Jump to content

Σκουλίκια


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.

Πίστευα πως τα προβλήματά μου στο ενυδρείο με τα ζωοτόκα είχαν τελειώσει. Μέχρι που σήμερα ανακάλυψα κάποιους απρόσκλητους κατοίκους (παραθέτω video). Στο συγκεκριμενο ενυδρείο είχα προσθέσει στα μέσα της εβδομάδας δύο νέα φυτά και για να ενισχύσω τη στήριξή τους έβαλα και λίγο χαλίκι (Aqualit), αφού βέβαια τα ξέπλυνα. Χθες μάλιστα, καθώς έκανα την καθιερωμένη αλλαγή νερού, πρόσεξα πως η ξιφοφορίνα ήταν έτοιμη να γεννήσει κι έτσι την απομώνωσα σ' ένα άλλο μικρό ενυδρείο, όπου και έφερε στον κόσμο καμιά εικοσαριά μικρά, από τα οποία επέζησαν μόνο τα οκτώ (από τα υπόλοιπα που δεν επέζησαν κάποια ήταν ή τελείως άχρωμα ή μαύρα σαν να είχαν σαπίσει και κάποια δεν είχαν φυσιολογικό σχήμα - πρόωρη γέννα ???).

Τα σκουλίκια όταν τα βρήκα προσπαθούσαν να κρυφτούν στο χαλίκι. Υποψιάζομε πως εκεί κρύβονται και άλλα (πόσα όμως ???).

Σήμερα έβαλα Sterazin που όπως αναφέρει στην συσκευασία βοηθά στην καταπολέμηση των εντερικών σκουληκιών. Θα μπορούσαν αυτά που βρήκα να είναι "εντερικά" ???

Αν είναι επιβλαβή για τα ψάρια, πως τα εξολοθρεύω ???

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

Worms.zip

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να ανοίξω το βίντεο ????

Από την ελάχιστη εμπειρία που έχω μου μοιάζει με κάτι άλλο από αυτό που μου περιγράφεις!

Όταν γέννησε ο δικός μου ξιφοφόρος τα μωρά είχαν χωθεί κυριολεκτικά στο χαλίκι!

Μήπως τα σκουλήκια και τα μωρά μοιάζουν σε μέγεθος ;

Τα μωρά που γεννήθηκαν μαύρα είναι φυσιολογικό και εγώ τότε είχα την ίδια απορία!

Γι’ αυτό σου λέω ότι μπορεί να είναι παιδιά που γέννησε την προηγούμενη μέρα και έχουν κρυφτεί στο χαλίκι!

Η γέννα μπορεί να κρατήσει πολλές ώρες και να διακοπή και να ξαναρχίσει (από δική μου εμπειρία)!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπόρεσα να ανοίξω το βίντεο.

Κατα πάσα πιθανότητα τα σκουλήκια που έχεις είναι λάβρες κάποιου εντόμου.Στο παρελθόν ο φίλος ReBeLos είχε σε ένα ενυδρείο με ζωοτόκα και δυστυχώς τα καταπολεμήσαμε με ξε-στήσιμο του ενυδρείου μιά και δέν έφευγαν με τίποτα.

Στην θέση σου θα έβαζα έναν Clown Loach μιάς και κατά πάσα πιθανότητα θα τα κάνει ένα ωραίο γεύμα....

Άν μπορείς βάλε ξανά το βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω ξανά το video και μια φωτογραφία (καλού-κακού). Πάντως αυτά τα "τέρατα" δεν μοιάζουν καθόλου με τα υπόλοιπα μικρούλια. Όσο για το Clown Loach, αν πιστεύετε ότι δε θα έχει πρόβλημα "ασυμβατότητας", θα φροντίσω να μπει άμεσα.

worms.mpg

post-1179-1150190686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρω έναν clown που έχω σ'ενα μεγαλύτερο ενυδρείο (μαζί με τα σκαλάρια) θα του δημιουργήσω πρόβλημα, δεδομένου ότι στο "σκουληκιασμένο" έχω ήδη αρχίσει Sterazin ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...