Jump to content

Recommended Posts

Εδώ και αρκετούς μήνες έχω σε ένα ενυδρείο φουλ φυτεμένο 75 λίτρων (μεικτά) έναν μονομάχο, ένα ενήλικο Ancistrus cf. cirrhosus και 3 ανήλικα, καθώς και πολλά σαλιγκάρια. Μία εικόνα αυτό του ενυδρείου μπορείτε να πάρετε από ΕΔΩ. Όπως γράφω και στο θέμα του link, Οι αλλαγές που γίνονται σε αυτό το ενυδρείο είναι μηδαμινές.

Πριν από μία 7-8 περίπου αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο την συμπεριφορά του μονομάχου μου βάζοντάς του 2 θηλυκές. Κατ'αρχήν να πω πως ο μονομάχος που φαίνεται στο παραπάνω Link δεν υφίσταται πλέον καθότι μία ωραία μέρα αποφάσισε να κάνει βουτιά θανάτου εκτός ενυδρείου. Ο μονομάχος που επρόκειτο να δοκιμαστεί είναι άλλος, τον οποίο ποτέ δεν τον είδα να κάνει φυσαλίδες.

Βάζω λοιπόν τις θηλυκές και η συμπεριφορά και του αρσενικού αλλά και των θηλυκών ήταν περίεργη για μονομάχους... Ο αρσενικός δεν έδινε σημασία στις θηλυκές (πέρναγε από δίπλα τους σαν να μη τρέχει τίποτα) και οι θηλυκές αγνοούσαν πλήρως τον αρσενικό. Παρ'όλα αυτά οι θηλυκές μεταξύ τους είχαν έντονες διαμάχες. Συγκεκριμένα η μία κυνήγαγε συνεχώς την άλλη. Πρώτη φορά είδα θηλυκιά να κάνει flaring σαν αρσενικός και να ρίχνει τέτοιο μανιακό κυνήγι.

Ο αρσενικός από την άλλη πασάς στον θρόνο του! Δεν του καιγόταν καρφί. Αυτή η ιστορία συγκατοίκησης κράτησε περίπου 5 μέρες. Αποφασίζω λοιπόν να πάρω άλλον αρσενικό να δω τι θα γίνει. Μετακίνησα φυσικά τον παλιό αρσενικό σε άλλο ενυδρείο και μπήκε ο νέος. Ο νέος έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του... Συνεχές flaring και ατελείωτο κυνήγι κάθε φορά που συναντούσε θηλυκιά στον δρόμο του. Παρ'όλα αυτά δεν είδα να κινδυνεύουν οι θηλυκές καθότι είναι πολύ πιο γρήγορες κι ευκίνητες.

Σήμερα λοιπόν και μετά από 3 μέρες (αν δεν κάνω λάθος) που ο νέος αρσενικός είναι μέσα στο ενυδρείο, βρήκα φυσαλίδες με αυγά :D το δύστυχες είναι πως δεν ήμουν παρόν κατά την διαδικασία :hysterical: Δεν θα χαρακτήριζα τον αρσενικό ιδιαίτερα προσεχτικό πατέρα, καθότι δεν είναι λίγες οι φορές που απομακρύνεται και φέρει βόλτα όλο το ενυδρείο, για να επανέλθει, όμως, τελικά στην φωλιά του.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα... Θεωρητικά σε 48 ώρες θα έχουμε μωράκια. Οι θηλυκές θα απομακρυνθούν αύριο και θα ενημερώνω για τις εξελίξεις. Σε άλλο θέμα έχω υποσχεθεί βιντεάκια και φωτογραφίες. Δυστυχώς υπάρχει θέμα χρόνου και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να το κάνω, πάντως επιφυλάσσομαι :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εεεεεεε!!!! :D Μπράβο Νίκο! Καιρό είχαμε να ακούσουμε για τέτοια γέννα, καιρός να έρθει πάλι στη μόδα... :hysterical:

Καλά μωρά! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτιαξα ένα πρόχειρο βιντεάκι... Σε λίγα λεπτά θα έχει σηκωθεί :D

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή θα δείτε την προσαρμογή των θηλυκών μαζί με κάτι γαριδούλες :D Στην πορεία φαίνεται ο νέος αρσενικός (κόκκινος) και το πόσο "τσαμπουκάς" είναι. Την πέφτει σε κάθε ζωντανό οργανισμό με μανία...

Το βίντεο είναι χύμα, επειδή συνένωσα όλα όσα τράβηξα μέχρι σήμερα και δεν έκοψα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετακινήθηκαν και οι θηλυκές, οπότε αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τα μωρά όταν εκκολαφθούν. Φυσικά η ενημέρωση θα συνεχιστεί :D

Link to comment
Share on other sites

update :D

Όπως είπα, σήμερα το πρωί οι θηλυκές μεταφέρθηκαν από το 75άρι και μπήκαν στο 30άρι μαζί με τον άλλον (τον όχι και τόσο "φανατικό" :hysterical: ) μονομάχο. Γύρισα σπίτι από τη δουλειά και βλέπω τον μονομάχο στο 30άρι για πρώτη φορά μετά από αρκετούς μήνες να κάνει φυσαλίδες στην επιφάνεια και να συμπεριφέρεται "βάναυσα" στις θηλυκές :hysterical:

Από την στιγμή εκείνη τον βλέπω συνεχώς να κάνει φυσαλίδες σε διάφορα σημεία του ενυδρείου και να κυνηγάει τις θηλυκές. Οπότε πιστεύω πως σιγά-σιγά ετοιμάζεται για πατέρας :hysterical:

Στο παρακάτω βιντεάκι θα δείτε κάποια στιγμιότυπα από όλα αυτά καθώς και τον άλλο αρσενικό να φυλάει τα αυγά και να μαζεύει όσα πάνε να του πέσουν. Θέλω να πιστεύω πως αύριο θα έχω μωράκια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :D

Κάποια εκκολαφθήκανε :hysterical: Αργότερα βιντεάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :D

Κάποια εκκολαφθήκανε :hysterical: Αργότερα βιντεάκι...

Ποσο αργοτερα????

αντε,αντε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο αργοτερα????

αντε,αντε!!!!

Πάω δουλειά, θα γυρίσω, θα κάνω μπάνιο, θα φάω, θα ακούσω μουσική, θα ξαπλώσω λιγάκι, θα διαβάσω αθλητικά site και βλέπουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Νίκο πολύ καλό :hysterical: !!!Σε παραδέχομαι :D !!!

Έχω μια απορία στο 30 λίτρο με 3 ψάρια δεν έπεσε ξύλο???

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά ο περήφανος πατέρας που έδειξε να παρεξηγείτε όταν κατάλαβε ότι βιντεοσκοπώ τις προσωπικές του στιγμές :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία στο 30 λίτρο με 3 ψάρια δεν έπεσε ξύλο???

Ο αρσενικός στα 30 λίτρα έχει τόσο μεγάλα πτερύγια που για να κουνηθεί θέλει ηλεκτρονική υποβοήθηση :hysterical: Δεν τις προλαβαίνει τις θηλυκές ούτε για πλάκα, όσο κι αν το έχει προσπαθήσει :hysterical:

Σήμερα είδα μία μεγάλη επιφάνεια του 30λιτρου καλυμμένη με φυσαλίδες, αλλά δεν είχε αυγά... Που θα πάει... Θα γίνει η καλή και σε αυτό το ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έβγαζες την μια θηλύκια από το μικρό?Γιατί μου φαίνεται πολύ μικρό και για τα 3 ψάρια!Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα οπότε βλέπεις και πράττεις!!!Εύχομαι και στο 30 λιτρο την ίδια επιτυχία με το πρώτο :D!!! Τα μικρά που θα τα βάλεις όταν αρχίσουν και μεγαλώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έβγαζες την μια θηλύκια από το μικρό?Γιατί μου φαίνεται πολύ μικρό και για τα 3 ψάρια!Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα οπότε βλέπεις και πράττεις!!!Εύχομαι και στο 30 λιτρο την ίδια επιτυχία με το πρώτο :hysterical:!!! Τα μικρά που θα τα βάλεις όταν αρχίσουν και μεγαλώνουν?

Μια χαρά δείχνουν στα 30 λίτρα οι τρεις τους! Άλλωστε εκπληρώνει το όνειρο κάθε άντρα... Δεν είναι σωστό να του το στερήσω :D Πάντως δεν δείχνει να υπάρχει λόγος απομάκρυνσης κάποιου εκ των τριών!

Για να μεγαλώσουν τα μωρά και να αρχίσουν να έχουν περίεργες συμπεριφορές θα χρειαστούν τουλάχιστον 4-5 μήνες! Μέχρι τότε θα δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Μη ξεχνάς πως αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι κυρίως στις συμπεριφορές των μονομάχων και σε 2η μοίρα έρχετε η αναπαραγωγή. Από τη στιγμή βέβαια που έκατσε να γίνει, φυσικά και θα σώσω όσα μπορώ και βλέπουμε... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνουν στα 30 λίτρα οι τρεις τους! Άλλωστε εκπληρώνει το όνειρο κάθε άντρα... Δεν είναι σωστό να του το στερήσω :D Πάντως δεν δείχνει να υπάρχει λόγος απομάκρυνσης κάποιου εκ των τριών!

Για να μεγαλώσουν τα μωρά και να αρχίσουν να έχουν περίεργες συμπεριφορές θα χρειαστούν τουλάχιστον 4-5 μήνες! Μέχρι τότε θα δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Μη ξεχνάς πως αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι κυρίως στις συμπεριφορές των μονομάχων και σε 2η μοίρα έρχετε η αναπαραγωγή. Από τη στιγμή βέβαια που έκατσε να γίνει, φυσικά και θα σώσω όσα μπορώ και βλέπουμε... :hysterical:

Κρατα μου ενα... μπορντο με βουλες!!! :hysterical:

Ποτε θα αλλαξει μονομαχο??

Το λεω επειδη ειπες οτι πειραματιζεσαι στη συμπεριφορα των μονομαχων... αρα... θα πρεπει να δοκιμασεις πολλους... σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα αλλαξει μονομαχο??

Το λεω επειδη ειπες οτι πειραματιζεσαι στη συμπεριφορα των μονομαχων... αρα... θα πρεπει να δοκιμασεις πολλους... σωστα?

Σωστά :D

Για την ώρα έχω "δοκιμάσει" 2 αρσενικούς. Το θέμα είναι ότι δεν τους έχω δοκιμάσει κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Δηλαδή ο πρώτος βρισκόταν για μήνες μόνος του και ξαφνικά του ήρθανε 2 νύφες και ο άλλος μπήκε σε ένα νέο ενυδρείο με 2 νύφες να τον περιμένουν. Βέβαια ο χαρακτήρας του κάθε ένα κάνει μπαμ από το πρώτο λεπτό! Ο πρώτος δεν πείραζε ούτε κουνούπι, αλλά ο δεύτερος από τη πρώτη στιγμή που μπήκε άρχισε να την πέφτει στα σαλιγκάρια και στις θηλυκές χωρίς δεύτερη σκέψη!

Δυστυχώς δεν υπάρχει ο χρόνος για πολύ σωστά πειράματα, αλλά με τις δοκιμές πιστεύω πως θα βγάλω διάφορα συμπεράσματα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Update...

Τα μικρά είναι ακόμα προσκολλημένα στην επιφάνεια του νερού, κάτω από τα φύλλα των Pistia, εκεί ο πατήρ όρισε την φωλιά του. Μετά δυσκολίας μπορώ να τα δω και μάλιστα δεν είναι και όλα μαζεμένα καθότι είναι διασκορπισμένα σε μεγάλη επιφάνεια.Ταΐζω ελάχιστα καθότι δεν μπορώ να δω αν υπάρχει ο λεκιθικός σάκος ακόμα. Ο πατέρας τα φυλάει αλλά όχι συνεχώς. Φέρνει τις βόλτες του και επιστρέφει στην φωλιά.

Στο 30άρι τώρα... Ο αρσενικός δεν έκανε φυσαλίδες μήνες τώρα, αλλά τώρα ξεκίνησε! Παρ'όλο που η μία θηλυκιά είναι 100% έτοιμη και "κολλάει" στον αρσενικός αυτός... βράχος! Κρατάει την πρώτη του φορά για τον γάμο φαίνεται :hysterical: Πιθανόν μερικά κεράκια και ρομαντική μουσική να βοηθήσουν στην περίπτωση!

Περιμένω με την κάμερα στο χέρι... Θα δείξει! :D

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια :D καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Η έτοιμη θηλυκιά :D

Betta_f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...