μικρή παρατηρησούλα μόνο..., η οποία όμως δεν επιρρεάζει σημαντικά την γενικότερη κατανάλωση. Στα φωτιστικά, λόγω του ότι είναι φθορίου με ballast και cosφ συνήθως 0,47-0,50, εάν δεν υπάρχει πυκνωτής διόρθωσης του cosφ, η κατανάλωση είναι διπλάσια(περίπου).

Ναι εχεις δικιο ειναι διπλασια, τα Α θα ειναι μεγαλυτερα, αλλα εαν μιλαμε για σπιτι, οικιακο τιμολογιο, θα πληρωσεις στην ΔΕΗ το ιδιο, το cosφ δεν σε απασχολει καθολου. Οι μετρητες μετρανε την ενεργο ισχυ και οχι την αεργο. Δηλαδη ειτε εχεις cosφ στο 0.98 (που ειναι συνηθως τα ηλεκτρονικα ballast) ειτε 0,40 (που ειναι τα απλα ballast χωρις πυκνωτη) το ιδιο θα γραψει το ρολοι της ΔΕΗ.

Παρολαυτα εαν εξακολουθεις να ανυσηχεις για αυτο το θεμα και δεν σε πειθω μπορεις να βαλεις ενα πυκνωτη για να διορθωθει το cosφ. Προταση ειναι να ΜΗΝ χρησιμοποιεις απλα ballast γιατι φθειρουν τις λαμπες πολυ πιο γρηγορα απο οτι τα ηλεκτρονικα.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποτε δεν ειχα σκεφτει αυτο το θεμα, της καταναλωσης του ρευματος απο το ενυδρειο...

Τωρα που δεν λειτουργει πια, μαλλον με κανετε να νιωθω μια μικρη χαρα μεσα μου! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...