Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Μερακλιδικες κατασκευες.

Τα υλικα δεν τα εβαλες σε δίχτυ?

Αν χρειαστει να γινει συντηρηση πως θα τα βγαλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερακλιδικες κατασκευες.

Τα υλικα δεν τα εβαλες σε δίχτυ?

Αν χρειαστει να γινει συντηρηση πως θα τα βγαλεις?

στην αρχη θα μπει πολυ απο το ενυδριακο βαμβάκι που λεγαμε και ενα πιο χοντρο σαν μαλι ειναι (ισως να κατάλαβες για πιο μιλαω) και μπλε ενυδριακο σφουγκάρι. σκευτικα πως μονο εκει θα χρειαζεται να βάλω χέρι αφου μετα απο αυτα τα υλικα θα περναει μονο καθαρο νεράκι. τωρα αν τα έβαζα οπως μου λες καλύτερα θα ήταν

απλα δεν ήξερα τη υλικό να χρεισημοποιήσω για να τα καλύψω . κανει να βάλω τούλι? (αυτο που βάζουμε στα κουφέτα ) σκευτικα και καλτσον αλλα δεν εχει μεγάλους πόρους. κανουν αυτα τα υλικα? θα τα συσκευάσω για να το τελοιοποιήσω!

Link to comment
Share on other sites

προστέθηκε και ασπρο ενυδριακο βαμβακι με μαλλι και τριμένο κοράλι περιπου 2 λίτρα που το έβαλα μεσα σε τούλι για να το συσκευάσω . εχουμε δηλαδη στην αρχη

1 ασπρο ενυδριακο βαμβακι με μαλλι

2. μπλε ενυδριακο σφουγγαρι

3. 2 λύτρα βιομπάλες

4. syporax 11 λυτρα συνολικα

5. 2 λυτρα κοράλι τρυμμένο

6. 2 λυτρα EHEIM SUBSTRAT pro

ενδιάμεσα εχει μπει μπλε ενυδριακο σφουγγαρι

DSC06052.jpg

DSC06053.jpg

DSC06054.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι τα υλικά μηχανικού καθαρισμού να μην αφήνουν κενά με το τζάμι για να τα πιάνουν όλα και τα βιολογικά υλικά να είναι εκτεθιμένα στη ροή οπότε ούτε καλτσόν, ούτε τούλια, αν δεν σε πειράζει άσ'τα και χύμα, ακόμα καλύτερα, στη τελική κάθε πότε θα τα πειράζεις?... :D

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι τα υλικά μηχανικού καθαρισμού να μην αφήνουν κενά με το τζάμι για να τα πιάνουν όλα και τα βιολογικά υλικά να είναι εκτεθιμένα στη ροή οπότε ούτε καλτσόν, ούτε τούλια, αν δεν σε πειράζει άσ'τα και χύμα, ακόμα καλύτερα, στη τελική κάθε πότε θα τα πειράζεις?... :D

;) αυτής της αποψης ειμαι και γω, ετσι και αλλιως κατα τη γνωμη μου ειναι να μην πειραζουμε τα βιολογικα υλικα μιας και εκει δημιουργουνται οι αποικειες και φοβάμαι μην της χαλασω.πολυ καλα δεν γνωριζω απο αυτα...ισως καποιος πιο εμειρος να μας διαφωτισει. εξάλου μονο στο πρωτο διαμέρισμα θα μπένει χερι για καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά φίλε μου και τρομερά μερακλίδικη!!!Καλή συνέχεια και περιμένουμε νέες φωτογραφίες :D !!!

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι τα υλικά μηχανικού καθαρισμού να μην αφήνουν κενά με το τζάμι για να τα πιάνουν όλα και τα βιολογικά υλικά να είναι εκτεθιμένα στη ροή οπότε ούτε καλτσόν, ούτε τούλια, αν δεν σε πειράζει άσ'τα και χύμα, ακόμα καλύτερα, στη τελική κάθε πότε θα τα πειράζεις?... :D

Δεν ειπα για διχτυ στα μηχανικα (σφουγγαρια κλπ) παρα μονο στα βιολογικα (πχ siporax-substrat) που ειναι και μικρα και σκορπιζουν και ουτε μπαινουν σφιχτα στο τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα για διχτυ στα μηχανικα (σφουγγαρια κλπ) παρα μονο στα βιολογικα (πχ siporax-substrat) που ειναι και μικρα και σκορπιζουν και ουτε μπαινουν σφιχτα στο τζαμι.

εβαλα στο τρυμένο κοράλι και μαλλον θα βάλω και στο substrat γιατι ειναι μικρα οπως ειπες και σκορπάνε

σημερα κολησα της 4 καθετες πανω κοντρες του ενυδρίου και αυριο θα κολήσω και της 2 μεγάλες οριζόντιες

Link to comment
Share on other sites

εβαλα στο τρυμένο κοράλι και μαλλον θα βάλω και στο substrat γιατι ειναι μικρα οπως ειπες και σκορπάνε

σημερα κολησα της 4 καθετες πανω κοντρες του ενυδρίου και αυριο θα κολήσω και της 2 μεγάλες οριζόντιες

Μην ξεχάσεις 6 μέρες για τη δοκιμή έτσι?... :D

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις 6 μέρες για τη δοκιμή έτσι?... :D

;)

Link to comment
Share on other sites

[ :D apisteuto tha ginei.apo tis pio kales parousiaseis pou exo dei,sinxaritiria man

Γραφε μονο μικρα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εδω και 2 μερες εχουν κοληθεί οι επάνω κόντρες σημερα εκοψα την σιλικόνη που προεξήχε και ασχολήθικα με τα υδραυλικά

η υπερχίληση durso αποτελείται απο σωλίνα φ40 που επάνω το κάνω φ50 για να ρουφάει καλήτερα

DSC06074.jpg

η εξοδος απο την αντλια φ27 σηκωνεται με ενα λάστηχο και μπένει με μια μούφα φ32 μεσα στον πύργο υπερχίλισης και σηκώνεται επάνω.εξωτερικα του λάστηχου φ27 εχω βάλει σωλήνα pvc φ32 για να φένεται ομορφο.

DSC06069.jpg

DSC06070.jpg

DSC06071.jpg

DSC06072.jpg

αυριο θα γίνει μια δοκιμη να δω πως ρουφάει το durso. θα γεμίσω μονο τον πύργο υπερχίλισης με νερο και θα βάλω την εξοδο της αντλίας μεσα στον πύργο υπερχίλισης ( να πεταει το νερο δηλαδι μονο μεσα στον πύργο) ετσι θα δω αν προλαβένει να ρουφήξει το durso. στην χειρότερη που θα διαπιστόσω πως δεν θα προλαβένει να ρουφίξει τοσο γρήγορα θα μετατρέψω και την φ32 σε durso ( 2 durso δηλαδι) και θα ριχνω το νερο απο μια εξωτερική σωλίνα....θα δοκιμάσω και την μειωση ροης που εχει η αντλια.... ας ελπίσω πως θα δουλεψει καλα και δεν θα υπάξει προβλημα...

DSC06075.jpg

η τρύπα επανω για την αναρωφηση του αέρα

DSC06073.jpg

το κάτω μέρος των υδραβλικών προς το sump

DSC06085.jpg

αριστερά μπηκε μια κοραλια 2 (κυκλωφορητης 2000/ωρα) και δεξια μια κοραλια3 (κυκλωφορητης 3000/ωρα)

DSC06080.jpg

DSC06082.jpg

DSC06083.jpg

και τελευτέο και καλητερο

DSC06077.jpg

και ο θεος βοηθος!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλήξει τι πέτρες να βαλω μέσα .... πειραζει αν δεν βάλω? η ισως λίγες????....απλα φοβάμαι μηπως δεν συνδιαστει καλα με το backround. εχω παρει 40 κιλα αραγωνίτη και 40 κιλα χαλαζιακη αμμος. τι προτίνεται με της πετρες? ξερω πως χρειαζονται κρυψωνες αλλα δεν ξέρω πως να το συνδιασω... την βοηθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω... αλλα καμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λογία ........τέλειο :D;):huh::unsure::unsure::rasp::hysterical::blink::blink::hysterical::hysterical::hysterical::rasp::jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι πέτρες σου αρέσουν διάλεξε και να δεις με τους αφρικανούς το aquascape ανάλογα με τα ψάραι που θα μπουν, διάλεξε διαφορετικά σχήματα και μεγέθη για να παίξεις. :D

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να το γεμίσω απο βδομάδα ελπίζω να εχω καταλήξει σε τι πετρες και πως θα της βάλω.. τι λετε για τους κυκλωφοριτές που εχω μέσα? ειναι καλά? η ειναι υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου άρεσε να έβαζες μαύρες πέτρες στρογγυλές για να κάνει αντίθεση με το backround!!!

Επίσης θα μου άρεσε κάτι τέτοιο ή τέτοιο ή τέτοιο !!!

Ρίξε και μία ματιά εδώ :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Γιωργο πολυ χρησιμες φωτο! προσεξα σε μερικα ενυδρια πως βασίζονται μονο στο πισω μερος του backround και μπροστα ειναι κενο σαν πλατεια..κατι τετιο σκευτομουνα και γω αλλα μαλλον θα δοκιμάσω καποιες πετρες.. απλα φοβάμαι μην γινει υπερβολικό και το χειροτερο μηπος δεν ταιριαζει με το πισω backround

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σακη, Τωρα ειδα το θεμα σου και μπορω να πω οτι εχω μεινει αφωνος.... Πραγματικα απο τις καλυτερες κατασκευες που εχω δει ποτε.... :huh::unsure::unsure:

1000 Μπραβο και ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να το χαρεις πολλα χρονια το μεγαθυριο.... :D;)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι μπορεις να βαλεις πετρες λαβας ν κανει κ αντιθεση με το back αλλα χορις να δωσεις πολυ υψος κ χαλασεις αυτο το φοβερο back

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ενυδρια για μένα ειναι όλα τα λευτα απο θεμα ομορφιας...απο θέμα λειτουργειας ωμος ειναι καλα? επιδη δεν υπάρχουν κρυψώνες μαλλον θα στρεσάρονται :D αλλα ειναι απιστευτα!

1__24_.jpg

1__22_.jpg

1__31_.jpg

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λόγια! προσπαθω να γίνομαι οσο πιο αναλυτηκος μπορω για να βοηθήσω και γω με τον τρόπο μου οσο μπορω..

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι μπορεις να βαλεις πετρες λαβας ν κανει κ αντιθεση με το back αλλα χορις να δωσεις πολυ υψος κ χαλασεις αυτο το φοβερο back

πετρες λάβας ειναι πολυ καλη ιδέα.. αυριο που θα κανω μια γύρα θα ριξω μια ματια! πιστευω πως θα τεριαξει ναι :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...