Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

λοιπον το πελτιερ ειναι μια πολυ καλη λυση, ειναι σαν κλιματιστικο ενυδριου.. τωρα δεν ξερω αν θα αποδοσει στα 700 λιτρα που εχω αλλα θελω να το δοκιμασω.το αλλο θεμα ειναι η καταναλωση. μην ξεγελιεστε που ειναι 12 βολτ αλλα το οτι τραβαει 9 αμπερ ειναι θεμα. θα πειραματιστω και θα παρουσιασω οταν βεβαια βρεθει χρονος.

τα ανεμηστηρακια ειναι μια απο της καλητερες λυσεις αλλα θα σας πω τι επαθα. εφτιαξα μια τετραδα και τα τροφοδοτησα με εναν μετασχηματηστη 1000 MA 12βολτ και τα ανεμηστηρακια δουλευαν πολυ χαλαρα,οταν αποσυνδεσα τα 2 τοτε η υσχης διπλασιαστηκε,και οταν αφησα ενα μονο του τοτε εβλεπες πως δουλευει κανονικα. που θελω να καταληξω, ο μετασχηματηστης μου ειναι 18 βατ... οταν εβαλα εναν μεγαλητερο πχ 50 βατ τοτε ολα δουλευαν σωστα. αρα τσεκαρετε λιγο εσεις που το φτιαξατε αν δουλευει σωστα η οχι. φωτο προσεχως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιποννννννν σκευτομαι να βαλω αυτο το κοραλι μεσα στο αφρικανικο... ξερω δεν κολαει αλλα διμιουργει πολλες φωλιες....ειναι και ομορφο το ατιμο... να το βαλω τι λετε? πια ειναι η γνωμη σας?

DSC07509.jpg

το κοραλι ανεβαζει σκληρωτιτα που θελουμε. πολλες κρυψωνες για τα μικρα... και ειναι πανεμορφο... απλα ειναι κοραλι και δεν κολααει με τον βυθο ;):D

Link to comment
Share on other sites

;):D:blush::thumbup::D

τελειο.μπραβο.

στο background στο πισω μερος δεν εβαλες τιποτα.μονο σιλικονη και το κολησες?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα οχι στο κοραλη.Ο ενας λογος ειναι οτι ειναι ξενο σωμα για malaw.Οδευτερος και σημαντικος ειναι, επειδη εχει αρκετο κυνιγητο θα τραυματιστουν τα ψαρια. ;)

Link to comment
Share on other sites

;):D:blush::thumbup::D

τελειο.μπραβο.

στο background στο πισω μερος δεν εβαλες τιποτα.μονο σιλικονη και το κολησες?

ευχαριστω! οχι σιλικονη, οσες φορες το επιχηρισα ξεκολουσε. ειναι πολι μεγαλι η ανωση.... το κολισα κατω τελικα με αφρο πολυορθανης και το περασα ξανα με το ιδικο τσιμεντο και δεν ενιωθε τπτ

Link to comment
Share on other sites

....Μπραβο φιλε ...το ενυδρειο σου ειναι πολυ καλο υποδειγμα ..εχεις κανει επαγγελματικη δουλεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

συστημα ψυξης δεν ασχοληθηκα τελικα, περασε και το καλοκαιρακι.... θα το ψαξω ομως, το πετλιερ απ οτι διαπηστοσα δεν αξιζει απο θεμα ρευματος.. καταναλωνει πολυ και δεν αξιζει γιαυτο το αφησα. τωρα εχω κανει ενα diy διοξυδιο του ανθρακα για τα φυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191 αλλα κατι ηλεκτρολογικα... θα τραβηξω φωτο και θα της ανεβασω.. γνωμη μου για θεμα ψυξης ειναι τα ανεμηστηρακια σαν καλητερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εντυπωσιακο ολο σου το εγχειρημα.

Μπραβο σου και σε ανωτερα!!!!!

ευχαριστω για τα καλα σας λογια! μολις με πετυχατε να σχεδιαζω 3 diy ενυδρια δεξια απο το μεγαλο για να χρησιμοποιηθουν σαν γενηστρες! τα 2 θα περνουν απο το ηδη υπαρχον σαμπ ενω το 3 θα ειναι αυτονομο. αλλα θα το υλοποιησω οταν θα εχω χρονο γιατι εκει ειναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια είναι απίστευτο!!! Μπράβο για όλη την κατασκευή αλλά και την παρουσίαση!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια είναι απίστευτο!!! Μπράβο για όλη την κατασκευή αλλά και την παρουσίαση!!!!!!! :)

να ΄στε καλα βρε παιδια, ευχαριστω για ολα. το aguazone φταιει για ολα! :):):P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πόλύ καλή δουλειά. Μπράβο... :):lmao:

Μήπως μπορείς να μου πεις από ποιό μαγαζί πήρες το σπιραλ και την εποξειδική ρητίνη, γιατί έχω φάει όλη την πόλη και δεν έχω βρει τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Πόλύ καλή δουλειά. Μπράβο... :):lmao:

Μήπως μπορείς να μου πεις από ποιό μαγαζί πήρες το σπιραλ και την εποξειδική ρητίνη, γιατί έχω φάει όλη την πόλη και δεν έχω βρει τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Πόλύ καλή δουλειά. Μπράβο... :):lmao:

Μήπως μπορείς να μου πεις από ποιό μαγαζί πήρες το σπιραλ και την εποξειδική ρητίνη, γιατί έχω φάει όλη την πόλη και δεν έχω βρει τίποτα.....

δεν ειναι ρητηνη ειναι τσιμεντο ιδικο για δεξαμενες νερου... το γραφω αναλυτικα πιο πανω... αν πας σε ενα μαγαζι με μονοτικα υλικα μπορεις να παραγειλεις απο εκει ... και αφου εισαι και εδω κοντα κανονιζουμε αν θες να ερθεις απο δω να το δεις και απο κοντα! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εισαι απαιχτος!!!φοβερη δουλεια.

την μελαμηνη στο καπακι ισος να ηταν καλητερα να αγριευες λιγο την επιφανεια και να περνουσες λιγα χερια λουστρο θαλασσης(δεν ξερω αν πιανει).

ειναι κριμα να σου φουσκωση με τον καιρο.

μπορει και το τζαμι που εβαλες μεσα για την εξατμηση να κανει δουλεια εσυ ξερεις.

και παλη μπραβο και καλη συνεχεια στα ηλεκτρολογικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταπληκτική δουλειά!Συγχαρητήρια!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την πλάτη που εφτιαξες.

Η πολυουρεθανη που έβαλες δεν απαγορευτεται στα ενυδρεια;

Link to comment
Share on other sites

εισαι απαιχτος!!!φοβερη δουλεια.

την μελαμηνη στο καπακι ισος να ηταν καλητερα να αγριευες λιγο την επιφανεια και να περνουσες λιγα χερια λουστρο θαλασσης(δεν ξερω αν πιανει).

ειναι κριμα να σου φουσκωση με τον καιρο.

μπορει και το τζαμι που εβαλες μεσα για την εξατμηση να κανει δουλεια εσυ ξερεις.

και παλη μπραβο και καλη συνεχεια στα ηλεκτρολογικα...

ευχαριστω για τα καλα σου λογια, τα ηλεκτρολογικα τα εφτιαξα εδω και καιρο αλλα δεν τοπαρουσιασα ακομη...θα βγαλω φωτο το βραδυ και θα ανεβάσω! θα χρειαστω την ψήφο σας για τον διαγονισμο κανονιστε! ;):rasp::rasp: . το επιπλο μεχρι τωρα δεν νιωθει τπτ, ολοι οι υδρατμοι μενουν στα πανω τζαμια και ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά!Συγχαρητήρια!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την πλάτη που εφτιαξες.

Η πολυουρεθανη που έβαλες δεν απαγορευτεται στα ενυδρεια;

οχι μια χαρα ειναι και δεν θα το ρησκαρα και γω αν δεν το εψαχνα. αν το ψαξεις και μονος στο διαδικτιο θα δεις πως πολοι εχουν οιοθετισει αυτον τον τροπο για εντιποσιακα BACKROUND!!!!! ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...

κατι αναβαθμισουλες που εκανα στο φιλτρο ( σαν προφιλτρο για να κραταει καλυτερα της βρομιες ) δουλευει εδω και 2-3 μηνες ετσι και βλεπω πολυ καλυτερη αποδοση στην καθαριοτητα του νερου, οταν μπουκονει απο την βρομια το νερο κανει υπερχιλιση απο το πανω μερος την κατασκευης και το νερο πεφτει μεσα στο φιλτρο

DSC00402.jpg

DSC00403.jpg

εδω βλεπεται ποσο βρομια εχει μαζεψει!

DSC00434.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αριστη δουλεια μπραβο....κοντοπατριωτη.....τα περιμετρικα τζαμια ποσα mm ειναι????

θελω να κανω και εγω ένα αλλα μικροτερο 400λιτρα περιπου....και μου φαινονται βουνο ολα αυτα....εχω ξαναφτιαξει ενυδρειο...αλλα 60λιτρα πολυ μικρο....μηπως εχεισ καμια συμβουλη????

για να μην κανω καμια κοτσανα και ξαφνικα με 400 λιτρα νερο στο σπιτι μου και μετα θελω και βαρκα..... :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αγορινα μ. ολα αυτα που βλεπεις μαλλον θα τα χαλασω και θα τα ξαναφτιαξω απο την αρχη. στο καπακι θα μπει συστημα με λεντ.. το backround θα αλαχτει με αλλο καλυτερο γιατι το βαρεθηκα... απλα χρειαζεται χρονος. τα τζαμια που εχω βαλει ειναι 10mm αυτα προτηνω και για σενα. σιλικονη να ειναι καθαρα για ενυδρειακη χρηση.. τωρα το πως θα τα κολησεις ειναι ενα θεμα και πρεπει καποιος με μια Α εμπηρια να σου δειξει.ειναι λιγο ρισκο μονος σου. εγω το ρισκαρα 1 φορα και το εκανα μονος. το θες με σαμπ? χωρις? τι σκευτεσαι? τι θα φιλοξενισει το ενυδρειο? για να δεις διαστασεις... καλο θα ηταν να ανοιξεις ενα θεμα και εκει ολοι θα πουνε την γνωμη τους και θα σου δωσουν συμβουλες, καποιο βιντεο να δεις κλπ. ευχαριστω και παλι και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...