Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

φοβερη δουλεια τελειο :D;):huh::unsure::unsure::rasp: και καλη συνεχεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πετρες λάβας ειναι πολυ καλη ιδέα.. αυριο που θα κανω μια γύρα θα ριξω μια ματια! πιστευω πως θα τεριαξει ναι :D;):huh:

Πέτρες λάβας αν και είναι πανέμορφες σου λέω όχι γιατί είναι επικίνδυνες για τραυματισμό των ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες λάβας αν και είναι πανέμορφες σου λέω όχι γιατί είναι επικίνδυνες για τραυματισμό των ψαριών!

φτουυυυυυυ!!!! καλα που μου ειπες... θα το κοιταξω απο κοντα ....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ακόμα και έμπειροι χομπίστες που το έχουν δοκιμάσει πλέον τις έχουν αλλάξει με λείες και δεν το προτείνουν λόγω τραυματισμών.

Δες πως είναι οι πέτρες της Μαλάουι:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ακόμα και έμπειροι χομπίστες που το έχουν δοκιμάσει πλέον τις έχουν αλλάξει με λείες και δεν το προτείνουν λόγω τραυματισμών.

Δες πως είναι οι πέτρες της Μαλάουι:

:D;):huh: τωρα εχω αρκετες ιδεες!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ιδέα είναι οι πέτρες αν είναι δυνατόν να είναι πιο ανοικτόχρωμες από το φόντο μιας και σκούρο σημαίνει βάθος για το μάτι και το ενυδρείο θα φαίνεται πιο βαθύ. Αν δεν βρεις μην άνχεσαι η άλγη αναλαμβάνει να τα κάνει όλα ένα χρώμα... :D

Link to comment
Share on other sites

εγινε μια αναβάθμιση στα υδραυλικα και μπηκαν μερικα εξαρτηματα ακομη. γέμισα το ενυδριο εδο και 3-4 μερες και θα το αφήσω ετσι καμια βδομάδα να σηγουρευτω οτι ολα πανε καλα. στην υπερχιληση μπηκε μια βάνα η οποια κανει την σημαντικότερη δουλεια , κανει αθόριβο ολο το σύστημα και δεν ακουγετε τπτ, αν αφησουμε τερμα ανοιχτη την βάνα περναει παρα πολυ νερο και μαζι με αυτο και αερας,,,ετσι ακουγεται ολο το πεσιμο του νερου απο πανω προς τα κατω...αν την κλεισουμε και γεμισει ολη η σωληνα με νερο,μετα ανειγουμε σιγα σιγα για να βρουμε που ακριβος πρεπει οστε το νερο που κατεβένει να ειναι τοσο οσο χρειαζετε να κατεβει χωρις αερα. με αυτον τον τροπο πετυχένουμε να μην ακουμε τπτ απο νερο. το συστημα δουλευει εντελος αθορυβα και ο μοναδικος ηχος που ακουγετε ειναι αυτος της αντλιας Eheim pump compact+ 5000 ο οποιος ειναι πολυ ελαχιστος και οταν θα γίνει η εξωτερικη επενδυση με την μελαμινη στην βαση, πιστευω πως δεν θα ακουγετε κιχ

DSC06124.jpg

DSC06125.jpg

DSC06127.jpg

DSC06131.jpg

DSC06133.jpg

αυριο θα ανεβάσω και ενα βιντεακι

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο σκοτινά αλλα θα καταλάβεται... στην αρχη του βιντεο το ενυδρειο τρεχει κανονικα με την ρυθμιση που εχω κανει στην βάνα...μετα την ανηγω για να ακουσετε διαφορα. μετα την κλεινω σιγα σιγα για να βρω το σημειο που πρεπει να κατεβένει το νερο χωρις αερα αλλα και σταθμη του νερου να ειναι η ιδια και οχι να ανεβένει...

th_MOV06135.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο σκοτινά αλλα θα καταλάβεται... στην αρχη του βιντεο το ενυδρειο τρεχει κανονικα με την ρυθμιση που εχω κανει στην βάνα...μετα την ανηγω για να ακουσετε διαφορα. μετα την κλεινω σιγα σιγα για να βρω το σημειο που πρεπει να κατεβένει το νερο χωρις αερα αλλα και σταθμη του νερου να ειναι η ιδια και οχι να ανεβένει...

th_MOV06135.jpg

Σάκη, καταπληκτική δουλειά, μόλις την πήρα χαμπάρι και δεν σου κρύβω πως και εγώ ετοιμάζω ένα δίμετρο έχω έτοιμο το ανάγλυφο background και έχω ψιλοκολληση στην τελική φάση δηλαδή να το στρώσω σιλικόνη και άμμο και μετά εποξειδικη η τσιμέντο και εποξειδικη, ακόμα την ψάχνω. Όταν θα είμαι έτοιμος θα σας το παρουσιάσω, και πάλι μπράβο και καλογεμιστω. :thumbup:

Υ.Γ. θα μπορούσες να επενδύσεις το sump με αντηλιακή μεμβράνη αυτοκινήτου για μια καλύτερη προστασία τις βιολογίας σου και μια καλυτερη εμφανηση. :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια κατασκευη με αργα και σταθερα βηματα.

οτι καλυτερο :)

μια παρατηρηση.

στη 1# δημοσιευση στην 4η φωτο λες φελιζολ 2,5mm.

μαλλον εννοεις 25mm ή 2,5 cm.

ειναι απαραιτητο τοσο χοντρο;

με απασχολει το θεμα αυτο γιατι ειμαι στην κατασκευη βασης για ενα 750αρι ελιτ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια κατασκευη με αργα και σταθερα βηματα.

οτι καλυτερο :)

μια παρατηρηση.

στη 1# δημοσιευση στην 4η φωτο λες φελιζολ 2,5mm.

μαλλον εννοεις 25mm ή 2,5 cm.

ειναι απαραιτητο τοσο χοντρο;

με απασχολει το θεμα αυτο γιατι ειμαι στην κατασκευη βασης για ενα 750αρι ελιτ.

μπορεις να βάλεις και μικροτερο δεν υπαρχει προβλημα.. ναι 2.5 cm ειναι υπαρχει και 2 cm

Link to comment
Share on other sites

μεσα στην βδομάδα θα βάλω νεες φωτο ... θα το γεμισω με την αμμο και της πετρες να μου πειτε γνωμες...

με πεδεψε πολυ το backround. το σημαντικοτερο προβλημα ηταν πως το κολουσα πισω στην πλατη με ενυδριακη συλικονη και αυτο απο την ανωση ξεκολουσε..... και γω πανω του να ανεβενα θα με σηκωνε πανω για να καταλαβεται. ετσι λοιπον το σηκωσα οσο ψηλοτερα γινοταν και εβαλα απο κατω αφρο πολυερθανης και μολις στεγνοσε το περασα και μερικα χερια απο το ιδικο τσιμεντο και τωρα δεν νιωθει τπτ. απο επανω κοντραρει στης κοντρες του ενυδριου.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε 40 κιλα αραγωνίτης και 40 κιλά χαλαζιακή αμμος. μερικες πέτρες απο κεφαλονιά που μαζευτηκαν απο τον ξάδερφο και μερικες πιο σκουροχρωμες απο ποτάμι. αν και πλυθηκε η αμμος ακομη ειναι θολο το νερο και μαλλον θα χρειαστει καμια αλλαγη 50% ακουω γνωμμες και παρατιρήσεις

DSC06179.jpg

DSC06178.jpg

DSC06175.jpg

DSC06170.jpg

DSC06167.jpg

DSC06166.jpg

DSC06163.jpg

DSC06171.jpg

DSC06173.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συστηματική δουλειά αποδίδει !

Πολύ όμορφο γίνεται και ακόμα που είσαι.

Αυτό που θα ήθελα να δω είναι και καμιά πλαϊνή, είμαι περίεργος να δω τελικά πόσος χώρος καθαρός έμεινε μετά την τοποθέτηση του background. Ίσως χρειστείς λίγες πέτρες ακόμη από κάποια γωνία μέχρι μπροστά. θα δείξει.

Δεν χρειάζεται να βιαστείς να κάνεις ακόμη αλλαγή, αλλά βάλε άνθρακα για λίγες μέρες στο φίλτρο να μαζέψει διάφορα.

:):D

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Respect!

Τις καφέ πέτρες αριστερά αν θέλεις μου λες που τις βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Respect!

Τις καφέ πέτρες αριστερά αν θέλεις μου λες που τις βρήκες;

σε ενα ποταμι κοντα στον αγιοκαμπο.... αν πας σε διαφορα ποτάμια θα βρεις σηγουρα

Link to comment
Share on other sites

οι πέτρες εχουν πλυθει με το πιεστικο και της εχω βρασει... ισως βάλω μερικες ακομη... ανθρακα θα βάλω ναι!

Link to comment
Share on other sites

Εκει που εχω χασει τη μπαλα, ειναι η πλατη!

Respect!

:)

να σαι καλα Κωστα περιμενω και γω εξελιξεις απο την πισίνα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Σάκη, εντυπωσιακή δουλειά από την αρχή ως το τέλος. Όταν θα είσαι έτοιμος άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία της Αφρικής για να μας πεις τι σκέφτεσαι για την σύνθεση του ενυδρείου.

:)

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ποταμι κοντα στον αγιοκαμπο.... αν πας σε διαφορα ποτάμια θα βρεις σηγουρα

Ευχαριστώ. Προσωπικά θα έβαζα μόνο από αυτές σε όλο το ενυδρείο. Η αντίθεσή τους με το background είναι εκπληκτική και οι βαθειές πτυχώσεις τους δημιουργούν ωραία εντύπωση που με την κίνηση του νερού και των ψαριών θα φανούν ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΣ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ ΣΑΚΗ........καλή συνέχεια σου εύχομαι :):D:closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...