Jump to content

Ενυδρείο ζούγκλα


sailim

Recommended Posts

Επειδή προβλεπώ να γίνεται το ενυδρείο μου με πολλά φυτά, θα ήθελα να ρωτήσω φίλους που ήδη έχουν κάτι αναλογο τι γίνεται όταν ψωφήσει καποιο ψαράκι, καποιο σαλιγκαρι ή γαρίδα, μεσα στο ενυδρείο κ δεν το καταλαβαίνουν λόγω πολλων φυτων.. Θεωρώ πως είναι λογικο να μη μπορούμε να ελέγχουμε καθε σπιθαμή του ενυδρειου μας οταν ειναι full planted..

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προβλεπώ να γίνεται το ενυδρείο μου με πολλά φυτά, θα ήθελα να ρωτήσω φίλους που ήδη έχουν κάτι αναλογο τι γίνεται όταν ψωφήσει καποιο ψαράκι, καποιο σαλιγκαρι ή γαρίδα, μεσα στο ενυδρείο κ δεν το καταλαβαίνουν λόγω πολλων φυτων.. Θεωρώ πως είναι λογικο να μη μπορούμε να ελέγχουμε καθε σπιθαμή του ενυδρειου μας οταν ειναι full planted..

Ένας τακτικός έλεγχος στα ζωντανά σου κάθε μία βδομάδα καλό θα ήταν δέν θα βάλεις και αμέτρητα ψαράκια στο να δυσκολευτείς να τα μετρήσεις...τώρα θα πρότεινα να βάλεις μέσα και ένα καλό συνεργείο καθαρισμού που να αποτελείται απο σαλιγγαράκια και γαριδούλες οπότε ότι και να πεθαίνει μεσα σε λογικά πλαίσια θα αναλαμβάνουν αυτά χωρίς πολύ μεγάλη επιβάρυνση του συστήματός σου...

Link to comment
Share on other sites

Και τακτικός έλεγχος των ψαριών μετρώντας τα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ένας τακτικός έλεγχος στα ζωντανά σου κάθε μία βδομάδα καλό θα ήταν δέν θα βάλεις και αμέτρητα ψαράκια στο να δυσκολευτείς να τα μετρήσεις...τώρα θα πρότεινα να βάλεις μέσα και ένα καλό συνεργείο καθαρισμού που να αποτελείται απο σαλιγγαράκια και γαριδούλες οπότε ότι και να πεθαίνει μεσα σε λογικά πλαίσια θα αναλαμβάνουν αυτά χωρίς πολύ μεγάλη επιβάρυνση του συστήματός σου...

+1

Link to comment
Share on other sites

Και τακτικός έλεγχος των ψαριών μετρώντας τα !!!

Αναφέρομαι σε πλατυ, που γεννανε διαρκώς κ δε μπορεις να έχεις τον αριθμητικό ελεγχο τόσο ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

Ή παίρνεις κάτι τέτοιο, που μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου αν έχεις ένα παλιό κινητό με κάμερα. :D

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν κάνεις τίποτε. Προφανώς ελέγχεις τα ψάρια σου κι αν δεις κάποιο νεκρό θα το βγάλεις από το ενυδρείο αλλά πίστεψέ με στα φυτεμένα - βαρυφυτεμένα ενυδρεία απλά τα ψάρια "χάνονται". Καλό όπως γράφτηκε είναι να έχεις σαλιγκαράκια που καθαρίζουν γενικά και ακόμη καλύτερο να κάνεις πάντα τις ρουτίνες αλλαγών νερού για κάθε ενδεχόμενο και στην περίπτωση κάποιας απώλειας μία αλλάγή ακόμη δεν βλάπτει. Ούτως ή άλλως σε βαρυφυτεμένο αναλαμβάνουν και τα φυτά το ρόλο του καθαρισμού αμμωνίας και νιτρικών ως ένα σημείο. Επίσης λίγη υπερφίλτρανση (κανένα φίλτρο παραπάνω να τρέχει πάντα έστω κι αν ακούγεται παραπανίσιο) ποτέ δεν έβλαψε. π.χ. σε RIO125 φυτεμένο έχω το εσωτερικό του, ένα 2213 και ένα Tetra 600. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

..να έχεις σαλιγκαράκια που καθαρίζουν γενικά ..

Εννοούμε αυτά τα μικρά που εμφανίζονται κατα λάθος κατά τη μεταφορά νέων φυτών, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε φουλ φυτεμένα απο την εμπειρία μου δεν μπορείς να βρεις εύκολα αυτά που ψοφάνε.

Αλλά και να μην τα βρεις δεν χάλασε ο κόσμος.

Βαλε μεσα 2-3 applesnail και εισαι αρχηγος.

Θα κανονίσουν αυτα ωστε να μην μείνει τιποτα.

Αλλα αν μιλάμε για μεγαλα ψαρια πρεπει λογικα να τα βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μεσα 2-3 applesnail και εισαι αρχηγος.

Θα κανονίσουν αυτα ωστε να μην μείνει τιποτα.

Βάλε golden applesnails για να μήν σου φάνε και τα φυτά :D

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγχεις οσο μπορεις τον πλυθησμο...αλλα αν εχεις ικανοποιητικη φιλτρανση και οργανισμους καθαριστες οπως γαριδες σαλιγκαρια και τακτικες αλλαγες νερου δεν θα εχεις προβλημα ετσι λειτουργουν και τα οικοσυστηματα,λιμνες κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μικρό φακό και αφού ανάψεις όλα τα φώτα του ενυδρείου κάνε έλεγχο κοντά στις ρίζες, τις εξόδος - εισόδους φίλτρων. Εγώ που έχασα πρόσφατα σε πυκνοφυτεμένο 6 ψαράκια εκεί τα έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προηγούμενους, να πάρεις σαλιγκαράκια, είτε golden apple snails, είτε τα μικρά και θαυματουργά που κυκλοφορούν μαζί με τα φυτά. Δεν αφήνουν τίποτα να ξεφύγει!

Link to comment
Share on other sites

.. να πάρεις σαλιγκαράκια, είτε golden apple snails, είτε τα μικρά και θαυματουργά που κυκλοφορούν μαζί με τα φυτά. Δεν αφήνουν τίποτα να ξεφύγει!

Απο τα μικρά έχω μερικα.. Θα ήταν πλεονασμός να πάρω και golden apple snail; Αυτά δεν τρώνε τα φυτά; Δε θα ήθελα κάτι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα μικρά έχω μερικα.. Θα ήταν πλεονασμός να πάρω και golden apple snail; Αυτά δεν τρώνε τα φυτά; Δε θα ήθελα κάτι τετοιο!

κατα κανονα δεν τρωνε φυτα,αλλα σε μενα επειδη η τροφη που εμενε στο βυθο δεν τους εφτανε αρχισαν να ρημαζουν καποια φυτα.

αν ριχνεις ταμπλετες οπως αυτες για πλεκο θα εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...