Jump to content

Μικρο ενυδρειο με Ocellaris (clown)


xrusopsaro

Recommended Posts

Λοιπον θα ήθελα τη γνωμη σας για το στησιμο ενος μικρου ενυδρειου fish-only με ενα (ισως και δευτερο) Ocellaris (clown). Ετσι οπως το σκεφτομαι το θελω απλο. Δηλαδη, εναν βραχο (ζωντανο ή όχι - εσείς θα μου πειτε τι είναι καλυτερο) αμμο και το ψαρακι. Απλο και για ξεκινημα ευκολο, ελπιζω.

Τι μου προτεινετε απο λιτρα; 25-30λτ ειναι καλα για ενα Ocellaris (ισως και δευτερο αν ειναι εφικτο);

Απο φιλτρο τι προτεινετε;

Τι άλλο χρειαζομαι στον εξοπλισμό;

Τι κόστος εκτιματε ότι θα φτάσει το ενυδρείο;

Θελω να το συζητήσω λίγο το θέμα μαζι σας πριν κάνω το οτιδήποτε.

Ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα κανεις που το ψαχνεις.

Εχεις αλλη εμπειρια σε ενυδρεια?πχ γλυκου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω συνεχως προσπαθώντας να μαθω οσα περισσοτερα. Αλλα θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος στα ερωτηματα μου για να μπορεσω να κανω μια αρχη, να δω αν βαδιζω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μας πεις τι προσωπικη εμπειρια απο ενυδρειο εχεις (οχι θεωριτικη μεσω διαβασματος) θα σε κατευθυνουμε αναλογα.

Εχει σημασια,γιαυτο ρωταω. :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου ειπαν σε πετ σοπ για 25 λιτ ενυδρειο με αραγωνιτη στο βυθο και 1-1,5κιλο ζωντανο βραχο. 2 clown και μια γαριδα [δε θυμαμαι πως μου την ειπε] για να καθαριζει το βραχο. Κοστος περι τα 140 ευρω. Το ενυδρειο εχει φιλτρο στο καπακι του [και λαμπα], το οποιο μου ειπε πως ειναι αρκετα καλο και καλυπτει αρκετα για τα συγκεκριμενα ψαρια.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Διαφωτιστε με παρακαλω.

Μεχρι στιγμης κανεις δεν ασχοληθηκε ωστε να μου δωσει μια απαντηση. Νιωθω να με καταδικαζετε στην αγνοια μου δια της σιωπης σας.

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τοσο βιαστικος.Ειδικα στο θαλασσινο τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα και τα λιγα λιτρα τα κανουν ακομα πιο δυσκολα.Και επειδη δεν ειχες αμεση απαντηση δεν σημαινει οτι δεν θελουμε να σε βοηθησουμε.Η υποστηριξη απο εμας ειναι εθελοντικη και αφιερωνουμε τον λιγοστο ελευθερο χρονο μας για αυτην.Δεν σου κανω επιθεση,ουτε υποδειξεις,απλα το αναφερω για να μην νιωθεις οτι δεν θελουμε να ασχοληθουμε :D

Στο θεμα μας.

Θα βοηθουσε πολυ να πας σε 40-50 λιτρακια με τον συνδιασμο ζωντανων που αναφερεις.

Στα 20-30 ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και φοβαμαι μην απογοητευτεις απο το ξεκινημα.

Ο εξοπλισμος που θα χρειαστεις ειναι καποιος κυκλοφοριτης,θερμοστατης,φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο (για να μην εχεις προβληματα αλγης),4-5 κιλα ζωντανο βραχο και ψοφιο αραγωνιτη (δεν κανει η απλη αμμος) τοσος ωστε να εχεις τουλαχιστον 2 ποντους βαθος.Επισης καλο ειναι να υπαρχει ενα skimmeρακι.Θα βοηθησει παρα πολυ.

Εναλλακτικα μπορεις να μην βαλεις ζωντανο βραχο (ή να βαλεις ψοφιο),αλλα να βαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο.Με λιγο πιο συχνες αλλαγες νερου θα εισαι ΟΚ.

Θα χρειαστεις και τεστακια θαλασσινου Αμμωνιας,NO2,NO3

Την διαδικασια για να στρωσει ενα ενυδρειο και να ειναι ετοιμο να δεχθει ζωντανα τη γνωριζεις?

Τελος καλο διαβασμα εδω,εδω,εδω.

Επισης αυτο,αυτο,αυτο και αυτο

Υπομονη και διαβασμα ειναι δυστυχως ή ευτυχως απαραιτητα.

Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Άκη για την απάντηση σου. Διάβασα και θα συνεχίσω το διάβασμα. Το στρώσιμο το έχω διαβάσει για τα ενυδρεία γλυκού νερού. Φανταζομαι ειναι παρόμοιο.

Παντως προσανατολίζομαι σε λιγα λιτρα λογο ελειψης χωρου. Αλλιως δεν ηταν σπουδαιο θεμα. Αλλα με ελαχιστο ελευθερο χωρο τα πραγματα ειναι δυσκολα..

Έγινε επεξεργασία - xrusopsaro
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χρυσοψαρο δυστιχως οπως αναφερθηκε στο θαλασσινο η υπομονη ειναι θυσαυρος. Με υπομονη μονο θα γινει και σωστη δουλεια και θα γλιτωσεις και πολα χρηματα και πολυ ταλαιπορεια. Τα αναφερω αυτα γιατι και εγω καινουριος ειμαιμ στο θαλασσινο και παρα τη υπομονη μου βλεπω πως συνεχως βιαζομαι. Ελπιζω να πραγματοποιεισεις τα σχεδια σου για να γινει +1 η παρεα και να υπαρχει και παντα +1 γνωμη. φιλικα παντα σφεντονας :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...