Jump to content

Απορια Νο3


NEMESIS13

Recommended Posts

Γεια σας!!! η μητέρα μου αγόρασε για το σπίτι το παρακάτω φίλτρο http://filtra-nerou.alarco.gr/ στο λινκ λέει τις ιδιότητες. Η απορία μου είναι αν θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το νερό απο αυτό το φίλτρο για την προετοιμασία νερού καθώς η όσμωση θέλει service και τα οικονομικά είναι ζόρικα! Δεν λέω πως το φίλτρο κάνει την ίδια δουλειά με την όσμωση αλλά νομίζω πως κάνει τα "επιθυμητά". Τα φώτα σας για άλλη μια φορά?????

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν κάνει την δουλειά τις όσμωσης γιατί δεν προορίζεται να κάνει το ίδιο.Από την άλλη κακό δεν θα κάνει αν το χρησιμοποιήσεις.Απλά να ρωτήσω κοστίζει 1200€?γιατί γι αυτά που κάνει μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ακούγονται πάρα πολλά τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι το καλυτερο φιλτρο για ποσιμο νερο,αλλα καμια σχεση με την διαδικασια της αντιστρωφης οσμωσης.Το πρωτο απαλλασσει το νερο απο ρυπους,το δευτερο απο τα παντα.Μονο Η2Ο μενει (κατι που το κανει ακαταλληλο για να το πινουμε).

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας πήρε η εταιρεία τηλέφωνο και μας είπε!!! Πως αφού βάλατε συναγερμό στο σπίτι σας απο την εταιρεία μας έχετε μια τεράστια έκπτωση σε αυτό το φιλτρο :D . Και απο 1200 το πήραμε 170 ευρώ. Και κάθε 6 μηνες έρχονται και αλλάζουν τα φίλτρα και παίρνουν κάπου στα 60 ευρώ! άρα λέω να το χρησιμοποιήσω αύριο για προετοιμασία νερου στο βαρέλι με αλάτι!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι το καλυτερο φιλτρο για ποσιμο νερο,αλλα καμια σχεση με την διαδικασια της αντιστρωφης οσμωσης.Το πρωτο απαλλασσει το νερο απο ρυπους,το δευτερο απο τα παντα.Μονο Η2Ο μενει (κατι που το κανει ακαταλληλο για να το πινουμε).

Η απαντηση μου ισχυει.

Το Reef απαιτει νερο απο φιλτρο αντιστρωφης οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Σήμερα θα χρησιμοποιήσω την α/ο να είμαι σίγουρος!!! Απλά θέλω να το ψάξω το θέμα γι'αυτό ρωτάω!!! Το λέω γιατί απο ότι έχω καταλάβει ως τώρα είναι ότι η διαφορά του φίλτρου με την α/ο είναι ότι η α/ο αφαιρεί και το μαγνήσιο-κάλιο απο το νερό ενώ το φίλτρο όχι!! και αυτό δεν μου φάνηκε τόσο κακό!!! Απλά δεν ξέρω αν 'χάνω' κάτι :hysterical: Γι'αυτό σήμερα αλλαγή με τα γνωστά και σίγουρα Α/Ο :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φίλτρο αποτελείται από ένα στάδιο ενεργού άνθρακα και μια UV. ούτε κατά διάνοια δεν πλησιάζει την λειτουργία της όσμωσης. Αφήνει να περάσουν πάρα πολλά τα οποία δεν τα θέλουμε με τίποτα.

Στο θαλασσινό όλα τα στοιχεία που χρειάζονται τα περιέχει το αλάτι το οποίο πρέπει να αναμείξουμε με καθαρό νερό το οποίο μόνο από όσμωση μπορούμε να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...