Jump to content

Skimmer For Nano Reef


xristos82

Recommended Posts

καλησπερα και παλι,οπως εχω πει σε προηγουμενες ερωτησεις μου εχω ενα nano reef 60L χωρις skimmer,ηρθε η ωρα να βαλω και εχω δει 2 τυπους.

1.με ξυλοπετρα και αεραντλια

2.με αντλια ηλεκτρονικη

εχω sumpακι στην πλατη και με περιοριζει λιγο ο χωρος,εχω βρει ομως στα μετρα μου και απο τα 2 που αναφερω πιο πανω.

αυτο με την ξυλοπετρα γραφει πως ειναι μεχρι 200 λιτρα ενω το αλλο ισα ισα για τα λιτρα μου!

με ποιο πιστευετε θα εχω καλο αποτελεσμα?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα με την ξυλόπετρα ειναι τύπου airlift υπάρχουν σε αυτή την κατηγορία αρκετά καλά skimmer οπως το berlin της red sea ειναι αποδοτικά αλλα θα πρεπει να αγοράσεις ταυτοχρονα και μια καλη αεραντλία για να το δουλεψεις.Ο έλεγχος σε αυτα τα skimmer είναι πιο τακτικός για τους λόγους οτι ο πωρόλιθος βουλώνει τακτικα και χρειάζεται αντικατάσταση.Ειναι για προσωρινή λύση και πιστευω οτι όλοι οι θαλασσινοί εδω μέσα έχουν ενα απο αυτα σπίτι τους να κάθεται..skimmer με αντλία είναι πιο αξιόπιστα και σε αυτού του τύπου θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου.Καλό θα είναι να μας πεις τι skimmer εχεις βρει για να σου πούμε και την άποψη μας..

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερα να μας έδινες ένα link από τα skimmer, ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και εσύ μια "τεκμηριωμένη" απάντηση.

Σε γενικές γραμμές πάντως αυτά με δικιά τους αντλία είναι καλύτερα απ ότι αυτών με την ξυλόπετρα.... χωρίς να είναι απόλυτο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...