Jump to content

Νεο χρυσοψαρο-ενυδρείο


Recommended Posts

Μετά απο μια συμφορα στο ενυδρείο του πατέρα μου πέθαναν όλα τα ψάρια. Τώρα θέλει να ξεκινήσει ενα νέο ενυδρείο και σκέφτετε χρυσόψαρα.

Πως το έχω σκεφτεί εγω:

Ενα ενυδρείο 80*30*40 (μ*π*υ)(cm) με αυτό το καπάκι ή κάποιο παρόποιο.

Φίλτρανση:

Ένα undergravel φίλτρο με δυο αντλίες συνολικά 500-600λ/ω

Ενα εξωτερικό με υαλοβάμβακα και siporax

Θέρμανση/ψύξη:

Ψύξη:-

Θερμανση: ένα 100 watt στους 20 βαθμούς για σίγουρια

Διακόσμηση:

Σκουρόχρωμο χοντρό χαλικι για το undergravel

Καποιο ξύλο χωρίς πολλές διακλαδώσεις και που να μήν χρωματίζει πολύ το νερό

Μερικές πέτρες

Φυτά: Vallisneria, Anubia καμια cryptocoryne αμα δω οτι επιβιώνει

Ψάρια/ασπόνδυλα

Χ3 comet goldfish ή blackmoor ή συνδυασμός

Περιμένω προτάσεις, ενστάσεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι όμορφα ψάρια, με προσωπικότητα που αν τους προσφέρεις σωστές συνθήκες, μπορούν να σου κρατήσουν παρέα για πολύ πολύ καιρό. Δύο παρατηρήσεις:

Νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα να συνδιάσεις common/comet με fancy χρυσόψαρα. Ο λόγος είναι η ταχύτητα και εν γένη οι κολυμβητικές ικανότητες που δε θα ευνοούν τα fancy στον ανταγωνισμό για την τροφή.

Επίσης νομίζω ότι αν βάλεις common/comet δε χρειάζεσαι καθόλου θερμαντήρα. Σε εσωτερικό χώρο, ακόμα και επαγγελματικό που απουσιάζεις όλη τη νύχτα, η θερμοκρασία δύσκολα θα πέσει κάτω από τους 18 βαθμούς το χειμώνα... Αν όμως βάλεις fancy θα χρειαστείς θερμαντήρα και μάλιστα ρυθμισμένο στους 25-26 βαθμούς...

Τα παραπάνω με επιφύλαξη μέχρι να λάβεις και απαντήσεις από εμπειρότερους.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα εχεις εξωτερικο φιλτρο δεν χρειαζεται το φιλτρο βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι όμορφα ψάρια, με προσωπικότητα που αν τους προσφέρεις σωστές συνθήκες, μπορούν να σου κρατήσουν παρέα για πολύ πολύ καιρό. Δύο παρατηρήσεις:

Νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα να συνδιάσεις common/comet με fancy χρυσόψαρα. Ο λόγος είναι η ταχύτητα και εν γένη οι κολυμβητικές ικανότητες που δε θα ευνοούν τα fancy στον ανταγωνισμό για την τροφή.

Επίσης νομίζω ότι αν βάλεις common/comet δε χρειάζεσαι καθόλου θερμαντήρα. Σε εσωτερικό χώρο, ακόμα και επαγγελματικό που απουσιάζεις όλη τη νύχτα, η θερμοκρασία δύσκολα θα πέσει κάτω από τους 18 βαθμούς το χειμώνα... Αν όμως βάλεις fancy θα χρειαστείς θερμαντήρα και μάλιστα ρυθμισμένο στους 25-26 βαθμούς...

Τα παραπάνω με επιφύλαξη μέχρι να λάβεις και απαντήσεις από εμπειρότερους.

Καλή επιτυχία

Τα fancy με τα black moor συνδιαζονταί; Τι συνθηκες θέλει το ενα και τι το άλλο;

Αφου θα εχεις εξωτερικο φιλτρο δεν χρειαζεται το φιλτρο βυθου.

Για επιπλέον. Κακό δεν κάνει... ή όχι; Τα χρυσόψαρα βρωμίζουν πολύ το νερό και δεν ξέρω αν θα αρκέι το εξωτερικό γι'αυτό σκέφτηκα το undergravel... Ειδικά αφου θα έχω και χαλίκι...

Βαλε μονο fancy δεν κανει για comet το ενυδρειο

Γιατί; Δεν είναι καλές διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινά χρυσόψαρα (common) και οι κομήτες (comet) είναι καλύτεροι και γρηγορότεροι κολυμβητές και γι αυτό χρειάζονται, εκτός από λίτρα, και το ανάλογο μήκος ενυδρείου. Fancy ονομάζουμε μια ευρύτερη ομάδα από χρυσόψαρα με διπλές ουρές και άλλα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (oranda, bubble eye κλπ). Τα black moor ανήκουν κι αυτά στα fancy χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα fancy με τα black moor συνδιαζονταί; Τι συνθηκες θέλει το ενα και τι το άλλο;

Για επιπλέον. Κακό δεν κάνει... ή όχι; Τα χρυσόψαρα βρωμίζουν πολύ το νερό και δεν ξέρω αν θα αρκέι το εξωτερικό γι'αυτό σκέφτηκα το undergravel... Ειδικά αφου θα έχω και χαλίκι...

Γιατί; Δεν είναι καλές διαστάσεις;

Θα εχεις προβλημα με τα φυτα με την χρηση του φιλτρου βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Τα fancy με τα black moor συνδιαζονταί; Τι συνθηκες θέλει το ενα και τι το άλλο;

Για επιπλέον. Κακό δεν κάνει... ή όχι; Τα χρυσόψαρα βρωμίζουν πολύ το νερό και δεν ξέρω αν θα αρκέι το εξωτερικό γι'αυτό σκέφτηκα το undergravel... Ειδικά αφου θα έχω και χαλίκι...

Γιατί; Δεν είναι καλές διαστάσεις;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771 :D

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινά χρυσόψαρα (common) και οι κομήτες (comet) είναι καλύτεροι και γρηγορότεροι κολυμβητές και γι αυτό χρειάζονται, εκτός από λίτρα, και το ανάλογο μήκος ενυδρείου. Fancy ονομάζουμε μια ευρύτερη ομάδα από χρυσόψαρα με διπλές ουρές και άλλα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (oranda, bubble eye κλπ). Τα black moor ανήκουν κι αυτά στα fancy χρυσόψαρα.

Οκ! Ευχαριστώ πολυ! :D

Θα εχεις προβλημα με τα φυτα με την χρηση του φιλτρου βυθου.

Μεσα στο ενυδρείο, επειδή ακριβώς θα υπάρχουν χρυσόψαρα θα έχω ανούμπιες οι οποίες θα είναι σε ξύλο και πέτρες δεμένες, και μερικές βαλισνέριες. Τι πρόβλημα μπορεί να έχουν οι βαλισνέριες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...