Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Για το πως να χειριστείς τις anubia κοίτα το παρακάτω βίντεο στο 2:40'

:buttrock:

εισαι αρχοντας! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα φυτέψω! :bowdown::wacko::thumbup: δεν γνωριζω τπτ απο φυτα ομως,πρεπει να μπει διοξιδιο? πρεπει να τα δεσω? πως ?? που??? :buttrock::blush::wootwoot::wootwoot:

Κοίτα έναν άνθρωπο, έχει φτιάξει ένα από τα πιο όμορφα και μερακλήδικα ενυδρεία και δεν ξέρει την τύφλα του από φυτά. :wootwoot: Θα το διορθώσουμε κι αυτό, έχεις μπλέξει βλέπεις με κακές παρέες! :hysterical:

Τις ανούμπιες θα τις έδενα κάπου ψηλά όχι όμως πολύ φωτεινά για να θυμίζει περισσότερη όχθη λίμνης, τις βαλλισνέριες μη τις τσιγκουνευτείς αν έχεις τη δυνατότητα, θα τις χωρίσεις σε ματσάκια, κόψεις με κοφτερό ψαλίδι (για να γίνουν καθαρά και σωστά κοψίματα και όχι ζουλήγματα-τραυματισμοί) τις ρίζες αφήνοντας 3-4 πόντους μήκος ρίζας και τις φυτεύεις όπου νομίζεις οτι δεν θα σκάψουν τα ψάρια και με μπόλικο φως.

Link to comment
Share on other sites

με απασχολει η συγκεκριμενη αλγη, εγινε στην αρχη οπου για 2 βδομαδες ειχα επανω ενα διπλο σκαφακι 1.5 μετρο φθοριου και μου εκανε αυτα σαν σκουρια.... ποσο χαλια ειναι???

DSC06554.jpg

και με αλλον φωτισμο

DSC06552.jpg

DSC06551.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έναν άνθρωπο, έχει φτιάξει ένα από τα πιο όμορφα και μερακλήδικα ενυδρεία και δεν ξέρει την τύφλα του από φυτά. :blush: Θα το διορθώσουμε κι αυτό, έχεις μπλέξει βλέπεις με κακές παρέες! :buttrock:

Τις ανούμπιες θα τις έδενα κάπου ψηλά όχι όμως πολύ φωτεινά για να θυμίζει περισσότερη όχθη λίμνης, τις βαλλισνέριες μη τις τσιγκουνευτείς αν έχεις τη δυνατότητα, θα τις χωρίσεις σε ματσάκια, κόψεις με κοφτερό ψαλίδι (για να γίνουν καθαρά και σωστά κοψίματα και όχι ζουλήγματα-τραυματισμοί) τις ρίζες αφήνοντας 3-4 πόντους μήκος ρίζας και τις φυτεύεις όπου νομίζεις οτι δεν θα σκάψουν τα ψάρια και με μπόλικο φως.

ευχαριστω! βασικα δεν ειχα ιδεα καθόλου απο ενυδρια! αλλα το μερακι βλεπεις! σκευτικα να βαλω 1-2 μεσα στης φωλιες που ειχα φτιαξει για τα ψαρακια καπου δεξια,επειδη εκει εχει πολλες φωλιες, παντος της προτειμουν!

DSC06549-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρχισες! Λοιπόν κάνε λίγη υπομονή και θα δεις τη δουλειά που κάνει η άλγη! Αυτή μάλλον θα φύγει και θα την διαδεχθούν άλλες καλύτερες! Καλά θα γίνει τελείως βιοτοπικό! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μερικες αναβαθμισουλες.... :D:D:)

πομολα...

DSC06560.jpg

DSC06561.jpg

καπακι για την τροφη!

DSC06558.jpg

DSC06587.jpg

στην υπερχιληση εβαλα σφουγκαρι για να μαζευω τα χοντρα και να μην βάζω πολυ χερι στο φιλτρο

ετσι σκευτικα...

DSC06562.jpg

DSC06563.jpg

DSC06574.jpg

εβγαλα και εδεσα τα φυτα σε πετρες αφου τα κλαδεψα οπως μου ειπαν!

DSC06568.jpg

DSC06568.jpg

και το αποτελεσμα...

DSC06581.jpg

DSC06580.jpg

DSC06579.jpg

DSC06583.jpg

DSC06584.jpg

Link to comment
Share on other sites

αααα!!!! και τζαμια απο πανω για την εξατμιση!

DSC06577.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Σάκη, πολύ ωραίες εικόνες μας δείχνεις. Τώρα που σαν κατασκευή ολοκληρώθηκε, θα πρότεινα ότι υλικό ανεβάζεις να το κάνεις στο θέμα που έχεις ανοίξει εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40411

Θα ήθελα όταν έχεις την δυνατότητα, να μας δείξεις και ένα βίντεο για να δούμε και τα υπέροχα ψάρια που έχεις μέσα.

:D

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλα ακομη diy να δειξω εδω!!!! ηλεκτρολογικα και ,,,,.......!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλα ακομη diy να δειξω εδω!!!! ηλεκτρολογικα και ,,,,.......!!!! :D

Να δείξεις όσα diy θέλεις, αλλά το βίντεο δεν το γλιτώνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες κατασκευες.

Εμπνεουν.

ΥΓ οι φωτο που εχουν ψυχρο φωτισμο του πανε πολυ περισοτερο απο τα ροζουλι. Πολυ φυσικο χρωμα για αυτο το ειδος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες κατασκευες.

Εμπνεουν.

ΥΓ οι φωτο που εχουν ψυχρο φωτισμο του πανε πολυ περισοτερο απο τα ροζουλι. Πολυ φυσικο χρωμα για αυτο το ειδος ενυδρειου.

Τι λάμπες σε kelvin χρησιμοποιείς;

:D

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπες που χρεισημοποιησα ηταν 2 λαμπες 54w της aqualine plant grow

1 λαμπα 54W της aqualine reef blue

1 λαμπα 54W της aqualine fiji purpe coral light

σε αυτην την φωτο ειχα αναμένες της 2 λαμπες 54w της aqualine plant grow

και 1 λαμπα 54W της aqualine fiji purpe coral light. απλα τον βασικο φωτισμο τον ντιμάρω και φένεται αυτο το αποτέλεσμα. παιζει ρολο και η ψηφιακη που χρησημοποιω, δεν ειναι καλη... θα εχω συντομα ομως μια υποβρηχια απο φιλαρακι και θα βγαλουμε φωτο και βίντεο μεσα στο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Τι λάμπες σε kelvin χρησιμοποιείς;

:D

υα κελβιν δεν τα ξέρω, εμπιστευτικα τον πετσοπα. βασικα την reef blue δεν την ανοιγω καθόλου φένεται πολυ χαλια

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπες που χρεισημοποιησα ηταν 2 λαμπες 54w της aqualine plant grow

1 λαμπα 54W της aqualine reef blue

1 λαμπα 54W της aqualine fiji purpe coral light

σε αυτην την φωτο ειχα αναμένες της 2 λαμπες 54w της aqualine plant grow

και 1 λαμπα 54W της aqualine fiji purpe coral light. απλα τον βασικο φωτισμο τον ντιμάρω και φένεται αυτο το αποτέλεσμα. παιζει ρολο και η ψηφιακη που χρησημοποιω, δεν ειναι καλη... θα εχω συντομα ομως μια υποβρηχια απο φιλαρακι και θα βγαλουμε φωτο και βίντεο μεσα στο νερο!

Οι plant grow θα βοηθήσουν στην ανάδειξη των χρωμάτων και στην αφρική χρησιμοποιύνται.

Την reef blue καλά κάνεις και δεν την χρησιμοποιείς ,θα έλεγα οτι αφορά θαλασσινά ενυδρεία με

φάσμα 400-500 nm και αν την χρησιμοποιήσεις φοβάμαι οτι θα έχουμε ενα ατέλειωτο κυνήγι με άλγες.

Η coral light δεν ξέρω ακριβώς τα kelvin αλλά νομίζω οτι είναι αρκετά ψηλά.

Αυτά τα γράφω γιατί η αφρική συνήθως χρησιμοποιεί plant και daylιght γιατί έτσι και αλλιώς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό δεν υπάρχουν και μας βοηθούν στην ανάδειξη των χρωμάτων.Οπότε προσοχή για να μην έχουμε προβλήματα με άλγες.

:D

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και συμβουλες! ελπιζω να βοηθησα και γω με της φωτογραφιες μου και εχουμε και συνέχεια!!!

ηδη η αλγη προχοραει με γρηγορο ρυθμο, θέλω για αρχη αλγη για να δειξει πιο φυσικο, αλλα μετα ενοητε πρεπει να την περιορισω, ελπιζω να υπαρχει τροπος.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και συμβουλες! ελπιζω να βοηθησα και γω με της φωτογραφιες μου και εχουμε και συνέχεια!!!

ηδη η αλγη προχοραει με γρηγορο ρυθμο, θέλω για αρχη αλγη για να δειξει πιο φυσικο, αλλα μετα ενοητε πρεπει να την περιορισω, ελπιζω να υπαρχει τροπος.

Ξεχνάμε πάντα κάτι μαζί σου εδώ το θεμα αφορά την κατασκευή για τα υπόλοιπα ειναι καλό να τα συζητάμε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry398042 γιατί μετά δεν θα βγάλουμε άκρη .

:D

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάμε πάντα κάτι μαζί σου εδώ το θεμα αφορά την κατασκευή για τα υπόλοιπα ειναι καλό να τα συζητάμε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry398042 γιατί μετά δεν θα βγάλουμε άκρη .

:D

:D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

πααααααρααα πολυ καλη δουλεια!!! να χαιρεσαι την ενυδρειαρα σου !!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αντε περιμενουμε με αγωνια για τα υπολοιπα ηλεκτρολογικα.

Παντωσ πολυ καλο να το χαιρεσε :bowdown:

ευχαριστω! επεσε πολυ δουλεια αυτες της μερες και δεν ειχα πολυ χρονο. τελιωσα με τα ηλεκτρολογικα ομως και με την αυτοματη αναπληρωση νερου και τωρα παλευω για συστημα ψυξης... εχω βρει μια πολυ καλη ιδεα που ειναι σε αυτο το βιντεο παρακατω... ειναι ενα peltier (δεν ξερω πως λεγετε στα ελληνικα θελω να μαθω)

το οποιο ειναι 12 βολτ και οταν το τροφοδοτισουμε με ρευμα απο την μια μερια ζεστενεται παρα πολυ και απο την αλλη παγωνει τρελα. κοιταξτε τι εκανε ο τυπος

http://www.metacafe.com/watch/1986696/diy_...e_refrigerator/

μου φενεται πολυ καλο!!!! :bowdown::bowdown::bowdown: δωστε βαση!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! επεσε πολυ δουλεια αυτες της μερες και δεν ειχα πολυ χρονο. τελιωσα με τα ηλεκτρολογικα ομως και με την αυτοματη αναπληρωση νερου και τωρα παλευω για συστημα ψυξης... εχω βρει μια πολυ καλη ιδεα που ειναι σε αυτο το βιντεο παρακατω... ειναι ενα peltier (δεν ξερω πως λεγετε στα ελληνικα θελω να μαθω)

το οποιο ειναι 12 βολτ και οταν το τροφοδοτισουμε με ρευμα απο την μια μερια ζεστενεται παρα πολυ και απο την αλλη παγωνει τρελα. κοιταξτε τι εκανε ο τυπος

http://www.metacafe.com/watch/1986696/diy_...e_refrigerator/

μου φενεται πολυ καλο!!!! :bowdown::bowdown::bowdown: δωστε βαση!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23165 :bowdown:

YΓ.Στο ποστ 111 ειχα βαλει το ιδιο λινκ αλλα τωρα ειναι νεκρο.

Πες μας αν θες την ιδεα σου.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...