Jump to content

Recommended Posts

Χαιρετώ σας!!! :D

Ξέρει κανείς αν τα σαλιγκάρια Anentome Helena μπορούνε να φάνε μεγαλύτερα σαλιγκάρια ή και πολύ πιο μεγάλα σαλιγκάρια από αυτό???

Σκέφτομαι να βάλω ένα μαζί με ένα aple snail τεράστιο που έχω και με ένα zebra snail!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας!!! :D

Ξέρει κανείς αν τα σαλιγκάρια Anentome Helena μπορούνε να φάνε μεγαλύτερα σαλιγκάρια ή και πολύ πιο μεγάλα σαλιγκάρια από αυτό???

Σκέφτομαι να βάλω ένα μαζί με ένα aple snail τεράστιο που έχω και με ένα zebra snail!!!

Με zebra που τα έχω δεν υπήρξε πρόβλημα. Άλλωστε για να τα φάνε πρέπει

(α) να μην μπορούν να τους ξεφύγουν τα άλλα

(β) να έχουν τη δυνατότητα να τα παγιδεύσουν κατά κάποιο τρόπο με την προβοσκίδα τους και να προσκολληθούν πάνω τους.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν φαίνεται να είναι εφικτό με τα zebra. Νομίζω ούτε και με τα apple.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι πιο πολύ το aple snail, γιατί κάποιες φορές μπορεί να κάθετε ακίνητο για κάμποση ώρα και μπορεί να του κάτσει εκείνη την στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι θα φάει σαλιγκάρια μέχρι το μέγεθος του (και πιθανώς αυγά προσκολλημένα οπουδήποτε κλπ). Δεν νομίζω ότι τρώνε σαλιγκάρια αρκετά μεγαλύτερα από αυτά. Προφανώς θα φάνε ramshorn και malayan trumpet. Επίσης τρώνε απομεινάρια τροφών, τα δικά μου βγαίνουν από την άμμο και επιτίθενται σε τροφή βυθού που ρίχνω καμιά φορά για τα corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ένα φόρουμ ξένο ότι έχει παρουσιαστεί σε κάποιον που είχε τέτοια σαλιγκάρια να του φάει γαρίδα :D !Βέβαια κι αυτός που το έγραψε αυτό δεν ήταν και 100% σίγουρος!!!Εμένα μου φάνηκε απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις!Επίσης σε ένα γερμανικό site (έβαλα τον μεταφραστή) έλεγε ότι μπαίνουν κάτω από την άμμο και βγάζουν ίσα ίσα την προβοσκίδα που έχουν και μόλις περάσει σαλιγκάρι από πάνω τους προσκολλούνται πάνω τους και σιγά σιγά το τρώνε!!!

Επειδή δεν θέλω να χάσω τον σαλίγκαρο μου (που τον πήρα μικρό σαλιγκαράκι και τώρα είναι τέρας) μάλλον δεν θα το ριψοκινδυνέψω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν αδύνατο να σου φάνε το Apple Snail. Καταρχήν υπάρχουν πιο αργοκίνητα σαλιγκάρια (υποθέτω) στο ενυδρείο σου και δεν έχουν κανέναν λόγο να κυνηγήσουν κάποιο σαλιγκάρι 10-15 φορές μεγαλύτερό τους! Από προσωπική πείρα είδα να τρώνε μικρά Apple Snails μέχρι περίπου 1cm διάμετρο. Τα μεγάλα ποτέ δεν είχαν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι το μέγεθος του ενυδρείου!!!Δεν θα είναι σε μεγάλο ενυδρείο ώστε να μην συναντιόνται συχνά!Μιλάμε για 20 λίτρα οπότε θα έρχονται πιο συχνά σε επαφή!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειχα 2 helena και καταφεραν και σκοτωσαν ενα apple που ειχα και μεσα σε 100 λιτρα κιολας.παντως τα μικρα σαλιγκαρακια τα εχουν μειωσει και εχουν αναπαραχθει κιολας μεσα.

Έγινε επεξεργασία - billgl
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα, διότι ένας μηλοσαλίγκαρος ευρεθεί νεκρός.

Ήταν σχετικά μεγάλος, περίπου 4-5 εκ διάμετρο.

Μέσα υπήρχαν πολλοί λαθρεπιβάτες και 10 Helena, σε 60 λίτρα όλα αυτά.

Το πρόβλημα, αν έγιναν έτσι τα πράγματα, ξεκίνησε μόλις τελείωσαν οι λαθρεπιβάτες καθώς αμέλησα να ταΐζω τα Helena. Γιατί για ένα δυο μήνες περίπου, όλα πήγαιναν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω αρκετά δύσκολο να επιτέθηκαν σε τόσο μεγάλο σαλιγκάρι.Εκτός αν ήταν ήδη νεκρό...Η συμπεριφορά του τις τελευταίες μέρες ποια ήταν;Έμενε για πολλές ώρες ακίνητο;Ανέβαινε υπερβολικά συχνά στην επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ήταν κινητικό, αλλά ναι ανέβαινε αρκετά συχνά στο πάνω μέρος του ενυδρείου. Κάτι που κάνει και το δεύτερο μηλοσαλίγκαρο που υπάρχει μέσα.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, το ένα από τα δυο μετά από ΣΚ το βρήκα να βολτάρει στο σαλόνι.

Επίσης, είδα Helena πάνω του πριν 2 μέρες, αλλά αυτές τις 2 μέρες ήταν ακούνητο(άρα μπορεί και ήδη νεκρό, αν και μου έχουν ξανακάτσει ακούνητα 3 μέρες). Το έβγαλα, το μύρισα και ήταν οκ. Σήμερα (4η μέρα ακινησίας) το μύρισα και πάλι και είχε πεθάνει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν έχουμε σαφή στοιχεία αν "πήγε" από επίθεση ή αν ήταν άλλη η αιτία θανάτου.

Την ώρα που το σήκωσες ήταν προσκολλημένα Helena πάνω του;Φαινόταν φαγωμένο;

Όπως και να έχει λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όταν το σήκωσα δεν φαινόταν νεκρό. Φαινόταν σαν να είχε κλείσει την "είσοδο", αλλά ζωντανό. Μάλιστα, το μετέφερα σε μια γυάλα 15l με νερό απο το ενυδρείο και με μια αεραντλία μπας και δώσει σημάδια ζωής, αλλά τελικά την 4η μέρα μύρισε.

Τα Helena ήταν πάνω του κάποια στιγμή την 1η ή 2η μέρα ακινησίας, αλλά όχι για αρκετή ώρα. Μάλλον προσπαθούσαν να το "ανοίξουν".

Να'σαι καλά, κι εγώ στεναχωρήθηκα γιατί το είχα από πολύ μικρό :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανακαλώ αυτά που έγραψα νωρίτερα στο θέμα αυτό γιατί από πολύ πολύ πρόσφατο πείραμα που έκανα εξ' ανάγκης βάζοντας στο ίδιο ενυδρείο με apple snails, zebra και helena (γοα να το καθαρίσουν από άπειρα κώνικα), αναγκάστηκα να μετακινήσω άρον - άρον όλα τα άλλα (όσα έσωσα) γιατί φανερά οι φονιάδες είχαν προσκολληθεί τόσο στα apple όσο και στα zebra καταφέροντας να σκοτώσουν και από τις δύο φυλές :) συνολικά τρία μέσα σε δύο ημέρες και ενώ δεν είχα τη δυνατότητα να τα ελέξγξω. Μετά την αποχώρηση των μεγάλων συνέχισαν να ασχολούνται με τα υπόλοιπα μικρότερα σαλιγκάρια.

Ίσως να έφταιγε ότι δεν ταίζονταν κανονικά. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι καλύτερα αποφύγετέ το ειδικά σε ενυδρείο όπου γενικά δεν πέφτει τροφή. Στο φυτεμένο που έχω και zebra μαζί με πολλά helena αλλά και ψάρια, φυτά κλπ επειδή πέφτει τροφή δεν είχα ποτέ πρόβλημα (φυσικά δεν άφησαν κανένα κώνικο). Επομένως έχει να κάνει με τις συνολικές συνθήκες του ενυδρείου και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω χάσει 4 zebra και 2 red union απο helena ...δυστυχώς μπορούν να κατασπαράξουν σαλιγκάρια μεγαλύτερα από αυτά. Πάντως το παράξενο είναι ότι 3 zebra επέζησαν, και για κάποιο παράξενο λόγο περνάνε από δίπλα και ούτε που τα πειράζουν....ίσως έχει να κάνει με την εναρμόνιση στον ίδιο χώρο τι να πω, η έχει να κάνει ότι τα νέα σαλιγκάρια έχουν κάποια ίσως οσμή από το ξένο ενυδρείο... :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει αρκετές φορές θα το πω άλλη μία.

Τα Helena μπορούν και το κάνουν να πιάνουν γαρίδες και να τις τρώνε.

Τα Helena μπορούν και το κάνουν να τρώνε μεγαλύτερα σαλιγκάρια σε μέγεθος από αυτά ειδικά όταν υπάρχουν αρκετά helena και η τροφή δεν είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμαστε πάλι στο συμπέρασμα οτι κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό. :)

Όλες οι απόψεις πρέπει να ακούγονται όσο έχουν βάση.Αν έχουμε δει πράγματα να συμβαίνουν μπροστά στα μάτια μας καλό είναι να προφυλάσσουμε τους συνχομπίστες μας έστω κι αν είναι γεγονός που συμβαίνει μία στις χίλιες!Από την άλλη όσο αναφέρουμε κάτι υποθετικά ίσως τρομοκρατούμε τους υπόλοιπους χωρίς λόγο.Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση.Όλοι έχουμε την αγωνία που μας μεταδίδει ένα ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω παράτιρήσει το helena μου και εδω και 9 ωρες προσπαθεί να φάει ένα τουμπανο τριγωνικό σαλιγκάρι πιο μεγάλο απο το ιδιο.Πολύωρο τσιμπούσι :)

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνουμε οτι ένα Zebra είναι νεκρό? Υπάρχει κάτι χαρακτηριστικό?

Για πρώτη φορά όσο τα έχω στην κατοχή μου, το ένα από αυτά σταμάτησε να κινείτε. Είναι στο ίδιο σημείο εδώ και 2 μέρες.

Όλα ξεκίνησαν από την είσοδο 2 Helena. Τυχαιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zebra και apple, σε πυκνοφυτεμένο 260αρι με 4 Helena, όλα πάνε καλά(μέχρι στιγμής).

Σε 60αρι δυστυχώς, είχα και δεύτερο θύμα. 8 Helena vs 1 apple, με τάισμα κανονικό(ίσως και παραπάνω απο το κανονικό) το σκότωσαν.

Ξεκίνησε από χθες, το είδα, ελευθέρωσα το apple και έφυγε τρέχοντας ;)

Δυστυχώς σήμερα και με φώτα ανοιχτά, κάπου τρακαρίστηκαν και το κακό δεν άργησε να γίνει....

20101018191613.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...