Jump to content

Νέο ενυδρείο 100 ή 120 Lt με αφρικάνες


nasos

Recommended Posts

Φίλοι μου αφρικανοί είπα και εγώ να γίνω μέλος στην παρέα σας :D

Υπάρχουν όλα τα καλούδια για να στήσω ενα 100 - 120 lt ενυδρειάκι και είπα να

πάρω μια γυάλα για να τα αξιοποιήσω.Υπαρχει εξωτερικό φίλτρο fluval 105 , θερμοστάτης 100W και

χαλαζιακή λευκη αμμο και πέτρες απο κατάστημα οικοδομικών υλικών.

Σκέφτομαι να πάρω το ενυδρείο απο τα carrefour με το εσωτερικό του φίλτρο ( λόγω χώρου χωράει ακριβώς)

και να βάλω μέσα στο εσωτερικό σπασμένο κοράλι και βιόσφαιρες και στο εξωτερικό : σφουγγάρι , sub strat pro 500-750ml και υαλοβάμβακα.

Λοιπόν θα ήθελα την βοηθειά σας και τις προτάσεις σας για τα είδη ψαριών που μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα.

Μου αρέσουν περισσότερο απο λίμνη Malawi , mbuna, απο χρώματα και απο συμπεριφορα.

Όλες οι προτάσεις και οι απόψεις δεκτές. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη γωνιά του φόρουμ. Στα συγκεκριμένα λίτρα προτείνω να πάς προς Τανγκανίκα η οποία επίσης περιλαμβάνει μερικά υπέροχα ψάρια.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη γωνιά του φόρουμ. Στα συγκεκριμένα λίτρα προτείνω να πάς προς Τανγκανίκα η οποία επίσης περιλαμβάνει μερικά υπέροχα ψάρια.

:D

Θα μπορούσες να μου πεις κάποια είδη που να υπάρχουν στα μαγαζιά

και πόσα μπορώ να βάλω .Σκεύτομαι να βάλω μόνο ένα είδος για

αναπαραγωγή.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες φιλε Νασο!

Εγω ειμαι νεος ακομα και δεν μπορω να σου προτεινω κατι αλλα μιας και ειχα κοιταξει για εμενα και δεν μου κανει λογο λιτρων ειναι αυτο

------>post-18134-1267734862_thumb.jpg και απο οσα ξερω δεν ξεπερναει τα 8-10 εκατοστα.αν κανω λαθος να με διορθωσουν οι ειδικοι :D

Καλη συνεχεια ευχομαι και ολα να πανε καλα!! :hysterical:

Υ.Γ: Αν θελεις να τα βρεις να ξερεις πως τα ειδα στο pet city στη παιανια.δεν τα εχω δει πουθενα αλλου αν και πηγα σε αρκετα καταστηματα αυτες τις μερες.

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις κάποια είδη που να υπάρχουν στα μαγαζιά

και πόσα μπορώ να βάλω .Σκεύτομαι να βάλω μόνο ένα είδος για

αναπαραγωγή.

Ευχαριστώ πολύ

Καλως ήρθες κ απο μενα στην Αφρικη!!!

Πες μας αν θέλεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου...

Καλη αρχή ευχομαι κ οτι χρειαστείς εδω είμαστε.... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα N. Brichardi που πρότεινε ο φίλος Nikolakias είναι υπέροχα ψάρια και εύκολα στην αναπαραγωγή. Δεν ονομάζεται τυχαία Πριγκίπισσα του Burundi! 'Ενα ζευγάρι θα είναι μια χαρά στα 120 λίτρα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κ απο μενα στην Αφρικη!!!

Πες μας αν θέλεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου...

Καλη αρχή ευχομαι κ οτι χρειαστείς εδω είμαστε.... :D

η γυάλα θα αγοραστεί μέσα στην βδομάδα , οπότε δεν ξέρω διαστάσεις , αλλά σαν

μήκος έχω περιθώριο 1m και πλάτος 30-35 cm και 40-50 cm ύψος , οπότε κάτι τέτοιο

ψάχνω , καθαρά 100 - 120 lt.

Link to comment
Share on other sites

Τα N. Brichardi που πρότεινε ο φίλος Nikolakias είναι υπέροχα ψάρια και εύκολα στην αναπαραγωγή. Δεν ονομάζεται τυχαία Πριγκίπισσα του Burundi! 'Ενα ζευγάρι θα είναι μια χαρά στα 120 λίτρα.

:hysterical:

είναι εύκολος ο διαχωρισμός αρσενικού με θυληκού?

σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις τόσο άμμεσες απαντήσεις σας

δεν είναι τυχαία το ΑΖ το καλύτερο ενυδρειακό forum :D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογες. Η πρώτη είναι να βάλεις αγγελία και να ζητήσεις απο έναν φίλο που έχει κάνει αναπαραγωγή να σου δώσει ένα διαπιστωμένο ζευγάρι, ενώ η άλλη να βάλεις 3-4 μικρά και μόλις ξεχωρίσει ένα ζευγάρι να βγάλεις και να δώσεις τα υπόλοιπα. .Θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ , εδώ κι εδώ, να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν και θα σ'ενδιέφερε να φιλοξενήσεις και μετά να τα συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες αγαπητέ nasos στη σκληρή γειτονιά του φόρουμ.Οι αγαπήτοί φίλοι ήδη σου έχουν δώσει πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες για την σύνθεση ,διάβασε τις πληροφορίες και βέβαια με χαρά ευχαρίστως να βοηθήσουμε όλοι για να στηθεί ένας όμορφος αφρικανικός βιότοπος.

Και πάλι καλώς ήλθες :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nasos αν καταλήξεις σε Brichardi ,εχω ενα ζευγος για χαρισμα

μιας και δεν εχω το χρόνο να ασχοληθώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...