Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Μπράβο Σάκη να το χαίρεσαι ! Και τα ψαράκια υγιέστατα !

Για τις λάμπες έχω επιφυλάξεις μην ξεχνάς ότι έχουμε ενυδρείο malawi και το φως δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικός παράγοντας (θα μπορούσε να ήταν και πιο σκοτεινό με λάμπες στα 5500 - 6500 kelvin και καμιά ακόμη στα 3000-3500). Για παράδειγμα η reef blue και η purple coral δεν είναι απαραίτητες εκτός αν τις έχεις για προσομοίωση αυγής σούρουπο. Άσε που η reef μπορεί να σου προκαλέσεις άλγες (παραπάνω από όσο θα ήθελες σε malawi). Και δύο plant grow, τι να τις κάνεις? οι βαλισνέριες δεν θέλουν τόση φροντίδα.

Εγώ έχω μία plant, μία freshwater (6500k) μία λευκή daylight 10000k (μόνο για 2-3 ώρες) και μία μικρή blue η οποία ανάβει για λίγο πριν το άναμμα και μετά το σβήσιμο των κύριων φώτων. Και είναι και Τ8.

Έχε λοιπόν το νου σου λίγο με τις λάμπες αν δεις ότι έχεις αυξημένες άλγες να πας για αλλαγές. Και μην ξεκινήσεις με μεγάλη φωτοπερίοδο αμέσως.

Edit:

Δοκίμασες αν τρώνε κερασάκια τα ψαράκια σου ??? :):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

DSC06387.jpg

DSC06386.jpg

DSC06385.jpg

ευχαριστω για τα καλα σας λογια~!!! την reef blue και η purple coral θα αναβουν μονο 2-3 ωρες οι 2 αλλες ντιμαροντα αρα της φτανω εκει που θέλω,επρεπε να ρωτισω εδω πρωτα βιαστηκα

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια που επιλεχτηκαν ειναι

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1160

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1360

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=651

σε χαρεμακια 1/3 και εβαλα προσορινα 2 labidos που ειχα στο αλλο μου ενυδριο ( για να φτιαξω και εκεινο)

μου λειπει το αρσενικο protomelas sp, περιμενω να ερθει

Link to comment
Share on other sites

:) Aντε ρε Σάκη να το χαίρεσαι, είμαστε και γείτονες!

:thumbup: Τελικά άξιζε ο κόπος που έκανες!!!

Link to comment
Share on other sites

:) Aντε ρε Σάκη να το χαίρεσαι, είμαστε και γείτονες!

:( Τελικά άξιζε ο κόπος που έκανες!!!

ευχαριστω γειτονα! και να φανταστεις εχω δρομο ακομη! αυτοματη αναπληρωση, συστημα ψυξης με ανεμηστιρακια, ηλεκτρολογικος πινακας απο κατω, και πολλα αλλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σακη δεν θα το πιστεψεις αλλα σημερα σκεφτομουν "που ειναι εκεινο το παλικαρι με 700λιτρο ενυδρειο,χαθηκε"και τσουπ να σαι με πολυ ωραια εξεληξη...

Μπραβο φιλαρακι και αυτο που χαίρομαι στο ενυδρειο σου ειναι οτι ολα περασαν απο τα χερακια σου!!!

και εις ανωτεραν!!! :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Γιαννη να σαι καλα, ειναι πραγματικα πολυ καλο το να γυριζω πτωμα απο την δουλεια και να καθομαι να λιωνω με της ωρες. ειναι αλλη ευχαριστηση! και να φανταστεις πως ειναι το πρωτο που φτιαχνω μετα απο διαβασμα 3 μηνων εδω! φαντασου! και ποσα θελω να μαθω ακομη! θελω να βάλω 2-3 ανουμπιες και 1 valisnaria για να σπασει η μονοτονια και ψαχνω ψαχνω ψαχνω!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μαστορα. Θα την βρεις την ακρη με τα φωτα. Παροτι υπαρχει ποικιλια λαμπων ειναι ουδετερο το χρωμα του φωτος. Μαλλον επειδη ειναι δυνατο.

Το επιπλο σουπερ. Εχει περασει καποιο μονοτωτικο απο μεσα για την υγρασια?

Για τα ψαρακια θα μιλησουν οι εμπειροι αφρικανοι μας.

Link to comment
Share on other sites

στο επανω μερος θα μπουν τζαμια και δεν θα εχει καθολου υγρασια στο καπακι.αυτο που σκευτομαι ειναι πως οταν ανοιξω τρυπες για τα ανεμιστηρακια στο καπακι,να ανοιξω και στο γιαλι που θα ειναι απο κατω και με σωλινα φ75 να ενωσω το ενα με το αλλο, ακουγετε μπερδεμα αλλα θα το δειτε στο μελλον,ισως μπουνε τα ανεμηστηρακια στο σαμπ και γλητωσω απο πολυ τρεξιμο αλλα δεν ξερω ποσο θα αποδηδουν εκει

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πατριδα. κατα τη γνωμη μου το ενυδρειο σου ειναι ενα απο τα καλυτερα στο forum.

και το οτι το εφτιαξες μονος σου κοματι κοματι του δινει αλλη αξια...

εχεις υπολογισει το κοστος της κατασκευης μεχρι τωρα?

Έγινε επεξεργασία - stelios8
Link to comment
Share on other sites

μπραβο πατριδα. κατα τη γνωμη μου το ενυδρειο σου ειναι ενα απο τα καλυτερα στο forum.

και το οτι το εφτιαξες μονος σου κοματι κοματι του δινει αλλη αξια...

εχεις υπολογισει το κοστος της κατασκευης μεχρι τωρα?

ευχαριστω γειτονα για τα καλα σου λογια! προσπαθησα να κανω ενα μεγαλο ενυδριο με σχετικα μικρο κοστος,

ακομη μετραω αλλα εχω ξεφυγει απο τον προηπολογισμο που ειχα κανει στην αρχη, παντος δεν ξεφευγει με τπτ τα 1500 ευρο ολα κομπλε με τα ψαρακια /φαρκαμα/τροφες/βαση/τζαμια/επιπλα/ηλεκτολογικα/υδραυλικα/

αυτοματο συστημα αναπληροσης/βιολογικο υλικο/αμμος/αραγωνιτης/backround/κυκλωφορητες/ανεμηστηρακια

αλλα στο τελος θα κανουμε μια σουμα και βλεπουμε.

μεγαλη αξια οι diy κατασκευες! το εκτημας διαφορετικα και δυσκολα το παρατας μετα!

Link to comment
Share on other sites

μπηκαν και 4 ανουμπιες

DSC06421.jpg

DSC06404.jpg

DSC06403.jpg

DSC06396.jpg

DSC06393.jpg

DSC06390.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπηκαν και 4 ανουμπιες

Ωραιααααα.

Βγαλτες τωρα γιατι θα χαλασουν και δεσε τες καπου.

Link to comment
Share on other sites

τα ευχαριστα ειναι το λαμπιντος ειναι μπουκομενο

DSC06543.jpg

και μερικες απο τα ψαρακια

DSC06527.jpg

DSC06523.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιααααα.

Βγαλτες τωρα γιατι θα χαλασουν και δεσε τες καπου.

ωχ! που να της δεσω??? της εβαλα κατευθειαν με το γλαστρακι! πειραζει? και βαθια μεσα στην αμμο. που να της δεσω??? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλά γεννητούρια.Αμα μπορείς φύτεψε και καμμιά Βαλισνέρεια.

Ολα καλά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό τα μικρά, πάντα τέτοια. Τα φυτά βγαλ'τα απο τα γλαστράκια και μπορείς να τα δέσεις με πετονιά πάνω στις πέτρες.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλά γεννητούρια.Αμα μπορείς φύτεψε και καμμιά Βαλισνέρεια.

Ολα καλά :wootwoot:

θα φυτέψω! :bowdown::wacko::thumbup: δεν γνωριζω τπτ απο φυτα ομως,πρεπει να μπει διοξιδιο? πρεπει να τα δεσω? πως ?? που??? :buttrock::blush::wootwoot::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε πλακα μου κανεις??? τι αριστουργημα ειναι αυτο? απο την αρχη μεχρι το τελος. μπραβο για το μερακι και την υπομονη σου!!! απλα καταπληκτικο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό τα μικρά, πάντα τέτοια. Τα φυτά βγαλ'τα απο τα γλαστράκια και μπορείς να τα δέσεις με πετονιά πάνω στις πέτρες.

:buttrock:

:bowdown::wacko::thumbup: καταλαβα! θα ξαναβουτηξω μεσα δεν την γλιτωνω! 70 ποντους υψος ειναι αυτα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Οι vallisneries είναι εύκολα φυτά χαμηλών απαιτήσεων και δεν χρειάζονται διοξείδιο. Τις φυτεύεις χωρίς το γλαστράκι στην άμμο.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε πλακα μου κανεις??? τι αριστουργημα ειναι αυτο? απο την αρχη μεχρι το τελος. μπραβο για το μερακι και την υπομονη σου!!! απλα καταπληκτικο :buttrock:

ευχαριστω! περιμενε δεν τελειωσε ακομη! εχω πολλα να δειξω. ο ηλεκρολογικος πινακας και το συστημα αυτοματης αναπληροσης ειναι ετοιμα,!!! αυριο φωτο! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...