Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

αντλία Eheim pump compact+ 5000 το γράφω επάνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεαματικο.

ΥΓ ελπιζω μονο να μην εχεις βαλει αληθινο "γιαλοβαμβακα" :ninja:

ευχαριστώ, οχι τον αληθινο! το ενυδριακο! για αρχη θα βάλω βαμβάκι γιατι δεν το εχω ακόμη... ακουω προτάσεις για την βελτίωση περισσοτέρων υλικων. ειδα καπου πως για βιομπάλες ενας τύπος ειχε κοψει καλαμάκια 3cm πολλα μαζι και τα εβαλε μέσα μαζι με πλαστικους φελους απο σαμπάνιες. σκευτομαι να το κανω και γω

qqqqqqqqqqqq048.jpg

παηγένω τωρα να ξαναπεράσω ενα ακομη χέρι το backround για να σας ανεβάσω και μερικες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι να μην το κανεις. Το γεγονος οτι εχεις πολυ χωρο στο sump δεν σημαινει οτι βαζουμε οτι βρουμε προχειρο. Γνωμη μου ειναι οτι με τα υλικα που εχεις εισαι ΥΠΕΡ καλυμενος. Το 1 λιτρο siporax ειναι οσο μια κανονικη πισινα με καλαμακια και πλαστικα καπακια. Αντι να πληρωσεις για καλαμακια και καπακια, παρε ενα λιτρο ακομη εαν θες και ονομασε το καλαμακια και καπακια, θα κανει καλυτερη δουλεια και θα σου βγει φτηνοτερο.

Εχω διαβασει οτι στο Sump ειναι καλυτερο το πρωτο διαμερισμα που κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο να κανει υπερχειλιση στο επομενο διαμερισμα απο την επανω μερια. ετσι οτιδηποτε βαρυ υλικο κατεβει, οπως αραγωνιτης, αμμο κλπ θα πεσει στο πρωτο διαμερισμα και δεν θα συνεχισει στα επομενα για να φρακαρει στο πρωτο μηχανικο σου υλικο. Ειναι λιγο λεπτομερια εαν θες την γνωμη μου και δεν πειραζει που το εχεις κανει αναποδα.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

ασε που πρεπει να πιουμε ολες αυτες τις σαμπανιες.............

Link to comment
Share on other sites

Οχι να μην το κανεις. Το γεγονος οτι εχεις πολυ χωρο στο sump δεν σημαινει οτι βαζουμε οτι βρουμε προχειρο. Γνωμη μου ειναι οτι με τα υλικα που εχεις εισαι ΥΠΕΡ καλυμενος. Το 1 λιτρο siporax ειναι οσο μια κανονικη πισινα με καλαμακια και πλαστικα καπακια. Αντι να πληρωσεις για καλαμακια και καπακια, παρε ενα λιτρο ακομη εαν θες και ονομασε το καλαμακια και καπακια, θα κανει καλυτερη δουλεια και θα σου βγει φτηνοτερο.

Εχω διαβασει οτι στο Sump ειναι καλυτερο το πρωτο διαμερισμα που κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο να κανει υπερχειλιση στο επομενο διαμερισμα απο την επανω μερια. ετσι οτιδηποτε βαρυ υλικο κατεβει, οπως αραγωνιτης, αμμο κλπ θα πεσει στο πρωτο διαμερισμα και δεν θα συνεχισει στα επομενα για να φρακαρει στο πρωτο μηχανικο σου υλικο. Ειναι λιγο λεπτομερια εαν θες την γνωμη μου και δεν πειραζει που το εχεις κανει αναποδα.

στο τέλος της σωλήνας υπερχειλισης φ40 θα δεθεί μία καλτσα με ενιδρυακό υαλοβάμβακα έτσι όλες οι βρομίες θα μαζεύονται εκεί και ευκολα θα καθαρίζονται

Link to comment
Share on other sites

φιλε σακη θα συμφωνησω κι εγω πως οι πλαστικοι φελοι ειναι χασιμο χωρου,αν θελεις κατι ποιο οικονομικο ακομη απο το siporax τοτε αφοβα και με την παροτρυνση πολλων εκτροφεων στο εξωτερικο (heckel) μπορεις να βαλεις λαβα!!!!!!! εχει πολυ φτηνη στο πρακτηκερ και κανει δουλεια.φαντασου πως στο εξωτερικο την χρησιμοποιουν χωρις κανενα αλλο υλικο φιλτραρισματος........ απλα τα αλλα υλικα εχουν μεγαλυτερη επιφανεια αποικισιμοτητας βακτηριδιων αλλα μικροτερη κυκλοφορια του νερου γυρω τους σε αντιθεση με τη λαβα που κανει το εντιθετο...... καλη κυκλοφορια νερου αλλα μικρη επιφανεια αποικισιμοτητας.εσυ διαλεγεις και περνεις.......απλα να σου αναφερω οτι πολλοι λενε οτι μεγαλη επιφανεια αποικισιμοτητας ανα λιτρο ισον πολυ μικροι ποροι ισον κακη κυκλοφορια νερου γυρω τους με αποτελεσμα γρηγορα να στομονουν και να δημιουργουν αναεροβιες περιοχες οι οποιες καταστρεφουν τη βιολογια μας..... πιστευω πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση.................

Link to comment
Share on other sites

φιλε σακη θα συμφωνησω κι εγω πως οι πλαστικοι φελοι ειναι χασιμο χωρου,αν θελεις κατι ποιο οικονομικο ακομη απο το siporax τοτε αφοβα και με την παροτρυνση πολλων εκτροφεων στο εξωτερικο (heckel) μπορεις να βαλεις λαβα!!!!!!! εχει πολυ φτηνη στο πρακτηκερ και κανει δουλεια.φαντασου πως στο εξωτερικο την χρησιμοποιουν χωρις κανενα αλλο υλικο φιλτραρισματος........ απλα τα αλλα υλικα εχουν μεγαλυτερη επιφανεια αποικισιμοτητας βακτηριδιων αλλα μικροτερη κυκλοφορια του νερου γυρω τους σε αντιθεση με τη λαβα που κανει το εντιθετο...... καλη κυκλοφορια νερου αλλα μικρη επιφανεια αποικισιμοτητας.εσυ διαλεγεις και περνεις.......απλα να σου αναφερω οτι πολλοι λενε οτι μεγαλη επιφανεια αποικισιμοτητας ανα λιτρο ισον πολυ μικροι ποροι ισον κακη κυκλοφορια νερου γυρω τους με αποτελεσμα γρηγορα να στομονουν και να δημιουργουν αναεροβιες περιοχες οι οποιες καταστρεφουν τη βιολογια μας..... πιστευω πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση.................

μιας και εχω πολυ χώρο ακομη λεω να το δοκιμάσω !

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω πολυ χώρο ακομη λεω να το δοκιμάσω !

αφοβα...... κανει την ιδια δουλεια

Link to comment
Share on other sites

για φωτισμο τι σκευτεσαι? θα σου συνηστουσα ανεπυφυλαχτα λαμπες φθωριου Τ5.

Link to comment
Share on other sites

για φωτισμο τι σκευτεσαι? θα σου συνηστουσα ανεπυφυλαχτα λαμπες φθωριου Τ5.

αυτο ειναι το πιο ευκολο κομάτι για μένα μιας και ειμαι ηλεκτρολόγος. Τ5 σίγουρα και θα της ντιμάρω με μπουτον! ολα σιγα σιγα οταν φτασω σε εκεινο το σημειο θα το αναλύσουμε περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Σάκη, πολύ καλή και μερακλίδικη δουλεία! Καλή συνέχεια και θα περιμένουμε την εξέλιξη του ενυδρείου σου με πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Και η λαβα μπορει να φιλοξενήσει βιολογια, αλλα ολα ειναι σχετικα οπως ειπαμε.

HOBBY Absorbex: 765 sq. meters per liter

EHEIM Substrat: 450 sq. meters per liter

SERA Siporax: 270 sq. meters per liter

Lava Rock: 8 sq. meters per liter

Foam Filter: 2,5 sq. meters per liter

Και αλλα υλικα αναφερονται εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

ΥΓ Δεν εχω προσεξει αν εχει γραφτει καπου, τι παχος ειναι το τζαμι στο σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Και η λαβα μπορει να φιλοξενήσει βιολογια, αλλα ολα ειναι σχετικα οπως ειπαμε.

HOBBY Absorbex: 765 sq. meters per liter

EHEIM Substrat: 450 sq. meters per liter

SERA Siporax: 270 sq. meters per liter

Lava Rock: 8 sq. meters per liter

Foam Filter: 2,5 sq. meters per liter

Και αλλα υλικα αναφερονται εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

ΥΓ Δεν εχω προσεξει αν εχει γραφτει καπου, τι παχος ειναι το τζαμι στο σαμπ?

ευχαριστώ πολύ! αυτην ήταν μια πολλή καλη πληροφορία!!! το sump ειναι φτιαγμένο απο 5 τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ! αυτην ήταν μια πολλή καλη πληροφορία!!! το sump ειναι φτιαγμένο απο 5 τζάμι.

Ειναι πολυ λεπτο απο οτι διαβασει.

Μαλλον θα πρεπει να σκεφτεις να το ενισχυσεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ λεπτο απο οτι διαβασει.

Μαλλον θα πρεπει να σκεφτεις να το ενισχυσεις

με τοσα χωρίσματα μεσα που λειτουργουν και σαν κοντρες δεν νομιζω να εχει προβλημα... το εχω γεματο 2-3 μερες τωρα και ολα καλα.... εχω δει ενυδρεια 200 λιτρων να δουλεύουν χρονια με 5 τζαμι και ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αρχισα με το φιλτρο βαζοντας μεσα τα υλικα μου με προτοτυπο τροπο φτιάχνοντας αυτα τα πυργακια απο πλαστικο. ο λόγος που το έκανα ήταν επιδη μπουκωνε το νερο εκει και δεν περνουσε ευκολα. αφησα αδιο το πρωτο διαμέρισμα και εκει θα βάλω ασπρο ενυδριακο βαμβάκι. επισεις μεσα θα βάλω και τριμένο κοράλι

DSC06009.jpg

DSC06010.jpg

DSC06011.jpg

DSC06012.jpg

DSC06013.jpg

DSC06014.jpg

DSC06015.jpg

ολο το sump μπήκε επανω σε μια βάση με 8 ροδάκια για να μπορω να το τραβάω μπροστά και να το καθαρίζω πιο ευκολα.αναγκάστηκα να κόψω το μπροστα σίδερο απο την βάση αλλα θα το ξαναβιδόσω στο τέλος με γωνιες στο σημειο που ήταν ( θα γινει αυριο αυτο )

DSC06033.jpg

εδω βλέπουμε το sump πάνω στην βάση

DSC06036.jpg

και τα υδραυλικα... εκει που κατεβένει εβαλα 90 μοιρες γωνια...κανονικα θέλει 2 των 45μοιρες γωνιες για να μειωθει ο θόρυβος, απλα εγω δεν ειχα τον χωρο και δεν με πήρε για 3 μμ :D

DSC06035.jpg

έβαλα και λίγο φελιζόλ στην βάση με τενία για να μην χτυπήσω καταλάθος το sump

DSC06037.jpg

Link to comment
Share on other sites

και επητέλους τελίωσα με το backround !!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν το κόλησα ακομη μέσα,, εβαλα και 2.5 πάτο φελιζόλ για της πέτρες και έβαλα και αλουμινογωνίες στο ενυδριο!!!!!!!! ακουω γνώμεςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!

DSC06043.jpg

DSC06044.jpg

DSC06047.jpg

DSC06048.jpg

οι φωτογραφίες πραγματικά το αδικούν :D απο κοντά φενεται πολυ super!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν υπαρουν λογια για αυτο που φτιαχνεις πολλα πολλα πολλα μπραβο σου

Link to comment
Share on other sites

Παντος και στις φωτο φαινετε πολυ ομορφο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα με αυτη τη φωτο.... ΤΡΟΜΑΞΑ!!!

Βλεπω εξωγηινους και τερατα!!!

DSC06048.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα με αυτη τη φωτο.... ΤΡΟΜΑΞΑ!!!

Βλεπω εξωγηινους και τερατα!!!

αυτο ειναι καλο ή κακο??? :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καλο ή κακο??? :huh:

Βλεπεις κι εσυ τον εξωγήινο που ειναι θαμενος στο backround?? ;)

Ευτυχως... δεν ειμαι ο μονος!!! :D

Υ.Γ. Μια χαρα ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και εργονομική κατασκευή το τροχήλατο Sump στη βάση μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο:

post-16300-1268692398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και εργονομική κατασκευή το τροχήλατο Sump στη βάση μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο:

κατω ομως το σιδερο παιζει καλητερα τον ρολο του πιστευω.... ευχαριστώ παντος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...